Skocz do zawartości

Wzmacniacz + odtwarzacz - 2.500 - 2.800 zł


vonPavel

Recommended Posts

W pierwszym swoim poście przede wszystkim chciałbym przywitać się z wszystkimi użytkownikami forum: Hej! icon_smile.gif

założyłem konto, ponieważ mam problem z wyborem nowego sprzętu audio, a nie mam z kim pogadać w "realu". Chciałbym mieć jakikolwiek ogląd na sytuację zanim przejdę się do jakiegoś salonu na odsłuch.

Obecnie posiadam kolumny Acoustic Energy - Aegis One. Otrzymałem je w "spadku" i póki co nie mam zamiaru ich zmieniać. Niestety kolumny podłączone są do marnej miniwieży Onkyo CD-325.

Podejrzewam, że kolumny mogą osiągnąć dużo lepsze brzmienie, stąd zdecydowałem się na dokupienie do nich wzmacniacza oraz odtwarzacza CD.

Bardzo chciałbym uniknąć sprzętu używanego. Po przejrzeniu sklepów zwróciłem uwagę na takie modele:

Wzmacniacz:
Yamaha: AS-201; AS-301; AS-501
NAD: C316BEE; 326BEE
Rotel: RA-10
Cambridge Audio: Topaz AM5; Azur 351A

CD:
Cambridge Audio: Topaz CD5; Topaz CD10
Yamaha CD-S300
NAD C516BEE

Wiem, że sprzęt jest z różnych półek cenowych, ale dokonałem takiego wyboru, ponieważ zastanawiam się, czy lepiej zakupić wzmak za 1250 zł i CD player za 1250 zł, czy też wzmacniacz za 2000 zł i do tego odtwarzacz za 800 zł? A może do tych kolumn nie warto tyle inwestować i lepiej zakupić tę najtańszą Yamahę i do tego jakiś odtwarzacz?

Muzyka: dość zróżnicowana, od jazzu, przez rock po heavy metal. Aczkolwiek najwięcej słucham muzyki rockowej.

Pomieszczenie - pokój około 30m^2

Będziecie mi w stanie pomóc ze wstępnym wyborem sprzętu? icon_biggrin.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorzej zagra słaby i niskiej klasy model topaz. Seria Azur 351 CA jest dużo lepszej klasy wzmacniaczem oferuje jasne , precyzyjne , detaliczne brzmienie.Yamaha w sumie podobnie, jeśli chodzi o górę pasma, warto popatrzeć na model as500, lub chociaż as300(501,301).
Natomiast Nad np 326 zagra masywniejszym basem/ wyższym basem.
Osobiście wolałbym tańsze cd/ używane , a lepszy, czy też mocniejszy wzmacniacz. Ponieważ lepiej przełoży się to na lepsze brzmienie.
Z kolumnami AE. Lepiej zgra się chyba Nad, potem yamaha as501,301, z Azurem może być zbyt detalicznie i twardo.
W 30m przydały by się zdecydiwanie większy model ae, czy oczywiście innej marki:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

W takim razie w będę rozglądał się za Nadem 326BEE, potem Yamahą 501/301. Mam nadzieję, że uda mi się wszystkiego posłuchać i będę w stanie ocenić, czy słyszę różnicę, za którą warto dopłacić.

Czyli jeśli chodzi o CD, to spokojnie styknie ta Yamaha, albo Topaz?

Kolumny chciałbym wymienić, ale nie mogę ich sprzedać. Póki co nie mam na to wpływu, ale w przewidywalnej przyszłości będę chciał je wymienić na podłogowe.

PS - generalnie nie przepadam za używanym sprzętem, ale jakiego ewentualnie odtwarzacza CD szukać w przedziale 500 - 700 zł?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzy uwagi.
Oczywiście AE- Aegis One w 30 m2 to raczej nieporozumienie, chyba że lubi się dość delikatne niskie tony a potęga brzmienia, wypełnienie pomieszczenia dźwiękiem nie są najważniejsze.

Jeśli te AE będą jednak jakiś czas grały, to podłączenie do nich Cambridge Audio albo Yamahy nie jest dobrym pomysłem.
Bo subiektywnie w tak dużym pomieszczeniu kolumny zagrają dość jasno, detalicznie z brakiem ocieplenia a te wzmacniacze podkreślą tylko ten rys brzmieniowy. Może się zrobić nawet dość ostro, nieprzyjemnie. Ale co kto lubi.

W zależności czy ma zagrać poprawnie, dobrze albo bardzo dobrze trzeba by się zastanowić, czy jednak nie kupić wzmacniacza używanego.
I dołożyć niewiele, albo nie i kupić kolumny podłogowe. A zagra lepiej niż taka składanka AE plus nowy wzmacniacz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Abstrahując od kwestii finansowych, niestety aktualnie nie mam miejsca na kolumny podłogowe - napisałem o zmianie tych monitorów na coś lepszego w perspektywie 2-3 lat, ponieważ w takim czasie planuje zmianę miejsca zamieszkania. Może brak miejsca brzmi śmiesznie w kontekście 30m, ale tak jest. Moja luba w aktualnym układzie nie zgodzi się na duże kolumny - pewnych rzeczy się nie przeskoczy icon_wink.gif

Skoro Yamaha i CA będzie brzmieć słabo, to skupić się mam na poszukiwaniu NADa?

Jeśli chodzi o używane, to co proponujesz?

Z używanych CD zauważyłem: CAMBRIDGE AUDIO 640C; NAD 542, 515, 521. Coś wartego z tych uwagi?

Weź proszę poprawkę na to, że teraz mam zintegrowane audio w małym pudełku. Chciałbym żeby teraz różnica względem tego (Onkyo) + kolumn AE była zauważalna, a za te 2-3 lata dorobię się poważnych kolumn podłogowych.

Sama zmiana kolumn dołączonych do tej miniwieży (jakieś badziewie Onkyo) na te Acoustic Energy była dla mnie BARDZO odczuwalna.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież kolumny podłogowe i podstawkowe na standach zajmują na podłodze mniej więcej tyle samo miejsca,
No chyba, że AE nie stoją jak należy na standach? Więc gdzie?
Może zrobisz jakiś plam pokoju, pokażesz gdzie i jak stoją? Bo to bardzo ważne. Źle ustawione kolumny w zaniedbanym akustycznie pokoju, choćby były częścią wysokiej klasy systemu mogą zagrać dużo gorzej niż tańsze, dobrze ustawione w odpowiednio zaadaptowanym pomieszczeniu,
Tu masz przykład, podstawowe wiadomości: http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm

Jaki wzmacniacz i CD powinieneś kupić nie wiem. Na pewno dużo lepszą jakość dadzą używane elementy. Przeznacz powiedzmy 60 - 70% na wzmacniacz a resztę na odtwarzacz CD.
Ja nie napisałem, że CA i Yamaha są złymi wzmacniaczami, tylko będą nieodpowiednie do tych kolumn. Dla większości słuchaczy.
Ale może masz inny gust? Nie wiem jaki. Na pewno jednak w takim budżecie są lepsze, ciekawsze wzmacniacze niż NAD.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No faktycznie salon duży , jednak sam "kącik muzyczny " malutki.
Jak jednak kolumny muszą zostać celowałbym w wzmacniacz grający pełniej i cieplej w basie, mocny( na większe kolumny) i używane cd ( nawet takie za 300zł nie będzie tu słabym ogniwem).
CA azur czy yamaha as, są oczywiście dobre jako takie, ale raczej nie do tych AE. Najlepiej włożyć AE do torby i posłuchać samemu w sklepie, nawet z wzmacniaczami których tu nie wymieniłeś.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. A jak to jest z używanym sprzętem? Boję się trochę tego, że nie będę mógł przetestować, ale z drugiej strony jak po miesiącu uznam, że mi nie podchodzi, to mogę sprzedać bez dużej straty... Wzmacniacze/CDki nie mają poważnych objawów zużycia po tych 10 latach?

ED: a jeśli chodzi o kącik, to faktycznie. Muzyki na ogół słucham siedząc na kanapie, tj. z odległości około 2m.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posłuchałem sobie NAD'a 326 i Yamahy 501. NAD zdecydowanie bardziej mi podszedł. Słuchałem na tych kolumnach AE, ale zdecyduję się na ich wymianę. Dlatego póki co prawdopodobnie skończy się teraz na tym NADzie, a w perspektywie max pół roku dołożę do lepszych głośników.

Chyba, że ktoś ma lepsze propozycje używki... icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...