Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze głośników do 1000zł.


Gyros

Recommended Posts

Witam. Planuje kupić kolumny podłogowe do kwoty 1000zł.
Posiadam leciwy, ale wciąż sprawny wzmacniacz Technics SU-VZ220.
Wielkość pokoju to 48m2 (poddasze)
Lubię niskie zejścia i głęboki bass, dlatego jestem zainteresowany raczej kolumnami o obudowie zamkniętej lub pasmowo-przepustowej.
Wielkość głośników w obudowie od 6 do 10 cali.

EDYCJA: Uwaga - powierzchnia pokoju to 28m^2 , a nie 48 metrów! Edytowano przez RoRo
Poprawiłem błędny wpis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Cytat

wzmacniacz Technics SU-VZ220.
Wielkość pokoju to 48m2 (poddasze)
Lubię niskie zejścia i głęboki bass,
Wielkość głośników w obudowie od 6 do 10 cali.


Kupowanie ogromnych kolumn ( 10") nic nie da, jeśli wzmacniacz nie ma siły ich ruszyć. Może być nawet gorzej niż kolumnami numer mniejszymi, a solidnie zbudowanymi.

Cytat

Lubię niskie zejścia i głęboki bass, dlatego jestem zainteresowany raczej kolumnami o obudowie zamkniętej.


Sporo tu sprzeczności np. kolumny zamknięte to jednak nie co inny "bas", niż to co piszesz.
Generalnie nie wróżę sukcesu z tym wzmacniaczem i w takim metrażu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie dostanę solidnych kolumn do 1000zł.
Co do wzmacniacza, zamierzałem zastąpić go czymś mocniejszym za rok.
Z własnego doświadczenia, stwierdzam, że obudowy bass reflex mają płytki bass w przeciwieństwie to zamkniętych, być może to wina kolumn, których miałem okazję słuchać. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Raczej nie dostanę solidnych kolumn do 1000zł.

Dostaniesz - pod warunkiem, że będą to kolumny używane.

Przedmówcy już pisali, że z niezbyt wydajnym wzmacniaczem nie warto pakować się w kolumny z głośnikiem basowym o dużej średnicy.
Lepszym wyjściem będą kolumny o dużej skuteczności z mniejszymi głośnikami i sporej obudowie (np. nieduży podwójny głośnik 5.5" w kolumnach Jamo E870/E875 zagra bardzo dobrze i nisko zejdzie, a przy tym spokojnie poradzi sobie na takiej powierzchni jak Twoja - słuchałem ich zarówno na 20m^2 z wzmacniaczem stereo, jak i na 60m^2 z mocnym amplitunerem kina domowego). Nowsze konstrukcje jak JAMO C607 mają trochę większą średnicę głośników (6cali), ale jako używane przekraczają Twój budżet.

Cytat

Z własnego doświadczenia, stwierdzam, że obudowy bass reflex mają płytki bass w przeciwieństwie to zamkniętych, być może to wina kolumn, których miałem okazję słuchać.

Po pierwsze - po polsku pisze się "bas" przez jedno "s".
Po drugie - dużo kolumn otwartych (z basrefleksem) ma dobry bas. Może nie tylko takie kolumny były słabe, ale również wzmacniacz.
Po trzecie - może warto jeszcze trochę dozbierać i od razu wymienić wzmacniacz, bo to dość słaby model. Jakie kolumny masz w tej chwili podpięte pod tego Technicsa?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płytkie niskie tony, czyli bas nie są na pewno domeną konstrukcji b-r. To raczej te z obudową zamkniętą są częściej tak postrzegane.
Ponieważ mają niskie tony raczej szybkie, krócej wybrzmiewające, bardziej suche.

Jak wspomniał RoRo w dużej mierze kłopoty z niskimi tonami mogą być winą nie dość wydajnego wzmacniacza, który nie jest w stanie odpowiednio napędzić większych/z większymi membranami głośników niskotonowych (w szczególności) kolumn.
Technics SU-VZ220, to niestety niski (słaby) model wzmacniacza tej firmy a powierzchnia pokoju jest dość duża.
Takim wzmacniaczem, możesz napędzać kolumny standowe (podstawkowe) w pokoju 20 - 25 metrów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

...
Po trzecie - może warto jeszcze trochę dozbierać i od razu wymienić wzmacniacz, bo to dość słaby model. Jakie kolumny masz w tej chwili podpięte pod tego Technicsa?



Pod technicsa podpięte są kolumny od wieży Panasonic SA-AK18.
Przepraszam za błąd, mam pokój 28m2 a nie 48m2.

Co panowie mogą mi powiedzieć o kolumnach STX F-360 n, słyszałem je kiedyś u znajomego, grały bardzo dobrze jak na moje wymagania. Edytowano przez RoRo
Nie ma sensu cytować całego postu...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bluray to raczej do filmów, a nie muzyki:-)
Zresztą gdybyś chociaż część ceny tego bluraya dołożył do lepszego wzmacnicza/amplirunera stereo, lub kolumn miałoby to lepsze przełożenia na dobre brzmienie.
A tak bluray yamahy za grubą kasę pięknie odtworzy film typu bluray, zagra jak podstawowe cd yamahy-jasno detalicznie( a już wspominasz że jest ostro)


Edit:
Co do
Cytat

Czyli te stx są warte swojej ceny?


W swej cenie jako nowe, to raczej ciężko szukać konkurencji, najwyżej supreme 2002( ale bas jest z tych miękkich i nie schodzi nisko, jest go tylko sporo-efekt lichej budowy). Dodatkowo z obecnym wzmacniaczem, też nawet z tym byłoby ciężko.
Generalnie lepiek kupić kolumny lepszej jakości i klasy, mniejsze( czy używane) a pomyśleć o wydajnym wzmacniaczu i dobrym muzycznym subwoferze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli te stx są warte swojej ceny?

Nie lubię kupować używanych produktów, nie mam też za dużych potrzeb co do jakości dźwięku. Myślę, że te stx mi w zupełności wystarczą. Koszt nowych dobrych kolumn i subwoofera to ok. 3000zł na co nie mogę sobie pozwolić nie pracując (nauka w gimnazjum). Poprosiłbym o pomoc w doboże wzmacniacza do tych kolumn, za pomoc byłbym wdzięczny. Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić/poprawić swoją wypowiedź-zamiast pisać jeden post po drugim.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gyros, czy słuchasz muzyki w całych tych 48m, czy obszar muzyczny jest mniejszy?
Bo jednak kolumn nie ma co rozstawiać na ile maksymalnie się da , bo u ciebie pewnie z 7 m się da...Skoro jesteś nastawiony na te stx f , a powierzchnia odsłuchu jest mniejsza, to może zamiast 360 wystarczą 280 ? Tylko sugestia, ale maksymalizowanie wielkości membran, nie zawsze daje oczekiwany, pożądany efekt, zwłaszcza w tanich kolumnach i z niezbyt silnym piecykiem.

Taka rada jeszcze, skoro nastawiłeś się na nie, to ok, kup je, ale najpierw posłuchaj spokojnie pod tym Technicsem. Cudów nie będzie, ale zastanów się nad brzmieniem, co pasuje, a co nie i wtedy dopasuje się odpowiednio brzmiãcy wzmacniacz. Może jakiś kolega ma wzmacniacz stereo?( Bo mpli. kinowy, odpada). Lepiej będzie tak, niż w ciemno na raz wszystko kupować.
Nawet budżetu na wzmacniacz nie znamy.

SS. maniu np. model rs300 byłby nieco lepszy, mimo skromniejszej mocy, choć styl brzmienia podobny, jak i też cena. Wychodzi na to że lubisz ogólnie mówiąc "cieplejsze" brzmienie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...