Skocz do zawartości

Pierwszy zestaw stereo - czy to ma sens?


Evita

Recommended Posts

Witam Szanownych forumowiczow,
Po wielogodzinnej lekturze forum, zdecydowalam sie zwrocic do Was o pomoc. Nadeszedl nowy rok i postanowilam pospelniac swoje marzenia. Jednym z nich jest sluchanie muzyki w godnych warunkach. Do tej pory nie mialam stycznosci z prawdziwym sprzetem audio, moje doswiadczenia ograniczaja sie do glosnikow komputerowych Creative SBS80 i wiekowych Encore P-705, ktore niestety juz umarly. Jest to o tyle istotna informacja, ze dla mnie odsluch z kazdej kolumny robi efekt wow. Dlatego tez licze na Wasza pomoc w doborze odpowiedniego sprzetu bez zapedow audiofilskich.

Detale w zalacznikach i ponizej:
1) Czy sprzet ma byc nowy, czy uzywany?
Raczej nowy, poniewaz nie bede w stanie ocenic stanu uzywanego.

2) Jakich funkcji oczekujemy od sprzetu, pod co bedzie podlaczony?
Chcialabym móc od czasu do czasu obejrzec cos w TV, jednak glównie sluchalabym muzyki. Biorac pod uwage brak doswiadczenia i skromny zasób plyt, nastawiam sie raczej na utwory z dysku i sieci.

3) Jaka jest powierzchnia pokoju?
Salon polaczony z kuchnia ma w sumie 37 metrów. W zalaczeniu rzut z góry i tak jak sobie to wyobrazam od frontu. Tutaj równiez bardzo prosze o pomoc. Chce najpierw wybrac sprzet, a potem do tego dobrac meble (z wyjatkiem stolu, ktory juz mam), ale nie wiem jakie ustawienie w tej przestrzeni bylony najbardziej optymalne. Odsluch bylby glównie z planowanego naroznika naprzeciwko. Istotne dla mnie jest to, aby sprzet nie kolidowal z kotem i odwortnie, wiec wszelkie dobre rday sa mile widziane, np. jak ochronic kable - myslalam nad ochronnymi oplotami, ale szczerze nie wiem czy tak sie da. Ponadto strona wizualna sprzetu nie jest mi obojetna - moja preferencja to biel kolumn.

4) Jakiej muzyki slucham?
Najprosciej jest mi napisac czego z pewnoscia sluchac nie bede: disco polo, metal i pochodne, jazz, techno. Najczesciej slucham popu, rocka, reagge i podobnych w nurcie tak zwanej muzyki popularnej. Lubię słyszeć bas i raczej jak coś mruczy, a nie piszczy. Nie jestem audiofilem i nim nie zostane, bo slon nadepnal mi na ucho.

5) Co juz slyszalam i jaki mam budzet?
Wiadomo, albo tanio, albo dobrze. Ja jednak chcialabym nie przekroczyc 5000 za calosc. Póki co sluchalam Pylon Pearl 25 i Topaz 20 w polaczeniu z Onkyo TX-8150, ale biorac pod uwage to, ze jestem calkowicie zielona w temacie, ciezko mi to ocenic i odniesc sie do propozycji sprzedawcy z salonu icon_smile.gif

Z gory dziekuje za pomoc,
Evita

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na rysunku wygląda to sensownie, może trochę szerzej kolumny, ale zobaczysz w praniu. Ważne że kolumny nie po rogach, że jest pewna przestrzeń.
Co do onkyo 8150 to zacny sprzęt, maksymalnie wyposażony, a co ważne dobrze grający.
No i teraz kolumny czy te pp25 Ci pasowały czy coś np. bas , wysokie mogły by być lepsze , inne, jakie ? (Pp20 raczej tu za małe)
Nie mnie oceniać styl 25, ale w parze z tym ampli są zdecydowanie słabym ogniwem, bo tx8150 stać na więcej.
Jak ocenisz co było nie tak , to tym trafniej uda się dobrać inną markę/model co lepiej zagra. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja rada będzie może nieco trywialna. Ale kto wie, czy nie dobra? icon_biggrin.gif
Jeśli chcesz sprzęt nowy, to Cię rozumiem, choć jak często piszę, nie popieram icon_wink.gif
Ale piszesz, że Ci słoń na ucho nadepnął, to może coś w tym jest. Choć nieraz ktoś ma niezły słuch, tylko nie korzystał jeszcze z jego potencjału, nie wie jak (oj, to trzeba umieć, wbrew pozorom), czego słuchać.
Wybierając nowy zestaw najlepszą radą będzie taka, że powinnaś wybrać się do salonu, gdzie mają taki ampli Onkyo albo go zakupić i pójść z nim do dobrze zaopatrzonego w kolumny i posłuchać jakie Ci będą najbardziej pasowały.
Bywa, że niektóre salony wypożyczają sprzęt na odsłuch. Warto zapytać.
Nie napisałaś pod swoim skąd jesteś. Wiem, że Q21 z Pabianic dawniej wypożyczali niektóre elementy zestawu do odsłuchu w domu.
Możesz także pójść do salonu i nawet jeśli odsłuch będzie płatny (zdarza się), to warto, bo dowiesz się jakiego dźwięku szukasz.

Jeśli okaże się, że do tego Onkyo wolałabyś jednak lepsze a droższe kolumny, a nie stać Cię na nie, możesz właśnie szukać używanych.
Tego typu i klasy (ceny) kolumny są już raczej od świadomego słuchacza, który o nie dbał, bo były drogie. To nie sprzęt katowany przez zasmarkanych miłośników Altusów i Zeusów icon_lol.gif . Tylko zadbane urządzenia. Pomożemy szukać.
Na Allegro można znaleźć często coś z gwarancją, nawet taką od prywatnego sprzedawcy. Albo sprzęt powystawowy, lub w promocji od firmy a sporo tańszy niż w salonie.

Ale tu jednak musiałabyś wiedzieć czego szukasz. Choć oczywiście opisałaś pokrótce jaki dźwięk lubisz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia odsluchowego oraz Twoje preferencje brzmieniowe, system odparłbym na amplitunerze sieciowym Onkyo TX-8150 (http://q21.pl/onkyo-tx-8150.html) lub Yamaha R-N602 (http://q21.pl/yamaha-r-n602.html). To dwa flagowe, sieciowe amplitunera, które bedą w stanie prawidłowo nagłośnić Twój salon. Yamaha ze względu na charakterystykę dynamiczną z wyeksponowanymi skrajami pasma lepiej sprawdzi się w mocniejszych gatunkach muzycznych. Onkyo jest równiejszych, łagodniejsze.
W kwestii kolumn brałbym pod uwagę mocne, dynamiczne i teraz bardzo atrakcyjne cenowo Audio Pro Black Diamond V3 (http://q21.pl/audio-pro-black-diamond-v3.html), które także mamy dostępne w białym lakiery fortepianowym. Drugą opcją jest polski zestaw Pylon Audio Sapphire 25 (http://q21.pl/pylon-audio-sapphire-25.html). To dynamika, swoboda, duża otwartość brzmienia i uniwersalność. Trzecią propozycją są duńskie kolumny Dali Zensor 7 (http://q21.pl/dali-zensor-7.html). To brzmienie dynamiczne, jednak lekko ocieplone.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz oferty finansowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzien Dobry,
Przede wszystkim bardzo dziekuje za wszystkie wskazowki. Jestem z Gdanska i bede szukala mozliwosci odsluchu sugerowanych kolumn z dodatkeim Topazow 20, ktore juz slyszalam. Co do wzmacniacza, to bede starala sie robic odsluchy na Onkyo TX-8150.

Zanim jednak to nastapi, chcialabym Was jeszcze prosic o potwierdzenie czy nie wyrzuce kasy w bloto biorac pod uwage mozliwosci lokalowe. Teorie moglam sprawdzic z praktyka i w zalaczeniu sa planowane odleglosci kolumn od siebie i od miejsca odsluchu. Wyglada to w miare ok, ale tylko dlatego, ze nie ma mebli, ktore musza sie pojawic (szafka rtv miedzy kolumnami szer, 150cm i szafka szer 90 cm przy drzwiach. Poza tym odleglosc od sciany na jaka mnie stac to tylko 50 cm. Bede wdzieczna za Wasze rady.

Pozdrawiam,
Evita

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o akustyce pomieszczeń i ustawianiu kolumn, to napisz do mnie na PW i podaj adres mailowy.
Podeślę Ci ciekawe, w miarę przystępnie napisane artykuły na ten temat. Naprawdę warto się zapoznać z tym tematem.
Sama się zorientujesz co jest ok a co trzeba zmienić lub poprawić w takim ustawieniu. O szczegółach możemy porozmawiać tu na forum.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...