Skocz do zawartości

amplituner sieciowy i kolumny do 3500zł


mollinari

Recommended Posts

Witam!
Planuję w najbliższym czasie zakupić jakiś zestaw do 3500 zł. Przymierzam się do zakupu amplitunera sieciowego i kolumn (mogą być podstawki lub podłogowe), chyba najlepiej nowe. Pokój 20 m2 i nie zamierzam jak większość piszących zmieniać pokoju ani go powiększać.. Najczęściej słuchana muzyka to głównie rock: lata 90 i obecne, polski rock, czasem melancholijna i sentymentana muzyczka. Źródłem najczęściej byłyby pliki FLAC, mp3, Wave z pendrive lub radia sieciowe lub coś "na szybko" z komórki lub tableta przez Wifi. Polecane i sugerowane tu i ówdzie przez innych uzytkownków odtwarzacze sieciowe to Yamaha NR500 lub chyba mój faworyt Onkyo Tx 8130. Czy to dobry i może polecacie coś innego? Możliwości odsłuchu mam bardzo ograniczone.
1. jakie kolumny do tych wzmacniaczy (każdego z nich) wybrać dostosowując do mojej muzy, głównie rock lub mocny rock?
2. ktoś sugeruje są dla mnie nowe kolumny Pyon Pearl 25 lub Klipsch r24f, co wy na to - jesli chodzi o współgranie z ww. amplitunerami
3. sugerowane są także używki Elac 58.2 - cowy na to jesli chodzi o współgranie z ww. amplitunerami
4. sugerowany jest także zestaw Cambridge minx XI +aero 2, choć trochę zbyt dużo jak na mój budżet

Będę wdzięczny za każdą radę i sugestię
Pozdrawiam w nowym roku
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
zacznę od elektroniki - moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie wybór pomiędzy Yamaha R-N500, a Onkyo TX-8130. Na pewno wybór Onkyo będzie dobry. Cambridge Audio ma trochę niższą moc, dodatkowo odstaje funkcjonalnością od Onkyo czy Yamaha. Moim zdaniem jeśli nie zależy Ci na mniejszym gabarytowo urządzeniu, pozostań przy Onkyo.
Kwestia kolumn - Klipsch R-24F to kolumny grające raczej skrajami pasma i szczupłym środkiem, tak więc raczej sugerowałbym je do wzmacniacza o ciepłym, gęstym dźwięku. Fakt, że jest teraz bardzo atrakcyjna oferta z amplitunerem Onkyo TX-8130.
Z mojego doświadczenia sugerowałbym raczej kolumny Pylon Audio, natomiast jeśli budżet możemy minimalnie zwiększyć, to spójrz proszę na kolumnę Pylon Audio Sapphire 23. To świetne połączenie z Onkyo TX-8130. Drugą propozycją jest kolumn Audio Pro Black Diamond V3.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz oferty finansowej dla forumowicza audio, oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, porównania poszczególnych rozwiązań.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Szkoda że nie chcesz odsłuchać, w ciemno to jednak ryzyko. Zwłaszcza bez większego osłuchnia w markach i modelach audio. Co do klipscha , pylon pearl to dziwna alterntywa bo grają zgoła różnie. Faktycznie Areny są nieco bardziej uniwersalne ,, bezpieczne,,.


Dzięki z posta.
Rozumiem, że wróżką nie jesteś, ale może zdajesz sobie sprawę z tego jak się do tych koumn ma zestawienie z HK
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo naczytałem się niepochlebnych recenzji nt. Harmana, które troche zniechęcają. Czy ktoś z zadowolonych z HK mógłby je złamać. Podobno są mocno awaryjne i sprawiają duże problemy z zastosowaniem funkcjonalności sieciowej.

A wracając do Onkyo np. tx8130, z jakimi przyzwoitymi kolumnami mogłoby to najlepiej zagrać w kwocie do 2000 zł (mogą być zarówno podstawki jaki i podłogowe). NIe oczekuję cudów, ale chciałbym usłyszeć dżwięk z dobrym basem, ale też żeby grało równo, z niezłym środkiem i górą. Mógłby być jak najbardziej naturalny lub trochę nawet ocieplony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie tu prowadzę monolog...
Czy naprawdę nie ma osoby która posiada Onkyo Tx-8130 lub 8150 z jakimiś budżetowymi kolumnami (do 2 tys. za parę) i może napisać dwa zdania.
Przeglądających temat jest sporo to i zainteresowanie spore.
Może jednak ktoś..., jakieś..., gdzieś.. ze dwa zdanka kończące temat.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

chciałbym usłyszeć dżwięk z dobrym basem, ale też żeby grało równo, z niezłym środkiem i górą. Mógłby być jak najbardziej naturalny lub trochę nawet ocieplony.



Pod Twoje pierwsze 6 słów, można wrzucić wiele kolumn, bo zwrot dobry bas, znaczy tyle co, fajny samochód, fajna dziewczyna i dobra kuchnia, czyli prawie nic icon_wink.gif .
Ciężko zasugerować coś, jeśli nie potrafisz napisać, że jakaś marka i brzmienie, gdzieś słuchana, Ci się spodobała..
Sieciowego Onkyo nie posiadam, niemniej słuchałem tu i tam, na różnych kolumnach.
Co do lekkiego ocieplenia basu, (niż jakiegoś suchego kartonowego) to do Onkyo sugerowałbym Magnat quantum 675, mają leciutko wypchnięty bas, także ten wyższy,dobrą górę, brzmienie Jbl Arena 180 już jest mniej "suche" od dotychczasowych niedrogich jbli, więc co też dosć bezpieczny wybór, w opis jakoś wpisują się też Wharfedale diamond 230( gęste brzmienie, nieco wycofana sama góra), QAcoustic 2050i, warto posłuchać Monitor audio bx5(sprężysty bas, choć mniejszy i szcuplejszy niż w quantum675 i analityczne w górze).
Oczywiście w podobnej cenie 2k. jest z tuzin innych, lepszych, czy może bardziej odpowiednich kolumn, ale trzeba sprawdzić to nausznie.
Także poszukując w ofertach kolumn używanych, na forach, giełdach, aukcjach, można znaleźć w swoim regionie "nówki" i trafić za nieco ponad 2k, kolumny zacniejszych marek, czy wyższe modele- szukałeś ?.
Jeśli kolumny podstawkowe w 20m, to oczywiście duże monitory, ale tych koniecznie trzeba posłuchać, bo brzmienie monitorów, często może być zupełnie inaczej postrzegane, dodatkowo zakupić trzeba do nich standy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wczoraj kupiłem TX-8130 z Indiana Line 550.
Na tę chwilę jest bardzo zadowolony. Jeżeli chodzi o bas w porównaniu z kilkoma innymi kolumnami w tej cenie (a nawet lekko droższymi) jest b. dobry.



Przesłuchałem u znajomego Denon 1500+Elac 58.2 i stwierdzam, że grało to równo, bez eksponowania skrajów pasm czy nazbyt eksponowania środka, bas był przyjemny, czasem nisko schodzący, góra nie natarczywa i niezbyt agresywna. Podobało mi się. Mógłbym się przymierzyć do zakupu tych Elaców, ale kolumny wydały mi sie ... duże. Zacząłem sprawdzać gabaryty podłogówek i teraz wiem, że każde inne podłogówki mają podobne gabaryty. Stwierdzam jednak, jak na moje warunki domowe i rozstaw mebli, to obawiam się że wyglądałoby to jak kolejny spory "mebel". Dlatego też szukałbym jednak nieco mniejszych podłogówek lub nawet monitorów do "mojego" Onkyo Tx-8130. Z tego co wiem użytkownik "ptasiek" jest zadowolony z odsłuchów tego zestawu. Cieszyłoby mnie to tym bardziej, że mamy chyba zbliżone gusta muzyczne (rock, trochę metalu).
Zakładając, że ten zestaw współgra ze sobą czy moglibyscie polecić ew. jakieś inne kolumny: mniejsze podłogówki lub monitory do Onkyo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj podstawkowych Magnat Quantum 673. Ale kup im dobre, ciężkie, stabilne standy.
Jedne i drugie mogą być używane, będzie taniej. Zresztą szukając kolumn używanych w tej cenie, można by znaleźć lepsze.

Nie bardzo rozumiem, dlaczego obawiasz się kolumn podłogowych. Nieduże podłogówki nie wyglądają przytłaczająco a miejsca na podłodze zajmują tyle samo co monitory na standach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie bardzo rozumiem, dlaczego obawiasz się kolumn podłogowych. Nieduże podłogówki nie wyglądają przytłaczająco a miejsca na podłodze zajmują tyle samo co monitory na standach.



Dzięki za post. Nieduże podłogówki mogą być, ale myśle że rozmiar jak przy Indiana Line Nota 550 jest chyba maksimum (17,5x88x27,5).

Czy ktoś oprócz "ptasiek" słyszał te kolumny?
Czy polecacie jakieś inne mniejsze podłogówki pasujace do mojego opisu (moga byc bardziej nowe lub ew. może jakieś dobre używane w cenie do 2k)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem je wiele razy, bardzo udane w swej cenie i co mało istotne ładne. W dużej mierze zgadzam się z testem na łamach redakcyjnego forum. Jednak nie łączyłbym ich z jasno, detalicznie i lekko konturowo grającymi wzmacniaczami ( typu Yamaha, Cambridge, choć to kwestia gustu oczywiscie), bardziej w Onkyo, Denon, HK.
EDIT: 550 są bezpieczniejszym wyborem niż mocno skrajne w odbiorze Klipsch czy PP25.
Bas 550 jest twardszy, choć szczuplejszy, ale całość równiejsza od nieco większych i wspominanych już Magnat quantum 675, gdzie bas jest wypchnięty i podgrzany( pasuje do Yamahy)
Sugerowałem też już np. Monitor audio bx5.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Ostatecznie kupiłem Onkyo 8130 i Indiana line Nota 550.
Wrażenia początkującego Indiana Line 550 (na pewno nieprofesjonalne i subiektywne): bardzo dobra góra i średnica, nieco wypchniety do przodu wokal to fajne), w niektorych kawałkach nawet tworzy sie scena, ale bas: trochę spłaszczony i niekonturowy, czasem dudniacy i drażniący; momentami mam wrażenienie ogólne- naprawdę dobre kolumienki choć mam wrażenie, że wszystko jest "czasem/może częściej niż czasem" troche przerysowane i "efekciarskie", no i ten i średni bas?
Pożyczyłem JBL Arena 180 (mogą byc niedogrzane bo praktycznie ledwo co kupione): bas duzo lepszy, bardziej elastyczny i nieatakujący (jak trochę w Indiana), wyrazisty, ale zawiodła mnie szczególnie góra - jakby spłaszczona i ucięta; talerze dużo wyraźniej słychac w Indiana Line 550;; średnica trochę wycofana (wolę jednak jak jest bliżej); wg komentarzy forum miała być bardzo duża przestrzeń, a ja ją nie za bardzo słyszę; ogólnie może lepsza analityczność, którą bardzo lubię. Generalnie troche więcej sie spodziewałem po JBl. Czy to kwestia tego że mogą być niedogrzane? Czy na tym poziomie budźetowym mogą decydowac jeszcze kable? Mam Melodika MDC2250 z (opis: w kablu technologii BassCore - specjalnego przewodu basowego 0.85mm do przenoszenia niskich częstotliwości, oraz wiązki 110 x 0.15mm odpowiedzialnej za średnie i wysokie częstotliwości - uzyskujemy bardziej zrównoważony, dynamiczny i głęboki dźwięk z lepiej kontrolowanym i precyzyjniejszym basem).

Proszę fachowców o komentarz.

Mam jeszcze prawo ew, zwrotu kolumn. Czy do 2000 zł za parę coś może bardziej pasować do Onkyo i przedstawionych wyżej moich preferencji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odniesieniu do poprzedniego postu.
Posłuchałem jeszcze JBL Arena 100 i podłączyłem do niego jakiegoś średniej klasy CD-ka. Grało to na pewno lepiej: wyraźniej czyściej niż z USB (format FLAC).
JBL w stosunku do Indiana: Lepszy bas, bardziej wyrazisty (nie dudniący i matowy jak czasami w Indiana), lepsza separacja, średnica jakby troche wycofana, góra w mojej ocenie sie troche ożywiła z CD;
w Indiana natomiast lepsza przestrzeń i otwartość, ale ten dźwiek w Indiana wydaje sie troche podrasowany i momentami nienaturalny,

Zaczynam sie chyba przekonywać jednak do JBL.
Ideałem byłoby dla mnie: bas i separacja, szczegółowość z JBL, średnica, góra i przestrzeń z Indiana. Ale tak nie ma. icon_smile.gif Nie można mieć wszystkiego.

Mam jednak pytanie na które może pomoże ktoś odpowiedzieć (liczę na to): Czy przy tym budżetowym sprzęcie zestawie np. Onkyo 8130+JBL Arena 180 da się coś pomóc górze, średnicy i przestrzeni (ożywiając je) zmieniając kable? Teraz mam Melodika (opisane w poście powyżej), które niby pomogają polepszyć bas, ale były one kupowane do Indiana. Jesli tak to może ktoś mi polecić jakieś kable w przystępnej cenie, które potrafiłyby to zrobić.
Czekam na każde sugestie i pomoc kolegów z forum.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można mieć "wszystko", ale w sporo wyższej cenie.
Jak grają kolumny, to nie tylko ich zasługa, ale i sprzętu towarzyszącego. Na pewno lepszy wzmacniacz czy źródło (jak sam zauważyłeś) dałyby lepszy dźwięk. Niektóre kolumny będą miały właśnie takie niskie tony, gdy wzmacniacz jest niezbyt wysokich lotów.
Kabelki też owszem mogłyby coś dać.

Ale nie zapominajmy o najważniejszym, czyli o akustyce. Spróbuj innego ustawienia kolumn. Odsuń od ścian, próbuj tak co powiedzmy 10 cm. To samo z rozstawem. Tylko tak dla sprawdzenia, nawet ustawiając w miejscach w jakich byś ich nie ustawił.
A masz możliwość ustawienia ich przy innej ścianie (bocznej w stosunku do tej, przy której stoją)?
Dobre, precyzyjne ustawienie może przynieść czasami lepszy efekt niż się spodziewasz. A to przecież nic nie kosztuje.

JBLe moim zdaniem są gorszymi kolumnami, choć bardziej efekciarskimi. To może się na krótką metę podobać, ale na dłuższą czasami męczy. A Indiana Line mają całkiem nie najgorsze i dość nisko schodzące niskie tony. Ale trzeba umieć je wydobyć.
Może rzeczywiście Indiany i Onkyo niezbyt dobrze do siebie pasują.
Na pewno dobry, klasyczny, używany wzmacniacz stereo w cenie tego Onkyo pokazałby jak potrafią zagrać Nota 550.
A odtwarzacz sieciowy dokupiłbym osobno.

Wysokie tony można uczynić bardziej wyrazistymi i dźwięcznymi stosując inne kable.

EDYCJA:

Napisałeś do mnie na PW, ale jak widzisz ja odpowiadam na tego typu pytania tylko tu.
Zacznę od czegoś niemal najważniejszego, czyli od akustyki. Na pierwszy ogień przeczytaj to:http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm
Po więcej zgłoś się na PW i podaj adres mailowy, to Ci wyślę materiały na temat podstaw akustyki i ustawiania kolumn.
Nie będziesz pytał co rusz o coś, co i tak powinieneś wiedzieć jeśli chcesz by dobrze Ci grało. Bez tego ani rusz.
Ważna jest symetria w ustawieniu i zachowanie trójkąta równobocznego. A kolumny powinny się "widzieć", dlatego trzeba je wysunąć przed meble. Choć częściowo. Ale o tym poczytasz sobie i będziesz wiedział co i jak.

Szkoda, że nie napisałeś pod swoim awatarem skąd jesteś. W ogóle tajemniczy jesteś jak pisałem icon_wink.gif
Byłoby być może łatwiej polecić Ci coś blisko Twojego miejsca zamieszkania.

Co do wzmacniacza, to ja bym kupił dobry używany, klasyczny wzmacniacz stereo i do tego DAC, abyś mógł grać z plików z komputera albo innego źródła cyfrowego. Analogowe podłączysz tradycyjnie.
Możesz mieć dużo lepszy dźwięk niż z tego Onkyo. I na pewno lepszą średnicę, cieplejszy, bardziej wypełniony dźwięk.
Rozglądaj się np. za Musical Fidelity E 100 albo za wzmacniaczem Xindak A 06. Nowsza wersja ma wbudowany DAC a niskie tony są potężne, nisko schodzące, lecz nie rozlazłe, tylko konturowe. Średnica i wysokie nie będą tak dobre i wypełnione jak z MF ale również na dobrym poziomie.
Myślę, że te wzmacniacze pokazałyby jak dobrymi kolumnami są Indiana Line. Być może na długi czas zapomniałbyś o wymianie.
Choć szkoda, że kupiłeś nowe kolumny, bo używane w tej cenie mogłyby dać Ci wszystko czego oczekujesz, byłyby jeszcze lepsze.

Co do słuchania, to zdejmujemy maskownice. Kto słucha z założonymi maskownicami? Samo ich zdjęcie da Ci lepsze, dźwięczniejsze wysokie tony i lepszą przestrzenność dźwięku.

Kwestie odtwarzacza sieciowego zostawiłbyś na później w miarę przypływu gotówki.
Jakiegoś niedrogiego CDka też możesz kupić, jeśli masz trochę płyt CD. Możesz je także wypalać z plików konwertując do formatu Audio.

A okablowanie kupisz, gdy już zdecydujesz co w systemie zostaje. Dobrymi kablami doszlifujesz sobie brzmienie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Można mieć "wszystko", ale w sporo wyższej cenie.
[/b]


Dziękuję za wszystkie rady. Zdecydowałem, że zostanę przy Onkyo i JBL-ach. Choć mógłbym zamiast nich (kolumn) kupić jakieś używki. Jestem z Olsztyna i tu rynek pod tym względem jest nędzny. Jesli miałbym coś jeszcze zmieniać z kolumnami to tylko na zasadzie odsłuchu u mnie w domu. Nie chcę przekombinowywać bo domownicy maja już dość tematu.. Nie gra to źle, jak na swój budźet oczywiście. Nie czas juz na zwroty i ew. sprzedaż dopiero co kupionego sprzętu.
Poprzestawiałem kolumny i rzeczywiście róznica jest spora. Dźwięk wyjechał do przodu, pojawiła sie jakaś scena. Ale przy dwójce dzieci w domu trudno o to by eksperymentalne ustawienia stały się stałymi. Ale różnica jest. Mogę próbować poprawić jakość np. zakupieniem CD i ew. kablami, choć nie wiem czy sie ze mną zgodzicie słuchając tu i ówdzie rad te ostatnie raczej efektu WOW nie dadzą. Czy możecie zatem polecić coś z niedrogich używanych CD. Na jakim poziomie cenowym musiałby być to zakup aby poczuc różnicę? Ja podłączałem jakieś bardzo leciwe CD Pioneera i można było usłyszeć rożnicę. Czy wymiana kabli może coś dać, czy interkonekt lub optical też ma aż tak duże znaczenie przy tym budźetowym sprzęcie?
Pozdrawiam
Marek
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całkiem fajnie opisałeś wrażenia z odsłuchu.
Co do poprawy góry, nadania jakieś dźwięczności itp. to sugeruję zrobić tak. .. Chyba że już tak zrobiłeś icon_cool.gif .
Mianowicie połączyć odtwarzacz Cd, lub DVD z tym amplitunerem nie kablem rca, tylko optykiem, lub coaxialem.
Ponieważ jeśli masz niedrogi cd wewnątrz może być średni jakością DAC który obrabia sygnał i wypuszcza potem po rca. Jak użyjesz optyka, coaxiala taki cd/dvd pracuje tylko jako napęd, zaś sygnał obrabia DAC w tym amplitunerze, a że jest całkiem niezły to różnica może być słyszalna in plus.
Niemniej jeśli odtwarzasz pliki Flac na usb w Onkyo, nie sądzę aby oryginalna płyta zagrała w ten sposób lepiej.
Była to raczej propozycja i alternatywa dla klasycznego połączenia typu RCA posiadanego już niedrogiego CD.
Jeśli chodzi o kable głośnikowe, to raczej nie ma co du przebierać pomiędzy tradycyjnym kablem za 9 zł a za 19zł, sugeruje zaglądać na allegro, czy jakieś giełdy hifi i kupić używany posrebrzany kabel. Ryzyko niewielkie, bo cena będzie zbliżona do trochę lepszego nowego miedziaka, a nóż trafisz i się sprawdzi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Całkiem fajnie opisałeś wrażenia z odsłuchu.


Dzięki Jacku, miłe to bo jeszcze miesiąc temu byłe totalnie, no może tonalnie zielony. A teraz czuję się trochę jasniejszy zielony. icon_smile.gif

Cytat

Ponieważ jeśli masz niedrogi cd wewnątrz może być średni jakością DAC który obrabia sygnał i wypuszcza potem po rca. Jak użyjesz optyka, coaxiala taki cd/dvd pracuje tylko jako napęd, zaś sygnał obrabia DAC w tym amplitunerze, a że jest całkiem niezły to różnica może być słyszalna in plus.
Niemniej jeśli odtwarzasz pliki Flac na usb w Onkyo, nie sądzę aby oryginalna płyta zagrała w ten sposób lepiej.


CD był pożyczony. Był to jakiś leciwy, ale podobno poczciwy Pioneer (modelu nie pamiętam). Sam żadnego CD nie posiadam i dlatego pytałem o radę co do zakupu ew. używanego. Czy możecie zatem polecić coś z niedrogich używanych CD. Na jakim poziomie cenowym musiałby być to zakup aby poczuć różnicę? Wydaję mi się jednak że ten Pioneer zagrał lepiej niż FLACi bezpośrednio z Onkyo.
Na kable mam kupca i ew. też mógłbym je wymienić. Tylko czy w podobnym budżecie to pomoże? Pewnie nie, choć te moje meldoki chyba bardziej skupiają się na basie niż na górze i średnicy, bo takie miały być do kolumn Indiana.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pożycz cd pionka i sprawdź. Pioneer gra lekko akcentując skraje, czytelnie w górze. Zrobisz ekseryment łącząc po rca, potem optykiem.
Jest kwestia typu , czy jak zgrasz te pliki flac na płytę cd to czy będzie lepiej- bo i dlaczego miałoby być, względem flaców wprost w usb w onkyo.
Jak masz jednak też płyty cd , wtedy kupno odtwarzacza jest logiczne i konieczne;)
Kabli melodika nie sprzedawaj, jak trafisz coś na allegro innego pasującego to kupisz, porównasz w domu i zdecydujesz co dalej. Markowe kable zawsze zdążysz sprzedać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pożycz cd pionka i sprawdź. Pioneer gra lekko akcentując skraje, czytelnie w górze. Zrobisz ekseryment łącząc po rca, potem optykiem.


Pożyczyłem CD Technics SL-PG 390 i chciałem go podlączyc po optyku, ale .."nie działało". Wszystkie opcje w Onkyo wydaje mi się że były dobrze ustawione, bo tym samym przewodem optical podłączyłem dźwięk z posiadanego dekodera TV. I wszystko szło. Podlączyłem CD z Onkyo przez najprostsze rca i grało. NIe wiem czy to mozliwe aby CD Technicsa nie byl kompatybilny z amplitunerem Onkyo? Mieliście takie przypdki? Puszczając po rca róznicy w dźwięku z płyty a FLAC z usb nie zauważyłem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...