Skocz do zawartości

Prosty zestaw HiFi


stpman

Recommended Posts

Witam, na wstępie chciałby się ze wszystkimi przywitać icon_smile.gif

Zarejestrowałem się tutaj, ponieważ potrzebuję porady dotyczącej sprzętu grającego i kompletnie się na tym nie znam icon_wink.gif

Mój problem polega na tym, że chcę sobie sprawić jakieś nagłośnienie do nowego mieszkania.
Pokój ma 30mkw, salon z aneksem kuchennym, na salon wygospodarowałem 20mkw, reszta na kuchnię.

Wymagania co do sprzętu:
- możliwość podpięcia tego do TV i konsoli (PS4 lub X1),
- Bluetooth do łączenia z telefonem do spotify
- fajnie jakby się znalazło miejsce na retro wynalazek - CD icon_wink.gif
- tuner FM,
- opcjonalnie radio cyfrowe DAB,
- dźwięk na akceptowalnym poziomie, nie jestem audiofilem i pasjonatem, po prostu chcę żeby dobrze grało, raczej cicho, bo nie chcę robić sąsiadom dyskoteki icon_wink.gif
- priorytetem jednak słuchanie muzyki (rock, jazz, pop), ew gry z konsoli, oglądanie TV i filmów najmniej ważne, w sumie nie wiem czy będę instalował telewizję.

Pierwsze moje myśli skierowałem ku zestawie kina domowego 5.1 (raczej bezsensu), później 2.1 (podobno sub aż tak istotny nie jest), następnie soundbar (problem z radiem FM i dźwięk też taki sobie), ostatecznie padło na jakiś kompaktowy zestaw HiFi z dwoma głośnikami.

Co możecie polecić?
Składać coś samemu czy zestaw też jakiś fajny można wyhaczyć?

Ostatnia kwestia to cena... 2000zł to absolutny max, i tak przyszła żona mnie ukatrupi icon_razz.gif

Pozdrawiam

stpman
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dawniej w takich przypadkach się mawiało, że tak, to Ci tylko w Erze dopasują icon_wink.gif
Niestety 2 kzł na to wszystko o czym piszesz, to bardzo mało.
Oczywiście można by znaleźć nowszy jakiś amplituner, który ma te wszystkie wejścia ale... .
Mało zostałoby na jakieś kolumny, czyli kolumny głośnikowe (bo głośniki, to przetworniki elektroakustyczne, część kolumny głośnikowej jak obudowa, zwrotnica, zaciski itp.)
Do pomieszczenia w sumie 30m2 (bo ścianki tam chyba ma), trzeba kupić już jakieś w miarę solidne kolumny a nie jakieś "pipki".
I napędzić też to jakoś by się zdało.

Mam nadzieję, że bierzesz poważnie do wiadomości, że to będzie zestaw używany?
Jeśli ma być nowy, to może ktoś z branży Ci poradzi, ja się wycofuję icon_mrgreen.gif

Na kolumny powinno się wydać z połowę budżetu, który posiadasz. Za mniej, też da się coś niezłego kupić.
Ale jeszcze trzeba wzmacniacz no chyba, że amplituner - bo ma być radio, ale wówczas raczej nie będzie DABu.
Jakiś tuner z DABem dałoby się kupić jakiś tuner, widywałem niedrogo. Ale też nie za grosze.

CD, to wcale nie retro wynalazek. Wiele czołowych firm w tym hi-endowych wciąż wypuszcza odtwarzacze CD i to takie z najwyższej półki.
A ludzie na forum mają takie CDki, że niejeden super nowoczesny wynalazek może im stópki polerować. icon_lol.gif

Do tego jeśli mamy podpiąć TV czy konsolę przydałby się jakiś DAC.
A do Bluetooth też specjalny adapter.

No i wychodzi, że naprawdę licho z kasą. Ale można by spróbować coś wybrać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedźicon_smile.gif Coś czułem po pobieżnej lekturze netu, że tak lekko nie będzie icon_wink.gif

Ten DAB to tylko jako taki dodatek w opcji, w sumie póki co jest mi to niepotrzebne.

Ale Bluetooth to już obowiązkowo no i podłączenia to TV i konsolki.
Wiem, że BT można przez adapter, choć wolałbym fabrycznie bo to jednak zawsze lepiej icon_wink.gif

Co do kolumn to kwestia jest jeszcze taka, że nie chciałbym aby były one dużych rozmiarów, ze względu na to, że może tam być średnio z miejscem...

A teraz jeszcze dwie opcje:

1. A jakbym miał kolumny? Rodzice mają w domu wieżę LG (dość starą, ale głośniki są nie najgorsze), i jakby wykorzystać te głośniki i kupić tylko amplituner?

2. (tylko się nie śmiejcie) Taki mini zestawik: http://www.euro.com.pl/zestawy-muzyczne/pi...-k-czarny.bhtml Jest to coś warte?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że chcesz wyciągnąć głośniki z kolumn LG rodziców i jakoś je zastosować w swoim systemie audio? icon_wink.gif
Oczywiście to żart, ale aby nie było nieporozumień pisz poprawnie i ... patrz na końcowe zdania tego posta.

A zupełnie poważnie, to obawiam się, że kolumny LG nie będą odpowiednie.
Przede wszystkim jakościowo, bo to pewnie nic ciekawego. Musiałbym zobaczyć. Zrób fotkę z przodu i tyłu. oraz zbliżenie zacisków głośnikowych. W szczególności tabliczki znamionowej, o ile taka jest.
Tak, czy inaczej podejrzewam, że to będzie jakby próba zamontowania do samochodu łysych letnich opon podczas śliskiej zimy icon_confused.gif

Kolumny, ich jakość i ustawienie w pokoju oprócz akustyki pomieszczenia są elementami najbardziej wpływającymi na jakość dźwięku.
Więc byle jakie kolumny byle jak ustawione mogą tak zepsuć dźwięk, że nawet najlepsza elektronika za dziesiątki tysięcy złotych tego nie naprawi.

Poza tym takie w miarę niemałe pomieszczenie wymaga raczej nie najmniejszych kolumn. Powinny to być bądź spore monitory, albo też choć niewielkie kolumny podłogowe.

NIe bardzo rozumiem zdanie o ewentualnym braku miejsca w pokoju. No to niby jak chcesz postawić kolumny? Zarówno podłogowe jak i monitory na standach zajmują niemal tyle samo miejsca na podłodze. W pionie Ci chyba miejsca nie braknie?
A jeśli być może nie będziesz ich miał gdzie postawić, to gdzie planujesz? Na półce, na szafie, czy w innym równie złym miejscu?
Poczytaj o akustyce pomieszczenia http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm
Będziemy się lepiej rozumieć. Bo tak to ja mogę pisać o gruszce a Ty o pietruszce icon_biggrin.gif
Jakbyś chciał więcej wiedzieć na ten temat, to napisz do mnie na PW i podaj adres mailowy.

Fabryczne BT, to może i lepiej. Ale ta wątpliwa korzyść ustępuje faktowi, że nowe, czy prawie nowe urządzenie z tym "diwajsem" będzie jakościowo/dźwiękowo o wiele gorsze niż dobry wzmacniacz stereo.
I znów porównanie z rynku motoryzacyjnego. To tak jakbyś kupił gorszy samochód ale tylko dlatego, że ma elektrycznie napędzane szyby albo lusterka. Oczywiście wolno Ci icon_wink.gif

Taki zestaw Pioneera można sobie sprawić do sypialni. W Twoim pokoju dźwiękowo po prostu zginie. Zagra rachitycznie.


Proszę czytać uważnie co piszę.
I przypominam po raz kolejny, bo widzę, że takie nieprawidłowe nazewnictwo stało się bardo powszechne głośniki to jest to:
http://www.rockonpro.pl/monacor-sph-200tc-glosnik-hi-fi
http://www.poweraudio.pl/jantzen-audio-ja-...nowy-p-434.html
A kolumny głośnikowe zwane potocznie kolumnami wyglądają tak
https://www.google.pl/search?q=g%C5%82o%C5%...82o%C5%9Bnikowe
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myślałem. To kolumny na których można posłuchać, czy coś w ogóle gra. Może na jakiś krótki czas można by ich użyć "na przetrwanie", póki nie uzbiera się na kolumny z prawdziwego zdarzenia. Ale na pewno nie jako pełnoprawny partner dla elektroniki, którą zamierzasz kupić.
A za te kolumny LG, to żona by Cię nie objechała? icon_wink.gif Piękne, to one nie są.

Ja od amplitunera stereo wolałbym oczywiście wzmacniacz stereo plus tuner. Taki tandem da na ogół lepszy dźwięk niż amplituner w podobnej cenie ale przede wszystkim wzmacniaczy jest dużo większy wybór.
No, chyba że musisz mieć wszystko sterowane pilotem. Jak z tym jest?

Najpierw oczywiście poszukałbym kolumn. Spróbujemy się tym zająć w weekend.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tuner i wzmacniacz będą w tej samej kolorystyce (czarne) i podobnych rozmiarów to mogą być osobno. Tuner w sumie wogóle nie musi być sterowany pilotem, jedynie głośność pewnie będę pilotem regulował icon_wink.gif
I tak słucham maksymalnie dwóch stacji radiowych więc zmiana ich "ręcznie" nie sprawi trudności icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę to jest to sprzęt już dość wiekowy. Nie ma ryzyka, że takie kolumny nie będą już dobrze grały? Będą zużyte?
Jak poznać, że taki sprzęt jest w dobrym stanie?

Dla mnie-kompletnego laika jest dużym szokiem to co zaproponowałeś icon_smile.gif

Z drugiej strony pewnie jakiś starszy ale renomowany sprzęt będzie odczuwalnie lepszy od tych nowoczesnych pierdziawek...

A jak wygląda sprawa wzmacniacza i tunera?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stpman dobrze Ci radzi F1angel. Za te same pieniądze kupisz sprzęt używany, niejednokrotnie o klasę lub więcej lepszy. Najlepiej kupować od audiofila ogłaszającego się nie koniecznie na allegro. Popatrz przykładowo na ogłoszenia na hifi.pl.
Sprzęt warto byłoby odbierać osobiście. Nie piszesz w swoim profilu skąd jesteś. Warto to uzupełnić, wówczas łatwiej byłoby coś doradzić, kierując się też miejscem zamieszkania. Ja przykładowo jestem kolejnym użytkownikiem dwóch par kolumn, które mają po co najmniej 10-15 lat. Odbierałem je osobiście. Na dzień dzisiejszy na żadne inne bym ich nie wymienił.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...