Skocz do zawartości

Jakie kolumny stereo do Yamaha RX-V 479?


audio_laik

Recommended Posts

Szanowni Forumowicze,

jako audio_laik, nie mam zbyt dużego pojęcia na temat sprzętu audio, więc proszę o Waszą pomoc.

Stoję przed wyborem kolumn do amplitunera Yamaha RX-V 479 (jeszcze nie kupiony ale decyzja już podjęta - amplituner ma służyć do odtwarzania filmów z dekodera i z komputera, do odtwarzania muzyki ze Spotify, ze smartfonów i z dysku sieciowego, ma posiadać łączność Bluetooth i Wi-Fi).

Potrzebuję dobrać do amplitunera kolumny podstawkowe, które mógłbym postawić na masywnej szafce pod telewizor (szer 235cm). Docelowo planuję zbudować zestaw 5.0 z kolumnami podłogowymi na froncie, ale to po przeprowadzce. Opisane poniżej wymagania dotyczą okresu przejściowego, na który potrzebuję zestaw stereo kolumn podstawkowych do słuchania muzyki i oglądania filmów.

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?
300-400zł
2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.
używany
3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy
stereo
4) Jaki jest sprzęt towarzyszący
Yamaha RX-V 479
5) Jaka jest powierzchnia pokoju?
salon połączony z kuchnią - 24 m2 (ok. 6mx4m)
6) Jakiej muzyki słuchamy
pół na pół muzyka i filmy
muzyka (głównie ze Spotify): Pop, R'n'B, Hip-Hop, Rock
7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?
w przeciągu roku planuję przeprowadzkę, do tego czasu nie mam gdzie postawić kolumn podłogowych (i całego zestawu 5.0), więc potrzebuję przyzwoitego i niedrogiego zestawu stereo na ten okres przejściowy, który za ok. rok będzie można łatwo sprzedać.

Nie umiem określić swoich preferencji co do barwy dźwięku, gdyż nawet nie wiem jak odnieść określenia używane na forum do tego co odbiera mój aparat słuchowy icon_smile.gif Wiem tylko, że w sklepie porównywałem brzmienie kolumn podłogowych i podstawkowych i różnica jest dla mnie zauważalna głównie w mocniejszym basie (zdecydowanie bardziej odpowiadały mi kolumny podłogowe). Nie jestem pewien modeli których słuchałem, ale kolumny podłogowe to bodaj ROTH AUDIO OLI RA3, a podstawkowe chyba: Q ACOUSTICS QA 3010.

Liczę na Wasza pomoc w doborze dobrych i uniwersalnych kolumn.

pozdrawiam
audio_laik
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat


Dziękuję MobyDick.
Zastanawiam, się tylko czy ten model nadaje się aby postawić je na szafce (pomijając właściwości dźwięku, są dość duże)?
Co sądzisz o:
http://allegro.pl/kolumny-jamo-classic-4-k...27.html#thumb/2
Lub o:
http://allegro.pl/jamo-studio-130-105watt-...5873400266.html

Ew. może masz jakieś inne, bardziej kompaktowe propozycje
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szafkę masz dość szeroką icon_smile.gif i te AEC powinny się na niej zmieścić. Sam kiedyś miałem kolumny o dość podobnej obudowie stojące na takiej szafce wysokości kilkudziesięciu cm. Sprawdzały się dobrze. Jamo Studio 130 są niewiele mniejsze i bardzo kiepskie. Te bym stawiał, że nie sprawdzą się dobrze w takim ustawieniu. JAMO CLASSIC 4 są już lepsze . Lecz daleko im do AEC. Sam amplituner jako wzmacniacz jest może niezbyt rewelacyjny. Jednak z wykorzystaniem jego paru sztuczek z poziomu elektroniki powinien dać rade. Pisałeś że wolisz dźwięk z kolumn podłogowych, takich jak ROTH AUDIO OLI RA3. Dlatego celowałbym w takie nieco większe kolumny do ustawienia w miarę blisko tylnej ściany ( skoro mają stać na szafce ). JAMO CLASSIC 4 lepiej postawić nieco dalej od ścian.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Szafkę masz dość szeroką icon_smile.gif i te AEC powinny się na niej zmieścić. Sam kiedyś miałem kolumny o dość podobnej obudowie stojące na takiej szafce wysokości kilkudziesięciu cm. Sprawdzały się dobrze. Jamo Studio 130 są niewiele mniejsze i bardzo kiepskie. Te bym stawiał, że nie sprawdzą się dobrze w takim ustawieniu. JAMO CLASSIC 4 są już lepsze . Lecz daleko im do AEC. Sam amplituner jako wzmacniacz jest może niezbyt rewelacyjny. Jednak z wykorzystaniem jego paru sztuczek z poziomu elektroniki powinien dać rade. Pisałeś że wolisz dźwięk z kolumn podłogowych, takich jak ROTH AUDIO OLI RA3. Dlatego celowałbym w takie nieco większe kolumny do ustawienia w miarę blisko tylnej ściany ( skoro mają stać na szafce ). JAMO CLASSIC 4 lepiej postawić nieco dalej od ścian.



Niestety aukcja poszybowała do 745zł, więc znacznie ponad mój budżet icon_sad.gif
Z kolei JAMO CLASSIC 4 raczej nie wchodzą w rachubę bo nie mam możliwości postawić ich z dala od ściany, więc jestem w punkcie wyjścia - bez pomysłu co kupić.
Proszę o jeszcze jakąś sugestię kolumn podstawkowych najchętniej w kompaktowych rozmiarach tj do 40-45 cm wysokości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te AEC to kolumny znacznie wyższej klasy i było do przewidzenia że ich licytacja doprowadzi do wyższej ceny. Te JAMO CLASSIC 4 są zupełnie niezłe jak na 4 stówy. Przy wzmacniaczu stereo , bez możliwości adaptacyjnych amplitunera , który chcesz kupić pewnie wymagały by przytkania tunelu br ( gąbka lub skarpetkami ). Szersza ścianą przednie lepiej koncentruje dźwięk ku przodowi. Dlatego takie kolumny są mniej wrażliwe na bliskość ścian. Bardziej martwiłbym się duża bliskością ścian bocznych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
Niestety te Jamo przegapiłem i nadal nic nie wybrałem. Przeglądam różne ogłoszenia ale niewiele interesujących mnie ofert znalazłem. Czy mógłbym Cie prosić MobyDick o ocenę czy poniższy sprzęt jest coś wart i czy jest sens podłączyć to do Yamahy rx-v 479?
http://allegro.pl/kolumny-logo-1-i5963876552.html
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=59638...ars_rule_id=201
Ewentualnie:
http://allegro.pl/iq-be-1-znakomite-kolumn...5975386808.html
http://allegro.pl/super-kolumny-pioneer-cs...5972151975.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...