Skocz do zawartości

Zestaw stereo do 3000zł ze streamingiem


art_ii

Recommended Posts

Witam
Chciałbym kupić swój pierwszy przyzwoity sprzęt Hifi w kwocie do 3000 (z kolumnami) i chciałbym by starczył na kilka dobrych lat,
zależy mi głównie na przyjemnym słuchaniu muzyki (około 80%) + 20% dźwięk dla filmów, planuję słuchanie:
- 40% muzyki z CD i streamingu z kompa/sieci (głównie pop, klasyka rock’a, trochę muzyki klasycznej i filmowej)
- 40% muzyka z radia (program 3 PR np. muzyka Marka Niedźwieckiego, Kiedryńskiego, rmf classic, radio pogoda)
- 20% głosy/dźwięki przy oglądaniu filmów (tv z dekodera Orange +odtwarzacz dvd/blueray który mógłbym dokupić za dodatkowe środki ~300-500zł)

Obecnie wykorzystuję starą mini wieżę Sony CMT-NE3 (do słuchania radia - bo padł CD)
Aktualna odległość między głośnikami to 130cm ale mógłbym je rozciągnąć do 180cm,
odległość między słuchaczem/kanapą a głośnikami to około 320 cm.
Ze względu na ograniczenia miejsca chciałbym by były to głośniki które można postawić na barku/szafie (którego wysokość to 0,85cm),
chociaż jest to kwestia jeszcze do rozważenia.
W załączeniu poglądowy rysunek.

Zależy mi by sprzęt umożliwiał odbiór muzyki z sieci (streaming z mojego serwera/komputera i internetu np. radio, serwisy muzyczne) również w formatach bezstratnych (flac).

Proszę:
- o propozycje (oczywiście później będę chciał to osobiście zweryfikować w salonie audio)
- pomoc jak to połączyć z dekoderem TV z Orange i odtwarzaczem dvd/blueray (lub odebrać dźwięk z TV Philipsq522.1e 37”).
- pytanie czy kupując taki sprzęt (i przy moich preferencjach) warto dołożyć 100-200zł do systemu DAB+.
Z góry dziękuję za pomoc

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzegorzp486 nie powtarzaj tej bzdury icon_smile.gif że kolumny z tunelem z przodu można ustawić blisko tylnej ściany ,a te z tunelem z tyłu muszą stać daleko od niej.. Generalnie większość kolumn najlepiej gra gdy są możliwie daleko od ścian. Bywają kolumny do ustawienia specjalnie bardzo blisko ściany. Jednak takich kolumn jest niewiele. Bywają nawet kolumny narożne i takie do powieszenia na ścianie. Jednak takie konstrukcje są bardzo mało popularne na rynku. To że kolumny maja tunele br z przodu nie oznacza, że można je ustawiać przy ścianie. To niema związku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybki odzew.

Dokonałem analizy wielu postów na www i forach specjalistycznych i zdecydowałem się w końcu na zadanie swojego pytania - przyznam, że bardzo liczę na cenne wskazówki.
Początkowo w tej kwocie rozważałem jeszcze zestaw kina domowego, jednakże po analizie wywnioskowałem, iż zestaw stereo będzie lepiej/wierniej odtwarzał muzykę - słusznie ??
Jako drugą opcje widziałem zestaw stereo z dołożonym odbiornikiem streamingu np. squeze box lub coś podobnego.
Trzecia możliwość gotowa mini wieża.

Z tyłu barku jest jakby drewniany gzyms (wysokości od 5 do 10 cm) aktualnie głośniki miniwieży prawie do niego przylegają (a za nim ściana)
mogę odsunąć głośniki max ~15-20 cm jednakże biegną tam jeszcze przewody do TV, dekodera TV itp.

Z góry dziękuję za konstruktywny wkład do powyższego zagadnienia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MobyDick ja nie pisze o tym, że jak ktoś musi postawić kolumny przy tylnej ścianie to powinien się cieszyć bo specjalnie dla takich warunków wymyślono kolumny z b.r. z przodu i jest wszystko w porządku. Napisałem aby kolega podał konkretną odległość jaką będą miały kolumny od tylnej ściany bo tego nie zrobił, a nikt z osób ktore się tu znają na kolumnach nie będą mu szukać w ciemno.
Po drugie ja mając kolumny przy ścianie 15/20cm wolałbym aby b.r. był z przodu. Bo to mniejsze zło dla akustyki mimo wszystko.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzegorzp486 Nie masz racji. Bywają kolumny z tunelem br u dołu i w takiej sytuacji powinny wisieć nad ziemią. Znam przypadki małych kolumn efektowych standardowo przewidzianych do powieszenia na ścianie z tunelem z tyłu. Po prostu zachowano szczelinę pomiędzy kolumna i ścianą do działania tunelu. Jednak tylne usytuowanie tunelu zwiększa wpływ odległości od tylnej ściany na reprodukcję dolnego skraju pasma. Nie zmienia to faktu że bywają kolumny z tunelem z tyłu do ustawienia blisko tylnej ściany. Budowano również kolumny narożne w których róg pokoju stanowił ostatni fragment tuby. Kolumny typowo regałowe będą miały tunel zwykle z przodu i zapewne statystycznie częściej kolumny do pracy przy ścianie będą miały tunel z przodu. Spotkałem się kiedyś z 3 drożnymi kolumnami Quadrala , w których głośnik basowy znajdował się z tyłu, blisko podłogi. Te kolumny były przewidziane przez producenta do ustawienia dość blisko tylnej ściany. Można spotkać kolumny z tunelami po obu stronach i na różnej wysokości z możliwością zamykania ich w zależności od sytuacji. Istotne jest jak będą ustawione kolumny dla dobrania odpowiednich do pomieszczenia. Jednak usytuowania tunelu bym z tym tak bardzo nie wiązał. To bardzo zły stereotyp. Wiele osób o tym pisze i nie zdaje sobie sprawy z tego ze to niema pokrycia z rzeczywistością. Czasem sporym problemem jest właśnie to że ktoś ma kolumny do ustawienia blisko ściany i nie może lub nie che ich ustawić zgodnie z przeznaczeniem. Jednak znacznie częściej bywa odwrotnie. Kolumny do ustawienie daleko od ścian są stawiane w narożnikach pokoju i ich użytkownicy są przekonani że są po prostu kiepskie i deformują dźwięk.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, choć generalnie lepiej jeśli w niededykowanych do tego typu grania kolumnach otwór b-r nie dmucha bezpośrednio w ścianę.
Ale na pewno ustawienie kolumn i bliskość tylnej ściany, to sprawa bardzo indywidualna i trzeba w każdym pomieszczeniu uważnie je ustawić.
Jedno co zaobserwowałem, to jednak lepsze odtwarzanie dźwięków, efektów stereo jeśli kolumny nie stoją zbyt blisko ścian.
Kolumny dedykowane do ustawienia bardzo blisko tylnej ściany albo w rogach pomieszczenia mają na ogół bardzo słabo pokazaną przestrzenność dźwięku, jego głębię a nawet trochę upośledzone efekty stereo lewo - prawo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że jesteś fanem świszczących kolumn do przodu icon_smile.gif . Dobrze skonstruowane kolumny grają prawidłowo przy właściwym ustawieniu.
Zakładając że szczelina miała by mieć 2 cm to jej powierzchnia przy krawędziach będzie większa niż w przeciętnym okrągłym wylocie tunelu.Świst powietrza towarzyszy zbyt dużej prędkości powietrza , gdy powierzchnia tunelu u wylotu jest zbyt mała. A ja nie namawiam nikogo do obowiązkowego ustawiania kolumn przy ścianie. Tylko stwierdzam ze obecność tunelu z przodu lub z tyłu niema związku z tym jak daleko należy ustawić kolumny od tylnej ściany.. A to w która stronie lubisz jak dmucha br , to Twoja sprawa. Tylko nie wmawiaj ludziom głupot.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

art_ii W budżecie celowałbym w sieciowe stereo Yamaha rn500 i Onkyo tx8050, do tego jakieś odpowiednio dobrane brzmieniem i wielkością monitory pokroju Magnat quantum 673, Monitor audio bx2 i do tego używane CD.
Masz w tych amplitunerach stereo i wejście optyczne dla TV, czy coaxialne dla CD/DVD, kilka klasycznych RCA, USB na pliki, także klasyczne radio ukf i www.
Pewnie jakimś minusem dla Ciebie jest brak bezprzewodowości, ale takie rzeczy w modelu Yamaha RN602, Onkyo 8150, przy okazji parę innych rzeczy.
Niby na rynku rynku jest sporo tzw. midi wież całkiem udanych do których można dokupić dobre monitory i system gra przyzwoicie, jednak mają zwykle oddzielny "moduł" sieciowy, mam na myśli np. Pioneer P1, Denon 109, więc cena jest grubo powyżej 3 tys. Rozwiązaniem jest też Marantz mcr 611, ale też brakuje $ na kolumny:( Mini wieże jak Pioneer X-CHM82 to duży kompromis przeciętnych "kolumienek" i ograniczonej ilości wejść, przeciętnej mocy.

Cytat

- pytanie czy kupując taki sprzęt (i przy moich preferencjach) warto dołożyć 100-200zł do systemu DAB+.


Nie zawsze jest to proste i kosztuje 100zł , zazwyczaj opcja DAB+ występuje w droższych o kilka stówek modelach bo jest w pakiecie z paroma innymi "bajerami". Oferta programów DAB+ jest ograniczona programowo i obszarowo. Czy mając więc radio ukf i dodatkowo www, opcja DAB+ jest warta poszukiwań, odpowiedz sobie sam.


Panowie Według mnie, aby napisać które są lepsze do danego pokoju i konkretnych warunków, czy też które rozwiązanie jest lepsze, producent musiałby wypuścić dany model w dwu wersjach : z przednim i drugi z tylnym br'em( w sumie koszt niewielki) . Bo nie ma co porównywać kolumny marki X z przednim br do kolumny marki Y z tylnym. Jest masa kolumn udanych, jak i nie, z obydwoma tymi rozwiązaniami, można by też dorzucić kolumny z dolnym br/linią transmisyjną, lub zamknięte.
Natomiast faktycznie pisanie, że jak masz blisko tylną ścianę musisz szukać kolumn tylko z przednim br sprawia że ktoś może pominąć sporo dobrych kolumn z tylnym br.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Glupot nie wmawiam, bo nie pisze, że kolumny z przednim br ustawia się przy ścianie


Ale wyraźnie napisałeś że jeśli che postawić kolumny blisko tylnej ściany to musi szukać kolumn z tunelem z przodu icon_smile.gif. To sprawia ze wykluczała by taka sytuacja postawienie kolumn z tunelem z tyłu. I to jest bzdura ( często rozpowszechniana. Co innego gdybyś napisał ze lubisz jak Ci świszczą kolumny do przodu icon_smile.gif. Każdy ma prawo do swoich preferencji icon_smile.gif Nawet do tego że lubi świszczenie z konkretnego kierunku. Ja optuje lubie kiedy nic nie świszczy icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję za ożywioną dyskusję, w szczególności dziękuję Jackowi za pokierowanie mnie w kierunku konkretnych modeli.

Przyznam, że (przynajmniej teoretycznie) mam wstępnie swój typ Yamaha Pianocraft MCR-670
(martwi mnie trochę mała ilość wejść: tylko 1x RCA + 1x optyczne).

Pytanie czy MCR-670 byłaby dobrą opcją porównywalną z modelami: yamaha RN-500 lub RN-602 czy onkyo 8050 + kolumny głośnikowe
czy lepiej będzie skomponować własny zestaw z oddzielnych klocków?

Pytanie 2: czy wybór zestawu stereo zamiast kina domowego jest słuszny rozważając jakość dźwięku/słuchania muzyki w cenie 3000zł
(przy podziale muzyka-radio 80% / film 20%) ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie napisałem, że musi i nie napisałem, że lubie jak świszczy. Napisałem że będzie "teoretycznie skazany" co w moim skrócie myślowym znaczyło, że może jak kolumny będą się prawie stykać ze ścianą lepiej spróbować br przedni. Ja to kiedyś testowałem z rodziną i przy głośnym graniu wszyscy woleli br z przodu gdy kolumny stały przy ścianie. Co prawda były to różne kolumny(tanie, ale monitory szanujących się producentów) jak wspominał Jacek. Może to i bzdura ale jakoś ją słyszeliśmy w postaci jakby echa. Nie ma sensu tylko teoretyzować, bo wedłóg teorii w audio nie powinno się zwracać uwagi na wiele, a jednak wielu na nią uwagę zwraca. I jeszcze ponoć ją słyszy. Ja zaobserwowałem że w zależności od osoby każdy indywidualnie stosuje zasady- raz teorie, raz odczcucia subiektywne. Co bardziej woli, lub co mu się wydaje.

Dla kolegi art_ii będę miał najlepszą radę aby przesunął sobie tą komode czy tam szafke od ściany i teoretycznie będzie lepiej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie napisałem, że musi i nie napisałem, że lubie jak świszczy. Napisałem że będzie "teoretycznie skazany" co w moim skrócie myślowym znaczyło, że może jak kolumny będą się prawie stykać ze ścianą lepiej spróbować br przedni. Ja to kiedyś testowałem z rodziną i przy głośnym graniu wszyscy woleli br z przodu gdy kolumny stały przy ścianie. Co prawda były to różne kolumny(tanie, ale monitory szanujących się producentów) jak wspominał Jacek. Może to i bzdura ale jakoś ją słyszeliśmy w postaci jakby echa. Nie ma sensu tylko teoretyzować, bo wedłóg teorii w audio nie powinno się zwracać uwagi na wiele, a jednak wielu na nią uwagę zwraca. I jeszcze ponoć ją słyszy. Ja zaobserwowałem że w zależności od osoby każdy indywidualnie stosuje zasady- raz teorie, raz odczcucia subiektywne. Co bardziej woli, lub co mu się wydaje.

Dla kolegi art_ii będę miał najlepszą radę aby przesunął sobie tą komode czy tam szafke od ściany i teoretycznie będzie lepiej.




Niestety odsuniecie barku od sciany nie wchodzi w grę, salon pełni rolę również bawialni dla dzieci i pokoju dziennego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży amplituner stereo to po za licznymi wejściami (w tym dobry DAC), dodatkami, lepsza sekcja zasilania. Pozwala ona bez obaw dobrać nawet tzw. trudne kolumny, b. duże podłogowe ( akurat takich teraz nie potrzebujesz, ale), zachowując dobrą kontrole nad dźwiękiem nawet gdy jest gałka mocno w prawo. Gra więc też lepiej niż zestaw mini all in one.
Jednak przytoczonych mniejszych " konstrukcji" zintegrowanych, nie należy się obawiać, to nie są koreańskie mikrowieże za 300zł . Owszem trzeba liczyć się z mniejszą ilością wejść ( trzeba uważnie przemyśleć zakup) a kolumny dobierać staranniej, ostrożnej i właśnie bardziej dobre monitory niż duże podłogówki. Czas poświęcony na dobranie, czyli staranny odsłuch, potem procentuje.
Warto zrobić listę co ma mieć " sprzęt" i jakie wejścia, pomaga to zawęzić wybór.

EDIT:
Ja z dużych klocków i na twoie potrzeby wybrałbym yamahę rn-500, (lub onko tx 8050), plus wspomniane wcześniej monitory i używane niedrogie cd ( do klasycznych kompaktów) bo na pliki masz już wejście usb w takim amplitunerze.
Jak koniecznie chcesz "bezprzewodowo", to zachęcam na Onkyo tx-8150, (ma wszystkie dodatki i wysokiej jakości), do tego duże monitory Dali zensor 3, ewentualnie tańsze M quantum 673. Można użyć jakiegoś odtwarzacza CD, lub dvd/bluray z wyjściem cyfrowym np. coaxial bo wtedy taki dvd pracuje jako tzw. napęd a sygnał obrabia bardzo dobry DAC wewnątrz tego Onkyo.
Pozostaje pytanie czy nie wystarczą własne cd i pliki z usb i koniecznie musi być ta sieciowość icon_wink.gif

Z mini zestawów to co tam w duszy gra i co potrzeba (jakiś kompromis), bo może być i tańszy Marantz mcr 511, plus monitory i używane CD , lub mcr 611 już z własnym CD, plusem jest to że sam dobierasz kolumny. Bo te dołączane są zwykle średniej jakości, albo grają niezbyt tak jak chcemy. Wspomniana Yamaha mcr 670, czy Yamaha MCR-N560 ma właśnie pewne ograniczenia tego typu,( kolumny są z tych grających "szczupło" ) tak jak w pianocraft 640/840.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...