Skocz do zawartości

wzmacniacz + 2 kolumny podstawkowe


Matifcb

Recommended Posts

Witam,

po wielu postach i waszej pomocy wydaje mi się, że do naszego salonu 15m2 jednak wystarczą podstawkowe małe kolumny. Będąc na odsłuchu podłogowych kolumn sprzedawca pokazał nam B&W CM1, które mega fajnie zagrały ( mówił - lepiej wyższej klasy podstawkowe niż za podobna kasę podłogowe) Te B&W CM1 niestety były za drogie. Budzet 4000-4500zl ale już z wszystkimi kablami kolumnami i wzmacniaczem..

W podstawkowych kolumnach boli mnie to ze te wszystkie stojaki kosztują fortunę a nasz stolik RTV ma wysokość około 30cm wiec chyba kolumny musza mieć stojaki co generuje kolejny koszt ( tutaj myślę żeby zrobić sobie samemu takie stojaki bo jak oglądałem stojaki np do tych B&W CM1 600zl sztuka to już przesada dla nas ).

Chciałbym konsole i laptopa podłączyć po hdmi jak jest dotychczas pod TV Panasonic tx42st60e a z TV wyjsc optykiem do wzmacniacza.

Oglądamy dużo filmów przez laptopa i ogólnie tv. Konsola jak to konsola od czasu do czasu ją włączam. Pewnie do filmów lepiej dla nas byłoby kupić jakieś Bose ale zostaje nieraz słuchanie muzyki przez laptopa ( mp3 lub FLAC no i piosenki z Youtuba) nie słuchamy żadnego radio, nie potrzebujemy miliona stacji z amplitunerow, dziewczyna nieraz włącza program Eska a ja słucham drum n bass, troche hip hopu i różnych jungli i reggae.


Proszę o opinie które kolumny polecacie z jakimi wzmacniaczami posluchać i porównać.
Proszę również o opinie czy podłączenie tego wszystkiego jak mówiłem ma sens ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 335
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Witam.
Nie wiem, czy kolumny pokroju B&W CM 1 są najlepsze do tego, do czego będziecie je używać?
Ale oczywiście każdemu wolno w jego domu.
Seria CM, to jedna z najbardziej udanych w dorobku tej firmy. I myślę, że warto byłoby szukać CM 1 na rynku wtórnym.
Po co kupować coś innego z czego nie będziesz na dłuższą metę zadowolony?
Porządne standy, czyli odpowiednio masywne (25 kg dobrze, 50 kg rewelacyjnie) są bardzo ważne by dobre monitory postawione na nich odpowiednio zagrały.
Oprócz wagi muszą być stabilne i powinny wynosić kolumny na odpowiednią wysokość. By głośniki wysokotonowe znalazły się na wysokości Twoich uszu, gdy siedzisz i słuchasz. Czy je kupisz, czy zrobisz, to mało ważne. Byle by były dobre jakościowo.

Dlaczego akustyka pomieszczenia i ustawienia kolumn są bardzo ważne, poczytaj tu: http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm
Po więcej możesz się zgłosić do mnie na PW, podając adres mailowy.
Nie będę więcej pisał o rzeczach oczywistych, jeśli chcesz się choć poprawnie słuchać w stereo, musisz się z tym zapoznać, przemyśleć.
I będziesz wiedział, że komoda o wysokości 30 cm, to zły pomysł.

Nie bardzo wiadomo co będzie źródłem dźwięku. Telewizor, tuner satelitarny, komputer jak piszesz? A skąd będzie leciała ta ESKA, której słucha dziewczyna?

Pobieranie dźwięku pośrednio przewodem optycznym z telewizora jest niezbyt dobrym pomysłem.
Lepiej dźwięk podłączyć bezpośrednio do wzmacniacza.
Ale jeśli jest z wyjścia cyfrowego, to trzeba by mieć DAC pomiędzy źródłem a wzmacniaczem.
Można kupić nowszy wzmacniacz albo amplituner z wejściem na DAC, ale nowe z takim wejściem oznacza, że będzie dość drogo a jakość dźwięku nie będzie najlepsza. Na pewno niegodna takich kolumn.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprostu to byly jedyne podstawki ktorych narazie sluchalismy wiec o nich pisze. Jasne ze moge sobie inne wybrac jak nam sie spodobaja na odluchac ale do tego daleka droga.. widze duzo problemow i teorie najpierw musze ogarnac i caly proces i montaz tego stereo

ahh ta dziedzina audio... wszstko tu musi byc kozackie nawet stojak musi byc odpowiedni zeby kolumny dobrze graly icon_smile.gif nie no smieje sie wazne to sa uwagi dla mnie, bede szukal jak najciezszych stojakow icon_smile.gif

co do zrodla dzwieku sa 3.

1. Tv tx42st60e czyli programy tvn turbo i mecze dla mnie a dziewczyna sobie slucha ESKA TV albo STARS TV przy sprzataniu icon_smile.gif
2. konsola PS3 - tylko ja gram nie ogladamy nawet filmow przez wbudowany blue ray ale moze w przyszlosci...
3. Laptop. On jest bardzo wazny poniewaz stereo kupujemy glownie do filmow i serialow ktore puszczamy sobie z laptopa.

poczytalem dosc i rzeczywiscie nie bedzie to dobrze jakosciowo polaczone i chyba bede musial szukac wzmacniacza z DAC albo oddzielnie DAC.. niestety zabiera to zlotowki z naszego budzetu ale nie chodzi o to zeby dac 4 tysiace i miec cos beznadziejnego.. Po to wlasnie pytam was na forum zeby sie dowiedziec gdzie mysle blednie i za to wam serdecznie dziekuje! tylko na ile dla nas lajkow bedzie ta roznica odczuwalna ?

czy lepiej podlaczyc bezposrednio konsole i tv analogowo do wzmacniacza ?

czemu ktos mowi ze laptop przez hdmi do tv i pozniej optykiem jest zle a np o konsoli tak podlaczonej albo samym tv tak podlaczonym sie nic nie mowi ?

czy pomozecie z modelami wzmacniacza z dac albo samymi dac ktore na moim poziomie powinny starczyc na lata ? Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować całego postu...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po krótce, jak to mówią icon_biggrin.gif
Porządne standy, to żadne tam "kozaczenie", ale wymóg, prawa fizyki po prostu, które trzeba spełnić. Kolumny stojące na odpowiednio ciężkich, stabilnych standach nie będą "latały jak Żyd po pustym sklepie" a podklejone np. Blu Tack'iem (do kupienia na Allegro albo w sklepach dla plastyków) zostaną dodatkowo odsprzęgnięte od drgań, rezonowania z podłożem. Wysokość też tu jest bardzo ważna, by charakterystyka kolumn (w całym paśmie dźwięku) była jak najbardziej wyrównana, taka jaką zaplanował konstruktor.

Jeśli masz możliwość podłączyć konsolę i TV po analogu, to byłoby super. Masz takie wyjścia w tym sprzęcie?

Dźwięk (sygnał) lepiej by szedł jak najkrótszą drogą i najlepiej by było podłączyć laptop poprzez DACa do wzmacniacza.
Ale tymczasowo mógłby np, iść do telewizora a stamtąd do wzmacniacza. Jednak cyfrowo do telewizora i stamtąd cyfrowo znów do wzmacniacza, to pogorszy dźwięk.
Ogólnie. Połączenia powinny być możliwie jak najkrótsze i eliminować kilkukrotne przetwarzanie cyfrowo - analogowe.
Oczywiście wszystko zależy od konkretnej sytuacji i jakości dźwięku analogowego vs dźwięk z przetwornika.

Na pewno lepiej jakościowo i chyba taniej (jednak) będzie kupienie osobnego, używanego wzmacniacza i DAca niż nowego wzmacniacza z wbudowanym DACem.

Na lata na pewno wystarczy dobry wzmacniacz. Z DACem może być gorzej, bo dziedzina cyfrowa szybciej się rozwija i dzisiejszy dobry DAC jutro będzie już tylko średni. Choć bez przesady, to i tak nie idzie tak szybko jak życzyli by sobie tego spece od marketingu icon_wink.gif
A jaka jakość komu wystarczy, to już indywidualna sprawa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok temat stojakow zostawiam na pozniej i wiem ze przykleje je czyms do stojakow a i stojaki beda bardzo masywne. Ale to problem na ostatni etap.

Skoro do laptopa bedzie mi potrzebny DAC to chyba lepiej wszystko czyli i tv i konsole i laptop podlaczyc do niego ( albo do wzmacniacza ktory bedzie mial taki DAC wbudowany).
Wiec nie wiem czy analogowo bedzie sens podlaczac konsoli i tv bo chyba lepiej bedzie otycznie do DAC ?

TV to tak jak pisalem txp42st60e

https://www.youtube.com/watch?v=cGnm4hxOwAE

tutaj w 6:30 Pan pokazuje i omawia wyjscia z tego tv.
tu jeszcze zdjecie
http://hdtelevizija.com/wp-content/uploads...-connectors.jpg

a tutaj w 11:26 Pan pokazuje co ma moja konsola z tylu za wejscia

https://www.youtube.com/watch?v=stkek0llEwM

i tu zdjecie :
http://newskomp.pl/wp-content/uploads/2012/09/30207.jpg Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować całego postu...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabo tam widać na filmikach jakie są wyjścia. Ale widzę, że raczej są tam wejścia analogowe. Wyjście jest tylko słuchawkowe.
No i cyfrowe.
PS3 ma chyba wyjście analogowe RCA (L i R OUT), więc możesz z niego wyjść analogowo do wzmacniacza.
Moim zdaniem lepiej byłoby dźwięk pobierać ze źródła, które obsługuje telewizor (tuner satelitarny, odtwarzacz DVD czy BR). Z wyjść analogowych jeśli są.
Z cyfrowego wyjścia tych urządzeń wychodzić tylko na dobrego DACa. Bo tak to lepiej jednak analogowo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do PS3 mam jeszcze taki kabel w zestawie:

http://olx.pl/oferta/kabel-do-play-station...html#67dbe2086e

dobry pomysl bedzie tym wpiac sie do wzmacniacza ?



Cytat

Moim zdaniem lepiej byłoby dźwięk pobierać ze źródła, które obsługuje telewizor (tuner satelitarny, odtwarzacz DVD czy BR). Z wyjść analogowych jeśli są.
Z cyfrowego wyjścia tych urządzeń wychodzić tylko na dobrego DACa. Bo tak to lepiej jednak analogowo.



mam karte CI+ wlozona do tv. Mysle ze TV otykiem bedzie najlepiej albo do DAC albo do wzmacniacza z wbudowanym DAC w wejscie optyczne ? chyba lepszej jakosci sie nie da niz ta droga.

I tak musze kupic DAC albo wzmaka z DAC wiec musze kombinowac tylko jaki model.

co masz na mysli piszac dobry DAC ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten kabel pasuje do wyjścia AV MULTI OUT, to możliwe, że uzyskasz w ten sposób analogowe stereo.
MobyDick, koledzy co Wy na to? Może jednak dobrze wyczytałem, że konsola ma wyjście analogowe?
Ja niestety jestem typowym ortodoksyjnym stereofilem i takie sprzęty oraz wejścia/wyjścia mało mnie interesują, więc tak sobie się w tym orientuję icon_biggrin.gif .

Rasputin, najbardziej niezawodny sposób, to spróbować podłączyć tym kablem konsolę do wejścia IN wzmacniacza czy jakiegoś amplitunera i sprawdzić, czy będziesz miał dźwięk stereo.

Lepszą jakość sygnału cyfrowego będziesz miał z tego źródła z którego ten sygnał wychodzi. Jeśli w telewizor wpinasz kartę, która jest źródłem sygnału, to oczywiście podłączasz cyfrowo z telewizora.
Ale jeśli używałbyś odtwarzacza lub tunera satelitarnego, to sygnał lepiej pociągnąć z niego.
Każde dodatkowe przetworzenie sygnału lub jego przesłanie kablem do innego urz adzenia pogarsza jakość tego sygnału. Nawet gdy jest on cyfrowy. Wiem, inżynierowie twierdzą, że to nie pogarsza, ale ja wiem swoje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok tv juz nie musze walkowac. Fajnie jakby we wzmacniaczu czy dacu byly 2 optyki wtedy bym podpial oba po optyku i po zabawie..

co do konsoli wlasnie ten kabel jest do tego wejscia w konsoli

spojrz tu jest ladnie opisane co tam sa opcje sa :

http://locosp.org/wp-content/uploads/2013/...ticle_image.jpg

tak jakos nie wiem czy slusznie ale mysle ze jak polacze analogowo to tylko taki polsrodek ? nie wyciagne z tego co jest mozliwe a glupo dawac pare tysiecy zlotych zeby analogowo podlaczac? czy roznice uslysze? wzmacniaczy z 2 optykami w sumie malo widzialem..


Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować całego postu...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie miałem racji icon_smile.gif . Nic nie wiedziałem o tym patencie Sony aby wyciągnąć dodatkowe pieniądze za dodatkowy kabelek av multi out . Kiedyś przeczytałem w jednym z postów na forum napisanym przez posiadacza ps3 że ta konsola ma tylko wyjścia cyfrowe, Jednak będzie to najprawdopodobniej faktycznie półśrodek. Nie zmienia to faktu że ps3 najlepiej chyba podłączyć do TV poprzez hdmi i raczej nie będzie ta konsola używana bez TV. Wtedy wystarczy jeden przewód optyczny z TV do DACa ( wbudowanego lub osobnego ) . Są jeszcze konwertery którymi można zamienić sygnał z wyjścia optycznego na elektryczne SPDIF. Nie zmienia to faktu że dobrze jest mieć s DACu kilka wejść. Jednak wiele nawet bardzo drogich tego typu urządzeń ma po jednym wejściu jednego rodzaju.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak bylo by najwygodniej bo konsole juz teraz mam po hdmi podpieta. Wtedy tylko ten optyk co ma byc z tv tak i siak i bylo by ok. Jesli to dobra droga i bedzie dobra jakosc. Wiem ze najlepiej by bylo optykiem z konsoli bezposrednio ale to mowie musialbym miec 2 optyki we wzmacniaczu czy dacu Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować całego postu...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co Ci chodziło, że musiałbyś wydać parę tysięcy na podłączenie analogowe? I, że to byłoby głupio?
A jakie wzmacniacze z dwoma wejściami optycznymi widziałeś? Wymień choć jeden.
Moim zdaniem szkoda wydawać kasy na stosunkowo nowe (drogie) i grające tak sobie wzmacniacze z takimi wejściami.
Lepiej kupić porządny używany wzmacniacz stereo i dobry DAC (jak to sugeruję od jakiegoś czasu). Nawet jeśli nie trafisz na taki DAC z kilkoma wejściami optycznymi (choć RoRo twierdzi, że są takie - nie wiem, nie interesowałem się), to kupisz po prostu również dwa używane DACi. I będzie to grało o niebo lepiej od jakiegoś wzmaczka z wbudowanym wejściem cyfrowym.
A przy okazji przekonasz się jak dobre/złe jest wyjście analogowe w PS3.
Sam fakt posiadania DACa przez wzmacniacz czy kupienie bardzo taniego DACa (solo) nie gwarantują jeszcze dobrego dźwięku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie wiem o co Ci chodziło, że musiałbyś wydać parę tysięcy na podłączenie analogowe? I, że to byłoby głupio?



chodzi o to ze ja uwazam ( moze blednie nie wiem bo jestem naprawde laik w tym temacie) ze polaczenie analogowe to jest slabszej jakosci. Dlatego nie chcialbym kupowac zestawu stereo za 4czy 5 tysiecy a podlaczac sprzet analogowo. Nie wiem moze sie myle dlatego szukam na forum opini i wiedzy.

Cytat

A jakie wzmacniacze z dwoma wejściami optycznymi widziałeś? Wymień choć jeden.


chocby ten o ktorym pisalem wyzej, narazie jedyny ktory widzialem z USB i Optykiem
Advance Acoustic X-i60. Tu moglbym podpiac po optyku tv i konsole razem i drukarka USB typ B do komputera


Cytat

Moim zdaniem szkoda wydawać kasy na stosunkowo nowe (drogie) i grające tak sobie wzmacniacze z takimi wejściami.
Lepiej kupić porządny używany wzmacniacz stereo i dobry DAC (jak to sugeruję od jakiegoś czasu). Nawet jeśli nie trafisz na taki DAC z kilkoma wejściami optycznymi (choć RoRo twierdzi, że są takie - nie wiem, nie interesowałem się), to kupisz po prostu również dwa używane DACi. I będzie to grało o niebo lepiej od jakiegoś wzmaczka z wbudowanym wejściem cyfrowym.
A przy okazji przekonasz się jak dobre/złe jest wyjście analogowe w PS3.
Sam fakt posiadania DACa przez wzmacniacz czy kupienie bardzo taniego DACa (solo) nie gwarantują jeszcze dobrego dźwięku.




moze i masz racje. Moze pojde w uzywana elektronike i zewnetrzny dac - choc ceny duzo nie spadaja jak tak patrzylem.
Trzeba tylko wybrac jakis model i filowac na allegro..

raczej tak elektronika cala z 2000zl to max chcialbym. Jesli bedzie cos porzadnego to moge troche przekroczyc wiadomo. Kolumny to znowu 2000 -2500 PLN a jeszcze kable przeciez tez pare stow..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło o podłączenie z wyjścia analogowego konsoli ps3, a ta raczej nie dostarczy tą droga zbyt wysokiej jakości dźwięku. Również z TV korzystając z wyjścia analogowego zbyt dobrej jakości dźwięku raczej nie osiągniemy. Po to kupuje się DAC, aby jego podłączyć na drodze analogowej do wzmacniacza.
Tam gdzie DAC jest wbudowany we wzmacniacz lub amplituner zwykle połączenie analogowe jest wewnątrz. Rzadko zdarza się przypadek wzmacniacza impulsowego który generuje sygnał na wyjściu przetworzony bezpośrednio z sygnału cyfrowego. Takim ciekawym PowerDACiem jest NuForce DDA-100.
Ma 2 wejścia optyczne i jedno coaxial.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NuForce DDA-100 nie posiada wejść analogowych. Aby podłączyć do niego analogowe źródło dźwięku wymagał by przetwornika analogowo-cyfrowego. O to już znacznie trudniej. Dlatego to jest w praktyce wzmacniacz tylko dla źródeł cyfrowych. Posiada jedno wyjście cyfrowe pod które można podłączyć kolejny DAC np. do podłączenia słuchawek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam recenzje to mnie zanipokoilo;

"Dźwięk z różnych wejść DDA-100 jest odrobinę nierówny. USB odstaje od reszty pod względem rozdzielczości i selektywności przekazu, jednak nie na tyle, aby uznać je za kiepsko zaaplikowane. Integra NuForce’a jest sprzętem o umiarkowanej detaliczności i właśnie z uwagi na taką prezentację bardzo dobrze się zgrywa z podstawkowymi Helium. " akurat dla mnie usb musi byc najlepsze bo tu bedziemy filmy ogladac a pod to to stereo w sumie kupujemy icon_smile.gif

bardziej chodzi mi o to ze te wzmacniacze wieksze co maja mnostwo jakis gniazd z tylu sa troche lepsze bo jak kupie kolumny jakies np czy to centralny czy podlogowe i bede chcialw przyszlosci powiekszyc to moge pod ten wzmacniacz ktory raz kupie. dobrze mysle ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście koledzy mają rację. Wyjście analogowe z PS3 jeśli zastosujemy dobry DAC, będzie gorszym rozwiązaniem.
Ale ogólnie przesył analogowy i technika analogowa są jak na razie bardziej powszechnymi i pod pewnymi względami lepszymi niż cyfrowa.
Inaczej królowałyby pewnie na rynku wzmacniacze cyfrowe z opcjonalnymi przetwornikami analog-cyfra.

Chciałem abyś wymienił choć jeden wzmacniacz z dwoma wejściami optycznymi.

W nowych wzmacniaczach z wejściami cyfrowymi z tego przedziału cenowego DAC nie jest na ogół najwyższych lotów.
Choć jeśli uprzesz się na nowy wzmacniacz, to AA Xi-60 jest na pewno godny uwagi.

Możesz za kilka lat pomyśleć o kinie domowym, choć połączenie tego ze stereo nie jest takie oczywiste.
Potrzebny Ci będzie wzmacniacz z wejściem na końcówkę mocy (jak np. Xi-60). Ale przedwzmacniacz (no i musi być wyjście analogowe stereo z tego przedwzmacniacza) w amplitunerze kina domowego powinien być dobrej jakości. Inaczej zdegradujesz sobie dźwięk. Ale dobra jakość kosztuje. Myślę, że aby dorównać poziomowi wzmacniacza AA (nie mówiąc o lepszym, używanym) trzeba by się rozglądać za amplitunerem KD, który kosztował powiedzmy minimum 4,5 - 6 kzł. jako nowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fakt masz racje, napewno sie nadzialam jestem pewien ze byl taki wzmacniacz z 2 optykami obok siebie ale tyle tego ogladam przez weekend ze nie mam pojecia ktory to byl..

w AA XI60 pomylilem sie bo liczylem cyfrowe. Narazie to dla mnie jest najrozsadniejszy wzmacniacz z DAC wbudowanym. Te mniejsze jakos nie wiem czemu mnie nie przekonuja pod wzgledem wlasnie ograniczonych mozliwosci rozwojowych. Sa to cyfrowe wzmacniacze wiec pewnie troche inne niz te AA. Tutaj mam nawet bundzet na nowy, uzywki AA kosztuja 1200-1300zl wiec tak jak mowilem troszke mozna oszczedzic i dac na kolumny np.

a co z uzywkami w moim budzecie co polecicie co nowe nie jest w moim zasiegu a uzywka juz by dala rade ?


a moze uzyc audiotrak prodigy cube usb czegos takiego ? z tego co czytam to zew DAC i chyba lepszy niz ten wbudowany w AAXI60 ?


kolejny Wzmacniacz niby z DAC to NAD C356. Duzo opini dobrych ale kurcze widze zdjecia tylu i niektore maja modul DAC a niektore jakby zaslepke tam. Czy byly jakies 2 wersje czy jak ?



kolejne pytanie - wiem ze tematy ciagle sa walkowane pod muzyke. Ja glownie kupuje pod filmy ( muzyka jak pisalem bedzie z YT i mp3 czy FLAC) czy rzeczywiscie w filmach bedzie tak wazne np ze te wbudowane DACi sa slabsze niz jakis za 300zl okolo ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...