Skocz do zawartości

wzmacniacz + 2 kolumny podstawkowe


Matifcb

Recommended Posts

Cytat

. Nie sądzę abyś słuchał ciszej niż to gra kiedy jest maksymalnie przyciszony.




tego nie zrozumiałem. Jak mam słuchać ciszej niż na maksymalnym przyciszeniu ?icon_smile.gif

czy chodziło Ci o to że jednym z wad jest to że słychać go nawet jak się go ścisza na maxa ? to mi nie przeszkadza bo własnie nie będę go przecież słuchać cicho. Ja miałem pytanie o to na jakim poziomie występuje ten defekt potencjomera ? sprzedający napisał, że przy cichym słuchaniu jest ta wada, jak się zrobi głośniej to już nie. Własnie tu mam pytanie jak cicho trzeba zrobić żeby te kolumny nie równo grały.


Ja raczej nie zmieniam salonu na wielki ani kolumn na większe. Dopóki nie zmienię mieszkania za parę lat to nie ma szans żebym coś zmieniał. Głośno i długo tez nie będzie. Zwyczajne użytkowanie na codzien i raz na jakiś czas impreza ale bez żadnego nawalania. Ja podejrzewam ze w moim salonie nie trzeba głośno żeby było głośno.
Zapytam o czas tej gwarancji rozruchowej moze będzie na tyle długi ze warto go wziąć do domu i sprawdzić.

sprzedawca odpisał :
Witam .
nie mam faktury zakupu ani wiedzy kiedy był kupiony.
problem ustaje na wysokości około 10% skali, czyli bardzo cicho.


ogladalem film o nim Reduktora szumu
https://www.youtube.com/watch?v=wP56nfxwS1s

i ta sama wada z potencjometrem była. Obawiam sie bo autor filmiku mówi ze ciężko dostać i nie jest tanio dostać ten potencjometr.. Ze sprzedawca się dogadałem i kupie go za niższa cenę i gwarancje na 14 dni otrzymam. Musze teraz czekać na kolumny dokupić jutro DACa i sprawdzic w następnym tygodniu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 335
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

A według mnie - dla spokoju lepiej poszukać wzmacniacza w bdb stanie i z kompletnym wyposażeniem, na który dostaniesz gwarancję rozruchową min. tydzień.
Jak masz się na początek mordować i zniechęcać, to po co Ci taki problem?

No i warto szukać czegoś w pobliżu, byś mógł osobiście odebrać sprzęt i wcześniej go posłuchać i sprawdzić.

Pozdrawiam
PS. Jak dajesz link do aukcji - to napisz przy tym o jaki model chodzi (bo zapewne za jakieś 2 miesiące linki będą nieaktywne).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam wybrac używki w województwie to skonczy sie na paru sztukach.. ok bede pisac modele na ten wadliwy potencjometr w audiolab mam 2 tygodnie gwarancji


sprzedawca zrobil juz 1199 PLN cene pode mnie zeby kupic tego audiolaba... kwestia klikniecia "kup teraz " i sprawdzeniem tego... myslicie ze warto sie wrzucic w ten problem z potencjometrem
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem jeszcze jaki tam jest potencjometr jutro spróbuje zadzownic gdzieś do producenta. za 1200zl chyba fajnie by bylo go dostac jeśli mówicie że ten wzmacniacz pasuje do Focala Aria 906..

widziałem na allegro onwe potencjometry kosztuja

POTENCJOMETR ALPS RK27K 2X100 KA L 20mm BLUE (5426654938)
za 70zl

a
POTENCJOMETR ALPS RK27K 2X50 KA L20mm BLUE (5875409036)

z 60 zl
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego wzmacniacza potrzebny jest potencjometr z silnikiem i z tego co było powiedziane w Reduktorze szumu , to są tam potencjometry 2x20 kOhm
Niebieskie są nawet lepsze (trwalsze ), bo w tym filmie był czarny. Nie wiem czy dało by się przełożyć silnik do takiego bez silnika. Gdybyś miał założony taki bez silnika, nie mógłbyś z pilota zmieniać głośności. W niebieskich ścieżki oporowe są z polimeru przewodzącego, w czarnych są z nałożonej warstwy węgla. Taki oddzielający się węgiel może wprowadzać trzeszczenie i nierówną pracę. Często jeśli jego drobiny usunie się nawet przez przedmuchanie to pomaga. Jednak są to potencjometry hermetyczne i dostać się do środka nie jest łatwo. Niektóre potencjometry mają specjalne otwory do wtryśnięcia płyny regenerującego. Jeśli go brak , można taki otwór zrobić i potem go zalepić.
Ten potencjometr jest na wejściu i najprawdopodobniej nie zrobiło by różnicy użycie 2x50 kOhm ( znacznie bardziej popularne i nie dziwił bym się gdyby taki tam był ). Wtedy co najwyżej można wlutować 2 rezystory metalizowane 33 kOhm równolegle ze ścieżkami oporowymi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmm widziałem ze preparat kosztuje grosze.. ale czy jak kupie nowy potencjometr jaki wklejałem wyżej to będzie ok ? bo nie rozumiem o jaki silnik chodzi czy wystarczyło by u mnie kupić z aukcji na allegro jakiś i wymienić i problem by na ustal ?

znacie nie znacie ? pasuje czy odrzucić
http://allegro.pl/cairn-aria-he-i5949685200.html
CAIRN ARIA - kolumny focal tez Aria icon_razz.gif

a moze denon ? nie odpowiedzial nikt czy odrzucamy czy czy zostawiamy denony np ale ta wersja 1500R
http://allegro.pl/denon-pma-1500r-tu-1500r...5954548389.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DENON PMA 1500R to starsza wersja Denona 1500AE . Pewnie też by pasował.
O CAIRNie ARIA pewnie coś będzie mógł powiedziec nasz nieoceniony f1angel

Aby mógł się sam obracać kiedy wciskasz przycisk na pilocie coś musi go napędzać. Do tego potrzebny jest silnik.
Tak wygląda ALPS z silniczkiem ( tyle że ten to 2x10 kOhm ) :
http://allegro.pl/potencjometr-z-silniczki...5935293848.html

Do regulacji głośności we wzmacniaczu stereo potrzebny jest potencjometr stereo ( podwójny ) o odpowiednim kształcie i rozmieszczeniu wyprowadzeń. Do tego wskazana jest charakterystyka logarytmiczna. Alpsy mają zwykle charakterystykę podobną do logarytmicznej poprzez 3 zakresy liniowew całym przebiegu impedancji na ścieżce rezydencyjnej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

DENON PMA 1500R to starsza wersja Denona 1500. Pewnie też by pasował.
O CAIRNie ARIA pewnie coś będzie mógł powiedziec nasz nieoceniony f1angel

Aby mógł się sam obracać kiedy wciskasz przycisk na pilocie coś musi go napędzać. Do tego potrzebny jest silnik.
Tak wygląda ALPS z silniczkiem ( tyle że ten to 2x10 kOhm ) :
http://allegro.pl/potencjometr-z-silniczki...5935293848.html

Do regulacji głośności we wzmacniaczu stereo potrzebny jest potencjometr stereo ( podwójny ) o odpowiednim kształcie i rozmieszczeniu wyprowadzeń. Do tego wskazana jest charakterystyka logarytmiczna. Alpsy mają zwykle charakterystykę podobną do logarytmicznej poprzez 3 zakresy liniowew całym przebiegu impedancji na ścieżce rezydencyjnej.




aha czyli koszt jakaś stówka + robocizna czyli tyle ile zjechał sprzedawca z tej ceny. Tylko pytanie czy na rynku można kopic identyko model jaki tam byl fabrycznie. Ty podajesz 10k ohm a tam chyba był inny ?

Wiem ze ważne żeby kupić taki sam bo wtedy ta skala głośności działa w takich samych proporcjach.

Nie chciłbm kupić a później się dowiedzieć że jednak cieżko dostaćtaki jaki muszę ja kupić
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x50 kOhm jest bardziej typową wartością.
Ten potencjometr jest na wejściu i zawsze będzie działał w pełnym zakresie.
Jest prawdopodobne że użyto tam takiego który po prostu słabiej się sprzedawał i przez to zakup jego dużych ilości był tańszy.
Jest jednak możliwe że z potencjometrem o większej impedancji będzie nieznacznie wyższy poziom szumów.
Nie wiem czy pamiętasz ze szkoły podstawowej jak działa potencjometr.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Potencjometr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja icon_smile.gif zrobie tak jak mówiłem. Sprawdze co tam siedzi i zaczne szukać z wasza pomocą icon_smile.gif

kurcze tu jeden Pan miał dużo problemów
http://www.audiostereo.pl/audiolab-8000s-p...ml/page__st__30
zobaczcie co tam piszą parę nowych rzeczy jest tam. Podobno nie ważne sa te cyfry 2k10 2k20 tylko charakterystyka danego potenncjometru.. Pan kupił i była lipa. Założył jakaś drabinkę..


zaraz kupuje Trashian z zasilaczem i ostatnie wązne pytanie co z tymi kablami czy mogą być te co wysyłałem i wklejałem ?

co byś kupił na lata ?
2x analgowo chinche z dacow krótkie mogą być
optyk 2m minimum
no i usb A/ B do laptopa

no i najważniejsze do kolumn jak to się podłącza i jakie kable icon_surprised.gif chciałbym zamówić co by już wysyłali żeby testować wzmaka. Do środy muszę dostać bo wyjeżdzam do weekendu i nikogo nie będzie:) no ewentualnie po weekendzie

Jest problem z potencjometrami. Dzwonie w różne miejsca i serwisy i podobno nowe sa bardzo slabej jakosci w porownaniu do tych starszych. Po 91 roku strasznie to podupada na jakości.
Jest opcja wyslac do serwisu koło Świebodzina. Oni tam serwis prowadzą i ktoś już to zgłaszał u nich taki problem i naprawili to. Wysłał bym i 2dni podobno stwierdza co i ile by kosztowało.. od kupna miałbym 2 tygodnie gwarancji rozruchowej i nie wiem czy warta swieczki zabaawa z tym.


Sprzedawca twierdzi ze mi wymieni go na własna rękę i wrócimy do kwoty 1400zl jak była wcześniej i zapłacę jak już zmieni na nowy z silniczkiem. Tak będzie najwygodniej wole dać 200zl więcej i mieć juz to zrobione..
Kolumny do mnie przyjadą do środy i chciałbym kable kupić. Daca do lapka dostałem juz no i czekam na Tashiana jeszcze icon_smile.gif


na olx jest czarny ten sam model ale sprzedawca mówi ze podobno na pilocie nie ma zmiany źródła .. wiec to raczej nie będzie model wzmacniacza dla mnie albo wezmę go i będę latać i zmieniać icon_sad.gif

poszukałem instrukcji i niby tu jest że z pilota można zmieniać nie wiem czy on mial 2 modele pilota bo mówił ze na 90% nie ma tego :

http://www.avrevolution.com.au/SiteMedia/w...ments/8000S.pdf

W Prodigy Cube mam juz kabel chinch chinch i USB A-B, Czy zostawic je czy kupic takie same ale po 100zl za kabel ?
http://allegro.pl/kabel-audio-2rca-2rca-ci...5658684395.html
czy tansze odpowiedniki
http://allegro.pl/kabel-przewod-2-rca-2rca...5863876939.html

i tutaj mam przykładowy usb droższy
http://allegro.pl/wireworld-chroma-usb-a-b...5958021824.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek nie kupuj kabli które masz. Jeśli brakuje Ci kabla RCA to kup jeden lub 2 Prolink Futura. Nie powinny być zbyt długie. Dobierając odpowiednie kable można skorygować system. Droższe kable jest sens kupować jeśli usłyszysz że sprzęt zagra z nimi lepiej. Bywa że jeśli kable nie pasują do sprzętu , to możesz wydać niepotrzebnie sporo pieniędzy. Dobrze dopasowany kabel będzie lepszy nawet tani niż źle dobrany nawet bardzo drogi. Na temat przewodów USB zdania są podzielone. Jedni słyszą ogromne różnice a inni żadnych. Czasem po prostu ktoś ma uszkodzony przewód. Co do jakości potencjometrów to sporo może zależeć od tego jaki się trafi. Jest taka teoria że jest w sprzedaży sporo alpsów podrabianych. Montuje się je w dobrych wzmacniaczach i mają dobrą opinię. Niektórzy jeśli jest problem z równowagą kanałów , montują balans wewnątrz na potencjometrach montażowych . Dobrze że załatwi za Ciebie to ktoś inny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Kupiłem ten sam wzmacniacz ale na olx czarny i sprawne wszystko i stowke utargowalem mniej jeszcze. Ten komis trochę mnie odrzucal.. co do kabli to rozumiem. Powiedz proszę jak z tymi najważniejszymi kablami do kolumn bo na allegro widzę takie z metra po pare zlotych..

No i jak porównać jakość kabli skoro nie mam z czym porównać.. wiec nie wiem czy usłyszę różnice
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz zadnych przewodów głośnikowych , to musisz coś kupić.
np. http://www.zbyromex.pl/pl/p/Przewod-glosni...D-DA-VINCI/1520
( możesz kupić wersję grubszą )
niekoniecznie w tym sklepie.
Pisałeś że musisz mieć kabel optyczny . Sprawdź czy wystarczy 1,6 m bo następna długość tego kabla to 3,2m
Zwróć uwagę na taki :
http://www.zbyromex.pl/pl/p/Kabel-optyczny...FR-1%2C6m./1506
FiiO Taishan jest maleńki i może wisieć na przewodach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im grubszy tym lepszy ?

różnica między

2x2,5mm2 SL-8 ALPHARD DA VINCI

a

2x4mm2 SL-10 ALPHARD DA VINCI


złotówka ledwo wiec kwestia czy taka zasada ze rozmiar ma znaczenie icon_smile.gif ??

chciałbym dobrej jakości kupić te kable głośnikowe icon_smile.gif przeznaczam na kable 200-300PLN wiec spokojnie starczy bez oszczędzania. Proszę o linki i popatrze co polecasz. Często na zdjęciach widzę grube kable owinięte jak te DA-VINCI.

Kupilem juz tego DA-VINCI firmy ALPHARD. W zupełności starczy i tani icon_smile.gif w to mi graj icon_biggrin.gif

Poczekam aż przyjedzie taishan bo moze tez mi dadzą chinche w zestawie wiec po co kupować icon_smile.gif

Zostawię ten USB jaki mam posłuchamy sobie narazie na takich kablach jakie dali w zestawie do Prodigy.

podłączenie kabli do kolumn u do tych wtyków we wzmacniaczu to dla mnie horror icon_smile.gif o dziwo filmików na YT jak na lekarstwo.. jakies porady i wskazówki ? ja wiem ze najlepiej na wyłączonym wzmacniaczu i najpierw do niego podłączać pytanie jak icon_biggrin.gif no i strona kolumn też jest ciągle zagadką.


rozumiem ze środek tego najkwiekszęgo kółka w kolumnie ma być na wysokości uszu tak ? już myślę o standach
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej głośnik wysokotonowy powinien być na wysokości uszu ( czyli to mniejsze kółko icon_smile.gif ) .
Kable głośnikowe cięte na metry odizolowuje się na dł ~1cm. W kablach tego typu co Alphard Da Vinci trzeba jeszcze usunąć izolację zespalająca 2 przewody na długości takiej , aby było wygodnie je podłączyć do przyłączy po obu stronach. Faktycznie warto kupić przewody 4mm2 , bo jest niewiele droższy. Jednak nawet spokrewniony z nimi 0,8mm2 przewidziany głównie do połaczeń wewnętrznych w kolumnach sprawdza się bardzo dobrze.
Jeśli chodzi o FiiO Taishan to nie liczył bym na kable sygnałowe. Dają do niego tylko zasilacz , który często ma odłączany kabel USB. Dobrze że nie dają do niego kiepskiego kabelka , bo warto jest podłączyć go przyzwoitymi kablami. Takimi przynajmniej za 20 zł icon_smile.gif.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze właśnie zauważyłem ze tego 4mm nie ma narazie w tym sklepie icon_sad.gif kupić 2,5mm czy lepiej innej dobrej firmy 4mm2 ?


my leżymy na wysokości ok 85cm wiec standy by musialy miec ( przyjmując że kolumny 40cm a otwor wysokotonowy na wysokości 35 pewnie ) około 50cm jaka tolerancje można przyjąć bo widzę tanie standy juz gotowe za 150PLN PARA !
tylko maja 58cm + 35cm kolumna to bym mial tak okolo na 93cm

http://allegro.pl/profesjonalny-stojak-pod...5005235328.html


ok poczekam i kupie w tym samym sklepie co napisales te 4mm2 z 4m potrzebuje. Po dwa na stronę.

Jak nie dostane kabli to kupie jakieś za 50zl i podlacze do taishana. Prolinki Faktury
http://allegro.pl/kabel-przewod-2-rca-2rca...5863876939.html

czy masz moze zdjęcie jak wyglądają te części we wzmacniaczu i głośnikach jak są odkręcone ? tam jest jakaś dziura ze te kable sie odizolowuje ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

~60 cm to dość standardowa wysokość podstawek pod kolumny. Zakłada się ze muzyki słuchamy siedząc i do takiej pozycji zakłada się odsłuch. Na leżąco też będzie słychać. Do pozycji lezącej trzeba by umieścić kolumny pod sufitem nad nami.
Jak będziesz miał sprzęt to raczej źle do niego nie wsuniesz przewodów. Są różne rozwiązania. Nawet w Audiolabach 8000S bywały różne przyłącza ( przynajmniej 2 rodzaje ). W nagwintowanej osi często jest otwór i w niego wsuwa się odizolowaną cześć przewodu. Sa i takie w których przewód wchodzi w zagłębienie którym okrąża nagwintowaną śrubę. Jeśli chcesz żeby wyglądały trochę bardziej elegancko , to kup koszulkę termokurczliwą o średnicy nieco większej niż zewnętrzna średnica przewodu głośnikowego. Wewnątrz tej grubszej rurki są jeszcze sznurki bawełniane redukujące drgania i bez takiej koszulki te kable wyglądają nie najlepiej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable Alphard DaVinci o różnym przekroju odtwarzają dźwięk z różnym naciskiem na niskie tony. Ja mam w domu i testowałem, rzecz jasna, kable 1,5 mm i 4 mm. Te grubsze mają obszerniejsze niskie tony. Mocniejsze. W tych 1,5 mm bardziej eksponowane są za to wysokie tony, ale to raczej na zasadzie zmiany proporcji podzakresów, bo niskie tony są delikatniejsze.
Ogólnie są to dobrej klasy kable jak za tę cenę. Przedstawiają dźwięk z lekkim ociepleniem, dość łagodnie na górze, Ale nie są rozmyte, lub przymulone, jeśli system do tego nie dąży. Grają miękko z ładnie wypełnioną średnicą. Prezentują dobrą scenę stereo.
Kupienie innych kabli w podobnej cenie, lub nieco wyższej może okazać się błędną decyzją, ponieważ już nie zagrają tak dobrze.
Albo też brzmienie może nabrać zupełnie innego charakteru.

Jeśli leżycie słuchając, to w sumie wszystko jedno na jakiej wysokości są kolumny. Słucha się raczej na siedząco i wówczas głośniki wysokotonowe kolumn powinny być mniej więcej na wysokości uszu. Zresztą tu masz podstawy jak ustawić kolumny i zorganizować pomieszczenie odsłuchowe. http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm

Co do zacisków we wzmacniaczu i kolumnach, to po prostu trzeba odkręcić i zobaczyć, czy są tam otwory w trzpieniu, czy nie (do wprowadzenia gołego przewodu).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie kable Alphard Da Vinci nawet w cienkich wersjach nie należą do zbyt agresywnie brzmiących. Powinny dobrze sprawdzić sie z tym sprzętem. Jeśli się nie sprawdza nie będzie szkoda je zmienić na jakieś lepsze i droższe o innym charakterze. Te Klotze kosztują już sporo więcej i mogą okazać się gorsze w tym przypadku. Można kupić i droższe kable. Jednak trzeba wcześniej wiedzieć na jakim dźwięku nam zależy. Poprzedni właściciel tych Focali narzekał na nadmiar wysokich tonów. To o tyle dziwne że te kolumny nie są zbyt ofensywne w tym zakresie i wzmacniacz do których były podłączone również nie gra zbyt jasno. Na pewno za taki stan nie było odpowiedzialne zbyt małe pomieszczenie. Raczej akustyka pomieszczenia i preferencje. Do tego mogły dołożyć się kable. Podejrzewa że dla mnie dźwięk z takiego połączenia byłby zbyt ciemny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...