Skocz do zawartości

wzmacniacz + 2 kolumny podstawkowe


Matifcb

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 335
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mam w domu suwmiarkę. czy 4 mm musi mieć drut bez izolacji czy z założona izolacja ? zmierzę sobie jak dostane i potwierdzę dla swojego spokoju ze mam te jakie powinny byc icon_smile.gif

wszystko kupiłem teraz dopiero po weekendzie dostane wzmacniacz. w tym tygodniu wszystko zdąży przyjść wiec tak jak planowałem. Wzmacniacz chciałem jak najpóźniej żeby gwarancja nie zleciała mi głupio na rozruch icon_smile.gif udało się nawet stojaki kupić a nie ciąć kosztów a i lekko ponad 4300PLN skończyło się. Oby przypasowało wszystko i działało zadowalająco !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe no tak icon_biggrin.gif dzięki za info złapałem się na to a przecież to oczywiste. Policzyłem sobie i fakt powinno mi wyjść ponad 2 mm bez izolacji na suwmiarce. Jakby wysłali złe to musiały by być prawie 2 razy węższe wiec bedie widać myślę różnice

jednak wyszło około 4500PLN wieć znośnie się zamknąłem jak na ten moment. Już się doczekać nie mogę icon_smile.gif





tutaj widzę jak podłączyć kable ile trzeba zdjąć izolacji i jak działa to.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz w instrukcji Audiolaba jest informacja jak przygotować do niego przewody i w jaki sposób je podłączyć. Sądzę jednak ze przewód 4 mm2 będzie zbyt sztywny aby wystarczyło zdjąć 2cm osłony zewnętrznej.
Przewody głośnikowe tego samego typu o większym przekroju są zwykle droższe bo potrzeba dlo ich wykonania więcej materiału. Jednak wiele dobrych i droższych przewodów ma niezbyt grube kable. Dla przykładu najgrubsze przewody DNM Reson mają 1mm średnicy przewodnika ( co daje 0,78 mm2 ) http://www.tnt-audio.com/gif/blsc.gif . Przewody te są znane z dobrego basu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka jest zasada aby podłączać ( i odłączać ) przy odłączonym sprzęcie od zasilania. Przewody głośnikowe odłączone od kolumn łatwo zewrzeć i wtedy łatwo jest uszkodzić końcówkę mocy jeśli wzmacniacz jest włączony. Przy większości wzmacniaczy gdzie jest selektor kolumn wystarcza że się je odłączy na panelu przednim. W tym wzmacniaczu brak takiej opcji.
Jeśli odizolujesz więcej przewodu niż to ile jest potrzebne, luźne jego końce mogą również doprowadzić do zwarcia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dla przykładu najgrubsze przewody DNM Reson mają 1mm średnicy przewodnika ( co daje 0,78 mm2 ) http://www.tnt-audio.com/gif/blsc.gif .


Najgrubsze Resony miały 1mm średnicy...

Obecnie są dostępne trochę grubsze kable Reson bi-wire (czyli 4 przewody w jednym - oczywiście można to rozdzielić na 2 sztuki):
nie dość, że średnica drutu to 1.3mm, to jeszcze możesz połączyć po dwa kable razem - co daje 2x 1.3mm
http://www.dnm.co.uk/cablesdetail.html#stereocable

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny jak nówki. Czekam na wzmacniacz i kable i stojaki i w nowym tygodniu sprawdzę ten dźwięk icon_smile.gif


a co myślicie o takich wtykach bananowych
http://allegro.pl/wtyk-bananowy-glosnikowy...5463151155.html

czy to nie jest wygodniejsze i polepsza jakość ? bo te części przy kolumnach to można i odkręcać i kabel dać prostopadle i chyba wcisnąć w dziurkę na szczycie tego przyłącza ? tam jest jakaś dziura wiec chyba właśnie pod taki wtyk bananowy ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakości nie polepszają wtyki bananowe - ale ograniczają utlenianie się miedzi i są wygodne przy podłączaniu.

Są dwa podstawowe typy bananów: BFA (takie jak z Tojego linku - wymagane np. przez wzmacniacze CYRUS i parę innych o brytyjskim rodowodzie) oraz "pełne" - do pozostałych wzmacniaczy z zakręcanymi zaciskami "z dziurką w środku" oraz do kolumn.
Ponieważ BFA pasują do wszystkiego - są bardziej uniwersalne.

Za wtyk BFA trzeba liczyć co najmniej 5 zł (zazwyczaj od 6zł w górę - za 1 sztukę).


"Banan" w zaciskach głośnikowych kolumn możesz wkładać zarówno osiowo (wyjąwszy zaślepkę - jeśli jeszcze jest) lub prostopadle do osi.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym raczej odradzał użycie wtyków bananowych w Twoim przypadku. Dla ograniczenia utleniania się miedzi w odizolowanych końcówkach przewodów lepiej użyć lutu cynowego, bo założenie wtyków bananowych prawie w ogóle nie ma na to wpływu. Do tego Audiolab ma gniazda przewodów głośnikowych nie przewidziane do takich wtyków. Również w Focalach trzeba by odwrócić gniazda . bo sztywne i dość ciężkie kable trzeba by wprowadzać od góry. W przeciwnym przypadku kable będą niepotrzebnie ciążyć na dość dużej długości. ( http://audio.com.pl/i/images/1/1/5/dz01MDA...ria905_fot2.jpg )

Za znacznie ważniejsze uznał bym kupienie jakiejś masy do przylepienia monitorów do standów. Pisałem o tym wcześniej. ( typu bluetack lub patafix post #69 )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dla ograniczenia utleniania się miedzi w odizolowanych końcówkach przewodów lepiej użyć lutu cynowego, bo założenie wtyków bananowych prawie w ogóle nie ma na to wpływu.


Wpływ ma - go dodając jeszcze rurkę termokurczliwą ograniczamy dopływ powietrza i zmniejszamy utlenianie.

Cytat

Do tego Audiolab ma gniazda przewodów głośnikowych nie przewidziane do takich wtyków. Również w Focalach trzeba by odwrócić gniazda . bo sztywne i dość ciężkie kable trzeba by wprowadzać od góry. W przeciwnym przypadku kable będą niepotrzebnie ciążyć na dość dużej długości. ( http://audio.com.pl/i/images/1/1/5/dz01MDA...ria905_fot2.jpg )

Jakby ktoś się uparł na "banany", to można zastosować odpowiedni model w którym kabel dochodzi pod kątem prostym.

W każdym razie zakup wtyków trochę kosztuje, a jak nie będziesz często odłączał kabli głośnikowych to szkoda kasy.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok nie było tematu icon_smile.gif ja przykrece bardzo dokładnie i nie będę tego ruszać. Rzeczywiście nad przyklejeniem do standow chcę pomyśleć. To co polecasz drogie nie jest. Mam pytanie czy nada sie coś co mam gotowe bezplatnie w domu a mianowicie taka taśma dwustronna Tesa. 1cm urzymuje 1kg powieszony na ścianie. Mógłbym na rogach kazdej kolumny pociac z 2cm kawałki.
Proszę o komentarz co myślicie.

Ps. Dziś dostałem standy icon_smile.gif nie odpakowywalem bo obecnie w Berlinie jestem ale w weekend sprawdze icon_smile.gif jaram się kazda przesyłką icon_razz.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taśma dwustronna w postaci folii zupełnie się nie sprawdzi. Jeśli masz taśmę w postaci gąbki to może być. Jednak te masy , które są skrzyżowaniem plasteliny z guma do żucia są do tego dużo lepsze. Ich głównym zadaniem jest przyklejanie do ścian lub mebli plakatów, tak żeby nie trzeba było niczego wbijać i nie brudzić klejem. Te lepiszcza powinieneś bez problemu kupić w sklepach dla plastyków , papierniczych i widziałem jakiś czas temu w Tesco.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blu Tack oprócz tego, że przyklei kolumny do standów, ma być może ważniejszą rolę do spełnienia, czyli przeciwdziałanie przedostawania się drgań z kolumn do podstaw i tworzenia się niekorzystnych rezonansów.
Tej substancji można używać wielokrotnie, ponieważ nie zasycha. Nie niszczy forniru kolumn, nie zostawia śladów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak pech to pech... nie dostane kabla do kolumn czyli najważniejszego... wszystko dostałem już.. sklep tego juz nie ma. Oglądałem dziś optyka da vinci którego polecaliście... no to jeśli tak maja wyglądać kable głośnikowe to muszę ta wasza polecana firmę szybko znaleźć i zamówić ! opakowanie piękne... w dodatku tak wychwalaliście ze bas itp..

nawet mi sie udalo w Niemczech zamówić masę i będzie na poniedziałek wtorek. Do tego czasu kurde muszę sobie da vinci zamówić. Moze jakąś inna ich wersje ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrozumiałem? Blu Tack'a zamówiłeś w Niemczech? A ile Cię to kosztowało? W Polsce kilka, kilkanaście złotych max.

No to nieciekawie, że nie ma Da Vinci SL w sprzedaży. Może warto jeszcze poszukać.
Kable pokazane przez MobyDicka są ok, ale rzeczywiście droższe. Choć i tak moim zdaniem warte swojej ceny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...