Skocz do zawartości

Dobór amplitunera do kolumn STX F-280 n


Jimmx

Recommended Posts

Panowie & Panie...

Chcę zakupić kolumny stereo STX F-280 n... Zdecydowałem się już na nie i nie chcę za bardzo zmieniać tego wyboru.

Szukam do tych kolumn amplitunera... jako że budżet pozwala mi na wydatek rzędu 1500 zł (najpierw miało być do 1200 zł)to po wielkich poszukiwaniach padło na dwa amplitunery:
1. Pioneer VSX-824 (ewentualnie 828 ale on nie ma Bluetooth a reszta parametrów raczej ta sama).
2. Sony STR-DH750

Co z powyższych bardziej nada się do tych STX'ów ? Wiem że pewnie odpowiedź brzmi żaden z nich... bo musiałbym pewnie z 5000 zł dać za ampli i najlepiej 2 kanałowy... ale NIE... chwiałbym coś mieć na przyszłość jakbym rozbudowywał audio do surround.

Bardzo proszę o obiektywną doradę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy w pełni świadomie chcesz zrobić to, co chcesz zrobić icon_biggrin.gif
Kolumny STX F-280 są takie sobie, ale być może lubisz taki dźwięk. Słuchałeś ich, porównywałeś z innymi w podobnej cenie, wybrałeś, bo Ci się podobają jak grają? Co Cię przekonało do tych kolumn?

Druga sprawa, to zastanów się, czy chcesz słuchać muzyki, czy składać kino domowe. Bo kupowanie amplitunera KD do stereo, to zły pomysł.
Takie ampli grają na ogół niezbyt dobrze w stereo.
Chyba nie jest trudno zgadnąć, że 5 kanałów plus dekodery, mnogość wejść i wyjść oraz tuner zagra dużo gorzej niż wzmacniacz stereo (dwa kanały) w podobnej cenie. Cudów tu nie ma.
Jeśli przyszłość ma oznaczać fatalny dźwięk w stereo, to ja bym podziękował.
A jak chcesz zestaw do kina domowego, to pomyliłeś zakładki.
Najlepszy byłby wzmacniacz stereo i to używany, ale bluetooth musiałbyś dokupić jako opcjonalny adapter.

Nie piszesz też, co ma być źródłem dźwięku?

Nie mówiąc o tym, że nic nie wiemy o pomieszczeniu, możliwościach ustawienia kolumn (czy te STXy, lub lepiej inne kolumny nie będą za duże), odległościach od ścian itp.słowem o akustyce pomieszczenia. Akustyka i poprawne ustawienie kolumn, to podstawa dobrego dźwięku.
Bez tego ani rusz.
http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm

Nie wiemy też nic o tym jakie masz preferencje brzmieniowe (barwa i inne atrybuty dźwięku, jakiego typu dźwięk lubisz, czego szukasz)?
Ani jakiej muzyki słuchasz.

I znów kolega,który zamiast poczytać inne wątki, zobaczyć o co pytamy, jak się powinno pisać pierwszy post, marnuje nasz cenny czas (a tak icon_idea.gif).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Chcę zakupić kolumny stereo STX F-280 n...Wiem że pewnie odpowiedź brzmi żaden z nich... bo musiałbym pewnie z 5000 zł dać za ampli i najlepiej 2 kanałowy...


taka
1) Kolego poczytaj trochę icon_wink.gif , zwykle lepiej na tzw. ogólną jakość, szczególnie w stereo, daje połączenie typu lepsze-droższe kolumny i tańszy wzmacniacz, niż taka skrajność którą tu napisałeś.
Kupowanie do tanich, nowych kolumn po 900zł za parę, wzmacniacza jak sugerujesz za 5 tys byłoby mocno bezsensowne icon_wink.gif .
2) a że dwukanałowy wzmacniacz, owszem bo wzmacniacz pokroju np. yamaha as500, pioneer A30 dużo lepiej napędzi te duże kolumny niż nawet dwu,trzy krotnie droższy amplituner kina domowego. Jaki masz metraż pokoju ?

Lwia część amplitunerów kina domowego nawet grubo powyżej 2,5- 3tys nie mają na tyle dobrej wydajności i mocy, więc bas będziesz miał raczej płaski i kartonowy, zwłaszcza że Stx nie są demonem dynamiki i basowych pomruków, a są bardzo duże. Całe szczęście że ten vsx824 nie jest aż taki zły.
3) Lepiej z przeciętnym amplitunerem kinowym( jeśli chodzi o jego moc) sprawdzą się trochę mniejsze kolumny i dobry subwoofer do basu, jeśli chcesz bawić się w amplituner i kino, niż mega-duże kolumny (bo takie zagrają dopiero ze wzmacniaczem ) .

Zdaje sobie sprawę, czytając to jak piszesz ( bo tak sformułowanych postów było sporo), że raczej nie szukasz porady, bo sam piszesz że już "wiesz", ale bardziej akceptacji dla już wybranych modeli i drogi. Jednak wierz mi, warto się zastanowić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...