Skocz do zawartości

Kolumny podstawkowe do pokoju 12m2 - do 3500pln


B11

Recommended Posts

Witam, kolumny będą grały z NAD356BEE i NAIM CD 5i. Podstawy ciężkie 60cm wysokości. Na ten moment zestaw gra z AE neo one i dźwięk kolumn od kiedy znalazły sie na odpowiednich podstawach jest optymalny by nie powiedzieć bardzo dobry. Lecz wykorzystuje je jako tylne efektowe w kinie a do stereo potrzebuje oddzielnie cos kupić,i po za tym są to kolumny z przedziału do tysiąca złotych a sam wzmacniacz jest ponad dwa razy droższy. Jesli ktos ma pomysł na jakie kolumny warto zwrócić uwagę, w cenie nowych lub używanych do 3500pln. Które dały by sobie rade w ciężkim rocku i nie specjalnie rozjaśnionym brzmieniu a nawet bardziej eksponujące dwa pozostałe podzakresy to bym był wdzięczny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
na pewno posłuchałbym monitorów Focal Aria 906. To bardzo dobre połączenie z elektroniką NAD i cięższych gatunków muzycznych. To szybkość, świetna dynamika, dobra przestrzeń oraz analityczność bez ostrości, która w takiej muzyce może męczyć.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, w przypadku pytań oraz oferty cenowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się składa ze słuchałem 906 z NAD, i po prostu w porównaniu do innych marek to kolumny stworzone do rocka, genialne kolumny bardzo mi w brzmieniu odpowiadają i zaproponowano mi nawet cene 2800 ale jest jeden szkopuł mam pomieszczenie 12 metrów kwadratowych a są to kolumny do pomieszczeń od 15m2 i pewnie musiał bym sprawdzić jak to by u mnie wypadło. Jest jeszcze model 905, lecz on dla mnie nie miał fajerwerków w brzmieniu ale odsłuch był w pomieszczeni ponad 20 metrów kwadratowych i tak naprawdę nie wiem jak by zabrzmiały w mniejszym pomieszczeniu możliwe ze tak jak 906 w większym. Gdybym miał 15m2 to bym bez wahania brał 906 bo wypadały w brzmieniu lepiej niż dorsze kolumny.Wracając do 905 to niektórzy twierdzą ze mozna je spokojnie stosowac do pomieszczen nie przekraczających 20m2.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest wartość tylko zalecana. Monitory bliskiego pola są w prawdzie zwykle z założenia przewidziane do odsłuchu z mniejszej odległości jednak bym z tym nie przesadzał. W dalszym ciągu uważam że warto to sprawdzić. Gdyby bas okazał się przewalony, wtedy warto sprawdzić 905. Jednak te kolumny bez wspomagania mogą polec na muzyce rockowej. 12m2 to nie jest taki bardzo mały pokój. Ja bym obstawiał że 906 sprawdza się lepiej. Mniejsze pomieszczenie nie ogranicza basu. Jest właśnie odwrotnie. Może go być nieco za dużo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę warto kupić Chario Academy, ale ... .
Nie wiem na jakim pułapie stanie licytacja. Obawiam się jednak, że może Ci nie starczyć środków. Zdziwiłbym się gdyby poszły za mniej niż 5 - 6 kzł.

Poza tym do tych kolumn trzeba mocnego, dynamicznego i dobrej klasy jakościowej wzmacniacza. Twój NAD niby mocny, ale raczej nie będzie to dobry partner do tych kolumn. Obawiam się, że zamuli za bardzo dźwięk (a piszę to ja, zwolennik dźwięku raczej miękkiego, ocieplonego, soczystego, choć właśnie na pewno rozdzielczego, wyrazistego ale nie zamulonego).
Zwiodły Cię pewnie niewielkie gabaryty tych monitorów, ale napędzałbym je co najmniej Exposure 3010s czy Primare I32. Albo czymś w tym stylu. Oczywiście dobrej klasy wzmacniacz lampowy też byłby dobry.

Ale pozostaje jeszcze kwestia muzyki. To są dynamicznie i wyraziście grające kolumny, zachowujące swoją barwę i nasycenie, ale czy do ciężkiego rocka?
To niekoniecznie dobry kierunek. Choć ja lubię słuchać rocka na takich kolumnach.

No i sprawa chyba najważniejsza. Te kolumny grają dobrze, ale muszą "pooddychać". Jak im nie dasz po kilkadziesiąt (raczej 80,90 ni z 40,50) cm luzu, to szkoda ich dusić przy ścianach. Nie pokażą swoich możliwości.

Sonus Faber Domus są jak dla mnie dość przyjemnie grającymi kolumnami, ale ogólnie są takie sobie. Znam dobrze podłogową wersję, ma ją mój kolega. Mnie jakoś nie ujęły.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy z tymi włoskimi kolumnami wyskoczyłem bo ktos wcześniej napisał ze warto zwrócić uwagę na Chario. Raczej na razie nie mam w zamierzeniu wzmacniacza zmieniać. Układ kolumn mam juz max jaki udało mi sie uzyskać to 80cm od sian boznych a rozstawione od siebie 2,4m. Niestety z tyłu tylko z 5cm dla jednej z kolumn ale tego na razie nie przeskoczę. W takim układzie do dźwięku nie ma za bardzo co sie przyczepić. Jest mocna góra, dobry srodek ale niskie mogły by byc bardziej dobitne choć zle nie jest. Raczej celuje w kolumny o głośniku srednio-niskotonowym gdzie srednica membrany z zawieszeniem nie przekracza 13cm ponieważ na 13cm głosniku jest u mnie naprawdę głośno i energetycznie nawet przy niewielkiej głośności, tylko ten bas. Wiem ze na głośnikach 15cm większość kolumn, by sobie w rocku poradziła ale z 13cm głośnikiem jest tu pewien problem nieliczne dadzą rade a w moim pomieszczeniu podczas odsłuchu piętnastki możne byc zaburzona równowaga totalna.

http://allegro.pl/b-w-bowers-and-wilkins-8...5929925542.html - tez ciekawa pozycja tylko raczej do 15m2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnica membrany aż tak bardzo nie przekłada się na to jak przetwarzany jest bas. Jednak istnieje pewna korelacja związana również ze skutecznością.
Brak jest również norm na określanie głośnika. Często tak jest że membrana głośnika 15 jednego producenta ma średnice taka samą jak w głośniku 13 cm u innego. Podobnie jest często z głośnikami 16 i 18 cm. Dla jednego jest to średnica śrub mocujących głośnik , a dla drugiego średnica zewnętrzna pierścienia kosza. Jeszcze inni podają średnice samej membrany.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kolumny muszą stać tak blisko tylnej ściany, to wyłóż ją panelami silnie pochłaniającymi dźwięk (np. obrazy w ramach a pod spodem zabezpieczona - by nie pyliła - wełna Isover PT80 lub lepiej wełna owcza).
Bo wiesz, oczywiście zawsze lepiej jeździć Audi TT niż Fiatem Pandą, ale jeśli do dyspozycji jest tylko osiedlowy parking? icon_rolleyes.gif icon_wink.gif .
Ale oczywiście może kolumny nie będą tak źle tam grały.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Klamka zapadła zamówione Focal Aria 906 za połowę ceny nowe, z kartonem ktoś sprzedawał. Problem tylko, w tym ze nie wiem czy nie będą zbyt duże do mojego pomieszczenia...

Chario Academy też nie są małe...

Natomiast jak już jesteśmy przy tej firmie - to w opisie aukcji była mowa o "kolumnach grających jak obecne kolumny za 14 tysięcy", ale parę lat temu nowe kolumny kosztowały mniej (w okolicach połowy tej ceny).

W każdym razie chwilowo temat zakupu kolumn nie istnieje, wszak już masz 906-ki

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze ze te CHARIO ACADEMY 1 prawdopodobnie pójdą za grosze. Ja nie mogę ich brac bo NAD 356 z Dynaudio 2/7 sobie nie radził a polegało to na tym ze dźwięk był strasznie zamulony i ogólnie brzmiało to jak zestaw składający się z taniej wierzy Aiva. Chario jest raczej bardziej wymagające w stosunku do wzmacniaczy i zamiast lepiej mógł, bym mieć gorzej, a wiem ze 906 sprawują się świetnie z Nadem, słyszałem na własne uszy, bo są łatwe w wysterowaniu i ma nad nimi totalną kontrole. W razie jak u mnie nie zagrają to wiem ze to wina pomieszczenia z Chario to bym nie wiedział czy to wzmacniacz słaby czy to pomieszczenie czy jeszcze cos innego, wybrałem bezpieczniejszy wariant. Po za tym trzeba sobie zadac pytanie czy Chario jest stworzone do ciężkich brzmień? Wiem ze Fokal w takich brzmieniach czuje sie jak ryba w wodzie, tylko w moim pomieszczeniu, będę musiał to sprawdzić. Co do paneli akustycznych to mam właśnie na oku gotowe panele z wełny Isover tylko ja bardziej ku grubosci 50 bym sie skłaniał bo większa grubość osłabia niskie co u mnie i tak nie szaleją. Głównie chciałem wygłuszyć ścianę za miejscem odsłuchowym co teoretycznie sprawiło by zwiększenie pomieszczenia co mogło by być pożądanym efektem dla dźwięku i ewentualnie dwa wolnostojące panele na bokach przy kolumnach ale tu odległość i tak do bocznych ścian wynosi juz 80cm. Ta kolumna stojąca blisko tylnej powierzchni to nie sciany lecz szafy i tu moze bardziej w piankę uderzyć, chdz nie jestem za wyklejaniem szafy pianką .

P.S. jak by ktos szukał dobrych solidnych podłogówek to u mnie na szafie sie jedne przewracają Acoustic Energy NEO 4 v2,Orzech waga jednej to 28kg.i wysokosci 110cm. Miały pozostać jako fronty w kinie ale mi miejsca potrzeba. Jak cos to pisać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej sytuacji na prawdę warto spróbować zmniejszyć prześwit tuneli br. do tego można użyć np. gąbki. Jeśli się to zrobi madzrze mozna dopasować kolumny czasem idealnie do pomieszczenia. Wiem ze brzmi to mniej fajnie niż postawić na płytach z granitu lub na jakichś magicznych standach. Jednak skutki takiego działania jeśli się dobrze dobierze strojenie obudowy może to przynieść o niebo lepsze niż takie magiczne działania ( które również mają wpływ ana dźwięk ). Docelowo można wymyślić jakąś bardzo estetyczną formę dla takiego działania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie. Nie umniejszaj roli dobrych standów, bo często one dają naprawdę dużo, choć może nie tyle (jeśli chodzi o ten konkretny przypadek) w kwestii ilości niskich tonów, co jakości, zwartości, precyzji. Zresztą nie tylko niskich tonów, ale całego pasma.

Ale faktycznie jak radzisz dobranie odpowiedniego materiału i jego umiejscowienia w otworze b-r może przynieść dużą poprawę.
Ja swego czasu stosowałem gąbkę kąpielową o dużych otwartych porach i poprzez odpowiednie jej przycinanie dobrałem proporcje niskich tonów w stosunku do reszty pasma.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałeś zmiany strojenia tych Focali Aria 906 ?

Co do podstawek pod głośniki to absolutnie mają wpływ i to powtórzę. Jednak zmiana strojenia kolumn może przynieść radykalne i bardzo kożystne zmiany w dźwięku jeśli chodzi o bas. Dzięki umiejętnemu i dobrze dopasowanemu brzmieniu możemy w małym pomieszczeniu ( zbyt małym dla posiadanych kolumn ) Uzyskać bas którego ilość jest właściwa w stosunku do reszty pasma i niżej schodzący niż w dużym pomieszczeniu. Teoria ze bas potrzebuje przestrzeni , bo inaczej kolumny się dusza bierze się tylko z odczuć. Prawda jest taka że kiedy niskie tony wchodzą w zakres fal dłuższych niż rozmiary pomieszczenia , ten zakres jest odtwarzany z większa skutecznością ( czyli jest go w tym zakresie zbyt dużo ). Strojąc obudowę niżej uzyskujemy jego niższą skuteczność na dolnym skraju pasma lecz tunel rozciąga nam pasmo przenoszenia w dół jeszcze bardziej.
Właściwą równowaga tonalna przenosi się na odbiór całego pasma dźwięków które słyszymy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Focale juz sprzedane właśnie osobie z forum. Powiem ze moze trochę sie za bardzo wyczuliłem bo w gruncie rzeczy zle nie było, mimo wszysko to bardzo dobre kolumny lecz do większego metrażu. U mnie równowaga totalna zaburzona była bardziej w zbytnim eksponowaniu wysokich tonów. Jest jedno pewne muszę mieć podstawkowe bliskiego pola i koniec kropka. Inaczej mówiąc mniejszych rozmiarów. Przyznam ze mi RLS Kalisto IV chodziły po głowie. Mam możliwość wypożyczenia do domu. Tylko za bardzo nie wierze w bas z głośnika 12cm.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, RLS Callisto, to są jedne z moich ulubionych niewielkich monitorów.
Napiszę Ci szczerze, że chyba nie słyszałem lepiej grających tak niedrogich (stosunkowo) i niewielkich kolumn.
Pamiętam jak pierwszy raz na AS z kolegami, którzy znają się na dobrym dźwięku usłyszeliśmy wersję (nie pamiętam II albo III) i szczęki nam opadły do podłogi, bo nie mogliśmy uwierzyć, że tak małe i niedrogie kolumny tak świetnie grają. A słuchaliśmy tego dnia wielu zestawów po kilkadziesiąt i kilkaset tysięcy zł, więc powinniśmy być już nasyceni i zblazowani. icon_cool.gif
Z kolegą Zieluwidem słuchaliśmy wersji mk IV. Pamiętam, że także mu się podobały. O ile je pamięta, może także coś na ten temat napisze?
Naprawdę w tych kolumnach jest coś, o co warto walczyć. Oczywiście są super w niewielkich pomieszczeniach. Monstrualnych niskich tonów nie będzie, to prawa fizyki, ale naprawdę nie jest źle. Słuchając ich zapomina się o tych niedostatkach.
Być może Twój pokój pomoże niskim tonom, pomoże im bliższe ustawienie od tylnej ściany.
Tyle tylko Ci napiszę, że byłoby z Twojej strony dużym błędem nie posłuchać tych kolumn.
No nie wiem jak się spiszą z Twoim ampli. Bo na AS najczęściej słuchałem ich ze wzmacniaczami NAIM. czyli wymagają trochę prądu. Zresztą nic dziwnego, głośniki w nich są dobrej klasy.
Jako alternatywę widzę tylko jak na razie super muzykalne, lekko ocieplone i soczyste Sonus Faber Minuetto.http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/03/212961.php
Miałem te kolumny prawie 10 lat i przećwiczyłem z różnymi wzmacniaczami. Im lepszy wzmak, tym lepiej grają. Podobnie jak RLSy zresztą.
To sygnatura dobrych, udanych kolumn. No i Minuetto na pewno mają lepsze, mocniejsze niskie tony, choć nie są tak rozdzielcze jak RLSy.
Kwestia gustu, priorytetów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jest jedno pewne muszę mieć podstawkowe bliskiego pola i koniec kropka. Inaczej mówiąc mniejszych rozmiarów. Przyznam ze mi RLS Kalisto IV chodziły po głowie. Mam możliwość wypożyczenia do domu. Tylko za bardzo nie wierze w bas z głośnika 12cm.


Ogólnie mówiąc małe kolumny i ciężki rock - trudna sprawa.

Ale w dobrych kolumnach podstawkowych możesz oczekiwać szybkiego basu, który z wiadomych powodów nie będzie schodził tak nisko jak w dużych kolumnach.
No i trzeba pamiętać o starannym rozmieszczeniu kolumn, bo niektóre tego wymagają - tak jest o ile wiem z Sonus Faber...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak RoRo, masz rację. Ja wciąż jestem "rozważny i romantyczny" icon_cool.gif
Ale wiesz, że ciężkiego rocka da się słuchać superancko na wzmacniaczach troidowych (znam przykłady) i na zupełnie nie rockowych zestawach.
Plusem jest to, że da się wówczas słuchać tej muzyki godzinami a nie pół godziny, godzina i do widzenia, bo we łbie trzeszczy icon_mrgreen.gif
Na pewno RLS i NAIM da tę rockową drapieżność. A Minuetto zestawiłbym z Audiolabem albo Exposure i naprawdę jazda będzie niezgorsza.
A jak przyjdzie chęć na bardziej refleksyjne klimaty będzie jak znalazł.

Dodam tylko, że swego czasu byłem fanem mocniejszej muzyki. I jak szukałem sprzętu, to pewnego dnia w Best Audio w Łodzi po przesłuchaniu kilku par kolumn i wzmacniaczy załączono CD Meridian 508.20, wzmacniacz Densen DM-10 i kolumny Sonus Faber Minima Amator i... wymiękłem.
Ale tego trzeba posłuchać. Żadne opisy nie oddadzą piękna dźwięku jaki wygenerował ten zestaw.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...