Skocz do zawartości

Zestaw stereo za 3 000 zł – 3 500 zł


bart87

Recommended Posts

Witam,
Kompletnie nie znam się na sprzęcie stereo, dlatego chciałbym sięgnąć rady przed odsłuchem i zakupem zestawu stereo i liczę na pomoc forumowiczów.
Moje założenia są takie:
- metraż pomieszczenia odsłuchowego: 18 m2
- słucham przede wszystkim rocka (Led Zeppelin, Deep Purple), bluesa (Clapton), ale także metalu (Metallica) czy rocka prog. (Pink Floyd)
- możliwości finansowe: 3 000 zł – 3 500 zł

- kupowany zestaw to:
- 1 wariant: kolumny podstawkowe + wzmacniacz + odtwarzacz CD/DVD
- 2 wariant: kolumny podstawkowe + amplituner stereo + odtwarzacz CD/DVD

- kolumny + wzmacniacz stereo / amplituner stereo ma być nowy
- odtwarzacz CD/DVD może być używany (na początku, jako źródło dźwięku będzie służył laptop, potem odtwarzacz)

- zależy mi na:
- możliwości podłączenia pod zestaw stereo TV (sporadycznie do oglądania filmów oraz koncertów)
- być może w przyszłości wyposażenia zestawu w subwoofer.

Czytałem o kolumnach Castle Knight 2 – zbierają dobre opinie i prezentują dobry stosunek jakość/cena. Pytania czy do rocka się nadają? I nie wiem jaką elektronikę z nimi zastosować (NAD? Cambridge Audio?)
Będę wdzięczny za każde opinię i pomoc w doborze sprzętu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tego co słuchasz, bardziej ma znaczenie jaki dźwięk, brzmienie lubisz. I tu trzeba by napisać, lub dać przykłady czegoś co się kiedyś gdzieś słuchało i co było wtedy na tak, a co na nie .
Wzmacniacz Nad, a Cambridge audio to dość inne brzmienie, w kolumnach takich "skrajnie różnych brzmień " jest jeszcze więcej i są większe. Więc trzeba wiedzieć co się chce i lubi.


Cytat

- kupowany zestaw to:
- 1 wariant: kolumny podstawkowe + wzmacniacz + odtwarzacz CD/DVD
- 2 wariant: kolumny podstawkowe + amplituner stereo + odtwarzacz CD/DVD


Lepiej zagra wzmacniacz za np. "1200" niż amplituner" za tyle samo. Oddzielny tuner można kupić za parę zł potem.

W ten metraż mogą być dobre monitory (duże), ale też jak najbardziej normalne kolumny podłogowe, kwestia upodobań.
Cytat

- zależy mi na:
- możliwości podłączenia pod zestaw stereo TV (sporadycznie do oglądania filmów oraz koncertów)


To trochę zawęża wybór...Czyli coś jak amplituner sieciowy, choć wzmacniacze stereo też już są nawet zacne z takowym wejściem optycznym.
Lub bez takiego wejścia, a dokupisz sobie jakiś niedrogi DAC pomiędzy wzmacniacz a TV ?

Kwota 3tys a nawet dużo mniejsza, skłania by obowiązkowo posłuchać paru rzeczy przed kupnem.
Wzmacniacz, lub amplituner powinno łączyć się z kolumnami na zasadzie uzupełniania się ich cech, jak "piecyk" gra detalicznie, słabym basem, sucho to kolumny dynamiczne z ciepłym basem.
Bo dublowanie podobnych cech wspólnych sprawić może czasem w skrajnych wypadkach, że masz albo ostry jazgot, albo dudniący dźwięk, lub bez góry.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

***
Od tego co słuchasz, bardziej ma znaczenie jaki dźwięk, brzmienie lubisz. I tu trzeba by napisać, lub dać przykłady czegoś co się kiedyś gdzieś słuchało i co było wtedy na tak, a co na nie .
Wzmacniacz Nad, a Cambridge audio to dość inne brzmienie, w kolumnach takich "skrajnie różnych brzmień " jest jeszcze więcej i są większe. Więc trzeba wiedzieć co się chce i lubi.


***

Co do brzmienia. Lubię brzmienia wyważone nie za wysokie i nie za niskie. Bass nie może być przytłaczający, ciężki. Muszę czuć scenę, "żwawość"/ dynamizm dźwięku i brzmienie poszczególnych instrumentów. Nie wiem jak mam to wyrazić słowami. Aktualnie mam stary wzmacniacz Pioneera + głośniki podłogowe D&K (nie wiem co to marka) kupione jakieś 10 lat temu, jako sprzęt używany gdzieś na starociach.


***
- kupowany zestaw to:
- 1 wariant: kolumny podstawkowe + wzmacniacz + odtwarzacz CD/DVD
- 2 wariant: kolumny podstawkowe + amplituner stereo + odtwarzacz CD/DVD[/quote]
Lepiej zagra wzmacniacz za np. "1200" niż amplituner" za tyle samo. Oddzielny tuner można kupić za parę zł potem.


***

Ok. Zatem idę we wzmacniacz stereo + niezależne źródło dźwięku.

***
W ten metraż mogą być dobre monitory (duże), ale też jak najbardziej normalne kolumny podłogowe, kwestia upodobań.
zależy mi na:
- możliwości podłączenia pod zestaw stereo TV (sporadycznie do oglądania filmów oraz koncertów)[/quote]
To trochę zawęża wybór...Czyli coś jak amplituner sieciowy, choć wzmacniacze stereo też już są nawet zacne z takowym wejściem optycznym.


***

Co oznacza sformułowanie "duże monitory" (chodzi o moc? skuteczność?).
Można prosić o jakieś 3 propozycje do takich wzmacniaczy np. do kolumn Castle Knight 2? Czy te kolumby to właśnie "duże monitory"?

***
Lub bez takiego wejścia, a dokupisz sobie jakiś niedrogi DAC pomiędzy wzmacniacz a TV ?

***

Hmm o co chodzi z tym DAC na linii TV - wzmacniacz? Polepsza do dźwięk? Niektóre wzmacniacze mają DAC wbudowany.

***
Kwota 3tys a nawet dużo mniejsza, skłania by obowiązkowo posłuchać paru rzeczy przed kupnem.
Wzmacniacz, lub amplituner powinno łączyć się z kolumnami na zasadzie uzupełniania się ich cech, jak "piecyk" gra detalicznie, słabym basem, sucho to kolumny dynamiczne z ciepłym basem.
Bo dublowanie podobnych cech wspólnych sprawić może czasem w skrajnych wypadkach, że masz albo ostry jazgot, albo dudniący dźwięk, lub bez góry.

***

Tak, na pewno będę robił odsłuch, tylko sęk w tym, że nie wiem jakiego zestawu. Nie chce się w 100% zdać na zdaniu sprzedawcy w sklepie Hi-Fi, gdyż wiadomo światem biznesu rządzi pieniądz icon_smile.gif - więc wolałbym mieć już po prostu jakieś rozwiązanie do modyfikacji w danym sklepie audio niż wejść nie wiedząc w jakim spectrum się obracać.











Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co oznacza sformułowanie "duże monitory" (chodzi o moc? skuteczność?).
Można prosić o jakieś 3 propozycje do takich wzmacniaczy np. do kolumn Castle Knight 2? Czy te kolumby to właśnie "duże monitory"?


Duże to duże icon_wink.gif wielkość...jakby chodziło o moc to bym tak napisał, chociaż kolumny mocy nie mają, tylko właśnie skuteczność w dB.
Po prostu w 18 metrów monitorów z głośnikiem 10cm bym nie wstawił , nawet takie z 14-16 trzeba by właśnie dobierać starannie, patrząc oczywiście na dobre brzmienie, jak i właśnie skuteczność( ta zwykle, choć nie zawsze wynika z wielkości, ale i z np. solidności budowy)
Dużymi dobrymi monitorami jest np. Dali zensor 3 (głośnik z modelu zensor7 - 17cm) gra bardzo dobrym basem( nie kluchowatym) zwinną górą, mają świetny stosunek cena jakość, potem Monitor audio RX2(dawny obecny silver) bardziej ostro, twardziej.

Cytat

Co do brzmienia. Lubię brzmienia wyważone nie za wysokie i nie za niskie. Bass nie może być przytłaczający, ciężki. Muszę czuć scenę, "żwawość"/ dynamizm dźwięku i brzmienie poszczególnych instrumentów. Nie wiem jak mam to wyrazić słowami.


Co do Castli to są z tych średniej wielkości ulokowałbym go jako w miarę neutralny monitor z lekkim ociepleniem, więc wybór wzmacniacza zależy od preferencji wspomniany Nad może sprawić że będzie trochę wypchnięty bas, delikatna góra, podobnie z Denonem, nieco mało przejrzyście. Inaczej by zagrały dobierając im kolumny nieco dokładniej grające Monitor audio bx2, Elac 63.2. Niezłe są też magnat quantum 673( sporo basu) Indiana line nota 260 (twardsze brzmienie) Canton gle 426.
Niezłym wzmacniaczem w tych preferencjach i o bezpiecznym brzmieniu może być Pioneer A30 posłuchaj, poczytaj, oczywiście koniecznie posłuchaj Nada, Yamahy, czy innych jakich się da, pamiętając o dobraniu pasujących kolumn

Cytat

Hmm o co chodzi z tym DAC na linii TV - wzmacniacz? Polepsza do dźwięk? Niektóre wzmacniacze mają DAC wbudowany.


Bardziej chodzi o samo podpięcie, jak nie ma wbudowanego daca, bo jak po słuchawkowym jest sporo gorzej. Jasne że są z gotowymi wejściami, ale niewiele modeli Yamaha as 301/501, Marantz pm 6005, Advance Acoustic X-I60(specyficznie brzmiący), z tych sieciowych stereo Yamaha rn500, Onkyo 8050 . Niektóre mają podstawowe daci, a niektóre obrabiają nawet pliki wysokiej rozdzielczości i są świetnej jakości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu wzmacniacz nowy?
Więcej do psucia się jest w odtwarzaczu cd lub dvd, jeśli już się tym kierować.
Jak kupisz od pewnego sprzedawcy (dużo pozytywów na koncie) to ryzyko nie jest duże.
Co do podłączenia do tv - ja mam dvd podłączone z tv kablem hdmi (obraz) oraz dvd ze wzmacniaczem kablami rca (dźwięk), a że korzystam z nc+ to dekoder podobnie jak dvd - hdmi do tv i rca do wzmacniacza. Wszystkiego z tv i dvd słucham przez wzmacniacz i kolumny (drażni mnie plastikowy dźwięk telewizorowych niby głośniczków) przy wyciszonym do 0 głosie z telewizora.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A czemu wzmacniacz nowy?
Więcej do psucia się jest w odtwarzaczu cd lub dvd, jeśli już się tym kierować.
Jak kupisz od pewnego sprzedawcy (dużo pozytywów na koncie) to ryzyko nie jest duże.


Ponieważ taka jest moja wola icon_wink.gif

Cytat

Co do podłączenia do tv - ja mam dvd podłączone z tv kablem hdmi (obraz) oraz dvd ze wzmacniaczem kablami rca (dźwięk), a że korzystam z nc+ to dekoder podobnie jak dvd - hdmi do tv i rca do wzmacniacza. Wszystkiego z tv i dvd słucham przez wzmacniacz i kolumny (drażni mnie plastikowy dźwięk telewizorowych niby głośniczków) przy wyciszonym do 0 głosie z telewizora.


Dzięki. Mam na tyle mały pokój, że stereo + TV to dobry pomysł zamiast 5.1.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dużymi dobrymi monitorami jest np. Dali zensor 3 (głośnik z modelu zensor7 - 17cm) gra bardzo dobrym basem( nie kluchowatym) zwinną górą, mają świetny stosunek cena jakość, potem Monitor audio RX2(dawny obecny silver) bardziej ostro, twardziej.


Czy głośniki o których wspominasz nadają się do rocka i bluesa?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A czemu wzmacniacz nowy?
Więcej do psucia się jest w odtwarzaczu cd lub dvd, jeśli już się tym kierować.
Jak kupisz od pewnego sprzedawcy (dużo pozytywów na koncie) to ryzyko nie jest duże.
Co do podłączenia do tv - ja mam dvd podłączone z tv kablem hdmi (obraz) oraz dvd ze wzmacniaczem kablami rca (dźwięk), a że korzystam z nc+ to dekoder podobnie jak dvd - hdmi do tv i rca do wzmacniacza. Wszystkiego z tv i dvd słucham przez wzmacniacz i kolumny (drażni mnie plastikowy dźwięk telewizorowych niby głośniczków) przy wyciszonym do 0 głosie z telewizora.




Kolego Adamc czyli nie masz w torze swojego zestawu DAC-a? Jeśli można mógłbyś napisać do jakich klocków to wszystko jest podpięte?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Dużymi dobrymi monitorami jest np. Dali zensor 3 (głośnik z modelu zensor7 - 17cm) gra bardzo dobrym basem( nie kluchowatym) zwinną górą, mają świetny stosunek cena jakość, potem Monitor audio RX2(dawny obecny silver) bardziej ostro, twardziej.


Czy głośniki o których wspominasz nadają się do rocka i bluesa?


Myślałem że to zostało wyjaśnione wcześniej icon_wink.gif To znaczy wyjaśniłeś dokładniej czego oczekujesz w 3 poście tego tematu, a co do Dali 3 odpowiedziałem w poście nr.4. Bo za chwilę znowu wrócimy do początku i wybierać będziemy oddzielne kolumny do 1 płyty Floydów, a inne do 9, a potem inne dla Claptona, a lepiej dopasować do swojego gustu i reszty systemu icon_cool.gif .
Góra zensor 3 ma dużo informacji, ale nie jest metaliczna i męcząca, bas, także wyższy jest ładnie dociążony, ale w żadnym razie nie wypchnięty, czy wolny( wprost przeciwnie ), średnica ma przyjemne brzmienie. Nie ma tu niebezpiecznych skrajności tak jeśli chodzi o jakąś nadwyżkę miękkiego basu, czy zamglona górę, a z drugiej nie ma zimna, suchości, ostrości.
Tak więc warto dopisać do listy, tym bardziej, że planujesz odsłuchy przed kupnem ( na szczęście, bo niestety tak wiele osób kupuje w ciemno bez minimalnego rozeznania nawet czegokolwiek) .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Cytat

Dużymi dobrymi monitorami jest np. Dali zensor 3 (głośnik z modelu zensor7 - 17cm) gra bardzo dobrym basem( nie kluchowatym) zwinną górą, mają świetny stosunek cena jakość, potem Monitor audio RX2(dawny obecny silver) bardziej ostro, twardziej.


Czy głośniki o których wspominasz nadają się do rocka i bluesa?


Myślałem że to zostało wyjaśnione wcześniej icon_wink.gif To znaczy wyjaśniłeś dokładniej czego oczekujesz w 3 poście tego tematu, a co do Dali 3 odpowiedziałem w poście nr.4. Bo za chwilę znowu wrócimy do początku i wybierać będziemy oddzielne kolumny do 1 płyty Floydów, a inne do 9, a potem inne dla Claptona, a lepiej dopasować do swojego gustu i reszty systemu icon_cool.gif .
Góra zensor 3 ma dużo informacji, ale nie jest metaliczna i męcząca, bas, także wyższy jest ładnie dociążony, ale w żadnym razie nie wypchnięty, czy wolny( wprost przeciwnie ), średnica ma przyjemne brzmienie. Nie ma tu niebezpiecznych skrajności tak jeśli chodzi o jakąś nadwyżkę miękkiego basu, czy zamglona górę, a z drugiej nie ma zimna, suchości, ostrości.
Tak więc warto dopisać do listy, tym bardziej, że planujesz odsłuchy przed kupnem ( na szczęście, bo niestety tak wiele osób kupuje w ciemno bez minimalnego rozeznania nawet czegokolwiek) .



Dzięki wielkie za pomoc.
. Zatem kwestie głośników mam zamkniętą. Będę starał się odsłuchać monitory:
- Monitor Audio RX2 (seria silver)
- Dali Zensor 3,
- Castle Knight 2.

Wzmacniacze:
- Pioneer A30
- Nad C326 BEE lub Nad C356 BEE,
- Advance Acoustic X-i60
- jakiś Music Hall ....hm??? (podobnie dobrze komponuje się z MA RX2 oraz Knight 2.

Źródło audio: jak na razie laptop, potem odtwarzacz CD
Źródło video: TV + wspomniany przetwornik DAC

Wiecie gdzie można ww. odsłuchać w Krakowie (uznany sklep audio? Nautilus?)


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Krakowie polecam hifi station sklep bardzooo miły koleś nie wciska za wszelką cene tego co mu zalega tylko doradza i rozmawia jak z partnerem, a nie jak z osłem który nie ma pojęcia co to jest dźwięk;D(top hi fi pozdrawiam). W sklepie nie ma gigantycznej ilości monitorów, ale są i monitor audio, zensorki, acoustik energy;) i wiele innych. Natomiast jeśli chodzi o dużyyyy wybor sklep: Audiotrendt, fakt że już do klienta z kasa w granicach 3-5 tyś podchodzą nie za troskliwie, ale mają mase sprzętu no i nei oszukując dobre ceny monitory audio bronze 2 za 1300 zł od ręki chciał mi sprzedać. W obu salonach oczywiście mają pokoje itd.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...