Skocz do zawartości

amplituner i kolumny


Kacper Prus

Recommended Posts

Witam,

Z racji przeprowadzki do nowego mieszkania chce kupic amplituner i kolumny do gramofonu Unitry GS 424, wkładka At 95e. Wcześniej gramofon był podłączony do mini-wieży przez preamper (bianco). Za radą znajomego postanowiłem "przesiąść się na coś lepszego" stąd decyzja o amplitunerze i kolumnach. Kolumny nie mogą być duże z racji małej przestrzeni mieszkania 32 mkw oraz zdania mojej dziewczyny. Co do rozmieszczenia samego sprzętu to również nie ma dużej możliwości rotacji i pierwszym miejscem jest szafka pod telewizorem (wiszącym) - oczywiście wiem że nie jest to dobry pomysł ale niestety trudno o miejsce. Dobrze jeśli kolumny okazałyby sie "przyjemne dla oczu" - również wzgledy dziewczyny wtedy mógłbym jakoś przeforsować pomysł innego ustawienia. A sam sprzet głównie miałby służyć gramofonowi i okazyjnie innej muzyce z telefonu etc. (Czy jest możliwośc podłączenia całości do telewizora?). Budżet to jakos w granicach 500 -600 zł.

Znajomy wytypował mi taki sprzęt( jednakże kolumny niestety sa za drogie);

http://allegro.pl/super-amplituner-stereo-...5945551164.html

+

http://allegro.pl/glosniki-jbl-i5944228981.html

(niestety cena minimalna za głosniki to 500)


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amplituner jest powiedzmy całkiem sympatyczny icon_biggrin.gif . Choć można by poszukać wzmacniacza stereo jeśli nie potrzebny Ci tuner radiowy w jednej obudowie ze wzmacniaczem. Słuchasz radia?
A jakość mógłbyś mieć lepszą.
Kolumny są bardzo ważne. Nie można kupić zbyt tanich, kiepskich, bo i taki będziesz miał dźwięk.
Bardzo ważna jest jakość kolumn oraz ich ustawienie. Ale to jak piszesz być może da się przewalczyć.
Mieszkanie jest własnością dziewczyny? icon_wink.gif Ona dyktuje warunki?
Noo, mniejsza o to. Było to tzw. pytanie retoryczne. icon_cool.gif

Te kolumny JBL, to niestety nic specjalnego. Efektowe i... efekciarskie.
Można lepiej wybrać, ale nie napisałeś jakiej muzyki słuchasz ani jakiego dźwięku szukasz (rodzaj, barwa, temperatura, ostrość, stopień jasności, twardości, nasycenia, zrównoważenia itp... ).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm w sumie trafna diagnoza mieszkaniowa icon_smile.gif no ale cóż gramofon jest moim bastionem którego łatwo nie poddam.

Nie, tuner radiowy jest zdecydowanie zbędny nie pamiętam kiedy słuchałem radia w mieszkaniu.

Co do ważności kolumn jestem tego jak najbardziej świadomy, jednakże niestety budżet mały ale niestety trudno będzie go znacznie powiększyć
gdyż samo mieszkanie (urządzenie pochłania większość pieniędzy).

Co do samej muzyki, słucham głównie muzyki rokowej, jezzu troche blusa. Głownie rock ; Floydzi, LZ, Cream etc.
Czego oczekuje trudno powiedzieć, ale raczej wiernego miłego dla ucha odtworzenia dźwięku czarnych płytek bez żadnych przesadnych wyolbrzymień.
(wiem ze to może dosyć ogólne stwierdzenie i mało konkretne ale trudno mi powiedzic o samej barwie konkretniej)

Same głośniki JBL nie są mi znane i do samej propozycji mojego znajomego nie jestem przywiązany icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie musisz mieć amplitunera, to lepszą jakość a być może za niższą cenę uzyskasz ze wzmacniacza zintegrowanego.
Wówczas zostałoby więcej na kolumny. Czy muszą mieć jakiś konkretny kolor?
Poszukamy. Rozumiem, że 600 zł to maksimum? Czy dasz radę ewentualnie wysupłać jeszcze parę złotych w razie czego?

A wspomniane JBL to kolumny. Głośniki są zamontowane w obudowach (tak sobie walczę tu na forum by nie nazywać: kolumn-głośnikami, gramofonu-adapterem a niskich tonów-bassem, bo to co innego. Jeśli ktoś ma wątpliwości, to wyjaśnię icon_biggrin.gif ).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje że mnie poprawiłeś, walka o poprawne nazewnictwo jest zawsze słuszna icon_smile.gif

Z funduszem może być ciężko, kolor raczej ciemniejsze drewno lub czarne. Ewentualnie jeśli jest jakaś okazja to sam przemaluje obudowę xD.
Jak najbardziej może być zintegrowany wzmacniacz jeśli lepiej będzie spełniać swoje zadanie. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet nieduży, łatwo nie będzie i nie ma co się boczyć na kolor klocków, ważne by działało.
Proponuje abyś wklejał jakieś linki z propozycjami coś się uradzi i poskłada.
Może szukając na aukcjach ustaw widełki ceny i regionu bo może coś znajdziesz w pobliżu i na wysyłce zaoszczędzisz, a i sprawdzić będziesz mógł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku wybór jest prosty Tannoy Mercury MkII, ewentualnie jako drugie Canton GLE 45.

A wzmacniacz icon_smile.gif tylko który do wybranych modeli w takim wypadku

Czy Model Tannoy Mercury MX II różni się znacznie od MK II gdyż znalazłem takie blisko siebie w cenie 450 zł

http://olx.pl/oferta/glosniki-tannoy-mx2-m...html#37befef444
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są dość różnie grające kolumny z różnych okresów. MKII grają pełniej, soczyściej, bardziej zaokrąglonym dźwiękiem. MX II są jaśniejsze, bardziej suche. Cantony jakby po środku stawki. Dość neutralne jak na swoją cenę. To trochę inny rodzaj brzmienia niż nowych kolumn. ważniejsza jest tu spójność brzmienia, niż eksponowanie szczegółów. Choć to na pewno nie tak przyjemne brzmienie jak z Tannoy'ów MK II. ale może bardziej "prawdziwe". Kwestia gustu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, w takim wypadku zostają Tannoy Mercury MkII, a kolumny drugie w stawce którą zaproponowałeś Mission 780se lub 780 są mniejsze od MK II (dopiero teraz zauważyłem że mają 50 cm wysokości co może stanowić problem jak je ustawić) i wydają się dobra alternatywą dla Tannoy - jakoś nie zwróciłem na nie uwagi wcześniej.
Oraz jak do nich dobrać wzmacniacz; czy posują wszystkie które wymieniłeś i jaki będzie najlepszy układ względem dźwięku w moim barbarzyńskim ograniczeniu budżetowym icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wybrać najtańsze Fine Arts, czy lekko ocieplonego TEACa. Nie obawiaj się pozornie małych mocy. Są wystarczające do napędzenia takich kolumn w tej kubaturze pomieszczenia i zagrają całkiem głośno. Cambridge Audio już droższy, też dobry. Inne również nie będą błędem. Może oprócz Luxmana, bo przyjmuje kolumny od 8 omów. Choć z 6 omowymi Missionami powinien sobie poradzić. Ale lepiej nie ryzykować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałem wzmacniacz CAMBRIDGE AUDIO A1 V3 (który kupuję) i Missiony 780 lub 780SE jednakże na allegro w obydwu licytacjach mnie ktoś ubiegł wiec będę szukał ich w najbliższym czasie icon_smile.gif
Jeszcze raz dziękuje za pomoc odezwę się, jak już zakupię kolumny, aby dobrać kable i podzielić się wrażeniami icon_smile.gif)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak; kupiłem wzmacniacz CAMBRIDGE AUDIO A1 V3. I teraz przeszukałem Internet wzdłuż i w szerz i znalazłem takie missiony i w sumie to nie jestem pewien które wybrac gdyz nie mam mozliwos ich odsluchac wiec znowu proszę o radę;

760 i lub wspomniane sansui które różnią sie nieznacznie podobno na korzyść sansui które maja więcej basu. Cena okolo 300 l 350
780 jednakże z Anglii i jeszcze nie wiem ile wyniesie kwota końcowa ale max 400 zl
771 - i tu za 400 zl sa z tego co wiem mocniejsze i młodsze ale nie wiem czy lepsze od pozostałych pozycji.

Z góry dzieki za pomoc i juz oprócz zapowiedzianych kabli nie męczę więcej icon_smile.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny z serii 77x są bardzo ładne i niestety nie mają dobrych opinii. Fakt, są serie dużo lepiej grające. Ja wybrałbym inne niż 771.

Kolumny pasywne (bez wbudowanego wzmacniacza) nie są słabsze czy mocniejsze. Taki może być wzmacniacz, który je napędza a one tylko mają za zadanie bez zniekształceń przetworzyć sygnał o pewnej mocy.
Moc kolumn pokazuje tylko ile watów niezniekształconego sygnału mogą przyjąć bez szkody dla siebie.
Z drugiej strony (niby paradoksalnie), zbyt słaby wzmacniacz podłączony do bardzo wymagających (np. dużych, wielogłośnikowych z dużymi membranami i niską impedancją) kolumn może w pewnym momencie zamiast więcej mocy zacząć generować silne zniekształcenia i uszkodzić głośniki w kolumnach.
Ale w Twoim przypadku taka sytuacja nie będzie miała miejsca.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sansui, dosyć okazyjnie w stosunkowo niskiej cenie, z samych opisów wynika ze sa to dokladnie te same podzespoły co w 760i tylko sa lekko poprawione względem basu którego podobno maja więcej.

Niestety kabli ani interkonektow nie mam żadnych. Co do funduszy to w sumie z początkowego założenia budżetu pozostało niecałe 100zl ( kolumny zakupiłem za 250 złotych co wydaje mi sie bardzo dobra okazją). Tak jak wczesniej pisałem kolumny będą na stoliku pod telewizorem ( który po pertraktacjach zawiśnie nad gramofonem oraz kolumnami) w jednym miejscu na wysokości słuchacza siedzącego na sofie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stówka, to naprawdę bardzo niewiele. Ale i całkowity budżet nie był wysoki, więc wszystko w normie icon_biggrin.gif .
Powinienem zapytać wcześniej. Ile metrów kabla głośnikowego będzie Ci potrzebne? Czyli 2 x ?
Pamiętaj, że kable dla lewego i prawego kanału powinny być równej długości. Nawet jak odległość kolumn do elektroniki nie jest jednakowa. Nie kupuj za dużo, ale też by nie było za mało, abyś imał możliwość jakiegoś ruchu, ustawienia. Można dla bezpieczeństwa dodać minimum 0,5 metra na stronę.
Druga sprawa, to ile w tej chwili par interkonektów będzie Ci potrzebne? Lepiej żeby para, bo może jakoś się wyrobisz z kasą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DSC01446.jpg

No niestety zdaje sobie sprawę że budżet jest mały ale niestety przeprowadzka i wykańczanie mieszkania pożera masę pieniędzy.
Co do długości myślałem wcześniej ze wystarczy 2x 0,5 m ale dla bezpieczeństwa trochę więcej warto dać wiec może 0,7 lub nawet metr ( wszystko będzie w jednym miejscu a w tym mieszkaniu raczej nigdzie indziej nie ustawie całego sprzętu).
Interkonektów nie jestem wstanie ocenić ile mi jest potrzeba gdyż nigdy wcześniej nie dobierałem tego typu sprzętu wiec dla ułatwienia oceny zrobiłem zdjęcia podłączeń icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...