Skocz do zawartości

Sprzęt do słuchania metalu


marcinkowski

Recommended Posts

Dzień dobry,
proszę o pomoc w doborze sprzętu. Docelowo zestaw ma zawierać: wzmacniacz, tuner, odtwarzacz CD i kolumny.
Pierwszy etap:w związku z budżetem max 2000zł planuję najpierw zakup nowego wzmacniacza (np. Denon PMA-720AE) i używanego odtwarzacza CD (tymczasowo). Planuję przez kilka miesięcy używać kolumny z wieży Sony, potem pasujące do wzmacniacza i rodzaju muzyki który będzie słuchany.
Drugi etap: kolumny do 1000zł
Trzeci etap: tuner, cena jeszcze nieustalona.

1. Wielkość pokoju: 20m2
2. Rodzaj muzyki: metal.

Wzmacniacz musi mieć wejście do gramofonu, dobrze żeby miał gniazdo USB. Gramofon mam stary Akai, ale w przyszłości też będzie zmieniony.
W związku z tym pytanie w jaki sprzęt najlepiej zainwestować.

Dziękuję za pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

w związku z budżetem max 2000zł planuję najpierw zakup nowego wzmacniacza (np. Denon PMA-720AE) i używanego odtwarzacza CD (tymczasowo). potem pasujące do wzmacniacza i rodzaju muzyki kolumny który będzie słuchany.
Drugi etap: kolumny do 1000zł


Z praktyki na forum i słyszenia, wiem że osoby słuchające metalu zwykle poszukują szybkich wybrzmień i pewnej konturowości w brzmieniu. Chyba że wolisz bardziej normalnie. Ten Denon, czy nawet wyższe serie brzmią równo i raczej neutralnie, więc musiałbyś potem bardzo starannie dobierać kolumny grające z podkreśloną górą Denon dałby Ci przyjemny dół i średnicę, a odpowiednie kolumny dynamiczną górę, ale droga poszukiwań może być dłuższa i nie koniecznie tania.
Według mnie może bezpieczniej będzie jak wybierzesz coś w stylu Pioneera A30, Yamahy as500, ewentualnie Marantz pm 6004, Onkyo a9050 poczytaj o nich, a potem posłuchaj w sklepie, salonie. Według mnie nieco łatwiej dobierzesz do nich kolumny i lepiej ( teoretycznie) sprawdzi się to w tzw. metalu.
Chyba że ja piszę, a ty już odsłuchałeś wsjo ?

Cytat

Wzmacniacz musi mieć wejście do gramofonu, dobrze żeby miał gniazdo USB.


Phono do gramiaka ma większość wzmacniaczy( ale trzeba patrzeć). Jednak wejść USB we wzmacniaczach nie ma, przynajmniej takiego do obsługi pendriva( bo np. nie ma wyświetlacza).
Wejście jest czasem typu asynchroniczne- usb do połączenia z PCtem np. Cambridge audio a351, są natomiast czasem za dopłatą wejścia optyczne np. Marantz pm 6005, Yamaha as501, Onkyo a9050, BC Acoustic ex222.1.
Gdybyś jednak koniecznie chciał wejścia usb z odczytem plików i katalogów txt, wejścia optyczne i inne bajery to jakimś rozwiązaniem jest amplituner stereo Yamaha rn500 icon_wink.gif .
Lub klasyczny wzmacniacz, a odczyt plików i katalogów muzycznych z pendriva w odtwarzaczu CD jak np. Marantz Cd 6005, lub używany6004, Denon dcd720, lub używany 710, ewentualnie Yamaha cd300.


Cytat

używanego odtwarzacza CD (tymczasowo).
Drugi etap: kolumny do 1000zł

Trzeci etap: tuner, cena jeszcze nieustalona.


Według mnie za mało planujesz przeznaczyć na kolumny o czym już wspomniałem wcześniej, proporcje budżetu są trochę zachwiane, chyba e 1k to kolumny używane - co jednak dodatkowo też wydłuża poszukiwania odpowiednich kolumn.
Zaznaczyłeś też że używane cd tylko tymczasowo, nie wiem czy w kontekście małego budżetu na kolumny jest sens kupowania potem nowego drogiego cd, bo co złego jest w używanym ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witaj,
spójrz proszę na wzmacniacz NAD C326 BEE lub Yamaha A-S501 oraz zestaw kolumn Pylon Audio Pearl 25. To połączenie, tore powinno Cię w pełni usatysfakcjonować dźwiękowo.
Zapraszam serdecznie na odsłuchy do naszego salonu, w przypadku pytań czekam na kontakt.



Nie wiem jak możecie polecać PP25 do tego rodzaju muzyki. Kolumny te do metalu raczej się nie nadają (mi też je polecaliście z Denonem PMA 720 ae a zestawienie to do metalu okazało się być b. złe).


marcinkowski,

koniecznie leć na odsłuchy - metal to specyficzny rodzaj muzyki, ja szukając zestawu pod jej kątem kupiłem sprzęt w ciemno a potem żałowałem.

Denona PMA 720ae do ciężkiego grania Ci nie polecam, testowałem ten wzmacniacz z wieloma kolumnami i w większości przypadków grało to kiepsko. Ostatecznie stanęło na Magnat Quantum 677. Np. Paradigmy 9 v. 7 brzmiały z Denonem fatalnie.

A teraz pytanie do bardziej doświadczonych forumowiczów - zgodnie z radami kupiłem do w. w. zestawu kartę AIM SC808. Zwiększyła się przejrzystość brzmienia, fakt, ale nieco wycofało mi wokal (naprawdę) zwłaszcza w black metalu lub innych gatunkach, gdzie dużo się dzieje. Poza tym wysokie tony zrobiły się w niektórych utworach b. ostre.

Czy ktoś mógłby mi zaproponować alternatywę w postaci DACa lub innej karty dzw.? Może być droższa.

Poza tym - dostałem propozycję wymiany mojego Denona na inny wzmak za dopłatą (trochę na tym stracę). Czy jest szansa, że z Magnatami zagra lepiej coś z poniższej listy:



marantz-pm5005

Yamaha A-S501 (odradzano mi ten sprzęt - podobno gra za bardzo górą)

Onkyo A-9010

Onkyo A-9355

Onkyo A-9377

Cambridge Audio Topaz AM10
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

marantz-pm5005

Yamaha A-S501 (odradzano mi ten sprzęt - podobno gra za bardzo górą)

Onkyo A-9010

Onkyo A-9355

Onkyo A-9377

Cambridge Audio Topaz AM10



ToTameALand Z tych powyżej wywaliłbym Marantz pm5005, bo względem pm 6005 jest brzmieniowa przepaść ( lub używanej 6004 ), choć od Topaza może być i tak lepszy icon_wink.gif , bo CA topaz jest mocno nijaki, dodatkowo słaby i niewydajny, jak już Cambridge to już model CA 351A -brzmienie konturowe, żywsze, twarde.
Co do Onkyo 9010 i 9355 to urządzenie nieco słabsze od Denona 720 i przeciętnie dynamiczne. Onkyo a9377 jest dość mocny choć mam wrażenie że to urządzenia "starszej" linii " z racji obecności pokrętła regulacji wyboru nagrywana. Mam wrażenie że w kilku tych przypadkach zamiana była by na zasadzie zamienił stryjek siekierkę na kijek;(
Może mają model A 9050 miałbyś dodatkowo DAC ( http://tech.wp.pl/kat,130064,title,Wzmacni...,wiadomosc.html ) albo chociaż Pioneera A30, bo z tych z listy to raczej do posłuchania tylko Onkyo 9377 i Yamaha as 501(bo albo uwiedzie, albo nie). Kolega wybrał do technicznego metalu Onkypo tx 8150, jest zadowolony. A ten Paradigm tez nie mój gust icon_wink.gif
marcinkowski Denon 720 jest mocny, dynamiczny w dole i mógłby być jak pisałem wcześniej, ale na kolumny musiałbyś wydać więcej i sporo posłuchać by lepiej kreśliły górę typu Monitor Audio bx5, RX, Elac, Canton, może z tańszych Jbl es, Yamaha ns555.
Więc jak pisałem lepiej coś twardszego, ostrzejszego, z kolumnami będzie nieco łatwiej, no i słuchaj jak masz okazje po sklepach, nic nie jest z góry przesądzone, jednak pewnych duetów warto unikać.
marcinkowski Niemniej może napisz jednak jakie to brzmienie w tym metalu lubisz, bardzo ostre, techniczne i twarde , czy może lepiej wypełnione w dole i średnicy, bez bardzo ostrych jak szpilka rifów gitarowych dających po uszach.
Jest też skala własnych potrzeb i gustu, bo sporo było wpisów na forum że jakieś polecane kolumny, wzmacniacze były za ostre, mimo że według mnie czy innych były raczej neutralne( a sam ostrości nadmiernej nie lubię ), Czy ktoś do pokoju 12m wstawiał kolumny pokroju Quantum 675 i mówił że chce sub bo basu ma mało, a basu to w 675 na 25m jest icon_wink.gif Także, określ swoje potrzeby icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak obserwuję ten wątek i myślę sobie, że jest tyle świetnego, trochę starszego, używanego sprzętu stereo, który w porównaniu z tymi nowymi gra świetnie.
A tu wiele osób kupuje nówki (bo nówki i majo gwarancjęęę icon_wink.gif ) a później konsternacja, bo gra słabo albo nie tak jak się tego oczekiwało.
No tak, gra słabo, bo dobry sprzęt stereo swoje musi kosztować a za 2 - 3 kzł to se można... icon_mrgreen.gif , ale nie złożyć dobrze grający zestaw.
I do tego BRANŻA co rusz poleca coś, co rzekomo ma się sprawdzić w jakiejś muzyce, albo trafić w gust założyciela wątku (czasem ktoś jednak pisze jaki rodzaj dźwięku lubi). Można oczywiście polecać coś co się ma na stanie, ale róbcie to zgodnie z dobrem potencjalnego klienta. Inaczej to krótkowzroczna polityka. Raz, że do Was już nie wróci a dwa, to wieść się rozchodzi... .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

poleca coś, co rzekomo ma się sprawdzić w jakiejś muzyce, albo trafić w gust założyciela wątku (czasem ktoś jednak pisze jaki rodzaj dźwięku lubi).


Gatunki muzyczne to jedno, ważniejszy jest gust-choć i tu jest problem bo każdy ma swój i inny punkt odniesienia.
Ktoś będzie słuchał poezji śpiewanej na Klipschach z Yamahą i powie że jest słodko i delikatnie, a ktoś inny będzie cieszył się metalem na przysłowiowej lampie z Missionami, czy Castlami i będzie miał ostro i konturowo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek75,

nie miałem okazji słuchać Castle Knight, ale przez telefon w pewnym znanym sklepie sprzedawca zarzekał się, że do metalu w połączeniu z moim wzmakiem będą one najlepsze obok Dali Zensor 7 (ten model akurat słyszałem i razem z Denonem przy metalu nie brzmiał wybitnie). Nie pamiętam o jaki model Castle dokładnie chodziło temuż sprzedawcy, pamiętam za to że jego cena znacznie wykraczała poza mój budżet;-)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co potwierdza tylko to co pisałem, każdy widzi (tzn. słyszy) nieco inaczej.
Kolega ma kinowe Jamo s z ampli Pioneera i mówi że muzyka jest bajka, taka głęboka, czyściutka, dokładna ( według mnie daleko do tego), u mnie na Denku I Elackach też dźwięk z dobrą sceną, ale mu za detalicznie i twardo ( a słyszałem dużo ostrzej i twardziej ).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...