Skocz do zawartości

Czy powinno się dobierać tej samej firmy głośnik centralny co kolumn frontowych?


ignatius

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie icon_smile.gif

Proszę o fachową poradę.
Posiadam Yamahę RX-V471 i fronty Quadral Quintas QLX202
Zastanawiam się ile jest w tym prawdy czy rzeczywiście powinno się dobierać głośnik centralny tej samej firmy co kolumny frontowe?
Pytam o to, ponieważ przeczytałem na jednej ze znanych stron, że to ma znaczenie bo przy złym doborze kolumny centralnej efekt jest taki jak zakup dwóch kolumn frontowych o tych samych parametrach, ale innych firm i że to się od razu słyszy że coś "nie gra"

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam serdecznie.

ignatius
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny frontowe i centralna powinny być tego samego producenta i tej samej serii modelowej.
Często do kilku różnych modeli kolumn jest dedykowana 1 taka sama kolumna centralna.

Ale mimo wszystko kolumna centralna służy głównie do dialogów, więc porównanie jak do "dwóch różnych kolumn frontowych" jest wg mnie przesadzone.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to porównanie podał ktoś na innym forum.
Przykład że nie tylko do dialogów podano w filmie gdzie przez jakiś czas prawie cała część przedniej ścieżki dźwiękowej szła przez kolumnę centralną. Ponoć to film Mission Impossible – Ghost Protocol, scena w 01h:06m , ale nie oglądałem więc tego nie potwierdzam oczywiście.

Czyli jednym słowem, rozumiem że jeżeli posiadam kolumny które grały mi przez lata jedynie w systemie stereo, to teraz używanie ich w kinie domowym odpada, ponieważ po 18 tu latach od produkcji raczej nie dokupię centralnej z tej samej serii modelowej?(bo pewnie i takich wtedy jeszcze nie było...)

Czy w tym przypadku już lepiej zainwestować w komplet kolumn do kina domowego nawet słabszej klasy a z tej samej serii modelowej?
Jak tak będzie trzeba, to będę kombinować, żeby tak zrobić tylko te Quadrale ... icon_sad.gif Nie mam co z nimi zrobić szczerze mówiąc. Jedynie wynieść je do piwnicy ( o ile nie ukradną ).
No trochę mnie to zmartwiło.
A nic nie da jak do Quadrali po prostu kupię jak najbardziej zbliżona modelowo kolumnę Quadrala - centralną? Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uffffff.... icon_smile.gif
No to mi trochę ulżyło icon_smile.gif
A czy to będzie "trudne pytanie" jak jeszcze zapytam czy te Quadrale się "nadają" jako przody do kina z Yamahą? Dodam że są (niestety) 4 omowe, a Yamaha jak wiadomo 6 - cio. Nie gram rzecz jasna na pełnej mocy, żeby nie zepsuć wzmacniacza, ale nie wiem czy reszta danych się "pokrywa" z tym co wymaga w miarę sprawnie grający zestaw przodów do kina domowego. Szukam informacji czy takie są - czym się charakteryzują głośniki do kina domowego i wszędzie są opisy zestawów no i na tym się kończy.
Jak ktoś jest w stanie na podstawie parametrów tych kolumn podać mi czy jest sens dalej je w tym przypadku trzymać, to tak jak napisałem mają 4 Ohm ,zaś moc znamionowa to 120 Watt, moc muzyczna 200 Watt, a pasmo przenoszenia to : 28 Hz… 22000 Hz
Zawsze wydawało mi się że to dobre kolumny, ale jak teraz czytam co inni mają i co za ile można kupić... To już się nie wypuszczam icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie gram rzecz jasna na pełnej mocy, żeby nie zepsuć wzmacniacza, ale nie wiem czy reszta danych się "pokrywa" z tym co wymaga w miarę sprawnie grający zestaw przodów do kina domowego. Szukam informacji czy takie są - czym się charakteryzują głośniki do kina domowego i wszędzie są opisy zestawów no i na tym się kończy.


No i bardzo dobrze - bo zarówno wzmacniacz jak i kolumny nie powinny dostawać sygnałów w okolicy mocy maksymalnej (mogą być wtedy duże zniekształcenia i łatwo uszkodzić sprzęt).

Jeżeli amplituner ma zapewnione prawidłowe chłodzenie i nie przesadzasz z głośnością (i graniem bardzo głośno przez długi czas) to nie powinno się nic stać.
W każdym razie nie podkręcaj wysokich tonów, bo przy głośnym słuchaniu zazwyczaj wysokotonowe głośniki padają pierwsze.

Możesz próbować np. kupić taką kolumnę centralną Quadral Quintas Base za 150zł+24 zł dostawa (jest też druga za 199zł)
http://allegro.pl/kolumna-centralna-quadra...04.html#thumb/2

http://allegro.pl/quadral-qlx-base-ladna-k...5943159620.html
o ile pasuje Ci kolorem (bo dla niektórych to ważna sprawa)

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli rozumiem że jest sens dalej trzymać te Quadrale frontowe co mam i one się nadają do kina?

Tak, wiem wiem doskonale że nie można grać na maxa, bo przy pierwszych Altusach dwa razy zjarałem wysokie tony Technicsem gdy soprany były na full :/
Ale ja nie mieszkam sam i w bloku, więc jak oglądam TV, lub filmy z projektora to słucham góra na jedną czwartą, ale to baaardzo mało kiedy tak podkręcam icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych kolumn.
Widziałem je w Allegro i wydają się być dokładnie takie same patrząc na parametry.
Czy pasmo przenoszenia będzie wystarczające, żeby było słychać że w końcu coś gra?
Pytam bo miałem VK z pasmem zaczynającym się od 130... i wrażenie miałem cały czas tak jakbym dźwięk słyszał z niedomkniętej szafy : /
Zauważyłem też że te głośniki nie mają z tyłu otworów bass reflex, a jest napisane tak na obudowie i zastanawiam się WTF?
Reasumując.
Sądzisz że lepiej to zagra niż ten Voice Kraft który miałem jako środek? Ale szczerze icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny VoiceKraft to hmmm bardzo niska półka icon_eek.gif
Więc centralny Quadral powinien dużo lepiej zagrać - w menu amplitunera ustaw centralny jako LARGE

Na razie nie sprzedawaj frontowych Quadrali - zobacz jak to wszystko razem zagra.
No i jeśli chcesz skompletować 5 kolumn, to możesz się już rozglądać za niedrogimi Quadralami na tył.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, Teraz już wiem że to niska półka.. :/

No to chyba się skuszę na tą centralę, a co do tyłów to znalazłem teraz w Allegro praktycznie takie same Quadrale jak mam przody, tylko że mniejsze.
http://allegro.pl/kolumny-quadral-quintas-...5950968646.html
Tu wymiarów nie podano, ale znalazłem na innej stronie bo ktoś sprzedawał: wys. 35 cm, szer. 23 cm, gł. 23 cm waga ok. 13 Kg.
Ja przody mam 27 cm szerokie, tak więc skoro te mają 23 to jako "satelitarne" icon_wink.gif by się sprawdziły?
Pytam o to bo szperając w necie widzę że je ludzie używają do normalnego "stereło" icon_razz.gif

Jedyne co mnie drażni to że mają 4 Ohm i cały czas mi po głowie chodzi myśl czy to że przody mam też 4 Ohm, to może grać w gorszym stopniu (dynamika, średnie tony i soprany) niż jak 6 Ohm np? Niestety Yamaha tak jak już pisałem ma 6 Ohm :/
W sumie to nie jest majątek za te kolumny , ale głupio by było gdyby to nie zagrało, bo bym na bank już tego nie odsprzedał.

To też biorę jeszcze cały czas i rozmyślam nad taką ewentualnością, czy nie kupić po prostu całego kompletnego zestawu takiego kto już sprawdził z Yamahą 6-cio Ohmową i wtedy nie ryzykuję że wywalę 400 zł w błoto,

Oczywiście jestem MEGA WDZIĘCZNY za pomoc, bo nie sądzę żebym gdzieś w sklepie np.się lepiej poradził niż tu.
Czy jest może jakiś sprawdzony przez kogoś z forum zestaw 5.1 współpracujący dobrze z Yamahą?

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta Yamaha 471 powinna bez większego problemu współpracować z kolumnami 4 ohmy. Jeśli posiada selektor impedancji , to należy go ustawić na niższą wartość przy kolumnach 4 ohmowych. Jeśli jest to wartość 6 ohm to nie należy się tym zbytnio przejmować. Głośnik centralny powinien dać się dostosować do frontowych dzięki układowi kalibracji. Nawet dość inaczej brzmiące głośniki centralne powinno dać się dostosować tą metodą.

Jeśli chodzi o komplety które dobrze sprawdzają się z amplitunerami Yamahy to do takich nalezą zestawy Magnat Quantum serii 65x lub 67x.
Sporo tu też zależy od budżetu na kolumny i gustu słuchającego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No to chyba się skuszę na tą centralę, a co do tyłów to znalazłem teraz w Allegro praktycznie takie same Quadrale jak mam przody, tylko że mniejsze.
http://allegro.pl/kolumny-quadral-quintas-...5950968646.html
Tu wymiarów nie podano, ale znalazłem na innej stronie bo ktoś sprzedawał: wys. 35 cm, szer. 23 cm, gł. 23 cm waga ok. 13 Kg.
Ja przody mam 27 cm szerokie, tak więc skoro te mają 23 to jako "satelitarne" icon_wink.gif by się sprawdziły?
Pytam o to bo szperając w necie widzę że je ludzie używają do normalnego "stereło" icon_razz.gif


Kwota za te kolumny na tył jest niewielka - ja bym radził Tobie byś je kupił.
Podłączył, pograł trochę - a jak ewentualnie "dojrzejesz" do zmiany to sprzedasz cały komplet i nie powinieneś na tym stracić.

To, że ludzie używają ich jako małe fronty w stereo świadczy o tym, że mają niezłe pasmo przenoszenia i "dają radę". Niektóre podstawkowce na tył to malutkie kolumienki z 10cm głośnikiem niskośredniotonowym - nadają się tylko jako kolumny efektowe, bo pasmo przenoszenia mają kiepściutkie icon_cry.gif

Cytat

Jedyne co mnie drażni to że mają 4 Ohm i cały czas mi po głowie chodzi myśl czy to że przody mam też 4 Ohm, to może grać w gorszym stopniu (dynamika, średnie tony i soprany) niż jak 6 Ohm np? Niestety Yamaha tak jak już pisałem ma 6 Ohm :/
W sumie to nie jest majątek za te kolumny , ale głupio by było gdyby to nie zagrało, bo bym na bank już tego nie odsprzedał.


Nie przejmuj się różnicą impedancji - skoro nie grasz na maksimum głośności to nie powinno się nic stać, a w amplitunerze masz możliwość dla każdego kanału (kolumny) ustawienie głośniej/ciszej/balansu i spokojnie wyrównasz sobie głośność tak, by Ci pasowała!

Ważne, byś w końcu "uciekł" z firmy VK i przesiadł się na lepsze kolumny icon_lol.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swoim czasie (około 20 lat temu) kupiłem Technicsa i Altusy, z tego co pamiętam 140-tki Człowiek był młody i głupi i dopiero w domu to włączyłem.
Było ZERO basów. Totalne zero, a z tego co pamiętam kopułki (bo chyba tak się to nazywa) przy głośniejszym graniu dwa razy się spaliły.
CUDEM udało mi się je sprzedać i kupić Quadrale, które Technicsem WYMIATAŁY icon_smile.gif zaś Altusy odkupił kumpel któremu wymiatały z Pionierem. No masakra była icon_smile.gif
Tak więc do dziś to pamiętam i stąd moje rozkminy odnośnie impedancji itd

Aha i jeszcze jedno info odnośnie Magnata. Bo może komuś się ta informacja przyda, kto będzie szukał w necie swojego problemu, lub nie.
Kupiłem subwoofer Magnata kilka lat temu i ZUPEŁNIE z Yamahą nie grał. Nie pamiętam modelu, ale kosztował około 700 zł.
To na prawdę była duża "kostka", a nawet po odkręceniu na maxa ledwo było ja słychać, więc odesłałem i cudem odzyskałem kasę, bo sprzedawca sprawdzał suba i był ok, a ja Yamahę w sklepie z innym subem i wymiatała.
Tak więc dzięki MobyDick za podsunięcie pomysłu z Magnatem, ale masakrycznie się do tej firmy zraziłem. icon_smile.gif
Dodatkowo w sumie mam niezłe Quadrale (jak dla mnie), to po Twoim wykładzie myślę że coś wykombinuję icon_smile.gif


No to chyba kupię te Quadrale na tył i front, bo jak dla mnie to można to nazwać okazją.
W dodatku nie będę musiał kombinować ze sprzedażą , lub co zrobić ze starymi kolumnami, a już będę miał 5 i tylko 1 do 5.1 zabraknie, bo narazie widzę że mam (ledwo) dwa.
Myślę że mimo wszystko potrzebuję trochę szczęścia żeby to wszystko zagrało, ale Wasze porady na pewno są bardzo cenne i myślę że przy wspólnej dobrej energii to jednak zagra Wtedy będę pytać o suba, bo rozumiem że też Quadral? Szwagier kumpla ma suba Quadrala jakiegoś za 1500 zł i jest strasznie od lat zadowolony.
RoRo - dzięki a z Voice Krafta zrobię sobie podnóżek do gr przy gitarze Edytowano przez RoRo
Ponownie: Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić swoją wypowiedź zamiast pisać parę postów jeden po drugim!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kupiłem subwoofer Magnata kilka lat temu i ZUPEŁNIE z Yamahą nie grał. Nie pamiętam modelu, ale kosztował około 700 zł.


Na szczęście używane subwoofery są dużo tańsze od nowych i spokojnie się coś wymyśli.
Poza tym korzystaniu z suba trzeba jeszcze sprawdzić ustawienia w menu amplitunera i m.in. prawidłowo ustawić pasmo odcięcia.

No i na zakup suba masz trochę czasu - nie musisz od razu kupować wszystkiego.
Jeśli miałeś problemy z subami, to faktycznie warto by było sprawdzić jak zagra z twoją Yamahą.
Choć zazwyczaj problemy są spowodowane błędnymi ustawieniami lub kablem i połączeniem z amplitunerem.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W prawidłowej regulacji subwoofera najlepiej zdać się na układy kalibracji sytemu. Częstym problemem jest wtedy czynnik ludzki. Bywa że użytkownik nie potrafi ustawić pokrętła regulującego poziom głośności tak aby znaleźć się w zakresie regulacji sytemu kalibracyjnego. Drugi powód to ustawienie subwoofera zbyt głośno ( tak aby było go dobrze słychać ) i potem ktoś narzeka że sub gra osobno i nie integruje się z reszta głośników. Bywa jednak i tak ze sub i reszta kolumn różnią się bardzo czasami odpowiedzi na impuls.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fakt. Co prawda na prawdę cały dzień kombinowałem z ustawieniami tamtego Magnata, ale nie przeczę że mogłem coś spieprzyć.
Kalibrowałem kolumny w systemie YPAO , regulowałem i cudowałem na różne sposoby i ... nic. No ale możliwe że to mój brak wiedzy.
Niemniej tak jak pisałem z innym subem zagrało wyśmienicie.
Nie wiem czy kupię używany sub, czy nowy, ale jedno wiem. Musi być dobry icon_smile.gif
Widzę że bardzo dobre oceny mają też subwoofery Yamahy:
http://www.euro.com.pl/subwoofery/yamaha-yst-sw030.bhtml
Ten ma same dobre oceny,ale chyba bym wolał też Quadrala, skoro jestem wierny tej firmie od tylu lat icon_smile.gif
Tak czy siak na ten moment kupiłem kolumnę centralną i jestem dobrej myśli, choć to nie łatwe po tylu "przejściach" icon_smile.gif
Czekam na wysyłkę i będę na bieżąco relacjonował jak to gra.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. no coś Ty. Nie odpuściłem sobie nic icon_smile.gif Ja po prostu po latach napalania się, aż sam się sobie czasami dziwię, jak spokojnie do tego podchodzę.
Wiem po prostu że nie można się napalać, bo to jest mega zdradliwe.
Nigdzie mi się nie spieszy icon_wink.gif

Niestety tamta aukcja z quadralami surroundowymi się zakończyła i nikt nie kupił, (widać tak miało być), a sprzedający nie odpowiada na moje maile. Trudno.

Znalazłem coś takiego (tylko proszę o wyrozumiałość, bo czytałem znowu opinie o tym modelu na stronie euro rtv agd):
http://allegro.pl/kolumny-taga-tav-606-v3-...5540487410.html
a tu poniżej opinie:
http://www.euro.com.pl/zestawy-kolumn/taga...06.bhtml#opinie
no i tak się zastanawiam, czy to "dobry" (bo wiem że to nie cuda) wybór, czy proponujesz(cie) coś innego?

Odnośnie suba, no to właśnie też patrzyłam na opinie w euro...icon_razz.gif (wybacz mi icon_wink.gif, bo oczywiście od razu je olewam, skoro masz inne zdanie i słucham jak coś w co mam celować icon_smile.gif
No a w odpowiedzi na Twoje pytanie ile mogę przeznaczyć, hmm... Odpowiem wymijająco. Tyle żebym ani grosza nie żałował, ale nie jestem osobą która zarabia 3-5 tys.miesięcznie icon_wink.gif
No myślę że (choćby na raty), to 1000 zł - dam radę icon_smile.gif

Pozdrawiam icon_smile.gif))
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwocie tysiąca złotych - mój faworyt jest jeden: Tannoy Arena TS300
http://allegro.pl/subwoofer-tannoy-arena-h...5867625852.html
Nie dość, że świetnie gra - to jeszcze świetnie wygląda i jest bardzo ustawny (może stać zarówno pionowo, jak i na boku).
Poza tym ma wszystkie regulatory z przodu, co ułatwia szybkie zmiany ustawień.

Jest parę wątków w których przewija się ten subwoofer - poszukaj i poczytaj na jego temat (w każdym razie posiadacze Areny sa bardzo zadowoleni).

Co do kolumn podstawkowych - TAGA kosztuje o 100zł więcej (jest nowa - więc to jakiś argument), a nie zagra lepiej.
Zobacz wielkość głośnika niskośredniotonowego - 10cm to trochę mało (niby na tylną kolumnę wystarczy, ale skoro można lepiej i taniej...).
Prędzej czy później trafi się okazja - lepiej poczekać.

Pozdrawiam
PS. Dla wyjaśnienia dodam, że model wyszedł z produkcji (nie wiem czemu - bo jest bardzo dobry) i normalnie kosztował 2 razy więcej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Wierzę Ci w 1000% że ten subwoofer jest super i patrzyłem (niestety tylko w zagranicznych stronach), ale ma bardzo dobre opinie.
Na pewno go w takim razie kupię, tylko najpierw skompletuję całę 5 i posłucham "jak to buja".
Rzeczywiście można go ustawić dwojako i ma szpilki, z czym się dotychczas nie spotkałem w przypadku subwoofera.
Oczywiście szukałem takiego suba o którym ktoś by wyrażał opinię w związku z Yamahą tą co mam i stąd między innymi była u mnie na tapecie kostka Yamahy, bo ktoś pisał że z Yamą gra mu też dobrze tudzież któreś Jamo itd..
Zaś wygląd to gust icon_smile.gif No rzecz gustu, bo dla mnie (nie obraź się proszę - błagam! icon_smile.gificon_smile.gif , ale ten subwoofer jest tak strasznie brzydki że masakra, no "łokropny" wręcz icon_razz.gif Nie miej mi za złe icon_smile.gif
No chyba że jest tak brzydki, że aż ładny (tak jak np.Shrek icon_wink.gif Ale nie to się liczy. Będę się modli, żeby zagrał z moją Yamahą lepiej niż nie wspominając już o Magnacie, to Yamaha, Jamo, czy Quadral.

W odpowiedzi odnośnie kolumn efektowych, w takim razie czekam.
Teraz żałuję że te Quadrale QLX znikły z Allegro. To była chyba dobra cena jak za takie głośniki. Były dokładnie jak moje, a jedynie mniejsze. No trudno się mówi :/
No to czekam na centralę jak przyjdzie i zdam relację jak gra, choć na zwykłym kablu, ale już mam nadzieję zobaczę różnicę. Mam nadzieję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...