Skocz do zawartości

Wzmacniacz i głośniki, dobrej średniej półki


Simson

Recommended Posts

Witam wszystkich bardzo serdecznie, jestem świeżym użytkownikiem forum, jednakże lekturę tego forum śledzę od około roku.

Przyszedł czas na zmianę mojego sprzętu hifi, o obecnym sprzęcie nie ma sensu żebym wspominał, gdyż jest to bardzo słaby sprzęt.
Jestem po obszernej lekturze m.in. na temat akustyki pomieszczeń, mam jakąś wiedzę na ten temat.


Ale do sedna.
Pomieszczenie w jakim zagra sprzęt to około 18-19 m2
od ściany gdzie będą głośniki mam około 3m do miejsca odsłuchu, więc od głośnika będę miał w granicy 2,5 m biorąc pod uwagę, że głośniki będą po przekątnych ode mnie.

Muzyka bardzo różna, od roku, popu po muzykę instrumentalną, jakieś nieduże składy orkiestrowe, a także tv ( dekoder tv).

Preferencje odsłuchowe: wyższe i średnie pasma detaliczne, żywe, naturalne. Scena muzyczna szerooooooka i duża !!!

Z uwagi na to, że jest to mieszkanie, nie domek jednorodzinny tak zwany „bas” musi być dobrze kontrolowany, ale nie może dudnić, ma on być raczej dopełnieniem wyższych pasm, nie chcę, aby wychodził przed szereg, miękki, niemęczący.

Generalnie detaliczność, scena muzyczna. To priorytet.

Budżet to 6 000 – 8500 zł.

Pierwsze pytanie do znawców tematu:

1. czy głośniki podstawkowe to lepszy pomysł niż podłogowe w tym przypadku ???? Słyszałem, że podłogowe mają zdecydowanie lepszą dynamikę.




Ze wzmacniaczy moją uwagę przykuło:

Atoll in100 lub Atoll in80 (3400 – 4000 zł)
Denon 1510 (na Allegro powystawowe można kupić za ok 3200, nowy to 5000 zł,
czy warto bardziej niż Atollav za 4000 ?)
Cambridge Audio CX A8 ( załatwiło by to problem z DAC'kiem, na którego trzeba wydać 1500 – 2000 zł, gdy komputer też miałby być źródłem dźwięku)
a może Maratntz 7005 ?

Jest to dobry tok myślenia? Atoll + dac to 5500, CA CX A8 to 4500 łącznie, tysiąc zostaje.




Głośniki podstawkowe:

Definitive Technology Studio Monitor 65 ( z testów on-line faworyt)
Monitor Audio Gold GX 100
Kef r300
B&W CM 5
Audio Physic Step 25




Czy jest sens łączyć w/w wzmacniacze z tymi głośnikami? Może część wyrzucić i zastąpić czymś innym ?

Czy to się ze sobą zgra ? A może głośniki podłogowe ????

Powyższy sprzęt oczywiście chcę odsłuchać przed zakupem, ale myślę, że tym stwierdzeniem Ameryki nie odkryłem.

Na chwilę obecną wybieramy tylko wzmacniacz z głośnikami.



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na chwilę obecną masz za dużo wybrane musisz się udać na odsłuch i opisać nam jakie masz oczekiwania wobec wybieranego systemu.
Wówczas będziemy mogli ograniczyć wybór już do kilku modeli i nad nimi się rozwodzić.

W Tym momencie pewnie i branża icon_smile.gif i koledzy zapodadzą, kolejne nowe produkty.

I wtedy będziesz jeszcze dalej niż bliżej.

Ale raczej do takiego pomieszczenia szukał bym kolumn podłogowych.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pobliżu nie mam żadnego salonu dysponującego przynajmniej dwoma kompletami, które wybrałem. W promieniu 200 km nikt w sprzedaży nie posiada Atoll'a, a raczej to będzie faworyt, przynajmniej chcę go dobrze sprawdzić w odsłuchu. W związku z tym podczas jednego odsłuchu chciałbym sprawę dopiąć.

Kolumny podłogowe.... No komplikuje mi to trochę sytuację. Do 5 - 6 tyś za parę zapewne będzie kłopot coś dobrego znaleźć
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie, czemu ja tego nie znalazłem....

Obawiam się tylko tego, że mało co może być dostępne do odsłuchu, dużo sklepów w ofercie ma 80% sprzętów dostępnych na zamówienie jedynie.
Jutro zadzwonie i popytam

A ktoś mi podpowie, czy nastawiać się na podłogowe, czy monitory ?????

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dzięki wielkie, czemu ja tego nie znalazłem....

Obawiam się tylko tego, że mało co może być dostępne do odsłuchu, dużo sklepów w ofercie ma 80% sprzętów dostępnych na zamówienie jedynie.
Jutro zadzwonie i popytam



Zadzwoń Kolego, napisane że Atoll'a mają na miejscu, a nawet 2 modele, w innych przypadkach napisali "zadzwoń aby potwierdzić dostępność", czyli jest duża szansa że znajdziesz i posłuchasz tego czego szukasz icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pomieszczenie w jakim zagra sprzęt to około 18-19 m2
od ściany gdzie będą głośniki mam około 3m do miejsca odsłuchu, więc od głośnika będę miał w granicy 2,5 m biorąc pod uwagę, że głośniki będą po przekątnych ode mnie.

Preferencje odsłuchowe: wyższe i średnie pasma detaliczne, żywe, naturalne. Scena muzyczna szerooooooka i duża !!!

Z uwagi na to, że jest to mieszkanie, nie domek jednorodzinny tak zwany „bas” musi być dobrze kontrolowany, ale nie może dudnić, ma on być raczej dopełnieniem wyższych pasm, nie chcę, aby wychodził przed szereg, miękki, niemęczący.

Generalnie detaliczność, scena muzyczna. To priorytet.


Zazwyczaj kolumny podstawkowe (oczywiście myślę tu o porządnych kolumnach, a nie najtańszych za kilkaset złotych) zapewniają dużą scenę muzyczną (szeroką i głęboką) oraz detaliczność.

Taka powierzchnia jak Twoja dobra jest zarówno dla kolumn podstawkowych (większych) jak i dla podłogówek.

Atoll IN 100 jest dużo lepszym wzmacniaczem niż IN 80. Więc warto dopłacić - a poza tym spokojnie trafisz używany model (albo poekspozycyjny na gwarancji - jeśli boisz się kupować używany sprzęt).

W tej cenie możesz kupić choćby komplet wzmacniacz IN 100 SE oraz kolumny podstawkowe CHARIO Delphinus (schodzące nisko i ładnie grające) lub trochę tańsze Lynx (skorzystaj z wyszukiwarki - są testy tych kolumn, np. w AUDIO).

Tu masz stronę dystrybutora - warszawskiej firmy AudioForte, jeżeli miałbyś problem ze znalezieniem tego modelu wzmacniacza
http://www.audioforte.com.pl/node/21?prod=20

Dystrybutorem Chario jest krakowska firma Nautilus, a lista sklepów jest poniżej
http://audio.com.pl/sklepy/f/1459-chario
w Gdańsku masz salon Albatros na ulicy Gen. B. Komorowskiego 22
(a pewnie jeszcze pare sklepów może mieć te kolumny)

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Mam dokładnie taki sam metraż i u mnie sprawdziły się zarówno kolumny podstawkowe (Kef iQ3, Dynaudio Focus 160), jak i podłogowe (SF Toy Tower). Niemniej jednak, gdybym miał wybierać ponownie, to raczej wybrałbym kolumny podłogowe.
A co do wzmacniacza to proponowałbym również posłuchać wzmacniaczy lampowych. Ja ze swojego (Prima Luna) jestem bardzo zadowolony, tym bardziej, że nabyłem go od pierwszego właściciela za 3000 zł.
Gdyby brał Pan pod uwagę rynek wtórny to pole manewru byłoby znacznie większe.
Pozdrawiam icon_smile.gif
Rafał
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoRo

Czy odnośnie moich preferencji muzycznych ,w teorii oczywiście, Definitive Technology Studio Monitor 65 zagrają lepiej niż podłogowe np Dali Ikon 6 mk2 ( mogę mieć w dobrej cenie) ??????

tak na marginesie Chario też zamierzam posłuchać

rafdob

czemu raczej byś wybrał podłogowe? Kwestia wyglądu czy muzykalności ?????





W danych technicznych Atoll 80 różni się od "100" jedynie mocą, aczkolwiek mam świadomość, że na dźwięk to się przekłada




Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


"rafdob

czemu raczej byś wybrał podłogowe? Kwestia wyglądu czy muzykalności ?????"


Są to moje "subiektywne" odczucia, niemniej jednak wydaje mi się, że kolunmny podłogowe sprawdzają się lepiej ( dźwięk jest jakby pełniejszy, lepszy bas ) oczywiście nie każde podłogówki w tym metrażu się sprawdzą, Infinity Kappa byłyby "ciut" za duże. Gdyby mnie było stać, to chętnie bym wypróbował SF Cremona M.
Pozdrawiam
Rafał





Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od stwierdzenia, że w pomieszczeniu jakie posiadasz dobrze mogą zagrać kolumny standowe jak i podłogowe (nie za duże)
Oczywiście, że monitory takie jak Definitive Technology są jakościowo lepsze niż większość podłogówek w tej cenie.
Ale też jeszcze lepiej zagrają podłogówki czy monitory używane.
Jakie? Oto przykłady:
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/03/212853.php (Xavian XN 250 Evoluzione - rarytas w swojej klasie)
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/03/212980.php (Vandersteen 2C - trudno znaleźć lepsze podłogówki w tej cenie).

Oczywiście do tych kolumn wybrałbym jak najlepszy wzmacniacz. Najlepszy na jaki by mnie było stać. A może i lepszy icon_biggrin.gif
Oszczędność w tym temacie może się nie tyle zemścić, co podstępnie zakamuflować jako "poprawność" a dopiero po porównaniu z wyższej klasy wzmacniaczem można sobie pluć w brodę i zastanawiać się dlaczego tyle czasu słuchało się na tak słabym wzmacniaczu i żałować straconego czasu, czarownego dźwięku, który mógłby być a nie był icon_idea.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale też jeszcze lepiej zagrają podłogówki czy monitory używane.
Jakie? Oto przykłady:
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/03/212853.php (Xavian XN 250 Evoluzione - rarytas w swojej klasie)
http://www.hifi.pl/ogloszenie/audio/03/212980.php (Vandersteen 2C - trudno znaleźć lepsze podłogówki w tej cenie).




Z pewnością masz rację, jednakże przy używkach pojawiają się dwa bardzo istotne problemy:

1. Mega problem z odsłuchem takich kolumn, Gdańsk Erocław to całą Polska do przejechania

2. Nie mniej istotny kłopot - kto i jak ich używał. Moje głośniki, które sprzedaje były i są bardzo uważnie traktowane, pewny jestem tego, że ktoś jak je kupi nie będzie miał żadnych kłopotów z nimi i będzie zadowolony co do stanu technicznego i przebiegu.
Gdyby te używki były podobnie traktowane także bym się nie zastanawiał, ale tego nie wiemy

i tu przedstawię swój przykład

Kilka lat temu kupiłem używany, jeszcze na gwarancji amplituner, co jakiś czas się wyłączał samoczynnie, jednakże tylko czasami, czasami się zawieszał. To że był na gwarancji skorzystałem i zawiozłem do serwisu. Naprawa kosztowała mnie 900 zł, okazało się, że był zalany jakimś płynem, wymieniono płytkę hdmi. Amplituner naprawiłem, działał jak należy, jednakże całościowo wyszło tak, że 300 zł wyszła mnie używka drożej, niż nowy ze sklepu.
Tak, był to zapewne przypadek, ale uraz jakiś pozostał do używek.

Osoby, które znają się na elektronice są same w stanie poznać takie awarie, no ja się od strony technicznej nie znam.

A jak sprawdzić głośniki? są firmy się tym zajmujące, żeby przed zakupem taki sprzęt dać na przegląd?





Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwazam że powinieneś sprawdzić kolumny u siebie w domu w tej cenie aby być pewnym ze to jest to czego szukasz.
I raczej obstawiał bym głośniki podłogowe.
Polecam sprawdzić wyprzedawane obecnie Chario Cugnus.

Myślę że sięnie zawiedziesz. Ewentualnie także już ostatnie pary Magnat Quantum 805, zadziwiająco dobre wykonanie oraz obecna cena!!

W razie pytań pozostaje do dyspozycji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może zwiększyć trochę budżet i warto poszukać coś z :

XAVIAN NEOX 2

AUDIOSOLUTIONS - EUPHONY 140 lub AUDIOSOLUTIONS - EUPHONY 90

STUDIO 16HZ - MINAS ANOR

WIGG ART ENZO

AUDIOVECTOR X3 SUPER

Co o tym sądzicie? Może ktoś zna coś z powyższych konstrukcji, ewentualnie ktoś może coś poleci ciekawego ??

Serdecznie proszę o sugestie





Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A może zwiększyć trochę budżet i warto poszukać coś z ...


No to dość znacznie zwiększasz budżet...
Zdecyduj się, czy chcesz (możesz) wydać 8 tysięcy czy np. 15.
Oraz czy podoba Ci się pomysł ze wzmacniaczem lampowym (miałeś sugestie dot. zakupu całkiem niezłej i niedrogiej PrimaLuny).

Atoll IN-100 gra zdecydowanie lepiej od IN-80, moc to nie wszystko.

Pozdrawiam
PS. A co do używanych XN250 to wątpię, czy ogłoszenie jest jeszcze aktualne...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chario też są super. Co do kupna używek, to czasem się ryzykuje. Na ogół jednak tej klasy i takie kolumny nie są kupowane przez debilnych katowników, co to ustawiają kolumny na parapecie i dręczą pół osiedla swoją muzyczką.
Można poprosić o wystawienie na Allegro i mieć możliwość zwrotu, gdyby ich jakość techniczna nie odpowiadała opisowi.

Lepsze kolumny, jak pisałem, to również lepszy a co za tym idzie droższy wzmacniacz. Być może taki Atoll IN 100 będzie minimum.
A może nawet trzeba będzie pomyśleć o czymś lepszym?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, 15 tyś to nie wyniesie. Z powyższych modeli cenowo widzę, że zmieszczę się w kwocie 10 tyś - 12 tyś. No do tylu może i budżet uda się zwiększyć. Ewentualnie zakup przełożę o miesiąc dwa. Ma to być zakup na wiele lat.

Co do używek, nie chodzi nawet o głośność grania.

Wczoraj dzwoniłem do wrocławskiego serwisu i naprawy głośników. Bardzo sympatyczny człowiek, słychać było, że doświadczony powiedział, że głośniki posiadają elementy, które najzwyczajniej wypracowują się (resory, zawieszenie, membrany) i bardzo istotnym parametrem jest przebieg godzinowy. Nawet świetne kolumny z dużym przebiegiem niestety wyrobią się. No trudno się z tym nie zgodzić.

Poniżej Atoll'a 100 jakościowo nie zamierzam zejść, ale więcej wydawać to też bardzo niechętnie. Myślę, że to dobry sprzęt i chyba wystarczy do napędzenia głośników do 6tyś , 8 tyś.

Jak Panowie sądzicie, warto do odsłuchu dorzucić Vandersteen c1 ???? No raczej to cenowo jest osiągalne.
Do mojego metrażu (18m2, prostokąt, sprzęt przy dłuższym boku) nie będzie za słabe ?



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, na jakim etapie poszukiwań jesteś i czy masz już jakichś faworytów, bynajmniej chciałem Ci polecić genialne kolumny Canton Digital 2 lub 2.1.

Tak się składa, że w Trójmieście jest ktoś, kto posiada większy model Digital 1.1, a dwójki ustępują im naprawdę o włos. Prewencyjnie załatwiłem Ci "zielone światło" na odsłuch, jeśli wyrazisz taką wolę, po prostu skontaktujesz się z z nim i zostaniesz ciepło przyjęty. Bliższe informacje wysłałem Ci na PW. Przy okazji do odsłuchu są dwa inne ciekawe modele Cantonów icon_cool.gif .

Kolumny serii Digital nie są zbyt często dostępne, odsłuch dałby Ci jednak jasność, czy warto na nie zapolować, czy to jest TO brzmienie.

W telegraficznym skrócie: miałem dwójki na 17m^2, przepiękna holograficzna przestrzeń, ogromna ilość muzycznego planktonu, neutralne barwy, potężny acz nie dominujący bas, schodzący do piwnicy icon_twisted.gif . To wszystko umożliwia kontroler z mikrofonem pomiarowym, z jego pomocą możesz zniwelować wpływ akustyki pomieszczenia, a ponadto masz do dyspozycji 9 charakterystyk brzmieniowych do wyboru w każdej chwili. No i to są kolumny na poziomie nowych za 30-40 tysięcy zł, może lepiej.
Tak wyglądają (są jeszcze w brązie): LINK

Polecam Ci również wizytę w Malborku, kontakt z producentem ASC Pentoda LINK, bardzo ciekawy sprzęt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukiwania ciągle trwają. O faworytach ciężko mówić, gdyż jeszcze jestem przed odsłuchami, na pewno wezmę pod uwagę


DEFINITIVE TECHNOLOGY SM 65
AUDIOVECTOR X3 SUPER
STUDIO 16HZ - MINAS ANOR
Dali Ikon 6 mk2

Tak, rozstrzał cenowy dość spory. Jestem świadomy, iż używane kolumny będą jakościowo lepsze przynajmniej o dwie klasy, jednakże ryzyko związane z zakupem używek skutecznie mnie zniechęca. Można pobawić się w sprawdzanie głośników, ale to bardzo czasochłonny zabieg.
Już szybciej zdecydowałbym się na używany wzmak niż kolumny, ale tak czy inaczej skupiam się na nowych, ewentualnie powystawowych.

Zdecydowany faworyt to Atoll in100, jednakże nie wiem, czy nie posłuchać jakiejś lampy. Świetnie (przynajmniej wygląda) hybryda Vincenta, jednakże cenowo raczej nieosiągalna.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem atolla z audiovectorami. Jak dla mnie miodzio, na tyle, że po zakupie innych kolumn wciąż wspominam to połączenie. Ja wtedy wydałem i tak więcej niż pierwotnie zakładałem. Z zestawu, który mam jestem zadowolony, ale wspomniany odsłuch był na tyle przyjemny, że zapadł mi w pamięci. Mam ochotę posiadane edwardsy kiedyś skonfrontować z innymi kolumnami, w tym właśnie av x3 super już u mnie w domu. Chodzą mi po głowie też chario delphinus, ale najpierw do wymiany jest rca i kable głośnikowe, a po drodze lawinowo przybywająca ilość płyt icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Simson, prezenujesz dziwne podejście. Ja raczej jeśli już wolałbym kupić nowy wzmacniacz niż kolumny.
Wyższej klasy kolumny to nie jakieś Altusy,które właściciel katuje i niejednokrotnie ciąga po imprezach. Tylko jeśli ktoś kupił takie kolumny (a zważ ile one kosztowały jako nowe), to je szanuje i prawdopodobnie będą w co najmniej dobrym stanie.
To kolumny dobrej klasy mogą grać po kilkadziesiąt lat i nic z nimi nie trzeba robić. Natomiast wzmacniacze dobrej klasy o ile także mogą grać po kilkadziesiąt lat, to już częściej trzeba do niejednego zajrzeć. A to potencjometr przeczyścić, czy wymienić, a to wymienić kondensatory, a to podregulować. Choć i tak się o wiele bardziej opłaca niż kupić nówki a później odsprzedać ze stratą 25 czy 50%.
Po używane kolumny na pewno warto podjechać, sprawdzić i cieszyć się dobrym dźwiękiem, niż kupić nowe, gorzej grające i zastanawiać się jakby grały lepsze kolumny. Bo na pewno będziesz o tym myślał. Może nie? icon_wink.gif
wzmacniaczy lampowych jak najbardziej warto odsłuchać. Ja od czasu, gdy usłyszałem jak grają dobre lampy nie mogłem zaznać spokoju aż wreszcie kupiłem wzmacniacz lampowy. Później znów dużo droższy i podobno lepszy tranzystorowy a obecnie wróciłem do lampowego, który był sporo tańszy od tego ostatniego tranzystorowca.

Appleman, zmiany są na pewno pożądane, ale lepiej właśnie posłuchać u siebie w pokoju (najlepiej), niż później żałować. Na zasadzie zamienił stryjek siekierkę na kijek. Bo nie zawsze teoretycznie lepsze/droższe kolumny lepiej zagrają w Twoim pomieszczeniu odsłuchowym z Twoją elektroniką. A całość niekoniecznie lepiej wpasuje się w Twój gust.
No i kable. Jeśli zamierzasz jednak zmieniać kolumny albo coś jeszcze z elektroniki, to kabelki zostaw sobie na koniec. Nimi przecież będziesz korygował, czy szlifował brzmienie. A tak, to kupisz coś, co pasuje do tego systemu a do nowego już może niekoniecznie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@f1angel Moje podejście wynika z faktu, że wymiany kondensatorów, czyszczenia itp sprawy związane z elektroniką dostępne są powszechnie i poza jakimiś tam kosztami nie nastręczają większych problemów. Starzejące się gumy i inne elementy głośników to już sprawa skomplikowana i często naprawa głośnika z zachowaniem jego charakterystyki, barwy jest raczej niemożliwa.

Kolejna problemowa sprawa to problem z odsłuchem. W sklepie na raz porównam kilka par głośników i dodatkowo z kilkoma wzmakami, używka u kogoś to jeden odsłuch z transportem już wybranego wzmaka. Myślę, że wzmak należałoby wybrać wspólnie z głośnikami.

Moja wiedza nie jest na tyle duża, żeby dobierać oddzielnie, wyszukiwać okazji i już w głowie ze sobą sparować pojedyncze elementy. Kiedyś nie wykluczone, że droga wyborów będzie inna.

@appleman
a coś słuchałeś jeszcze z Atollem ? Może Dali Ikon 6mk2 ?
co do chario delphinus także biorę dość poważnie tą opcję.



a może coś takiego:

http://allegro.pl/studio-16-hertz-minas-an...06.html#thumb/1


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Atolla ze względu na fakt, że mi się spodobał słuchałem z wieloma kolumnami. Ale nie z ikon 6 icon_sad.gif

Słuchałem różnych kolumn z tym wzmacniaczem np. audio pro black diamond, melodiki bl40, dali zensor 7, acoustic energy 103, audiovectorów, jakichś wielkich klipschy, audio academy phoebe III i hyperionów IV, heco - nie pamiętam jakie, monitor audio - nie pamiętam jakie no i edwards audio sp2, które kupiłem. Najlepiej brzmiały sp2, ae 103, audiovectory i phoebe III (dla mnie lepsze od hyperionów ze względu na cięższe gatunki, których też słucham - hyperiony się jakoś rozjeżdzały przy większej liczbie instrumentów i szybszym tempie).

Niestety nie mogłem bezpośrednio porównać kupionych sp2 do audiovectorów dlatego wciąż mnie ciekawi jak zabrzmiały by u mnie w pokoju. Padło na sp2 a nie na phobe III ze względu na mniejszą ich wrażliwość na pomieszczenie i jego akustykę. Chario nigdy nie słyszałem ale od kilku osób słyszałem rekomendację więc po prostu mnie ciekawią.

Co do nowych gratów to właśnie przemawia do mnie możliwość ich wypożyczenia i posłuchania u siebie na spokojnie.

f1angel
Źle mnie zrozumiałeś nie chcę zmieniać kolumn, po prostu jestem ciekaw polecanych delphinusów i słyszanych w innych warunkach audiovectorów więc jeśli nadarzy się okazja skorzystam. RCA muszę wymienić bo jadę jeszcze na drucie kupionym za resztki budżetu icon_smile.gif. Jeśli możesz coś przy okazji polecić jestem otwarty na propozycje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Simson, guma, to Ci się może zestarzeć ewentualnie w pewnym "urządzeniu", które nosisz w portfelu icon_wink.gif
W dobrej klasy kolumnach jest bardzo długowieczna. W moich ponad 20 letnich nic nie wskazuje na jakikolwiek stopień ich zużycia.
Mam także starsze vintageowe BNS 232. Dokładnego wieku nie znam, ale sądzę, że 30-tka dawno im już stuknęła. I tak samo zawieszenia są bez zarzutu.
Jak pisał pewien recenzent znanego pisma o tematyce audio" Kolumny starzeją się najczęściej tylko moralnie".
Ostatecznie wymiana zawieszenia nie jest czymś niezwykłym i są ludzie, którzy to robią profesjonalnie.
Po dobre, używane kolumny warto podjechać, posłuchać. A co z tego, że pojedziesz do salonu i wybierzesz najlepsze z takich sobie (porównując do używanych jakie by można mieć)?
Ale Twój wybór, Ty będziesz słuchał.
I taka uwaga. To o czym tu rozprawiamy to kolumny. Zwane też kolumnami głośnikowymi. Głośniki, to co innego. Piszmy poprawnie.

Appleman, by dobrać kable, trzeba to zrobić w konkretnym kontekście.
Począwszy od pomieszczenia, akustyki, poprzez kolumny, elektronikę, resztę okablowania, rodzaj muzyki, preferencje dotyczące dźwięku oraz wiedzy o tym co chcesz zmienić, skorygować, doszlifować w dźwięku.
Polecam założyć nowy wątek, abyśmy nie zaśmiecali tego.
Tak "na pałę", to sobie można kilo gruszek kupić. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...