Skocz do zawartości

Eltra ATS 361 + Tonsil Soundfinder 130


bubu_ELW

Recommended Posts

Witam,

Kompletny amator. Żaden audiofil.

Posiadam Eltrę ATS 361 + Tonsil Soundfinder 130. Ogólnie jestem zadowolony ale żeby te Tonsile grały jak chcę musiałem w zasadzie maksymalnie podkręcić Bass i Treble na ampli. I jest okej poza tym, że przy trochę większej głośności głośniki zaczynają strzelać. Podejrzewam, że Eltra nie daje rady, głównie na te przesterowania bass i treble.
Teraz mam zagwozdkę. Czy po prostu dokupić mocniejsze ampli/wzmak stereo i w przyszłości kolumny z delikatnie lepszym basem, czy wziąć jakieś ampli/wzmak KD i odciążyć te Tonsile + dorzucić sub.
Podłączone to to jest pod Samsunga H6200, pokój 15m2 (docelowo będzie sporo większy tj. około 25-30m2), chciałbym skupić się na muzyce. TV i filmy i tak będą jakościowo milion razy lepsze niż na samych głośnikach z TV, a już teraz jest dla mnie bardzo przyjemnie.
Jak widzicie po sprzęcie nie jestem zbyt wymagający icon_wink.gif to też nie chciałbym wydawać zbyt dużo.
Bardziej skłaniam się ku 2.1 tj. te Tonsile + sub + ampli wzmak, który to obskoczy (rozumiem, że konieczne będzie wejście optyczne i wyjście sub na wzmaku/ampli? aktualnie mam podłączone poprzez wyjście słuchawkowe icon_redface.gif )
Z góry dzięki za porady icon_smile.gif


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagnozę w sumie sam wystawiłeś. Chociaż Tonsile same w sobie też nie mają zbyt dużo, czy niskiego.
Kup odpowiedni wzmacniacz na jaki Cię stać natomiast co do sygnału audio z tv sugeruję kupić DAC ( konwerter sygnału optycznego na RCA) np. Fiio taishan D3, lepsza jakość i wygoda.
Co do podłączenia suba to można podpiąć nawet jeśli wzmacniacz nie ma typowego wyjścia na niego.
Potem planujesz kupno nowych kolumn i suba, ok, ja jednak zrezygnowałbym z suba, a pieniądze z niego dołożył do lepszych kolumn
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

''Chociaż Tonsile same w sobie też nie mają zbyt dużo, czy niskiego.''
No właśnie gdzieś mi się obiło o oczy na jakimś forum chyba.
''natomiast co do sygnału audio z tv sugeruję kupić DAC ( konwerter sygnału optycznego na RCA) np. Fiio taishan D3, lepsza jakość i wygoda.''
Ale ze mnie prostak. Nawet nie zainteresowałem się tym tematem. Dzięki!
''Co do podłączenia suba to można podpiąć nawet jeśli wzmacniacz nie ma typowego wyjścia na niego.''
W jaki sposób? Tak z ciekawości. Chyba, że to coś związanego z przeróbką ampli/wzmaka to nawet nie pisz icon_wink.gif
''Potem planujesz kupno nowych kolumn''
Albo coś nowego w stylu Jamo, STX albo używkę poleconą na forum.
''ja jednak zrezygnowałbym z suba, a pieniądze z niego dołożył do lepszych kolumn''
Tak też mam zamiar zrobić. Suba zawsze można dokupić w razie czego.

Przepraszam za '' ale nie potrafię tu cytować icon_sad.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do DAC to są nawet po 60zł z taką opcją wejść i wyjść, jednak ten jest sprawdzony przez forumowiczów i ma opcję zasilania z usb tv-ra.
Więc masz teraz duży wybór wzmacniaczy ( skoro nie musi mieć optyka).
Co do kolumn Jamo lub Stx to co prawda nie wiem jakie modele masz na myśli icon_wink.gif ale nie należy ograniczać się do dwu marek ( dość średnich i różniących się od siebie ) i zawsze pomyśleć jak brzmienie konkretnych kolumn, zgra się ze stylem gry wzmacniacza.

Jak chcesz cytować kogoś to wciskasz ten guziczek górny " odpowiedz" przy jego wypowiedzi, a jak chcesz odpowiedzieć bez cytatu to guzik "odpowiedz" ten bardziej na dole.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli odpowiadasz bezpośrednio pod czyimś postem, to nie ma sensu cytować. Ponieważ wiadomo na jakie i czyje pytania odpowiadasz.
Możesz także napisać słowo dwa o czym piszesz. Np. jeśli chodzi o wzmacniacz, to chciałbym... .
A jeśli byłoby więcej uczestników dyskusji, to możesz robić tak jak my. Czyli odpowiadając Jackowi, piszesz:
Jacek75, co do Twojego pytania o wzmacniacz, to... .
I odpowiadając mnie:
F1angel, Twoja propozycja mi nie odpowiada, ponieważ... icon_wink.gif

Jeśli zdecydowałeś słuchać muzyki z możliwie najlepszą dostępną Ci jakością, w budżecie jaki posiadasz, to oczywiście proponuję
wzmacniacz zintegrowany (po prostu wzmacniacz stereo) a nie amplituner, tym bardziej do KD. I parę kolumn.
Dobrze dobrane do pomieszczenia kolumny, nie potrzebują subwoofera. Większość starszych stażem forumowiczów nie używa
subwoofera do słuchania muzyki w stereo. Jeśli się taki nieodpowiednio dobierze, dostroi (a to nie takie łatwe i oczywiste jak się wydaje), to można sobie popsuć dźwięk.

Zazwyczaj zestaw używany zagra dużo lepiej niż nowy w podobnym budżecie. I dużo mniej się traci na ewentualnej odsprzedaży gdyby coś się nie spodobało.

Łatwiej byłoby Ci pomóc, coś dobrać, gdybyś napisał jaką barwę dźwięku lubisz (jaśniejszy, ostrzejszy, twardszy, chłodniejszy, konturowy, czy przeciwnie, ciemniejszy, łagodniejszy, miększy, ocieplony, z soczystą pełną średnicą itp...)
No i ważna jest muzyka jakiej słuchasz.

Akustyka, to bardzo ważna rzecz. Zaniedbania w aranżacji pomieszczenia i złym ustawieniu kolumn potrafią się zemścić okrutnie a wówczas najlepszy zestaw grający nie pomoże. Poczytaj jeśli nie znasz, to podstawy: http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm

Warto by wiedzieć również co chcesz kupić i ile możesz na to wydać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba zdecydowałem się na Yamahę AX 550 RS. Ogólnie celuję do 500zł jeżeli chodzi o wzmacniacz.
Zobaczę jak będzie się spisywać z aktualnymi Tonsilami i jak długo wytrzymam z taką konfiguracją.
Co do dźwięku to mnie przerażacie icon_biggrin.gif Kobitki tyle określeń na kolory chyba nawet nie mają icon_wink.gif
Lubię duże nasycenie niskich częstotliwości, czyste, naturalne wysokie i średnie tony. Tylko tak potrafię to opisać icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam ponownie.
Kolejne laickie pytanie.
Kupiłem DAC, ale taki za 60zł. Po podłączeniu bardzo wyraźna poprawa dźwięku. Ale ja nie o tym.
Wcześniej, gdy ampli było podłączone za pomocą wyjścia słuchawkowego z TV, sterowałem sobie głośnością bezpośrednio z pilota TV. Ampli ustawiłem na jakąś tam średnią głośność.
Po podłączeniu DAC mam do wyboru:
albo głośniki TV i sterowanie pilotem TV
albo głośniki zewnętrzne i sterowanie zewnętrznym pilotem od ampli
Rozumiem, że nie ma innej drogi? Sterowanie głośnością z jednego pilota było o wiele wygodniejsze.
Całe szczęście, że do tej Eltry mam pilot bo chyba bym się załamał icon_smile.gif
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjście słuchawkowe jako jedyne ma poziom głośności regulowany jak głośniki TV.

Wyjście optyczne ma stały poziom głośności - i jest to (zazwyczaj) wygodne, bo np. wciśnięcie wyciszania (MUTE) na pilocie wyłącza dźwięk na słuchawki/głośniki TV, a nie wyłącza dźwięku z amplitunera (zresztą tak samo było w telewizorach mających gniazdo euro).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Po podłączeniu DAC mam do wyboru:
albo głośniki TV i sterowanie pilotem TV
albo głośniki zewnętrzne i sterowanie zewnętrznym pilotem od ampli
Rozumiem, że nie ma innej drogi? Sterowanie głośnością z jednego pilota było o wiele wygodniejsze.


Zależy od ustawień menu w tv i samego tv. Ja mam podłączony na stałe dac pod tv, ale głośniki tv grają normalnie ( mogę ściszać je pilotem tv i od nc+) .
Natomiast jak oglądam coś i chce przez kolumny z np. dysku HDD i podpiętego pod usb telewizora, tak jak napisał RoRo głośność optyka na wyjściu jest stała i reguluję pilotem od wzmacniacza.
Choć ciekawostka, gdy nagłaśniam film ze stacji telewizyjnych z nc+ na sygnał głosności optyka z tv wpływa poziom głośności także w dekoderze nc+ i jeśli jest na maksa odpowiada to głośności standardowej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Choć ciekawostka, gdy nagłaśniam film ze stacji telewizyjnych z nc+ na sygnał głosności optyka z tv wpływa poziom głośności także w dekoderze nc+ i jeśli jest na maksa odpowiada to głośności standardowej.

Jacek75,
A jakim złączem masz podpięty dekoder nc+ pod telewizor?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek, to ja mam tak samo. Jak ustawię w menu głośniki TV to grają jedne i drugie. Ampli mogę wyciszyć i sterować tylko głośnikami TV z pilota TV. Jak ustawię głośniki zewnętrzne to gra tylko przez DAC i sterowanie tylko pilotem z ampli.
No nic. Ludzie używają dwóch pilotów, a nawet więcej i żyją icon_smile.gif
Dobrze, że nowego wzmacniacza nie kupiłem jeszcze bo pewnie wziąłbym bez pilota icon_biggrin.gif Wtedy byłby problem...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Choć ciekawostka, gdy nagłaśniam film ze stacji telewizyjnych z nc+ na sygnał głosności optyka z tv wpływa poziom głośności także w dekoderze nc+ i jeśli jest na maksa odpowiada to głośności standardowej.

Jacek75,
A jakim złączem masz podpięty dekoder nc+ pod telewizor?

Pozdrawiam



Oczywiście hdmi.

Cytat

jacek, to ja mam tak samo. Jak ustawię w menu głośniki TV to grają jedne i drugie. Ampli mogę wyciszyć i sterować tylko głośnikami TV z pilota TV.


Osobiście mi to nie przeszkadza bo 99,9% oglądam tylko przez głośniki tv. Dziecko sobie włączyło ostatnio Star Wars przez wzmacniacz dla "kopa w dźwięku" ale głośniki telewizora nie przeszkadzały i nie dominowały;)( wystarczy wcisnąć mute na pilocie tv )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Witam po czasie.

Są rzeczy ważne i ważniejsze. Te drugie skutecznie do tej pory wstrzymały mnie od rozbudowania zestawu.
Niemniej oswoiłem się z nim i na tę chwilę mam pytanie:

W jaki sposób (i czy w ogóle się da) podłączyć aktywny sub, który posiada tylko jedno wejście RCA(jak tańsze Yamahy na przykład), do starego wzmacniacza jakim jest Eltra. Wiadomo, ma same wejścia typu RCA (tuner, tape, phono, line) i oczywiście wyjścia głośnikowe.
DAC jest odłączony. Jednak lenistwo związane z wygodą obsługi jednego pilota wygrało icon_smile.gif Także wzmacniacz podłączony jest przez wyjście słuchawkowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...