Skocz do zawartości

Dobór amplitunera lub rekonfiguracja


Lori

Recommended Posts

Cześć!
Ponad pół roku temu "wkopałem się" w amplituner 5.2 denon x520bt, wtedy korzystałem jedynie z głośników stereo Altus 140 - sprzęt działał całkiem dobrze.
Dostałem kolumny JBL ES90 - po podpięciu pod front, nie mogę z nich wydobyć "mocnego/głośnego" brzmienia, widać, że przy głębokim bassie wycina całe pasmo dźwięku i nie gra czysto, a nawet charczy...

Na ustawieniu amplitunera na STEREO (z jbl) - nie jest w stanie nagłośnić pomieszczenia, bo zaczynają charczeć, natomiast przy 5.1 w pełnym składzie jest znośnie, ale czuję że potencjał jest dużo większy...

Byłem na odsłuchu tych kolumn z HK - bajecznie grają, domyślam się, że mojemu denonowi brakuje mocy.

Sprzęt zdecydowanie z przeznaczeniem do muzyki, chociaż chciałbym zachować 5.1 dla efektów przy oglądaniu filmów.

Jak można uratować tę konfigurację? - Bardzo proszę o sugestie i pomoc icon_smile.gif

Budżet starałbym się ograniczyć do ok. 1000zł i biorę pod uwagę używany sprzęt (możliwa sprzedaż tego denon'a i podmianka na inny ampli)




Pokój: 5x9m
Amplituner: Denon AVR-X520BT
Kolumny:
~ JBL ES90 x2
~ Altus 140 x2
~ Magnat Quantum Center 67
~ Jamo SUB 210


icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

nie mogę z nich wydobyć "mocnego/głośnego" brzmienia, widać, że przy głębokim bassie wycina całe pasmo dźwięku i nie gra czysto, a nawet charczy...


Brak mocy i przede wszystkim brak wydajności amplitunera kinowego kiedy ma grać głośno fragmenty utworu z basem z basem w kolumnach spada w nich impedancja więc rośnie zapotrzebowanie na prąd z amplitunera, a tego zwyczajnie tu nie ma. Więc kolumna gra tylko jakoś tak górą pasma, a dół stuka.
Musiałbyś kupić wysokiej klasy ( mocy i wydajności )amplituner z poziomu obecnych modeli w cenie minimum 2500-3000( może nawet więcej) żeby pociągnął tak duże kolumny. Dodatkowo masz wielki salon, więc jest zrozumiałe, że kolumny muszą być duże, a duże kolumny lubią prąd, więc to zdecydowanie kierunek na drogi amplituner kinowy.
Z drugiej strony zestaw kinowy zupełnie nez sensu, każda kolumna z innej parafii.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.. wszystko się zgadza.
Na rozwój wydarzeń nie miałem na tyle dużego wpływu aby nakierować wszystko na odpowiedni tor..
Stąd moja wizyta na tym forum icon_smile.gif

Jak sugerujesz rozwiązać to, aby było 5.1 oraz mocne stereo na jbl? Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim - nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykle w takich sytuacjach trzeba szukać wydajnego i mocnego amplitunera kina domowego, lub tez przynajmniej takiego amplitunera kina domowego który ma wyjście pre-out. Mając pre-out w ampli i wzmacniacz stereo mogący pracować także jako końcówka mocy masz zapewnione to że frontowe kolumny tak w czasie filmu jak i w muzyce mają zapewniony w prąd i grają .
Niestety preout mają droższe modele amplitunerów kina, wiec nie wiem czy trafisz używany za 1k mający wejścia hdmi i świeże kodeki filmowe. Decydowanie się na stary ampli ze starymi kodekami i bez hdmi chyba traci pomału sens. A już w przypadku kiedy dodatkowo staroć nie ma mocy i to zwyczajnie nie gra, sensu nie ma w ogóle.
Choć każdy ma swoje inne potrzeby i priorytety, bo schodzą przecież nawet plastikowe kina z głośnikami jak kostka rubika i ludzie cieszą się że coś usłyszeli z tyłu za głową icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doskonale rozumiem, co chcesz mi przekazać icon_rolleyes.gif i wytrwale pójdę drogą zmiany amplitunera.

Ampli z pre-out tutaj nie będzie rozwiązaniem, to fakt.
Za jakimi modelami w tym przypadku się rozglądać?

Może zupełnie zrezygnować (kosztem dźwięku w filmach) z amplitunera 5.1 i w tej cenie poszukać stereo?
Rozumiem, że JBL spokojnie wystarczą na taki metraż..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz da Ci dużo lepszego kopa i bas z tymi kolumnami, niż jakiś amplituner z niskiej, czy średniej półki. Owszem nie będzie efektów z tyłu, ale coś za coś. Zamiast suchych dźwięków w końcu to zagra.
Jesteś z Łodzi, masz ułatwione zadanie. Może jakiś twój kolega ma pożyczyć jakiś mocny piecyk stereo, zrobisz sobie porównanie.
Zresztą wchodząc nawet do elektromarketu i poprosisz o odsłuch np. JBL studio 280/290, czy może jeszcze gdzieś es90 na jakimś tanim ampli kinowym, a potem nawet na niedrogim ale wzmacniaczu, można wyskoczyć z butów.
Niestety z dużymi wymagającymi kolumnami słaby amplituner będzie wypadał bardzo blado.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

W cenie poluj na uzywke. Z nowych nie ma wyboru w tej cenie.
Z używanych dostaniesz: Onkyo 805, Denon 2309 wyzsze modele Yamahy,

Dzwiek bedzie solidny dynamiczny i pełny. Amplitunery nie są co prawda napiszkowane BT WiFi itp ale tego typu gadżety zawszemozna "dorobić" do amplitunerów poprzez zenwetrzne urzadzenia.


W razie pytań zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...