Skocz do zawartości

ATOLL - czyli francuska robota


Recommended Posts

Dac Atoll'a przywiozłem bezpiecznie. Już się wygrzewa. Zamierzam go nie wyłączać i trzymać pod prądem przynajmniej tydzień, wówczas coś się o brzmieniu dowiem. Przy zakupie DAC postanowiłem w ciemno zakupić kabelki RCA, powiedzmy, że przejściowe. Temu się zdecydowałem, gdyż dostałem tak świetną cenę, że żałowałbym nie korzystając. Zakupiłem kabelki Kimber Tonik (0,5), które kosztują w granicy 400 zł. 

Po podłączeniu DAC oraz połączeniu z Kimber otrzymałem delikatne inne brzmienie, niż przy HD100. Nie wiem na ile to zmiana HD100 na DAC 100SE (jeszcze niewygrzany), na ile wpływ kabelków. Na chwilę obecną wiem jedno, na pewno to nie wpływ samego DAC. Kabelki mi tu revoltę wprowadzają, z tego co słucham nawet w niewygrzanym DAC'u ta revolta jest bardzo ciekawa. Za krótko, żeby mówić o szczegółach brzmienia, ale w porównaniu z Prolink Futura brzmienie się na pewno "odmuliło" i doszło na pewno szczegółów. W jaką stronę to wszystko poszło jeszcze nie wiem, aczkolwiek patrzę na to z optymizmem ;)  Po wygrzaniu DAC zrobię test porównawczy kabelków. 

20170422_182359.thumb.jpg.9ff9a76aeb9cd5f0b8ac32c357503e6a.jpg

 

Edytowano przez Simson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie miałem fizyka na testach (wczoraj też był).

 audiowit słucham od ok 2h i muszę powiedzieć, że mam rewolucję brzmieniową w porównaniu do testów DAC'ów. Nie wiem tylko na ile DAC mi ją wprowadza, a na ile kable. Podejrzewam kable (kabel Kimber'a), bo HD100 nie może tak odstawać od DAC 100SE. Co mi tu się wyprawia ze sceną jeszcze nie ogarniam. I zastanawiam się jak to możliwe, że kolejnych kilka wybrzmień doszło. Na pewno przekaz się oczyścił, troszkę zyskały najwyższe rejestry. To, że kabelek analogowy może wprowadzić zmiany to wiem, ale aż takie ? Za tydzień po wygrzaniu wykonam test kabelków. Obecny przekaz w porównaniu z testami DAC na Prolinkach poszedł zdecydowanie wyżej.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to możliwe. Musiałeś trafić na kabel z przeciwnego bieguna, że tak spektakularną usłyszałeś zmianę :). 

Czasami zmiany są mniej słyszalne. Ach to taka loteria!Trzeba słuchać i przebierać. Niedługo będę robił testy xlr od Mb. W ruch pójdzie hybrid, dimond i aurora. Może na weekend majowy się uda. Niestety kable nie będą tradycyjnie wygrzane wrrr. Mógłby mieć po jednej sztuce przechodnie, wygrzane...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prolinki za 80 zł to nie jest nawet budżetówka w systemie jaki posiadam. Bałem się kupna DAC'a troszkę w ciemno (stąd też maile do Ciebie), ale po podłączeniu systemu z tym dakiem na nowych RCA sądzę, że lepiej się już chyba nie da (generalnie pewnie się da ;) ). Staram się nie nadużywać słowa typu "rewolucja" bo sam nie lubię czytać, gdy po niewielkich zmianach ktoś tym słowem szasta. Ale poważnie, jest niesamowita zmiana w wielu aspektach. Porównywalna do tej jaką usłyszałem po przesiadce z Fiio na IFI czy Atolla (tyczy się innych aspektów, ale poziom zmian podobnie rewolucyjny). To był krok w bardzo dobrym kierunku (taki skok w dal nawet). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem osobą uczuciową, więc dziwnie czuję się z wylewaniem tych pochwał. Po zakupie wzmacniacza Atoll (około rok temu) dopiero dzisiaj mogę powiedzieć, że mam w miarę kompletnie brzmiący zestaw (w teście DAC wspomniałem o szczegółowości, czystości na przyzwoitym poziomie). Dzisiaj to pełnia brzmienia. Nie jest przyzwoicie, jest bardzo dobrze. Całość brzmienia systemu opartego na Atollu od dzisiaj zaczął mi brzmieć. Scena (opisywana w teście DAC, jako ściana dźwięku) zmieniła się w trójwymiar. To co dzisiaj słyszę jest dalece inne od ściany. Także pozytywnie oceniam swoje kolumny, miały i chyba jeszcze mają potencjał.

audiowit, dawno tak rozsądnie pieniędzy nie wydałem. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to teraz (a właściwie to już od roku - w Twoim przypadku) chyba nic dziwnego, że razem z Markiem już od dość dawna namawiamy do zakupów produktów ATOLLa :-) Kolejna osoba zadowolona...

O kablach i ich wpływie na system też już było dużo w różnych wątkach, fajnie że usłyszałeś różnicę - witam "w gronie słyszących kable" B|. No i gratuluję zakupu.

Warto też być  otwartym za "zakupy przy okazji", jak u Ciebie z kablami - i korzystać ze zniżek w salonach i u sprzedawców na aukcjach i ogłoszeniach.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek gratuluje jeszcze raz i cieszę się, że mam Kumpla z DAC Atoll, bo już obawiałem się, że będę jedyny na tym forum. :)

Co do wygrzewania, to po ok. 100 godzinach powinno być jeszcze lepiej. Poza tym firma Atoll poleca do swoich urządzeń swoje DAC-i. Dystrybutor sprzętu Atoll dosyć skromnie reklamuje urządzenia tej firmy. DAC Atolla nie ma tak dobrej prasy jak przetworniki innych firm, a szkoda. Czasami to już mnie wkurza pitolenie na okrągło jakie to są cudowne DAC-i innych firm, w cenach ok. 2000 - 3000 zł. Nazw celowo nie przytaczam.

Tak jak już parę razy pisałem wzmacniacze, cedeki i DAC Atolla są wrażliwe na kable. Można nimi w pewnym zakresie modyfikować dźwięk. Napisz, którego IC Kimbera podłączyłeś między DAC a wzmacniacz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Marku, z wzajemnością, jest nas już dwóch ;) Myślę, że wielu osobom to brzmienie może przypaść do gustu, ale z dostępnością nie jest tak dobrze. Sam miałem lekkie problemy, ale cierpliwie poczekałem (choć głównie czekałem na konkurenta).

Zgadza się, że prasę mają raczej średnią, jednakże subiektywnie oceniam te urządzenia jako jedne z lepszych w danym budżecie. Niech wychwalają inne marki, ale na testach miałem dwa urządzenia wychwalane chyba jak mało które, zaś finał każdy kto czytał zna.

Kablek jaki zakupiłem to 0,5m Kimber Tonik. W weekend majowy postaram się zrobić test porównawczy kabla IC Kimber oraz Prolink i przekonać się jaki wpływ ma kabel, zaś ile wprowadził mi do brzmienia "goły" DAC, gdyż testowałem HD100. Podejrzewam wpływ i DAC i kabla, zobaczymy jak to się mniej więcej rozłoży. Może także wykonam test kabelków USB  (mam kilka pożyczonych od Romana).

 

Teraz chyba za cel będę obierał kabelek głośnikowy oraz zworki. Pamiętam, że wspominałeś o  TELLURIUM Q - BLACK SPEAKER jako zacny kabelek do Atoll'a (cena za 2x2,5m to coś w granicy 1400zł). Testowałeś może z Atoll'em różne kabelki ? Myślę także o zworkach np  TELLURIUM Q - BLACK JUMPER (cena ok 490 zł).

Mamy także trochę tańsze TELLURIUM Q - ULTRA BLUE SPEAKER  (około 900 zł 2x2,5 m).

 

IC Kimber Tonik   (ta plecionka ponoć robi dobrą robotę- mniejsza wrażliwość na zakłócenia- coś mi tłumaczył kolega-fizyk, jednakże zbyt fachowo chyba ;) )

kimber 1.jpg

Edytowano przez Simson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek IC Kimber Tonik to już niezły kabelek. Ja testowałem z DAC IC Kimber Timbre, ale lepiej wypadł Acrolink,  o którym już wcześniej pisałem – w innych wątkach.

Jak kupowałem w AF, czyli u dystrybutora, w komplecie otrzymałem firmowy IC. Z tego co zrozumiałem Ty nie miałeś w pudle z DAC-iem kabelka Atolla. W mojej ocenie dostarczony przez producenta kabelek nie jest najgorszy, ale nie stanowi konkurencji dla wyżej wymienionego Acrolinka.

TELLURIUM Q – BLACK to dobry kabel w swojej kategorii cenowej. Powinien nieźle sprawdzić się z IN100, choć są opinie, że TELLURIUM Q - ULTRA BLUE też dobrze spisuje się w zestawieniu z IN100.

Z IN200 testowałem m.in. głośnikowe MIT-a Matrixa12, Van den Hul The Wind Mk I Hybrid, Cardas Crosslink. Nie są to kable z wysokiej półki, raczej z bardzo średniej półki cenowej.  Najbliżej moich oczekiwań zagrał Tellurium i aktualnie nie sądzę, abym w rozsądnej cenie znalazł lepszy kabel.

Oczywiście można lepiej, np. polecany tu i ówdzie Albedo Blue, ale to już inna kategoria cenowa.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pudełku od Atoll'a leży jakiś IC (firmowy). No nie sprawdzałem go, gdyż z wyglądu mi przypomina te dostępne w MM za 15 zł. Może się mylę i za wcześnie go skreśliłem?  -Też go przetestuję przy okazji. Co do kabli zawsze można lepiej ;) Delikatnie zaczynam myśleć o  ULTRA BLUE (jakby nie patrzeć, zworki powinny być tej samej  linii, a tanie kabelki nie są). No chyba, że się coś zmieni, bo różnica między Ultra Blue, a krótszym Black już zatrważająca nie jest. Ot dylemat będzie.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Fafniak,  Simson, to nie początkujący audiolub i nie sądzę, aby popełnił błąd charakterystyczny dla żółtodzioba. Zatem jestem pewien, że tutaj nie trzeba Koledze przypominać o tak podstawowych kwestiach. Szczególnie w wątku, w którym wypowiadają się ludzie o dosyć bogatym doświadczeniu, rzekłbym wieloletnim w audio. Dodać też należy, że TELLURIUM Q – BLACK, to też nie sznurówki od lampki nocnej, po 5 zł za metr bieżący kabla, co wymaga szczególnej rozwagi przy dokonywaniu doboru ich długości, co też Kolega Simson doskonale wie.

Dla przypomnienia zamieszczam link do testu DAC-ów jakiego dokonał Kolega Simson:

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Belfer rozumiem że po moim komingałcie w sprawie kabelków należę już do grupy postrzeganej źle lub z obrzydzeniem. Jakoś nie potrafię dopatrzyć się innego sensu (niż alergicznej reakcji na moje postrzeganie problemu kabli) w zamieszczaniu takiego posta jak twój w sytuacji gdy nie wszedłem w żaden spór z Simsonem a i rzeczony kolega odniósł się w sposób absolutnie sugerujący przyjazne zrozumienie mojego wpisu.

Czy powyższa forma jest wystarczająco audiofilską? ;)

 

A teraz normalnie. Ludzie popełniają czasem rożne błędy i każdemu może się to zdarzyć. Cześć zdania wzbudziła mój nieaudifilski niepokój to żem zareagował przestrogą i tyle. Wiem, czytałem wątki dotyczące DACów, klub atolla też przeglądam.

Pozdrawiam kolegę Belfra i proponuję nie wchodzić w buty persony do której odnosi się nick ;)

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja obiektywnie stanę w obronie posta Belfra ;). Także sądzę, że dywagacje na poziomie długości kabelka trochę poziomem nie pasują.

Fafniak, dlaczego masz być źle odbierany? To co napisałeś w sprawie kabelków w innym dziale to jest Twoje zdanie do którego masz prawo - jak każdy. Ja też na wiele poglądów w sferze audio mam różne zdanie od zdecydowanie bardziej doświadczonych audiolubów, na tym to chyba polega ? Każdy ma jakąś swoją rację po jakiejś tam części i to chyba dobrze ?


 

Wracając do Atoll'a. Kabelki Kimber 0,5m mogłem bez problemu wymienić na dłuższe, jednakże tak się stało, że żona znalazła takie miejsce na DAC (no kompromis musi być - mąż wybierze, żonka ustawi ;) ), że nawet mogłyby być krótsze. Generalnie jestem zdania, że kable analogowe powinny być możliwie najkrótsze, nie wspominając o przyzwoitej jakości (jest kilka teorii na ten temat, niektórzy uważają, że 1,2m to idealna długość, inni że metr). Powoli osłuchałem się z brzmieniem DAC, więc na testy kabelków będę przygotowany.

Co do TELLURIUM Q – BLACK - skoro Marku je odsłuchałeś i twierdzisz, że są przyzwoite (więcej, posidasza je) to ja na słowo Ci wierzę, że w tym przedziale cenowym to zakup przynajmniej bardzo dobry. Myślę trochę o linii Blue, jednakże kompromisy kosztem jakości znoszę bardzo niechętnie, więc obawiam się, że ewentualnie trochę przełożę zakup i trzeba raczej myśleć o nich. Tym bardziej, że nie zamierzam ich szybko zmieniać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

 

Kolego Belfer rozumiem że po moim komingałcie w sprawie kabelków należę już do grupy postrzeganej źle lub z obrzydzeniem. Jakoś nie potrafię dopatrzyć się innego sensu (niż alergicznej reakcji na moje postrzeganie problemu kabli) w zamieszczaniu takiego posta jak twój w sytuacji gdy nie wszedłem w żaden spór z Simsonem a i rzeczony kolega odniósł się w sposób absolutnie sugerujący przyjazne zrozumienie mojego wpisu.

Czy powyższa forma jest wystarczająco audiofilską?

 

A teraz normalnie. Ludzie popełniają czasem rożne błędy i każdemu może się to zdarzyć. Cześć zdania wzbudziła mój nieaudifilski niepokój to żem zareagował przestrogą i tyle. Wiem, czytałem wątki dotyczące DACów, klub atolla też przeglądam.

Pozdrawiam kolegę Belfra i proponuję nie wchodzić w buty persony do której odnosi się nick

 

Nie mam zamiaru wchodzić tutaj z kimkolwiek w spór i nikogo pouczać. Zwróciłem jedynie uwagę, jako gospodarz tego tematu, że nie jest on przeznaczony dla początkujących audiolubów, czy jak kto woli audiofili. NIe jest on też przeznaczony na dywagację na temat długości kabli. Nikogo też nie obraziłem swoim wpisem, ani też nie odniosłem się do jego kondycji psychicznej, fizycznej, czy też nicku. Chyba, że tak to przepraszam.

Tymczasem Ty Kolego Fafniak to uczyniłeś. Nie Twoją sprawą jest jaki mam nick oraz czy wchodzę w czyjeś buty, czy też nie. Jest to ocena moje osoby i nadużycie. Uważam, że Twoje ostatnie zdanie jest ewidentnie wycieczką personalną pod moim adresem.

Na koniec proszę o dalsze merytoryczne wypowiedzi - tak jak prosiłem o to w pierwszym poście tego tematu. Przypominam dotyczy on urządzeń firmy Atoll.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobrze Marku, że umieściłeś ten test DAC w tym temacie, gdyż Atoll w nim zwyciężył (Atoll HD100). Niebawem w temacie DAC zamieszczę spostrzeżenia co do Atoll DAC 100 SE na tle testowanych DAC (tu także streszczę wypowiedź, żeby nikomu zagadnienie nie umknęło, a myślę, że będą to istotne wiadomości). Dodam tylko, że wykonałem taki przed-test (bardzo krótki), który już dużo powiedział o samym urządzeniu. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek jestem bardzo ciekaw Twoich spostrzeżeń na temat DAC Atolla.

Natomiast co do kabli głośnikowych, to gdybym miał wybierać, to jednak zdecydowałbym się na Tellurium Q Black.  Ma on może nieznaczną ale zawsze przewagę nad Blue. Moim zdaniem ten pierwszy charakteryzuje się większym rozmachem, przestrzennością w prezentacji materiału dźwiękowego - o ile w taki sposób można pisać o kablach. :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Belfer54 napisał:

 NIe jest on też przeznaczony na dywagację na temat długości kabli. 

Na koniec proszę o dalsze merytoryczne wypowiedzi - tak jak prosiłem o to w pierwszym poście tego tematu. Przypominam dotyczy on urządzeń firmy Atoll.

 

20 minut temu, Belfer54 napisał:

Natomiast co do kabli głośnikowych, to gdybym miał wybierać, to jednak zdecydowałbym się na Tellurium Q Black.  Ma on może nieznaczną ale zawsze przewagę nad Blue. Moim zdaniem ten pierwszy charakteryzuje się większym rozmachem, przestrzennością w prezentacji materiału dźwiękowego - o ile w taki sposób można pisać o kablach. :)

Taaak.... No to jak teraz będzie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowny @Fafniak, rozmowa tyczy się okablowania pod Atoll'a, nie zaś okablowania ogólnie. Jak sięgniesz głębiej, zauważysz, że  temat okablowania do Atoll'a już poruszaliśmy, jednakże nie na poziomie długości kabelka, zaś tematem był kabelek do Atoll'a, gdyż różne kable analogowe różnie mogą wpłynąć na dany zestaw. Są marki bardziej i mniej wrażliwe na okablowanie. Z tego co czytałem tu i w innych źródłach sprzęt Atoll'a jest na okablowanie wrażliwy (sam to wiem podłączając inny IC, szczegóły jeszcze opiszę w odpowiednim temacie), a co za tym idzie temat rodzaju okablowania pasuje do wątku jak nic. Przecież nie dyskutujemy o długości, czy jak w kablu płynie prąd, zaś o konkretnych cechach pod dany sprzęt. Zauważasz różnicę?

 

Marku, podświadomie wiem, że muszę nazbierać na Black. Kompromis u mnie to rzadkość (tak, jest to wadą- wiem). Nawet nieznaczna różnica w tym przedziale cenowym mnie przekonuje (choć osobiście nie testowałem, ale wierzę na słowo).  Co do Twojego określenia - myślę, że jak najbardziej można tak pisać, oczywiście ci co mają pojęcie na temat skali wpływu kabla na zestaw odpowiednio to zinterpretują. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście :) ....sięgnąłeś szczytów finezji w tłumaczeniu dlaczego jedna część postów dotycząca kabelków może istnieć w wątku a inna jest bezsensowna. 

Moja uwaga dotycząca "długości" podyktowana była tylko i wyłącznie dobrą wolą i prostą chęcią przestrogi na podstawie własnych doświadczeń. Zareagowałeś według mnie bardzo normalnie, niestety kolega Belfer ex cathedra pouczył mnie o niestosowności mojego wpisu.

Ogromnie przepraszam że śmiałem taką niestosowną uwagę tutaj zamieścić.

Chcialem co prawda porozmawiać jeszcze o pr200 i pr300 ale boje sie że palnę coś równie żenującego to już wole nie :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...