Skocz do zawartości

ATOLL - czyli francuska robota


Recommended Posts

Z tego co wyłowiłem z wielu recenzji DACow w tej klasie, bądź oscylujących w granicach cenowych 2000PLN, to dosyć częste zjawisko;  USB gorzej wypada w stosunku do optycznych wejść... :/ U mnie to nie problem, bo do słuchania muzyki mam QAT RS3, DACa potrzebuje do audio-video; koncerty, filmy, 

Edytowano przez Tomasitto108
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam serdecznie użytkowników i sympatyków marki Atoll.

Jestem na etapie kompletowania zestawu stereo, więc zwracam się do bardziej doświadczonych kolegów w temacie. Co myślicie o tym zestawieniu:

https://www.olx.pl/oferta/atoll-streamer-st-100-atoll-wzmacniacz-in-100-CID99-IDngbCV.html 

Wiem że powinienem zacząć zakup od kolumn, ale jeśli uważacie że ww oferta jest ofertą atrakcyjną pod względem ceny to zakup mogę zacząć "od tyłu". Tym bardziej że z tego co widzę IN 100 cieszy się sporą popularnością i dobrymi ocenami.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena zestawu w mojej ocenie jest niezła. Z tego co widzę sprzęt został zakupiony w 2014 r. Czyli nie są to chyba wersje SE, co oczywiście nie jest problemem, bo zmiany w kolejnych wersjach są kosmetyczne. Nie będę pisał jakie ceny osiągają te urządzenia na rynku wtórnym, bo to każdy może sobie sprawdzić. Jeśli sprzęt jest w idealnym stanie technicznym i sprzedawca gotów jest do negocjacji w kwestii ceny, to warto się tym zestawem zainteresować. Streamer ST100 stylistyką dźwięku przypomina trochę CD100 więc jest to duży plus. O wzmacniaczu nie będę pisał, bo ma dużo pozytywnych ocen.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz z tego ogłoszenia to druga wersja, a streamer-pierwsza.

Dużo lepszym wyjściem (wg mnie) jest zakup nowszych wersji, a w tej chwili na Alle i w ogłoszeniach na AS jest dwumiesięczny zestaw IN100 + CD100 w dobrej cenie. Masz prawie nowy zestaw na gwarancji za 2/3 ceny. A taki set jest bardzo dobry :-)

Pozdrawiam

PS. Spokojnie można dobrać kolumny później

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję @RoRo za info.

Tym samym zostałem właścicielem zestawu IN100 SE + CD 100 SE2, gdzie praktycznie zakupu CD nie brałem pod uwagę. W założeniach przed zakupem źródłem dźwięku miał być odtwarzacz sieciowy (serwisy muzyczne Tidal, Spotifi, Radio int.). Jednak po negocjacji ceny zdecydowałem się na zakup ww kompletu - tym bardziej że sprzęt jest praktycznie nowy, na gwarancji i ze wszystkimi papierami. 

Może ktoś z forumowiczów ma do podobnego zastawu podłączony nie drogi odtwarzacz sieciowy który będzie spełniał moje oczekiwania? Czy też może takie rozwiązanie nie jest dobrym pomysłem?

W obecnej sytuacji zostaje mi jeszcze dobór kolumn. Myślę że do elektroniki Atolla nie będzie z tym większego problemu.

Jak pisałem wcześniej (w innym temacie), w pierwszej kolejności będę chciał odsłuchać Atolla z AudioSolutions Overture 0202B i ze względu na warunki  akustyczne jakie mam w swoim pokoju będę raczej zmierzał w kierunku rozwiązań kolumn podstawkowych. 

Mam nadzieję że dokonałem dobrej decyzji zakupując ww zestaw elektroniki?.

Mile widziane wasze spostrzeżenia i sugestie oraz propozycje ewentualnych zestawów głośnikowych. 

Pozdrawiam i jeszcze raz dziekuje @RoRo za info. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomSun77,

Gratulacje! Witaj w klubie ATOLLa. Cieszę się, że się zdecydowałeś na ten zakup i jestem (prawie) pewien, że będziesz zadowolony z zakupu. Masz najnowsze dostępne wersje "setek".

No to teraz kolejne kroki przed Tobą: czy masz w tej chwili jakieś kolumny oraz kable połączeniowe? Ile możesz przeznaczyć na resztę sprzętu i co jeszcze (oraz w jakieś kolejności) musisz/chcesz kupić?

Co do kolumn - to przede wszystkim podaj potrzebne informacje: jaka jest powierzchnia pokoju, jakiej muzyki słuchasz i ile możesz wydać na kolumny. Do tego trzeba jeszcze będzie wydać "trochę" pieniędzy na kable, a ATOLL lubi dobre.
Czy masz już jakieś kable - a może sprzedający ma kable których może się pozbyć?

 

Co do streamera - to niestety ATOLL w tym wypadku jest daleko z tyłu, więc szukaj innych firm. Podaj kwotę jaką możesz przeznaczyć na streamer.

Jeśli masz ograniczone środki, to przede wszystkim zacznij od kolumn. Wspomniałeś o podstawkowych - możesz np. zastanowić się nad Atohm Sirrocco 1, czyli kolumnami tego samego producenta

http://www.audioforte.com.pl/node/4079?prod=120&cat_main=500&cat_sub=510

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomSun77 też gratuluję. Kolejny Kolega w Klubie Atolla - mam nadzieję - to cieszy. :14_relaxed:

W klubie znajdziesz informacje jakich kabli głośnikowych używamy w naszych systemach. W innych klubach i w klubie Atolla są testy - opisy kolumn, z którymi współpracował wzmacniacz Atolla. Zapewne je czytałeś. Trop jaki podał RoRo jest dobry. Warto się nad tym zastanowić. Może Simson coś też podpowie. Może jednak na początek podaj informacje, o które prosił RoRo.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w wiadomości od sprzedającego otrzymałem taką odpowiedz: 

"Muszę kolegę lojalnie uprzedzić, że wzmacniacz Atolla ma fabrycznie brumiące trafa...  Jeśli to problem, to wolę, żebyś wiedział..."

Czy takie burczenie żeczywiście ma miejsce jeśli chodzi o ten wzmacniacz? Jeśli tak to czy jest to bardzo słyszalne i irytujące? Sprzedający wspomniał że po kontakcie z dystrybutorem Atoll'a, czyli firmą Audio Forte powiedziano mu że taka sytuacja ma miejsce w 90% sprzedawanych wzmacniaczy.

Bardzo Was proszę o odpowiedz co o tym fakcie myślicie.

Pozdrawiam

Edytowano przez TomSun77
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TomSun77, zapewne zaraz koledzy - posiadacze wzmacniczy Atolla - napiszą czy u nich występuje ten problem. Ja u siebie, w monoblokach innej firmy miałem takie właśnie dolegliwości transformatorów. Myślałem że to wada sprzętu. Trochę poczytałem i zdecydowałem się na zakup listwy Tomanka z wbudowanymi DC-Blockerami, Tap-8. Buczenie jak ręką odjął, ponadto sprzęt wytwarza znacznie mniej ciepła. Poczytaj na stronie Tomanka o działaniu DC- Blockerów, bo opisy pana Tomasza to nie pusty marketing.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz spotykam się z taką sytuacją. W moim IN200 transformator nie buczy/brumi. Myślę, że we wzmacniaczach Kolegów z klubu też nie występuje takie zjawisko, przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo. Raczej wykluczyłbym tzw. mechaniczne buczenie trafo. Dziwne byłoby też, aby forma Atoll wiedząc, o tym, że w 90% ich wzmacniaczy pojawia się taka przypadłość nic z tym nie zrobiła. Nie posiadam też takiej informacji od Panów z AF.
Nie chcę się wypowiadać, gdzie tkwi przyczyna brumienia, bo musiałbym posiadać więcej informacji.

Jak pisze Kolega Miles listwa Tomanka z DC-Blockerami jest wyjściem. Też mam taką z DC-Blockerami (może nie taką samą, bo wykonaną wg mojej koncepcji), choć w innymi torze. Sprzęt Atolla pracuje pod listwą Enerr. Przy okazji kontaktu z Panami z AF porozmawiam na powyższy temat.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie podlinkować na szybkiego dwie dyskusje w sieci dotyczące takich problemów. Myślę, że można by takowe znaleźć w odniesieniu do wielu sprzętów różnych marek. Niestety tzw. składowa stała w sieci elektrycznej to obecnie powszechne zjawisko. Świat idzie do przodu: ładowarki telefonów, tabletów, czy setki innych urządzeń opartych na zasilaczach impulsowych wyrastają jak grzyby po deszczu.

http://www.audiostereo.pl/klub-atoll_77927.html/page__st__690

http://www.audiostereo.pl/dc-bloker-do-koncowek-mocy_133618.html

Oczywiście każdy egzemplarz urządzenia może być trochę inny, tak jak każdy z nas ma w różnym stopniu zanieczyszczoną domową sieć elektryczną.

Zaznaczam raz jeszcze, że nie chodzi tu tylko o Atolla; to mogą być coraz powszechniejsze problemy z siecią elektryczną.

@TomSun77, może zapytaj sprzedawcę czy próbował walczyć ze składową stałą. Osobiście jak sprzedawca naciska mocno z czasem to zawsze odczuwam z tego powodu dyskomfort. Nie wiem skąd jesteś, bo np. mógłbyś pożyczyć na jeden dzień DC-Blocker i sprawdzić. Z resztą może się jeszcze okazać, że u Ciebie by nie buczało. Decyzja należy do Ciebie. Ja jednak nie śpieszył bym się. Podaż tych wzmacniaczy jest relatywnie duża, więc dość szybko można znaleźć swój wymarzony egzemplarz.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także nie mam żadnych problemów z buczeniem przy IN100SE, również się z tym nie spotkałem. Może to zależy od jakiś czynników, które miał właściciel? Może coś było nie tak podpięte, jakiś sprzęt domowy zakłócenie wprowadzał ? Zaś jeśli coś takiego wystąpi to @Miles wydaje się znalazł receptę na dolegliwość. A obecny właściciel pozwoli na test u Ciebie ? 

Podaję link do tematu w innym wątku @TomSun77'a :

Pomieszczenie nie jest małe, ale uważam, że większe konstrukcje podstawkowe w takim rozkładzie sprawdzić należy. Ale wcześniej czekamy na odpowiedzi autora wątku na zadane pytania.

@TomSun77, poza odpowiedzią na pytania możesz wstawić zdjęcie całej ściany przy której stoją kolumny (ściana tylna za kolumnami) oraz to co masz za plecami (także całą długość) ?

Edytowano przez Simson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedający set Atoll'a twierdzi że nie posiada żadnej listwy przeciwzakłóceniowej i że bardzo blisko domu stoi transformator wysokiego napięcia - więc może to jest jedną z przyczyn burczenia wzmacniacza. Jeżeli okaże się że sprzęt będzie burczał w moim pomieszczeniu a listwa przeciwzakłóceniowa nie zda egzaminu to najzwyczajniej w świecie wzmacniacz zareklamuję. 

@Simson, jutro jak znajdę chwilę to wstawię dokładniejsze zdjęcia pokoju z wymiarami i postaram się wyczerpująco odpowiedzieć na Wasze pytania. 

Ostatecznie od zakupu elektroniki nie odstąpiłem i czekam na przesyłkę. 

@Miles, dziękuję za podlinkowanie tematów i podzielenie się własnymi spostrzeżeniami 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nawet się nie waż odstępować ;) to naprawdę świetny sprzęt. Czekamy więc na wypowiedź. Nie zrażaj się też 25m2 co do większych kolumn podstawkowych, bo w pewnych kształtach naprawdę bardzo dobrze to może brzmieć. Mi np brakuje z metra do przodu (co dałoby pomieszczenie łącznie około 23 m2) i wiem, że wówczas byłoby na pewno lepiej z rozstawem i wrażeniami odsłuchowymi. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też podobnie jak Simson uważam, że nie należy rezygnować tak szybko z zakupu. To co napisał Miles może być przyczyną brumienia. Raczej problem nie leży w elektronice urządzenia, bo w takiej sytuacji wysyła się sprzęt do serwisu w ramach gwarancji. Choć ja śledzę wątek klubowy na tamtym forum nie natrafiłem poza cytowaną wypowiedzią na inne informacje dotyczące brumienia transformatorów we wzmacniaczach Atoll.  Dziwne mi się też wydają informację, które przekazali sprzedającemu z firmy AF o tym, że w 90% - ach wzmacniaczy brumi trafo.

Jeśli chodzi o kolumny to w 25m kw. śmiało bym wstawiał podłogówki. Ja na 20m kw., trudnych do adaptacji akustycznej (też niemal kwadrat) mam dwie pary kolumn podłogowych. Przez to pomieszczenie przewinęło się przez kilka lat, również w czasie wspólnych testów z RoRo kilkanaście kolumn podłogowych. Obecnie Atoll IN200 napędza duże podłogówki ADAM Pencil i Sonus Faber Concerto Grand Piano. Gościnnie są u mnie Totem Hawk i nie ma problemów.
Oczywiście tak jak pisze Simson brałbym też pod uwagę jakieś kolumny podstawkowe. Z tego co przeczytałem w innym wątku preferujesz dźwięk ciepły i soczysty. W tym miejscu proponowałbym np. Chario Delphinusy. Posłuchałbym też podstawkowych, które ma Simson. Zresztą wybór zależy też od budżetu jaki przeznaczysz na kolumny.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 20.07.2017 o 20:37, RoRo napisał:

No to teraz kolejne kroki przed Tobą: czy masz w tej chwili jakieś kolumny oraz kable połączeniowe? Ile możesz przeznaczyć na resztę sprzętu i co jeszcze (oraz w jakieś kolejności) musisz/chcesz kupić?

Co do kolumn - to przede wszystkim podaj potrzebne informacje: jaka jest powierzchnia pokoju, jakiej muzyki słuchasz i ile możesz wydać na kolumny. Do tego trzeba jeszcze będzie wydać "trochę" pieniędzy na kable, a ATOLL lubi dobre.
Czy masz już jakieś kable - a może sprzedający ma kable których może się pozbyć?

 

Sprawa ma się następująco: 

- obecnie jestem (jeszcze) w posiadaniu zestawu Marantz sr5009 oraz zestawu kolumn Quadral Argentum 5.1 (kolumny frontowe to Argentum Sam 07), w kinie to jeszcze jakoś zabrzmi ale jeśli chodzi o stereo to niestety "szału nie ma" (sztucznie brzmiące-męczące rejestry średnio tonowe i wysokie a jeśli chodzi o bas to też wrażenia nie robi, obecnego okablowania nie biorę w ogóle pod uwagę 

- w poniedziałek spodziewam się dostawy zakupionego zestawu Atoll'a i w pierwszej kolejności chcę się skupić na dobraniu i zakupie odpowiedniego zestawu kolumn. Żona lubi posłuchać pop'u, soft-rocka. Ja zaś słucham prawie wszystkiego z naciskiem na: nu-jazz, soul, chill, hip-hop z wyłączeniem "disco i disco podobnie brzmiącej muzyki" 

- budżet jaki chcę przeznaczyć na kolumny to kwota w przedziale +- 5000 pln (konstrukcje podstawkowe lub wolnostojące - najlepiej w białym kolorze - nie chcę zaburzyć stylu umeblowania mieszkania), czy Atoll dobrze zgra się z np: Pylon Diamond 25 ewentualnie Diamond 28, Audio Academy Phoebe III lub np Dynaudio Excite X18. Zależy mi na dobrej stereofonii, czystym klarownym detalicznym odsłuchu oraz dosyć nisko schodzącym basem (nie dudniącym-męczącym) oczywiście proporcjonalnie do warunków akustycznych jakie posiadam 

- co do zmian umeblowania pod kątem akustyki, to nie chciał bym za wiele zmieniać. Kolumny niestety będą musiały stać dosyć blisko ściany 20 - 40 cm w zależności na jakie konstrukcje się zdecyduję

- kable głośnikowe które biorę pod uwagę to: Tellurium Q Blue. Co myślicie o tej pozycji? Jeśli chodzi o kabel zasilający to zakup takowego też biorę pod uwagę ale to w późniejszym czasie i nie mam na tą chwilę wystarczającej wiedzy jaki kabel miał by to być. To samo tyczy się interkonektów - zdaję sobie sprawę że nie mogą to być kable najtańsze, ale chciał bym dobrać takie które optymalnie będą nadawały się do zestawu.

Poniżej wstawiłem aktualne zdjęcia pokoju w którym będziemy korzystać z zestawu. Napiszcie co o tym wszystkim myślicie i jakie jest Wasze zdanie co do moich planów. 

Dziękuję i pozdrawiam.

 

 

FullSizeRender 8.jpg

FullSizeRender 9.jpg

FullSizeRender 7.jpg

 

 

FullSizeRender 6.jpg

 

 

Edytowano przez TomSun77
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro masz budżet 5 tysięcy na kolumny - to również podłogowe (białe - tak samo jak podstawkowe o których wcześniej pisałem) Sirocco się załapią :-)

http://www.audioforte.com.pl/node/4080?prod=120&cat_main=500&cat_sub=510
 
Jeśli chodzi o kable głośnikowe - to warto rozważyć (najlepiej używane) trochę droższe kable Tellurium Q Black. Kabel IC chyba dostałeś w komplecie? Zasilające możesz kupić na końcu...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodzę się z propozycjami Moderatorów. Co do Chario Delphinusi jak również kolumny Atohm. Cena za jaką planujesz system nie jest ceną małą, więc warto ponieść koszty relatywnie niewielkie, aby dany system odsłuchać z każdą propozycją, zaś Ci dwaj Panowie (moderatorzy) wiedzą o czym piszą i tego typu zdania z ich strony traktuj bardzo poważnie. Pamiętaj, że tygodnie lub miesiące szukania zaowocują latami przyjemności z odsłuchu. Przyznam szczerze, że Chario także chciałem odsłuchać, ale jak usłyszałem swoje AudioSolutions uznałem, że na tyle odstają od reszty, już odsłuchanych kolumn, w przedstawionym przez Ciebie budżecie, że się na nie zdecydowałem. Mogłem szukać dalej, ale po około pół roku poszukiwań uznałem, że znalazłem swoje brzmienie i nie chcę dalej szukać. Wiesz.... wybierać można latami, ale chyba nie o to też chodzi. 

Z tego co widzę na ostatnich zdjęciach uważam, że kolumny podstawkowe mogą pięknie zabrzmieć ( wysunięte ku przodowi, co nawet nie przeszkodzi w funkcjonowaniu pomieszczenia jako salon). We wcześniejszym wątku widząc odległości przez Ciebie nakreślone jestem przekonany, że konstrukcje większe podstawkowe sobie poradzą. No chyba, że oczekujesz zagłuszającego wszystko basu. 

Namawiam także do posłuchania cenowo zbliżonych Twojemu budżetowi kolumn głośnikowych marki  Xavian. 

Jeśli chcesz znać moje zdanie co do kolumn Pylon Diamond to powiem tak: Słyszałem je w kilku konfiguracjach, nie powiem, że to złe konstrukcje w danym budżecie, ale jak je porównam brzmieniowo do swoich (tańszych nieznacznie podstawkowych) to subiektywnie zauważam dość dużą różnicę. Wspomnę tylko, że różnica nie była kosmetyczna. A co ciekawe, że Diamondy zawsze słyszałem z teoretycznie lepszymi wzmacniaczami niż IN100. 

Pamiętaj, że każdy w brzmieniu szuka czegoś innego, różnym osobom podobają się inne brzmienia. Polecam w Twoim układzie pomieszczenia odsłuch kolumn podstawkowych (szczególnie tych co sam wybrałem) jak również niewielkich podłogowych, a temu żeby świadomie dokonać wyboru. Mając takie pieniądze sprawdź w podobnym budżecie różne konstrukcje. W Gdańsku poza AudioSolutions posłuchasz wielu konstrukcji (włącznie z Xavian). Jak masz blisko do trójmiasta, to wizyta konieczna. W Gdańsku poza jedynym salonem w Polsce sprzedającym między innymi  AudioSolutions masz jeszcze salon "Albatros" (są też w Gdyni), który także warto odwiedzić.  

I co również warto pamiętać, nie ulegaj pierwszemu wrażeniu (często efekciarskie), ale uważam, że propozycje przedstawione przez Moderację: @Belfer54 oraz @RoRo (oraz swoje B|) do efekciarskich nie należą. To są brzmienia melomańskie, audiofilskie, pełne, rasowe. Nie dla basolubów ......to brzmienia dla koneserów. Zaś od Ciebie zależy który z przekazów koneserskich wybierzesz. Diamondy to klasa-dwie niższa (oczywiście to o czym napisałem to moje subiektywne zdanie). 

...i co najważniejsze, Atoll to na tyle rasowy sprzęt wzmacniający, że kolumny kilkukrotnie droższe, niż te co polecamy do tej marki, odstawać nie będą. To dobra baza pod ewentualne, przyszłościowe zmiany, na jeszcze bardziej wyrafinowane konstrukcje głośnikowe. 

Edytowano przez Simson
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TomSun77,

proponuję byś przeniósł na razie dyskusję i pytania o kolejne zakupy do Twojego wątku "Prośba o pomoc w zakupie STEREO w kwocie 10000-12000" który założyłeś 2 tygodnie temu, bo posty zaczynają się dublować.

https://forum.audio.com.pl/topic/46858-prośba-o-pomoc-w-zakupie-stereo-w-kwocie-10000-12000/#comment-185985

Pozdrawiam
PS. Napisz tam odpowiedź na pytanie: kolumny mają być przede wszystkim białe, czy niekoniecznie?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Atoll In200 obecnie burczy. Super Tomanek wcale nie załatwi sprawy, jak inni piszą, bo najważniejsza jest instalacja, jeśli masz starą, mieszkasz na wsi, masz blisko transformator, to burczący bedzie... najlepiej zainwestować w dobrego UPS, który daje czysty sinus na wyjściu... wedy buczenie jest ledwo słyszalne. Jak masz dobra instalacje to Buczenie nie powinno być duże. U mnie Atoll in200 zawsze wydawał jakieś dźwięki - mniejsze lub wieksze (trzy razy sie przeprowadzałem: Wrocław, Olsztyn, teraz wieś). Teraz kiedy mieszkam na wsi z licha instalacja i transformatorem kilkanaście metrów od domu mam duże buczenie, ktore mozna redukować na różne sposoby.

Sytuacja sie zminia jak prąd: jak mam fazę w lewej dziurze gniazdka, to na wysjciu z kabla wychodzi mi przez N, sprzęt burczy bardziej in200 nieprzyjemnie grzeje sie. Zmieniam w gniazdku, na wyjście z prawej na kablu wyjście jest wtedy na L, grzeje sie dużo mniej, mniej burczy. 

Najlepiej u mnie jest wtedy kiedy jeszcze do drugiej opcji podpinam UPS, do niego Tomanka; U mnie UPS uspokaja dźwięk i wprowadza spokój w kondensatorach, a Tomanek robi tylko kosmetykę... 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diamond 28 mogą być za duże dla Atolla 100, oczywiscie najlepiej wziąć "paczki do siebie do domu i sprawdzić". Zdjęcia twojego salonu, jednak pokazują, ze D28 to zły pomysł, nie mogą stac tak ściśnięte w kącie jak sprzet ze zdjęć. Diamondy potrzebują dużo przestrzeni. Sam mam Pylony Diamond 25, zrobiłem małe przemeblowanie w moim salonie, przestawiłem kolumny; dźwięk jest o niebo lepszy: Wreszcie mam basu ile potrzebuje. Śmiem twierdzić, ze do Diamentów 25 tez musiałbyś przemeblować salon. Warto wziąć do domu i posłuchać.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...