Skocz do zawartości

ATOLL - czyli francuska robota


Recommended Posts

W końcu po dłuższym czasie wieczór wolny, więc okazja do kolejnych doświadczeń tak ostatnio zaniedbanych.

Przedstawiam test porównawczy Atoll IN 100SE z amplitunerem kina domowego ONKYO TX -SR 501 TE przy kolumnach M-Audio HTS 501

 

Platforma testowa:

wzmacniacz Atoll IN 100SE

amplituner ONKYO TX -SR 501 TE

kolumny M-Audio HTS 501

 

źródło: laptop, pliki (FLAC różnej gęstości),  

DAC: Atoll DAC 100 SE

Okablowanie:

głośnikowe -bez nazwy, jednakże jest to miedź (żadne miedziowanie), jednakże mają kilkanaście lat (odświeżone końcówki- przycięte, skrócone).

DAC łączony z urządzeniami kablem RCA Kimber Tonik.

 

Jako pierwszy na warsztat odsłuchowy trafił ONKYO. Jest to amplituner wielokanałowy (6.1), który został zakupiony około 13- 15 lat temu. Teraz jego cena waha się w granicy 300 zł – 400 zł.

Postaram się sprawiedliwie opisać jego brzmienie na tle Atoll'a. Jasnym jest, że takie porównanie nie ma najmniejszego sensu, gdyż przepaść jakościowa (jak i cena) jaka dzieli te dwa urządzenia jest ogromna.

Powyższe kino domowe za jakiś czas wystawię tu na sprzedaż, ale bądźcie spokojni, bardzo sprawiedliwie i obiektywnie opiszę swoje wrażenia i nie będę nic koloryzował ku zachwalaniu.

 

Otóż przedstawiony amplituner ONKYO w muzyce sprawuje się niezbyt korzystnie (słuchany na powyższych kolumnach M-Audio). On sobie najzwyczajniej w świecie sobie nie radzi. Jego brzmienie w muzyce jest bardzo chaotyczne. Niektóre utwory trudne potrafią zabrzmieć w miarę (powiedzmy) przyzwoicie, zaś przy innych (teoretycznie łatwiejszych) potrafi się pogubić mocno. Najniższe rejestry to jeden wielki chaos. Ciężko wyczuć jak w danym utworze najniższe tony się zachowają - loteria. Reszta przekazu także lotów adekwatnych do ceny. Generalnie nie sądziłem, że aż tak przekaz popsuje, oszuka.

Następnie zamieniłem ONKYO na Atoll'a. Różnica oczywiście znaczna. Po kilku utworach okazało się, że Atoll okiełznał praktycznie cały przekaz muzyczny (ale Atoll kosztuje kilkanaście razy więcej). Atoll uspokoił go, zniknęła nieprzewidywalność i można było przewidzieć jak dany utwór zabrzmi. Atoll ewidentnie ukazał charakter brzmienia kolumn (brzmiały jak brzmiały, ale równo, przewidywalnie, powtarzalnie w różnych utworach), a także ich niedoskonałość w porównaniu do kolumn jakie posiadam. Zniknęła nieprzewidywalność zaś pojawiła się jakaś koncepcja. Jakiś uporządkowany przekaz dźwiękowy. Znając dobrze utwory usłyszałem lekkie dążenie ku doskonalszemu przekazowi, ale ciężko byłoby to wyłapać, nie znając lepszego brzmienia jakie mam na co dzień.

 

Było lepiej, znacznie lepiej, ale „smaczków dźwiękowych” nie doświadczyłem. Nie pojawiały się kolejne plany brzmieniowe, tła muzyczne, miłe dla ucha niedociągnięcia dźwiękowe (ciężkie do wyłapania), różnicowanie wybrzmień i przede wszystkim odstawało wszystko barwą, muzykalnością i „atakiem dźwiękowym”. Scena też nie tak ulokowana, ale znacznie lepiej niż z Onkyo, znacznie lepiej.

Generalnie kolumny przy dobrym „napędzie” jak na cenę rynkową nieznacznie mnie zaskoczyły, ale amplituner okazał się dość słabą konstrukcją do muzyki.

 

Myślę, że kolumny mogłyby pokazać trochę więcej w większym pomieszczeniu, gdyż u mnie w 18m2 ewidentnie „nie mieszczą się z basem” absolutnie są za duże (mają dodatkowy głośnik basowy z boku- dość duży). To są kolumny do ponad 20m2 (podejrzewam że 25m2 to optimum).

 

Reasumując:

Amplituner w stereo sobie nie poradzi na pewno, w kinie domowym go nie testowałem. Kolumny to ciekawa konstrukcja jak na cenę oscylującą w granicy do 900 zł - 1000zł, ale nie do metrażu poniżej 20m2.

Z dobrym wzmacniaczem, w budżetowym przedziale cenowym to dobra propozycja na początek przygody, ale na pewno nie dla (nawet) średnio zaawansowanych audiolubów. To nie ta klasa, nie ta jakość, nie te wrażenia- bądźmy szczerzy. Za lekko ponad 1000 zł nie spodziewajmy się euforii w przekazie muzycznym. Tyle to komplet dość budżetowych kabli do systemu kosztuje.

…..zaś Atol IN100SE ponownie mnie nie rozczarował. Brylował w towarzystwie budżetowym, miałem wrażenie jakby chciał powiedzieć: „ niedowiarku, myślisz, że nie rozkręcę tej budżetowej imprezki ? ” i robił co tylko można, żeby świetnie się zaprezentować, co też uczynił bezsprzecznie (ale to chyba każdy by przewidział bez testów).

 

...a ja przepinam Atoll'a do Overture 202B, czas wrócić na przyzwoity poziom brzmieniowy ;) 

20170728_191149.jpg

20170728_191843.jpg

20170728_205248.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek fajnie, że opisałeś swoje wrażenia z odsłuchów ampli i kolumn M-Audio HTS 501. Jak sam piszesz do przewidzenia był efekt końcowy. Nie ta klasa "zawodnika", tym bardziej, że setka Atolla spokojnie radzi sobie z lepszymi rywalami. 
Twoje odsłuchy, to jeszcze jeden dowód na to, że ampli przeznaczone do kina domowego nie nadają się do słuchania muzyki stereo, nawet jeśli są znacznie droższe od testowanego egzemplarza. Zapewne ten Onkyo może być zaczątkiem kina domowego dla początkującego kinomana.

Tak nawiasem mówiąc muszę kiedyś posłuchać Twoich Overture 202B. Ciekawią mnie te kolumny oraz tej samej firmy podłogowe Overture O203F. Jedne i drugie mają dobre recenzje, choć jak pisze się podstawkowe nie są przeznaczone do dużego metrażu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Simson,
jaki model odtwarzacza DVD podłaczałeś - to chyba też Onkyo?
Amplituner 501 to najtańsza seria (albo drugi od dołu model - bo w niektórych latach bywały jeszcze niższe "trzysetki") i raczej trudno oczekiwać cudów w graniu od tego modelu. Dopiero wysokie modele wielokanałowego sprzętu grają przyzwoicie w stereo... choć i tak "czysty" sprzęt stereo wyjdzie taniej i będzie lepiej grał. No ale Ty to wiesz, ja to wiem - i wiele innych osób także B|

Fajne testy przeprowadziłeś!

TomSun77,
dla przypomnienia - ogłoszenia o sprzęcie należy dawać w dziale GIEŁDA, a nie w wątkach tematycznych.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Romanie, to model Onkyo DV- SP501 - od kompletu. Jednakże ten odtwarzacz podłączony cyfrowo do DAC Atoll'a przy CD radzi sobie niespodziewanie dość dobrze. Nie przy każdej płycie (ale to jest kwestia raczej wydania CD). Marku, 203F nie słuchałem, ale jak będzie okazja to z niej skorzystam. Swoje 202B jeśli będzie tylko okazja (jakiś wyjazd do Warszawy) postaram się zabrać chociaż na chwilę. Faktycznie piszą, że te kolumny nie są do pomieszczeń dużych (i faktycznie nie są), ale jaka powierzchnia jest dużą powierzchnią i dla kogo ? Postaram się przy chwili wolnego wykonać test razem z Atoll'em u kolegi (pomieszczenie około 24m2  -25m2). To że sobie ten zestaw tam poradzi jestem praktycznie przekonany, no ale zobaczymy co okaże się w rzeczywistości. 

Powyższy test potraktowałem jako ukazanie tego (przede wszystkim uświadomienie sobie), co zyskujemy wraz z dużo większymi nakładami na system. Wniosek może pojawić się tylko jeden, zysk jest bezwzględny, warty materialnych wyrzeczeń (oczywiście to moja subiektywna ocena). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam,

przymierzam się do wymiany wzmacniacza i jednym z typów jest Atoll in 80 z rynku wtórnego. Śledząc powyższy wątek oraz opinie o poszczególnych wzmacniaczach Atoll`a, większość osób zdecydowanie bardziej rekomenduje model in100. Niestety wyższy model zdecydowanie przekracza zaplanowany budżet i stąd pytanie czy pomiędzy 80 a 100 jest aż tak zdecydowana różnica?

 

Zależy mi na dobrej rozdzielczości i ilości dużej ilości detali na górze, jak i średnicy oraz dobrej podstawie basowej; z zachowaniem muzykalności - czyli bez nadmiernej suchości w brzmieniu.

W większości słucham na niższych poziomach głośności, więc przy dość łatwych kolumnach, nie jest mi niezbędna jakaś ogromna wydajność prądowa wzmacniacza.

 

Pomieszczenie > 35 mkw, średnio zaadaptowane akustycznie.

Muzyka: dużo jazzu, wokali, trochę progresywnego rocka i czasami klasyka.

Kolumny: Asw Cantius VI, Canton Ergo Sc-L

 

 

Będę wdzięczny za opinie osób, które miały styczność z powyższymi modelami i mogą pomóc.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ATOLL IN100 jest lepszy (i o tysiąc droższy). Ale nie znaczy to, że nie warto kupować IN80 :-)
Myślisz o pierwszej wersji tego wzmacniacza czy o 80SE?

Wspomniałeś o dwóch parach kolumn - na których będziesz grał? ATOLL nie daje możliwości podłączenia 2 par kolumn i wyboru między jedną a drugą.... Zarówno z SC-L jak i z Cantiusami da sobie radę, moc i wydajność ma wystarczającą.

Pozdrawiam
PS. Poza tym - w razie potrzeby i dodatkowych środków możesz uzupełnić IN80 o końcówkę mocy AM100.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :)

Od wczoraj jestem szczęśliwym posiadaczem Atoll-a In100 :) Kolumny podpięte to Audio Academy Phoebe III. Do tej pory słuchałem muzyki na Camgridge Audio Azur 651A oraz odtwarzacz CD Azur 640 C. Odtwarzacz na razie zostaje ale w planach jest Atoll CD100. Posiadam jeszcze gramofon Rega RP1.Wzmacniacz jest już wystawiony do sprzedania. Wcześniej byłem na odsłuchu w sklepie w Pabianicach i porównywałem z moim Cambridge i zdecydowanie Atoll poprawił jakość dźwięku :) Ma moc klocek ;) jeszcze więcej dobrego basu i co najważniejsze więcej góry. Wzmacniacz potrafi się dostosować do różnej muzyki, słucham metalu, rocka, pop. 

Trzeba będzie pomyśleć o okablowaniu zasilającym i sygnałowym :)

Pozdrawiam

Garos

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoRo

dziękuję za odpowiedź i sugestię odnośnie końcówki AM100 w przyszłości - dobry pomysł.

Mam świadomość, że Atoll in 100 [se] byłby pewnie lepszym wyborem, ale różnica 1.000 pln w cenie, nie jest bez znaczenia. 

 

Ponieważ niestety in 80 [bez SE] został już sprzedany, mógłbyś się jakość odnieść do Myryad`a Mi120 w kontekście Atoll`a in 80 w połączeniu z powyżej wymienionymi kolumnami?

Dodam, że w grę wchodzą przede wszystkim wieczorne, ciche odsłuchy.

 

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Dnia 2.10.2017 o 00:24, RoRo napisał:

 Poza tym - w razie potrzeby i dodatkowych środków możesz uzupełnić IN80 o końcówkę mocy AM100.

IN100 ma słabą sekcję pre, dlatego po ByPass gra lepiej jako końcówka, tym bardziej IN80 nie "zablyszczy" jako przedwzmacniacz dla końcówki AM100.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Cześć , posiadam Atoll IN100-SE Wzmacniacz do tego przetwornik  Dac Magic 100 chciałbym zmienić przetwornik na Atolla , jaki proponujecie.

nie bardzo wiem co wybrać i jakie kabelki do tego  RCA USB Optyk.

z góry dziękuje.  

Edytowano przez RoRo
Nie ma sensu cytować całej wypowiedzi!. Cytuj fragment do którego się odnosisz...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, ochut napisał:

...chciałbym zmienić przetwornik na Atolla , jaki proponujecie.

Ochut.
Z przetworników firmy ATOLL najlepszy jest DAC200. Więc taki proponuję.
A co do kabli - nowe czy używane? Jakie długości i cena???

Pozdrawiam
PS. Mógłbyś się bardziej przyłożyć do swojego pierwszego postu i choćby podać zakres cenowy... Co powinno być zawarte tworząc nowy wątek masz podane w "Pierwszych postach". Przeczytaj bieżący wątek to będziesz wiedział o co chodzi!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RoRo,

Przepraszam ze tak mało napisałem, wiec interwsuje mnie zmiana Dac teraz posiadam CA 100

Myślałem nad Atolem, posiadam IN 100-SE gra naprawdę świetnie.

Przetwornik będzie spięty z tv optykiem , z laptopem po usb

Znalazłem coś takiego.

http://www.hifistation.pl/pl/p/Atoll-DAC100-BlackSilver-Przetwornik-cyfrowo-analogowy-/3863

http://www.audioforte.com.pl/node/3803?prod=20&cat_main=1133&cat_sub=1137

ten pierwszy to ma wymiar chyba zły, rozmawiałem z panem w sklepie mówi ze taki jest 44cm

kwota która mogę przeznaczyć to 2800.

jaki proponujesz?

 

pozdrawiam

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ochut

A dlaczego wszystko musisz mieć od Atolla, u mnie AM100 pyka z Heglem HD12 w roli pre/DAC amp i jest lepiej niż dobrze.

Chociaż ostatnio przerzucam trochę wzmacniaczami Rogue Audio Sphinx v2, Hegel H90, H190 obecnie Atoll IN300 cały czas z HD12.

Jest O.K. tylko u mnie akustyka, trochę uzdrawiaczy i porządne zasilanie.

W sumie to nie wiem co wybrać, ale AM100 gra w porządku, więc przeskok w górę dopiero przy takich wzmacniaczach j.w. odczuwam, miałem IN100 na testach bardzo szybko z nim przeszedłem do roli końcówki po ByPass jako integra gra słabiej jako końcówka dojrzalsze brzmienie wniosek jeden, słaba sekcja pre w nim wbudowana.

Szukaj ciepło grającego DACa coś jak Black Dragon można za 4 tyś wyhaczyć, chyba ze jestes ograniczony kasą to co innego.

P.S.

Zobacz za ile można lyknąć Audiolab M DAC z IN100 może być fajnie m DAC  gra po cieplejszej stronie do in100 jak najbardziej.

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, ochut napisał:

Znalazłem coś takiego.

http://www.hifistation.pl/pl/p/Atoll-DAC100-BlackSilver-Przetwornik-cyfrowo-analogowy-/3863

http://www.audioforte.com.pl/node/3803?prod=20&cat_main=1133&cat_sub=1137

ten pierwszy to ma wymiar chyba zły, rozmawiałem z panem w sklepie mówi ze taki jest 44cm

kwota która mogę przeznaczyć to 2800.

DAC 200 jest pełnowymiarowy i ma 44cm szerokości.

DAC100 oraz modele z wbudowanym wzmacniaczem słuchawkowym HD100 i HD120 są mniejsze i mają ciut powyżej 30cm szerokości (ok.32cm).
Jeśli nie potrzebujesz wzmacniacza słuchawkowego i DAC nie będzie służył jako przedwzmacniacz to proponuję rozejrzeć się za DAC100SE (jest lepszy od pierwszej edycji czyli DAC100). Wszystkie te przetworniki mają wystarczającą ilość wejść oraz ich rodzaje (coaxial, optyczne oraz USB typu B do podłączenia komputera). W komplecie dostaniesz w miarę niezły kabel cyfrowy.

Możesz też rozejrzeć się za używanym - sporo zaoszczędzisz :-)

Zresztą w kwocie którą masz zmieścisz się też z zakupem używanego AUDIOLABa M-DAC z dodatkowym zasilaczem Tomanka albo z nowszym modelem M-DAC Plus. Oba są bardzo udanymi modelami (i mogą pracować również jako przedwzmacniacze) z wbudowanymi świetnymi wzmacniaczami słuchawkowymi i pełną regulacją z pilota. Oraz mają XLRy - co też się może Tobie przydać w przyszłości.

Zarówno DACe ATOLLa jak i AUDIOLABy mają sporo wejść cyfrowych (zostanie jeszcze pare do wykorzystania) oraz możliwość sterowania pilotem.


DiBatonio - Kolega napisał, że może przeznaczyć maksymalnie 2800zł a nie 4 tysiące.
Poza tym nie powiedziałbym że M-DAC gra "po ciepłej stronie". Ale pomysł z tym modelem jest niezły...
Trochę niewyraźnie napisałeś: to w końcu grasz z IN100 w roli końcówki mocy czy na AM100? A co z IN300 o którym też wspomniałeś?
I po co Tobie  HD12 jak masz wbudowany niezły DAC w IN300?

Pozdrawiam
 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam AM100, bo gra lepiej niz integra IN100, a HD12 w roli pre/DAC amp. 

A IN300 mam wypożyczonego na odsłuchy, ostatnio przerabiałem wyżej wymienione wzmacniacze, ale obecnie ten tydzień mam IN300. 

Tak tak "niezłe" DACi są w każdym z ostatnio wypuszczanych wzmacniaczy jako dodatek z naciskiem na słowo "dodatek" praktycznie zawsze lub prawie zawsze w starciu z porządnym zewnętrznym dakiem leżą i kwiczą. 

Jak w IN300 jest bdb DAC to sole się nie wypowiadać...

P.S.

M DAC z zasilaczem tomanka gra cieplej i bardziej raczej spokojniej w pozytywnym znaczeniu, co IN100 wyjdzie na zdrowie.

 

 

Edytowano przez DiBatonio
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.01.2018 o 01:00, DiBatonio napisał:

Jak w IN300 jest bdb DAC to sole się nie wypowiadać...

Nie wiem co "solisz", ale czy widzisz różnicę między moją wypowiedzią "I po co Tobie  HD12 jak masz wbudowany niezły DAC w IN300?" a Twoją "Jak w IN300 jest bdb DAC to..."? Jakoś potrafiłeś zauważyć sens słowa niezłe.

Hegel H12 to koszt około 1/3 całego wzmacniacza IN300, więc trudno oczekiwać by nie był lepszy od wbudowanego.

Pozdrawiam
PS. Więc na przyszłość może trochę mniej sarkazmu w Twojej wypowiedzi

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

DiBatonio.
Może w wolnej chwili napiszesz o tym, co wniosła zmiana integry (IN100) na końcówkę (AM100) poza sporymi oszczędnościami?
Oraz jak się podobała i jak grała "trzysetka"...

PS. Zwracam uwagę Tobie - tak samo jak innym użytkownikom. A poprawiać swoje błędy można na każdym urządzeniu: laptopie, tablecie, komórce - wystarczy chcieć!.
Funkcja EDYTUJ jest właśnie po to, by użytkownicy z niej korzystali i poprawili błędy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Warto zauważyć, że w ofercie firmy ATOLL pojawiły się ulepszone produkty oznaczone jako wersja SIGNATURE - dotyczy to modeli z górnej półki:

Pre 300

transport DR, odtwarzacz CD, wzmacniacz IN i końcówka mocy AM serii 200.

Jest również do kupienia opcjonalny moduł wejść cyfrowych dla modeli Signature IN200 oraz PR300, a także taki moduł wejść cyfrowych dla modelu Atoll CD200 Signature.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

A dzwoniłeś już do dystrybutora ATOLLa - firmy Audio Forte - z tym pytaniem?
Spróbuj odłączyć i ponownie podłączyć kable bo może jeden z nich słabo kontaktuje (i jeszcze docisnąć kable) i po prostu pograj jeszcze trochę na tym wzmacniaczu, może się ułoży.

Pozdrawiam
PS. Witam kolejnego posiadacza IN-100 :-)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...