Skocz do zawartości

ATOLL - czyli francuska robota


Recommended Posts

Cytat

Atoll gra u mnie około 10 - 12h dziennie (z rana żonka włącza i zaczęła słuchać muzy). Muszę przyznać, że z tym wygrzewaniem sądziłam, że to fanaberie audiofilów...


Oj - więcej zaufania (choć i tak nie jest źle, skoro zdecydowałeś się na Atolla).
Wspominaliśmy wielokrotnie, że nowy sprzęt ATOLLa musi się wygrzać zanim osiągnie docelowe parametry. Oraz że jest wart zakupu.

A co do porównań - słuchaliśmy wielokrotnie różnych połączeń ATOLLa. No i DAC (obie wersje) są rzeczywiście zrobione solidnie (jak już sam zauważyłeś).

A poza tym zewnętrzny DAC jest lepszy i bardziej uniwersalny od płytki (karty rozszerzeń) , którą można
kupić oddzielnie i wsadzić do wzmacniacza (pod warunkiem, że ma się odpowiednią wersję i model wzmacniacza).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...tak wiem, zaufanie to podstawa. Jednakże czytając różne artykuły, generalnie na różne tematy spotykam się często z bzdurami wypisywanymi szczególnie w internecie, stąd może mój sceptycyzm. Jednakże tu na forum widzę, że starzy bywalcy mają ogromne pokłady wiedzy, temu dość często jest one moją lekturą. O Atoll'u też się tu dowiedziałem.

Co do zewnętrznego DAC'a zgadzam się jak najbardziej.
A między dwoma dac'kami Atolla zauwżyłeś jakąś szczególną różnicę? Jeśli tak to w czym ona się objawia o ile można wiedzieć ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie obie wersje DAC Atoll konstrukcyjnie różnią się. Podobno, tak twierdzą Panowie z AudioForte i dystrybutor, zmiany są spore. Różnica kolejna, to że DAC w wersji 2 ma możliwość sterowania pilotem. Bardzo przydatna funkcja. Oczywiście sterowania odbywa się przy pomocy pilota systemowego, czyli dostarczanego wraz ze wzmacniaczem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze sporo czasu, więc któregoś razu siądę porządnie do tematu. Generalnie staram się praktykować zasadę, że wydając od 1000 zł na cokolwiek staram się w temacie wiedzieć wszystko.

Zanim zdecydowałem się na Atolla, nie licząc samych odsłuchów, godzin na czytaniu (generalnie o audio, akustyce) spędziłem setki. Tym oto zakupem u siebie w towarzystwie zostałem okrzyknięty chorym psychicznie audiofilem ( gdzie do określenia audiofil to jeszcze mi duuużo brakuje), a przy okazji kimś stukniętym, bo chce jeszcze 300 zł wydać na interkonekt i jeszcze mówi, ze to i tak tanio. Jednakże co się dziwić, gdy dla większości osób sprzęt audio to tylko Sony, Panasonic lub plastiki Philipsa.

Nie zapomnę jednego określenia znajomego, który zapytał co kupiłem. Na słowo Atoll powiedział: "nie znam, co to za gówno ?" po tym jak usłyszał cenę, kolejne stwierdzenie: " za sam wzmacniacz ??? żeś chłopie przepłacił, ja taniej mam Denona i 5 "głośników" KD" (jakieś Jamo za 1500 zł komplet i budżetowy Denon). Ale co najdziwniejsze, niby stuknięty, a jak ktoś szuka czegokolwiek z elektroniki, audio, to w pierwszej kolejności mi tyłek męczy icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Simson niestety 90% naszego społeczeństwa, a może i więcej słucha muzyki z wieżyczek i boomboxów, więc nie ma się co im dziwić. Poza tym, ważne jest dla nich, aby mocno dawało po uszach i musi być dużo basu na klatę. My jesteśmy dla nich dziwolągami. Ale masz rację, jak coś chcą kupić z elektroniki audio lub wideo, to pierwsze kroki kierują do nas.
Co do typowych marek typu Denon, Marantz, Sony, Panasonic, Technics, trzeba pamiętać, że to one za czasów komuny kształtowały gust muzyczny ludu pracującego. icon_smile.gif Pełno było tego w sklepach typu pewex, baltona.
Trzeba jednak przyznać, że firmy te produkowały też topowe modele sprzętu, o doskonałej jakości, niestety za ceny które przeciętnego Polaka przyprawiały o zawrót głowy.
Co do Atolla, to firma w świecie audio jest znana od wielu lat. Faceci tworzący Atolla mają za sobą doświadczenia w innych firmach produkujących sprzęt audio.
Ja CD Atolla mam od kilku lat i wielokrotnie będąc w salonie AudioForte słuchałem poszczególnych klocków tej firmy, głównie gdy kupowałem tam kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rzeczywiście masz rację belfer54, rocznik mojego urodzenia jest na tyle odległy, że te sklepy pamiętam i kupowanie za dolary icon_wink.gif Jednakże dziwi mnie to, że roczniki 80 i 90 dalej tylko te marki utożsamiają z porządnym audio, no o kultowym niegdyś Technics trochę zapomnieli. Za tamtych czasów nic innego poza Unitra nie było, no deck Diory to było marzenie, a jamnik Panasonic z Pewex'u było szczytem marzeń. 90% marek o których jest mowa na tut. forum, 90% osób jak mówisz, nie ma pojęcia. Mnie dziwi to z tego względu, że wydając jakiekolwiek pieniądze, często ciężko zarobione, powinno się dążyć do optymalizacji jakości, jednakże marketing i reklama robi swoje. Atoll drożeje nie bez przyczyny. In100 jest na rynku kilka lat i zamiast tanieć drożeje (jest to ekonomiczno- marketingowy paradoks - mam wykształcenie w tym kierunku i nie wiem, czy jakiejś pracy na ten temat nie napisać). Mimo tego, gdy sprzedawca po moim odsłuchu powiedział, żeby brać, bo za 2 tyg podrożeje kilka stów powiedziałem, że dozbieram bo brak środków. No tak mnie zauroczył icon_lol.gif No takie marki bronią się przed chińszczyzną zalewającą rynek korektą ceny, aby nie iść w te ślady. Dopłaciłem, niech panowie a Atolla mają i dalej robią to co robią, bo robią to bardzo dobrze.

A co do gustów fakt. Musi jebnąć (za przeproszeniem) i cyknąć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Simson,
Szkoda, że ludzie którzy nie znają się i mają za małą wiedzę za wszelką cenę chcą coś powiedzieć-a skoro tak dobrze znają "gówno" to może nieznane rzeczy porównują do tego co znają?
Ciekawe czy nie znając marki Bugatti na Veyrona powiedzą podobnie???

Atoll ma udane konstrukcje, ulepsza i modyfikuje swoje modele i wprowadza kolejne... Poza tym robi porządnie, bo na szczęście jakoś nie widać problemów serwisowych.
No i podobnie jak z Advance Acoustic można zestawić niezłej jakości zestaw o mniejszych wymiarach (midi).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Romanie obie firmy, tzn. Atoll i Advance Acoustic są francuskie. Z tego jednak co wiem firma Atoll produkuje na terenie Francji, natomiast druga firma produkuje w Chinach. Oczywiście nie oznacza to, że jakość tych pierwszych produktów musi być lepsza, ale rodzi się pewna obawa ....
Faktem natomiast niezaprzeczalnym jest to, że firma Atoll ma świetny serwis. Mój cedek jak pamiętasz miał problemy z wysuwaniem szuflady, Panowie z AF uwinęli się z tym błyskawicznie. Dodam tylko, że mój cedek był pierwszym z serii CD100.
My tu sobie gadu gadu, a ja mam pytanie. Simson jakiego kabla zasilającego używasz do swojego wzmacniacza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wcześniejszego "gówna" to temat socjologiczny. Ludzie z natury mają wrodzoną skłonność do chwalenia nawet swojego "gówna", fachowych nazw nie pamiętam, ale męski homosapiens zawsze swojego broni przed obcym- innym homosapiens, bo to podważa autorytet, autorytet wyboru, jestestwo itp, ale zostawmy to, to nie forum socjologów (nie mniej szurniętych jak ta branża, polecam, magiel mózgu icon_wink.gif ). Ja raczej do normalnych też nie należę, przed chwilą dzwonił kumpel, zapraszał na piwo weekendowe, jednakże ja wolę przy piwku obecnie posłuchać Atoll'a ( leci właśnie The Dave Brubeck Quartet, Take Five - cóż za wybrzmienia).

Zgadza się, Atoll to manufaktura francuska, bronią się przed Chinami właśnie korektą cen, niestety w górę. Nie przeczę, że w chinach zrobią źle, jednakże ja jestem dziwnym człowiekiem i cenię oryginalność, zasady itp. Bardzo mi się podoba polityka Atoll'a, oby nie zeszli na złą drogę.

belfer54. Mam nadzieję, że z serwisu nie będę musiał korzystać, aczkolwiek cieszy ten fakt - konkretnej usługi. Kiedyś kot naszczał mi na Denona AVR 1911, miesiąc robili, no i 1100 zł za naprawę (wymiana płyty hdmi).

Co do kabla.... hmm, to długi i skomplikowany temat. Jest tak: kabel mam firmowy dołączony z zestawem. Nie wiem, jak żonkę przekonałem do tego, żeby ponad 10 tyś przeznaczyć na audio gdzie tyle wydatków. Nie wiem ile Wy zarabiacie icon_eek.gif , no ale dla mnie to niemała sumka, a jeszcze w planie dac, gramofon, ustroje akustyczne i kolejne tysiące. No i jeśli mam być szczery to nie jestem na tym poziomie żeby słuchać kabla zasilającego. Wiem, czytam o tym dużo, jednakże ewentualny wydatek na to (oczywiście po odsłuchach) to raczej jak już zakupię to co jeszcze muszę icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Simson ja też nie należę do tych, którzy mają nadmiar gotówki. Do sprzętu, który mam dochodziłem latami drogą wyrzeczeń i wiadomo sprzedając inny sprzęt. icon_evil.gif
Żałuję, że wiele sprzętu się pozbyłem, ale taka była konieczność.
Natomiast co do kabli, to przekonałem się, zresztą nie tylko ja, że mają wpływ na dźwięk nie tylko głośnikowe, czy sygnałowe al e również zasilające.
Warto sprawdzić, choćby pożyczając od kogoś lub z salonu audio.
Dodam jeszcze, że w mojej ocenie wzmacniacze Atolla są wyjątkowo wrażliwe na kable, szczególnie głośnikowe. Np. wymiana na głośnikowy Tellurium Q Black przyniosła u mnie zdecydowana poprawę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

wymiana na głośnikowy Tellurium Q Black przyniosła u mnie zdecydowana poprawę.



też właśnie o nim myślałem. Moim zdaniem optymalny zakup do mojej 100, wiadomo, że można lepiej, jednakże pozytywne rzeczy o nim słyszałem. Ale przed nawet głośnikowym muszę uzbierać na Dac, prawdopodobnie Atoll'a, jeśli ma zbliżoną filozofię brzmienia co wzmak to raczej nie będzie to kłopotliwe szukanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że w tym wątku warto dodać niezwykle trafny opis in100 autorstwa f1angel

Cytat

Na Atollu można zbudować smakowicie grający zestaw. Jeśli oczywiście lubisz piękne barwy, oddech, plastyczną scenę i dużą muzykalność.
Ten wzmacniacz ma to "coś", co nie każdy tranzystorowiec posiada. I to nie zależy od ceny. Magia może pojawiać się na wielu poziomach (cenowych).
Ale oczywiście nie każdemu na tym zależy. Bo niektórzy kupują taki zestaw, który ma dawać czadu, naparzać, trząść ścianami.
A muzyka? Przy okazji, jeśli się uchowa icon_lol.gif



no nic dodać, nic ująć.

Co do wspomnianych kabli, ponoć są bardzo neutralne co w parze z Atoll'em, według mnie, jest tylko zaletą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

no nic dodać, nic ująć.


Dodać można icon_razz.gif

Warto zauważyć, że ATOLL to nie tylko wzmacniacze, ale również końcówki mocy i przedwzmacniacze (albo DAC/wzmacniacz słuchawkowy jako przedwzmacniacz - HD100 lub nowszy HD120).
Swoją drogą to, to używanie DAC100 jako przedwzmacniacz może być niebezpieczne: po wyłączeniu i włączeniu ponownie zasilania głośność jest na maksimum i nie ma gałki głośności.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Swoją drogą to, to używanie DAC100 jako przedwzmacniacz może być niebezpieczne: po wyłączeniu i włączeniu ponownie zasilania głośność jest na maksimum i nie ma gałki głośności.



No sporego zamieszania może narobić, rozumiem, że przetestowałeś na własnej skórze icon_wink.gif

Tak, Atoll ma kilka podzespołów systemu audio, z tego co czytałem duża większość to bardzo udane konstrukcje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktyczne w DAC Atoll głośność fabrycznie po włączeniu jest ustawiona na maksa. Jednak maksymalny zakres głośności w DAC-u nie jest zbyt duży. Wiadomo, że włączając i wyłączając wzmacniacz z reguły ustawiamy głośność wzmacniacza na minimum, czyli 0. Nawet jeśli zapomnimy ściszyć i będzie to głośność w granicach powiedzmy ok. 20 lub trochę wyżej nic nie powinno się stać.
Roman napisał to trochę tak przez ostrożność. Wiadomo diabeł nie śpi. icon_twisted.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

ate='21.05.2016, 19:27 ']
No sporego zamieszania może narobić, rozumiem, że przetestowałeś na własnej skórze icon_wink.gif

Nie przetestowałem-bo jako osoba przewidująca nie podłączam końcówki mocy bezpośrednio pod DAC i nie muszę pamiętać, by każdorazowo zmniejszać poziom głośności a dopiero potem włączać końcówkę mocy.Dlatego używam normalnego przedwzmacniacza i mam święty spokój.Po prostu myślenie i minimalizowanie ryzyka uszkodzenia sprzętu i własnego słuchu ma przyszłość icon_smile.gif

A tak byłoby ryzyko, że w razie zapomnienia to:włączenie DAC'a i głośność na maksa= "pierdut" w kolumnach + wizyta u laryngologa + wizyta w serwisie icon_sad.gif

Cytat

Tak, Atoll ma kilka podzespołów systemu audio sprzedawanych w Polsce, z tego co czytałem duża większość to bardzo udane konstrukcje.

Atoll ma kilkanaście różnych komponentów systemu audio...z tego co słyszałem to większość to bardzo udane konstrukcje icon_smile.gif A pozostałe też być może są udane, ale nie leżą w strefie moich zainteresowań...
Pozdrawiam
PS. Co innego podłączenie DAC'a pod wzmacniacz, o czym wspomniał Marek...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie przetestowałem-bo jako osoba przewidująca nie podłączam końcówki mocy bezpośrednio pod DAC i nie muszę pamiętać, by każdorazowo zmniejszać poziom głośności a dopiero potem włączać końcówkę mocy.Dlatego używam normalnego przedwzmacniacza i mam święty spokój.



nie wątpię, przewidująca i zapewne znająca się na rzeczy


Cytat

...z tego co słyszałem to większość to bardzo udane konstrukcje icon_smile.gif A pozostałe też być może są udane, ale nie leżą w strefie moich zainteresowań...
Pozdrawiam
PS. Co innego podłączenie DAC'a pod wzmacniacz, o czym wspomniał Marek...



Jaka subtelna różnica ...słyszałem icon_idea.gif a ja póki co muszę wierzyć na słowo, ale zapewne tak jest skoro tak twierdzisz.

to, że głośność dac'a ustawia się na max mnie cieszy, wychodzę z założenia (nie wiem czy słusznie), że takie urządzenia jak dac powinny być ustawione na max gdy współpracują z takimi sprzętami jak laptop itp.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Simson,
Jak już się zastanawiasz na poważnie nad przetwornikiem, to w salonach Denona jest teraz niezła promocja na Q-DAC Audiolaba: 1499 zł zamiast 2499zł
http://www.salonydenon.pl/pl/MM/Marki/AUDI...AB_SERIES/Q-DAC

Jest sporo jego testów w sieci...

PozdrawiamPS. A tak swoją drogą to kraj producenta ATOLLa jest dla nas piłkarsko szczęśliwy icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Jeżeli chodzi o serię 400 - to do wyglądu można się przyzwyczaić (chociaż jednak do czarnych -jak w poście nr10 niż srebrnych frontów), ale do ceny to już zdecydowanie trudniej.
Do tego jeszcze jakiś spory pokój odsłuchowy i duże Totemy lub Magnepany icon_smile.gif
No i gra muzyka ...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stylistyka 400 bardzo kosmiczna. Osobiście wolę stylistykę 100 lub 200. Aczkolwiek jeśli bym to usłyszał zapewne stylistyka nie miałaby najmniejszego znaczenia icon_wink.gif

O DAC ciągle myślę, ale kilka wydatków muszę ponieść jeszcze przed przetwornikiem, jednakże czas na wybór zbliża się wielkimi krokami icon_wink.gif tak czy inaczej dzięki za pamięć.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przegapiłem informacje z ATOLL ELECTRONIQUE, ale jest to też wynik tego, że nie trawię FB.

Tak, czy inaczej nadrabiam zaległości. Otóż na przełomie września i października br. bracia Emmanuel i Stephane zapowiadają pojawienie się wzmacniacza zintegrowanego IN300. Jak się pisze wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i zaproponowali urządzenie, które będzie "pomostem" pomiędzy seriami "200" a "400". Przewidywana cena to 3.490,- euro.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ruch odpowiedni, co widać w różnicy w cenie miedzy in200 a in400 ( dość duży skok).

"Duży skok" to mało powiedziane, bo różnica w cenie jest kosmiczna icon_confused.gif

A co do nowego wzmacniacza - to była kwestia czasu, bo preamp 300 już jest na rynku kawał czasu icon_cool.gif
Zaś Atoll konsekwentnie poszerza paletę modeli (co widać choćby po komponentach 32cm).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...