Skocz do zawartości

ATOLL - czyli francuska robota


Recommended Posts

RoRo, zapewne masz rację, można by było to dodać, jednakże jak patrzę na filozofię Atoll'a to zauważam pewną prawidłowość. Tego typu złącza firma montuje od modeli "300", więc już w swoich najwyższych modelach. Według mnie jakaś logika w tym jest. Sądzę, że marka wychodzi z założenia, że w niższych modelach takich złączy nie ma sensu montować. Pamiętajmy, że Francja czy Niemcy mają trochę inny pułap cenowy sprzętów wyższej klasy. Urządzenia Atoll'a kosztują u nich tyle samo co u nas w przeliczeniu na złotówki, zaś ich pensje są kilkakrotnie wyższe (nie mówię o emigrantach z Europy wschodniej).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko dla porządku chciałbym przypomnieć, że najwyższym modelem CD firmy Atoll jest CD400 (top loader). Drugi od góry model to CD200SE2. Przy czym cena CD400 jest trzykrotnie wyższa od CD200. Jaka jest różnica jeśli chodzi o dźwięk ? Ciekawe, czy ktoś porównywał.
Jeśli chodzi o transporty, to DR200 se2 jest aktualnie najwyższym modelem w ofercie firmy. Firma duży nacisk kładzie na produkcję odtwarzaczy strumieniowych.
Odnośnie zaś wzmacniaczy zintegrowanych, to trzeba zaznaczyć, że cena IN300 jest prawie dwukrotnie wyższa od IN200ce. Jak to się przekłada na walory muzyczne i różnice w tym zakresie? Może warto to sprawdzić.
Przypomnieć też warto, że od dłuższego czasu w sprzedaży jest przedwzmacniacz PR300se. W komplecie z końcówką mocy AM400 tworzyłby świetny zestaw, gdyby nie ta cena. icon_evil.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

RoRo, zapewne masz rację, można by było to dodać, jednakże jak patrzę na filozofię Atoll'a to zauważam pewną prawidłowość. Tego typu złącza firma montuje od modeli "300", więc już w swoich najwyższych modelach. Według mnie jakaś logika w tym jest.


O ile wiem, to "300" występuje tylko jako przedwzmacniacz (od ładnych paru lat) oraz integra IN300 - od roku).
DR 300 nie ma (albo jeszcze nie ma, bo może firma planuje taki model... - o czym nie wiem, ale wątpię w to) o czym już napisał Marek. Czy zrobią CD300 - też wątpię, bo jest już CD 30/50/80/100/200/400 i siódmy odtwarzacz CD to już by był chyba nadmiar (a jeszcze są przecież transporty i model mini).

Natomiast w żadnym z tych modeli nie ma chyba złącza AES/EBU.
Integra IN300 ma natomiast cyfrowe wejścia koaxialne oraz optyczne - więc może to miałeś na myśli...

Dla mnie DR200 jest wysokim i bardzo dobrym modelem, który powinien mieć lepsze wyposażenie - czyli oba zarówno optyk jak i koaxial. Bo nietrudno sobie wyobrazić sytuację, że (potencjalny) nabywca ma dobry DAC ale tylko jedno wolne wejście - akurat optyczne, a koaxialne jak w DR200. A koszt tego nie powinien być wysoki i na wydatek 100 czy 200zł osoba która kupuje ten model mogłaby sobie (zapewne) pozwolić.

Pozdrawiam
PS. Przy okazji - DR200 ma już CD-TEXT, a tego mi czasem brakuje w moim CD100...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie muszę przyznać, że chodziło mi o wejście/wyjście analogowe ( XLR), nie zaś o cyfrowe. Raczej to miałem na myśli. No i wówczas to co napisałem wyżej chyba ma pokrycie icon_wink.gif

Wracając do produktów Atoll, bardzo ciekawy jestem jak radzi sobie procesor KD Atoll PR 5.1
http://www.audioforte.com.pl/node/524?prod...p;cat_main=1122

Nigdzie nie spotkałem się jeszcze z opiniami na jego temat. Może ktoś z Was go słyszał, z ciekawości oczywiście, nie z zainteresowań dźwiękiem przestrzennym.


I dość przyjemna informacja, może już w lutym będę w stanie przetestować i ewentualnie wejść w posiadanie Atoll DAC 100SE. Jednakże jak wyżej wspomniałem, coś mi mówi, że tego DAC w najbliższym czasie poddadzą małej modyfikacji nadając nazwę zapewne SE2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Simson jestem ciekaw Twoich wrażeń z odsłuchów DAC-a. Gdzie jeśli to nie tajemnica będziesz czynił te odsłuchy?
Co do Atoll PR 5.1 nie miałem okazji słuchać. Jakoś nie ciągnie mnie do tego typu urządzeń. icon_mrgreen.gif

RoRo jeśli chodzi o DR200, to nie sądzę, aby firma wyprodukowała kolejny, "wyższy" transport. Nie ma na rynku audio aż takiego zapotrzebowania na transporty. Zapewne masz rację, że DR200 mógłby być bardziej wypasiony. Ale cóż należy i tak się cieszyć, że Atoll ma tak szeroki wachlarz jak na tak niedużą firmę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No chciałbym odsłuchów dokonać u siebie. Według mnie tak jest najbardziej miarodajnie. Może w salonie audio podłączę i już na dzień dobry z jakiegoś modelu lub dwóch zrezygnuję. Podobnie miałem z kolumnami. Chciałem dwie ostatnie pary testować z Atoll'em u siebie, jednakże kilkanaście minut wystarczyło, aby zdecydować się już finalnie, kolejne kilkadziesiąt minut to już upewnienie się.

belfer54 z jakich korzystasz RCA ? bo tak powoli się zastanawiam co do Atoll'a byłoby dobrym rozwiązaniem w połączeniu np z DAC 100SE ?
Nie wiem, czy nie iść za ciosem i kabelka właśnie też nie wymienić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy nadal używam między IN200 a DAC100 dedykowany IC, czyli dostarczony w komplecie w DAC. Uznałem, że jeśli firma dała kabel w zestawie, to znaczy że czymś się kierowała.
Mam jednak w planie przetestować inne IC, m.in. Acrolinka i MIT-a. Jeśli chodzi o interkonekty coaxial i optyczne (toslink) to używam głównie MIT-y.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurka wodna, zainteresowałem się ostatnio trochę odtwarzaczami Atolla. Słuchałem CD100SE2 w salonie i muszę przyznać, że to niezwykle solidna konstrukcja. Mechanizm ma świetny, cichutki, jak na porządny odtwarzacz przystało.

Brakuje mi w Atollach jednej funkcji - wyłączania ekranu. Istnieje ponoć pilot z przyciskiem "DIM", który wyłącza ekran nawet w najtańszym CD50, aczkolwiek ten pilot jest załączany jedynie do... najdroższego CD400. Czy bardziej wtajemniczeni w politykę tej firmy potwierdzą moje słowa?

Nie chciałbym zasłaniać ekranu gaciami, jeśli kupię Atolla, bo lubię słuchać w nocy i wyświetlacze mnie rażą. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam, dopiero w seria 400 wyposażana jest w pilot uniwersalny z funkcją "DIM".
Dodam, że od pewnego czasu firma wyposaża wszystkie CD i wzmacniacze w uniwersalne piloty obsługując inne urządzenia: DAC, Tuner, końcówka mocy, przedwzmacniacz.
Zresztą to wszytko mamy tutaj:
http://www.atoll-electronique.com/en/products/
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ramach rozrywki icon_confused.gif ??? wgrałem na uniwersalny pilot Logitech Harmony ustawienia co CD-400.
A przynajmniej usiłowałem, bo jak często w przypadku tej firmy było małe "ale":
po początkowym sukcesie (jest CD-400) nastąpiło ochłodzenie: pilot od "200" który powinien chodzić z "400".
Poza tym jest identycznie jak w przypadku "100", czyli ok. 10 poleceń do usunięcia icon_sad.gif
Kolejny krok również jest mi już znany (z tego pilota korzystam od kilku lat), czyli zwiększenie opóźnienia (bo zamiast o 1 utwór to przeskakiwał konsekwentnie o 2 utwory - w obie strony), co odnosi zamierzony skutek i CD działa jak powinien.

Tak więc z funkcji zupełnego wyłączenia wyświetlacza w CD ATOLLa na razie lipa (dodam wyjaśniająco, że takie wygaszenie za pomocą ustawień od CD Micromega również nie działa na Atolla - w przeciwieństwie do innych poleceń Micromegi które działają prawidłowo).

Pozdrawiam
PS. Zdaje się że w trakcie kolejnej aktualizacji pilot Logitecha (po raz trzeci już dzisiaj) mi zgłupiał icon_sad.gif - czyli trzeba iść spać!
Soft jest może dobry dla osoby która nie oczekuje zbyt dużo i chce skonfigurować tylko kilka urządzeń. Dla mnie to jest tragedia i co najmniej połowa dnia, bo urządzeń mam bez liku. Na prostą zmianę konfiguracji (np. dołożenie 1 czy 2 urządzeń a potem usunięcie śmieci) trzeba poświęcić minimum godzinę.
No i warto sobie zapisać konto i hasło użytkownika, by niepotrzebnie nie konfigurować od początku wszystkich urządzeń, a jedynie te które chcemy zmienić!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman dlatego mnie ucieszyło, to że firma Atoll, od pewnego czasu, sprzedaje swoje podstawowe urządzenia (wzmacniacz, CD, transport, DAC) z pilotem uniwersalnym.
Dzięki temu w przypadku Atolla pożegnałem się, przynajmniej częściowo z pilotem Logitecha, który mnie też lekko wkurzał.
Natomiast nie wiem, czy w CD200, DR200 jest aktywna funkcja wygaszania wyświetlacza tak jak ma to miejsce w CD400. Przypuszczam, że nie, bo gdyby tak było wówczas taka funkcja znalazłaby się w pilotach przeznaczonych dla wszystkich urządzeń a nie tylko dla serii "400".
Inna sprawa, że mnie akurat nie przeszkadza fakt iż nie mogę wyłączyć wyświetlacza w CD lub wzmacniaczu, ale to już inna kwestia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o piloty uniwersalne, to rzućcie okiem na swoje smartfony. Nie wątpię, że takowe posiadacie? A nuż się okaże, że są wyposażone w podczerwień. Ja korzystam z LG QuickRemote i jestem bardzo zadowolony. Jest duża baza gotowych pilotów, a komponowanie własnych to czysta przyjemność. Takich aplikacji jest oczywiście więcej, ja akurat mam telefon LG i korzystam z dedykowanej. Zaprogramowałem sobie Unisona z Myryadem i gitara gra, nie trzeba żonglować pilotami przy odsłuchu.

Co do Atolla, to miałem taki pomysł, żeby znaleźć CD400 w jakimś salonie, szybciutko sobie zapamiętać przycisk "DIM" w telefonie i gotowe... Kupiłem jednak inny odtwarzacz, więc temat jest na razie z mojej strony nieaktualny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Inna sprawa, że mnie akurat nie przeszkadza fakt iż nie mogę wyłączyć wyświetlacza w CD lub wzmacniaczu, ale to już inna kwestia.


Marek,
Mnie też to nie przeszkadza - a jak zacznie przeszkadzać, to podłącze inny odtwarzacz (albo "odpalę" drugi system).

A jak się u Ciebie w DR200 sprawdza (nasz) nowy kabel zasilający?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

News od dystrybutora:
w AudioForte jest już dostępny najnowszy model wzmacniacza, czyli IN300 icon_smile.gif
DAC w tym wzmacniaczu wygląda świetnie, a do tego jeszcze bezprzewodowe połączenie...

A w dodatku jest świetna promocja na podstawkowe i podłogowe kolumny ATOHM, które są świetne do ATOLLa icon_smile.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roman o kablu zasilającym MIT miałem już wcześniej napisać, ale jakoś mi umknęło. Kabel ten zasila transport DR200.
Pierwsze co można mu przypisać jeśli chodzi o wpływ na dźwięk to, że wprowadza pewną spójność, równowagę. Jest to kabel raczej ciepły, dynamiczny, podkreślający dosyć znacznie niskie tony, jak napakowany kulturysta na sterydach, rzekłbym o bogatej palecie barw. Jednocześnie mało przejrzysty jak na mój gust. Świetny do systemów o wyeksponowanych wysokich tonach i dosyć rozdzielczej średnicy. Bo niestety trochę ta średnica MITG-owi nie wychodzi. Brakuje w tym zakresie szczegółów, rozdzielczości.

Trzeba dodać, że jest to jeden z podstawowych modeli kabla zasilającego tej firmy. Zatem nie należy zbyt wiele od niego wymagać. Moim zdaniem jest to dobry kable, wart swojej ceny. Nie ukrywam, że pisząc o nim trochę odnosiłem się m.in. do doświadczeń z kablami Furutecha, Groneberga, czy choćby PS AUDIO.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

News od dystrybutora:
w AudioForte jest już dostępny najnowszy model wzmacniacza, czyli IN300 icon_smile.gif
DAC w tym wzmacniaczu wygląda świetnie, a do tego jeszcze bezprzewodowe połączenie...

Pozdrawiam



DAC wygląda świetnie, zgodzę się bezsprzecznie. A ja ciągle nie mogę przestać myśleć, czy zdecydują się na jego wydanie w oddzielnej obudowie -solo. Jeśli cena byłaby o kilka setek wyższa (no nawet do 1000 zł) niż powiedzmy DAC100se, to będzie w moim zasięgu. Czas na dobór DAC do ATOLL'a się nieubłaganie zbliża, a tu taki pat. Żal by było, gdyby po ewentualnym kupnie Atoll DAC100se za miesiąc pojawił się w przyzwoitej cenie następca, albo DAC 200 poleciałby z ceny (choć to mniej prawdopodobne).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że masz rację RoRo. Myślę, że nawet jeśli DAC z IN300 trafi do sprzedaży jako urządzenie solo, to patrząc na parametry - cena przekroczy 5000 zł, zapewne będzie dość długo się trzymać niezmieniona. Więc nie ma co czekać na nowinki (zawsze kiedyś można zmienić), pod koniec lutego biorę się za test DAC'ów, gdzie jak już wspomniałem DAC ATOLL'a jest faworytem, ale zobaczymy co z tego wyjdzie. Przy okazji mam nadzieję, że uda się wykonać test z kilkoma rodzajami okablowania icon_wink.gif tu się uśmiechnę do Ciebie icon_wink.gif. Już szwagra zorganizowałem do odsłuchów (pojęcie w kwestiach audio ma), w szczególności przyda się do "ślepych testów".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Pisaliśmy jakiś czas temu o linii odtwarzaczy CD oraz transportów firmy ATOLL. Warto zauważyć, że poza  2 dostępnymi na bieżąco transportami DR 100 i DR200 (obecnie oba w wersji SE2) można zamówić wyższy model. 

Bo CD400 ma swój "bezDACowy" odpowiednik jako DR400 SE (CD400 jest droższe od niego o 20%). Więc jakby ktoś miał ochotę słuchać płyt na najwyższym modelu firmy i nie chciał przekroczyć równej pięciocyfrowej kwoty to DR400 jest rozwiązaniem. Zaś wszystkim użytkownikom Forum życzę takiej wolnej gotówki do wydania na swoje hobby! B|

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....i stało się. Po wielu miesiącach decyzja podjęta. Wyląduje w moim systemie Atoll DAC 100 SE. Biorę go trochę w ciemno po teście Atoll'a HD 100. Po małej konsultacji z Witkiem i Romanem na temat ewentualnych różnic w brzmieniu jestem uspokojony, nawet więcej... myślę, że brak w DAC 100 toru słuchawkowego i przedwzmacniacza wpłynie korzystnie na brzmienie. Tak więc czekam już tylko na potwierdzenie dostępności i ruszam w drogę po niego. O tym jakie "dodatki" do brzmienia wprowadził jeszcze opiszę. Nie muszę wspominać chyba o tym, że DAC Atoll'a to rewolucja w brzmieniu systemu i wg mnie niesamowicie wpasował się w tor oparty na IN100SE. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja mam do was prośbę.

Czy jesteście w stanie napisać czy i ew. jak różni się DAC atolla od tych trochę bardziej popularnych na rynku ?

 

edytka - iFi niestety nie znam a hegla słyszałem tylko raz na jakiejś prezentacji i to chyba z gradientami a to razem jest baaardzo specyficzne granie  :)

Edytowano przez Fafniak
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek opis testów z wątku o DAC-ach bardzo fajny. Mnie tylko może cieszyć, że przekonałeś się do Atoll DAC 100 SE. Ja też w jakimś sensie brałem go w ciemno. Może inaczej, nie miałem okazji porównywać go w testach jednoczesnych z innymi DAC-ami. Konsultacje z Panem Darkiem z AF i wcześniejsze odsłuchy w AF ze sprzętem Atolla przekonały mnie do tego urządzenia. Moim zdaniem im dłużej DAC współpracuje z IN200 i DR200 tym jest lepiej. Choć ostatnio rzadko mam okazję słuchać muzyki z tego toru jednak przekonany jestem, że to był najwłaściwszy wybór. Dodać należy, chyba o tym pisałem, a może i nie, że cały ten układ DAC100, IN200, DR200 wrażliwy jest na zmiany okablowania.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Marku. Pamiętam Twoje wypowiedzi dużo wcześniej zamieszczone w tym temacie na temat DAC Atoll'a. No i muszę przyznać, że Twoje rady na temat nieskreślania Atoll'a ze względu na parametry potwierdziły się. Mimo najgorszych parametrów (plików DSD jako jedyny nie odtwarza, a takie też dema miałem) subiektywnie oceniłem go najlepiej. Miał już wylądować dzisiaj u mnie, ale niestety w robocie zeszło i lecę po niego jutro. 

O kabelkach pisałeś, zapewne masz rację. Temu myślę, że to będzie mój następny krok. Kabelki głośnikowe i chociaż jedna parka RCA. Na przetwornik przeznaczyłem kwotę trochę wyższą niż ta na Atoll'a, więc coś tam zostało. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...