Skocz do zawartości

Kolumny XAVIAN – czeski? wyrób we włoskim stylu.


Recommended Posts

Znak zapytania jest celowy, bo choć produkowane we Czechach to „na kilometr pachną włoszczyzną” w najlepszym tego słowa znaczeniu. No i ceną niejednokrotnie przewyższają podstawkowe kolumny Chario czy Sonus Faber.

Firma zdobyła duże uznanie i jest już ponad 20 lat na rynku (wystartowali w 1995 roku).

Od kilku lat mam model XN125, słuchałem kilku wersji (począwszy od pierwszej) w bardzo różnych zestawieniach (zarówno z lampą jak i ze wzmacniaczami tranzystorowymi - również dzielonymi) i do kolumn (oraz ich konstruktora) żywię duży szacunek.

Konstruktorem/właścicielem (a właściwie to „współwłaścicielem”) jest Roberta Barletta, a dystrybutorem -firma MojeAudio.
Strona - jak widać po polsku:
http://www.xavian.com.pl/

A poniżej moje XN125 - widoczne jest staranne wykonanie oraz dbałość o szczegóły i ciekawy design (mimo prostych kształtów) nie tylko samych kolumn ale i napisu icon_wink.gif

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg



DSC01446.jpg

DSC01446.jpg





No może tylko nie każcie mi traktować najmniejszych kolumn w ofercie czyli Bonbonus za pełnoprawne Xaviany icon_smile.gif Ale z drugiej strony dzięki temu można dość tanio zaprzyjaźnić się z tą firmą.


Pozdrawiam
PS. Wpisy niemerytoryczne będą usuwane z bieżącego wątku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem cichym fanem marki Xavian. Nie posiadam, choć może kiedyś? icon_biggrin.gif Moim marzeniem jak na razie są podłogowe Giulietta lub jeśli metraż by mi się zwiększył (jest taka szansa), to Giulia.

A może tymczasem moglibyście mi przedstawić różnice pomiędzy XN 125 a XN 125 ES?
Chodzi o budowę, użyte podzespoły i oczywiście brzmienie. Bo na pewno porównywaliście. System i warunki odsłuchu oraz (jeśli pamiętacie) muzyka jak najbardziej wskazane.
Wiem, to trochę pisania, ale może kiedyś w wolnym czasie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko co do podstawowych różnic między pierwszymi XN125 (w skrócie będę dalej pisał o nich jako "1") a wersją EvoSpeziale ("ES"):
a) ES schodzi (wg danych technicznych) o 5Hz i słychać tę różnicę
b) zamiast pozłacanych bi-wire w "1" mamy w "ES" pojedyńcze platynowe zaciski. Z jednej strony to krok w dobrą stronę (platynowe zaciski w wielu publikacjach/testach postrzegane są jako lepsze - dla mnie nie ma to różnicy), a z drugiej strony żal, że Xavian nie daje już możliwości wpływania na dźwięk w ten sposób (o ile pamiętam to firma trzyma się już tego podejścia. Zworki w "1" są ciekawe i rzadko spotykane: to pozłacane blaszki (oczywiście z wygrawerowanym napisem XAVIAN - firma bardzo dba o szczegóły).

Przede wszystkim warto poczytać wartościowy test porównujący "1" do "ES"
http://www.hi-fi.com.pl/kolumny-testy-list...e-speciale.html
Dla ułatwienia - to na fotkach "1" są jaśniejsze (no i oczywiście widać podwójne zaciski) i ciut niższe.
Ciekawostką jest fakt, że głośniki w "ES" wyglądają na mniejsze od tych w "1" - chociaż w danych technicznych były 14cm Peerlessy, a w "ES" jest 15cm ScanSpeak.

Testowaliśmy z Kolegą Belfrem oba modele (dokładnie ten sam skład, tylko w naszym przypadku były to odwrotne kolory icon_mrgreen.gif ) i opis zamieściliśmy w "Jolce..." (czyli teraz jest to "Leben..."), ale na szybko Ci tego nie znajdę.
Parę lat minęło od czasu tego testu - a my nie sprawdzaliśmy aż tak szczegółowa różnic: chodziło nam o sprawdzenie co się dzieje u dołu pasma i potwierdziliśmy główną opinię Pana Mariusza Zwolińskiego z HiFi (tzn. że warto przejść z "1" na "ES"). No niestety czasu nie mieliśmy zbyt dużo...

Scena i detaliczność wg mnie była bardzo podobna - nie mieliśmy zastrzeżeń do obu modeli.
Jakość wykonania niezmiennie na bardzo wysokim poziomie!

Co do sprzętu - na wzmocnieniu był Baltlab Epoca 2 albo Sansui AU-X911DG, CD to zapewne ATOLL CD100, kabli to już na pewno sobie nie przypomnę.
Z utworów to poza standardowym Vollenweiderem też nie pamiętam co było, pewnie Koncert Brandenburski (bo sprawdzaliśmy jak wyglądają składy orkiestrowe).

Pozdrawiam
PS. A na więcej szczegółów to niestety musisz poczekać...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te odsłuchy Xavianów były faktycznie dosyć dawno. Były krótkie i na tzw. "szybko".
Potwierdzam, to co napisał RoRo, zresztą jak zwykle bardzo wyczerpująco. icon_smile.gif
Nasze, moje odczucia były zbieżne z cytowaną recenzją. To co mi się podoba w Xavianach ES to przestrzeń i stereofonia. I jeszcze jedna uwaga im lepszy, wydajniejszy piec tym lepiej grają. Te kolumny mają potencjał.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Cytat

Jestem cichym fanem marki Xavian.

My z Markiem jesteśmy trochę "głośniejszymi" (bo aktywnymi) wielbicielami Xaviana i Roberto Barletty icon_razz.gif


Cytat

A może tymczasem moglibyście mi przedstawić różnice pomiędzy XN 125 a XN 125 ES?
Chodzi o budowę, użyte podzespoły i oczywiście brzmienie.

Jedna z różnic mogła "umknąć", więc zapraszam do obejrzenia fotki tylnych zacisków
Pierwsze XN125 miały podwójne złocone zaciski głośnikowe - szkoda, że firma odeszła od tego rozwiązania. Poza tym jest to rzadki przypadek kolumn, gdy chyba nikt z ich posiadaczy nie zastanawiał się nad zastąpieniem zworek głośnikowych czymś innym icon_lol.gif


DSC01446.jpg




Późniejsze wersje oprócz zmienionych głośników (i zacisków - już tylko pojedyńcze, ale za to platynowe) mają trochę zmienione proporcje wysokość / szerokość. Jest to zauważalne gdy bezpośrednio porównujesz pierwsze seria (jedynka i po pierwszej modyfikacji związanej ze zmianą głośników) z kolejnymi (Evo i Evoluzione Speciale)

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Jeżeli ktoś przymierza się do Xavianów, to teraz firma Q21 (Pabianice) ma wyprzedażowe i poekspozycyjne podłogowe Xaviany (Delizia i Neox2) oraz podstawkowe Juniory i centralny Bonbonus w dobrej cenie.
Więc dla tych co potrzebują gwarancji to może być niezła okazja... icon_wink.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Niedługo (w maju) ma się w Polsce pojawić nowy podłogowy model Xaviana z serii Natura będzie to Stella (dystrybucja Moje Audio, cena 14.490 złotych).
Już w świeżych dwóch modelach podstawkowych powiało nowością (wygląd i szczelina basrefleksu z przodu), teraz będzie jeszcze ciekawiej na froncie - bo pojawi się z przodu membrana pasywna icon_cool.gif


A my dzisiaj wraz z kolegą efektywnie spędziliśmy parę godzin i pracowaliśmy nad poprawą brzmienia Xavianów, zmiana rozstawienia o kilka (a właściwie kilkanaście) centymetrów pomogła poprawiła scenę zarówno wszerz jak i w głąb icon_cool.gif
Kolejny przykład na to, że szukać poprawy dźwięku można cały czas - i czasami się to udaje!

Belfer54 - dziękuję za miłe i owocne spotkanie, a więcej w wątku poświęconym produktom ATOLLa (bo taki był wzmacniacz i źródło).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wątku o Atollu napisałem parę słów na temat wrażeń z odsłuchów jakie poczyniliśmy z RoRo, dotyczyły one również Xavianów.
Jak wspomniał Roman wyżej podęliśmy też próby poprawy zmierzające do poprawy ustawienia Xavianów, tak aby uzyskać lepsze efekty brzmienia w tzw. systemie "podręcznym". icon_smile.gif
W rezultacie doszło do lekkiego przemeblowania. Przede wszystkim szerzej rozstawiłem Xaviany co przyniosło wymierne efekty.
Grając w innym miejscu potrafiły pokazać swoją klasę. W Xavianach pojawiał się bardziej plastyczny dźwięk, więcej szczegółów i większa i głębsza scena. Bas był wcześniej, ale po zmianie ustawienia był bardziej kontrolowany, schodził nieco niżej, nie nakładał się na średnicę. Tony wysokie w Xavianach są szczegółowe, ładnie podkreślone, ale nie natarczywe. Średnica nabrała większego wymiaru. Pojawiła się równowaga tonalna między poszczególnymi zakresami dźwięku. Jednymi słowy polecam te, w sumie niewielkie monitory.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 6 months later...
  • 2 months later...

W lutym br w polskiej ofercie Xaviana pojawiła się nowa kolumna podstawkowa XAVIAN JOY:

Informacje - m.in. w AUDIO

http://audio.com.pl/newsy/sprzetowe/23334-monitory-xavian-joy

Dane techniczne:

- Efektywność: 85 dB (2,83 V/1 m)
- Impedancja nominalna: 8 Ω
- Częstotliwość podziału: 3500 Hz
- Pasmo przenoszenia: 55 - 20 000 Hz (-3dB na osi)
- Zalecana moc wzmacniacza: 30-140 W
- Wymiary WSG: 305 * 170 * 200 mm
- Masa: 6,9 kg szt.

Xavian Joy mają obudowę z litego drewna dębowego. Cena za wersję natural massive oak jest ustalona 3490 zł. Wersje black, white, coffee, cognac i metropolitan grey będą kosztować 3 890 zł.

Podwójny otwór basrefleksu na froncie kolumny trochę ułatwi ich rozstawienia (odległość od tylnej ścianki kolumny do ściany z tyłu).

Tak jak w Pearl zastosowano obudowę z litego drewna i technologię zwrotnic Fase Zero. Podobieństwo do modelu Bonbonus polega na miniaturyzacji wymiarów i łatwości instalacji.

Zastosowano głośniki własnej marki AudioBarletta. 15-centymetrowy głośniok niskośredniotonowy ma papierową membranę i miękką kopułkę przeciwpyłową, a także miedziany pierścień zwierający. 26-milimetrowy głośnik wysokotonowy ma impregnowaną kopułkę jedwabną.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Dość często w propozycjach niedrogiej kolumny podłogowej o dobrym dźwięku-przyjemnym do słuchania, pada model Gran Colonna. Jest to przedstawiciel podstawowej serii Suona (wraz z podstawkowymi Primissima). Wielkość obudowy mieści się w granicach stanów średnich: 90 cm wysokości, 18cm szerokości oraz stosunkowo niewielka głębokość 23,5cm. Obudowa dość sztywna, masa 18kg też jest do przyjęcia jak na podłogówkę.

W pierwszej serii był to model 3głośnikowy w obudowie zamkniętej-a po modyfikacji dwugłośnikowy z otworem basrefleksu z przodu. Niestety nazwa się nie zmieniła -tzn. żadna literka nie doszła (jak miało to miejsce np. w kilku modelach podstawkowych XN), choć właściciele i sprzedawcy o nowszym modelu często piszą/mówią po prostu "Gran Colonna v2".

Warto się zainteresować tym modelem, bo mimo niewygórowanej ceny jest to "prawdziwy Xavian"-zarówno pod względem wykonania, jak i kultury grania. Jest przestrzeń, szczegóły-a kolumny "znikają" w pomieszczeniu. No i niskie tony nie są tak słabe jakby wynikało z danych technicznych (pasmo przenoszenia od 55 Hz). Warto dodać, że podstawkowe Primissima również są ciekawym-a jeszcze tańszym modelem Xaviana...

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...

Jeżeli ktoś szuka oryginalnych podstaw do Xavianów, to jest teraz wystawiona na alle w dobrej cenie para standów Xavian ST100 (550zł, Łódź)
http://allegro.pl/standy-podstawy-xavian-st-100-oryginalne-i7187101759.html

Standy te są przeznaczone do serii XN125, ale bez problemu można skorzystać również do większych modeli (XN185, XN250 i XN270 - choć do tych ostatnich proponowany jest często dużo droższy model ST612 Metallico , co niekoniecznie jest uzasadnione: XN270 ważą pół kilograma więcej od XN185, a obie kolumny mają głośnik ScanSpeak (XN270 - Revelatora) o tej samej średnicy.

Zarówno drewniane ST100 jak i ST612 Metallico (metalowe - co już sama nazwa sugeruje) umożliwiają przykręcenie podstawkowych Xavianów do standów: są 2 otwory na śruby.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

W ramach "zabaw" z podstawkowymi XN'ami znowu wyszła stara prawda: te kolumny potrzebują naprawdę wydajnego pieca by pokazały na co je stać... Oraz że "pieniądze grają" i to jest wyraźnie słychać w dobrze dobranych zestawach. Te kolumny lubią gdy wzmacniacz lub końcówki mocy są "ciut" droższe od samych kolumn.


U mnie głównie grają (bo zazwyczaj słucham ich późnym wieczorem i nie gram zbyt głośno) podpięte pod najmocniejszym modelem stereofonicznego  amplitunera JVC (120W/8ohm, pobór mocy - pół kW) i w takich warunkach grają znośnie... (tzn. do zaakceptowania przeze mnie). A ponieważ miały u mnie roczny urlop w ciemnicy (tzn. w kartonach) to trochę czasu musiały pograć na co dzień (i tu się przydaje sekcja tunera) by wreszcie zagrać jak trzeba.
Więc jak ostatnio dostały szanse i "porządne Waty" z 907 Sansui (160W/8ohm, zasilacz 400W) to wreszcie można było zobaczyć na co je stać i słuchać z "bananem" na twarzy (także przy większych poziomach głośności)... xD

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zgodnie z założeniami - kolumny Xaviana były najtańszym elementem systemu... Przynajmniej wzmacniacz mógł się wykazać przy XN250, a i na większe XN270 czy podłogówki by wystarczyło B|
Choć ja bym inaczej złożył zestaw mając pięć dyszek do wydania na nowy.

Na dużej powierzchni to grało?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Przeszło 22 dni od kiedy podłączyłem te niepozornie wyglądające monitory do mojego systemu pierwszy raz, przez ten czas całkiem nieźle udało mi się poznać co kryje się pod hasłem Xavian Primissima, jaki charakter mają kolumny od tego producenta... Zawsze mnie to interesowało.

Dawniej przy wyborze kolumn Xaviana brałem mocno pod uwagę, lecz wypadło na inne kolumny.

Wykonanie samych kolumn jest świetne, nie ma w sumie do czego się przyczepić, spasowanie elementów jest nawet lepsze niż w moich starych NHT. Testowane Xaviany może nie są zbyt ciężkie czy majestatycznie wyprofilowane, wyglądają dosyć prosto, terminale również posiadają pojedyncze w zamian za to jakość wykończenia i spasowanie to duża zaleta.

System: kolumny Xavian Primissima > wzmacniacz Luxman L205 > źródło Sony MDS JE510 > laptop > przewody głośniowe Alphard Da Vinci SL-10 oraz Excellent OFC 6N SPE225 > interkonekt DIY.

Akustyka poprawna - za kolumnami 2 duże panele z wełny PT80, ściana za plecami zastawiona regałem z książkami oraz dwoma małymi panelami z wełny PT80. Pokój niecałe 12m2, kolumny rozstawione 105cm od tylnej ściany oraz około 30cm od bocznych, szerokość bazy stereo około 235cm.

Utwory testowane: Irma Thomas - Anyone Who Knows What Love Is, Clean Bandit - Dust Clears, Alison Wonderland & M-Phazes - Messiah, Games, Deadmau5 Imaginary Friends, Imagine Dragons - Believer, Avril Lavigne - Forgetten, Losing Grip, Crystal Castles - Concerte, Plague, Calvin Harris Dua Lipa - One Kiss Oliver Heldens Remix, Alok & Sevenn - Byob

Polskie: Lady Pank - Stacja Warszawa, Varius Manx - Piosenka Księżycowa, Szymon Wydra - Zycie Jak Poemat, Kasia Cerekwicka - Na Kolana, Monika Brodka - W Pięciu Smakach, Saute, Ten, Bracia - Nad przepaścią, Ira - Nie daj mi odejść, Kasia Kowalska - Antidotum, Sylwia Grzeszczak - Księżniczka, Perfect - Każdy oddech Twój.

Początkowo monitory grały pod gorszymi przewodami Excellent po około 5 dniach zamieniły je lepsze Alphardy.

W pierwszych dwóch dniach kolumny wydawały się nieco za ciemne, po jakimś dłuższym czasie specjalnie nie przeszkadzało mi to, że nie grały tak jasno jak NHT.

Widocznie mózg się przyzwyczaił i delikatnie przyciemniona góra była dobrze tolerowana.

Zaczynając od dołu pasma można wywnioskować że to działa trochę jak dopełnienie do całości, fanów mocnego uderzenia te kolumny nie zauroczą, nie wywołają masowania klaty a włosy na głowie nie staną dęba. To niezwykle kulturalne, dosyć łagodne pasmo idące chyba bardziej w stronę twardego uderzenia. Co prawda nie schodzą zbyt nisko i głęboko, w zamian za to dostajemy coś czego nie powstydziły by się niejedne droższe kolumny. Przy pierwszym dniu odsłuchu zapuściłem jeden z najbardziej mi znanych kawałków (nie mogłem się powstrzymać) Alok & Sevenn - Byob, niskich wcale nie było tak mało, było umiarkowanie za to precyzja, kontrola, zarys, dosyć zwarty charakter, zwinność dała do myślenia, że to naprawdę niezłej jakości "bas".

Ten model Xaviana jest chyba znany z stosunkowo zwinnego, szybkiego dołu który po prostu szybko wygasa i daje ładną selektywność. Wypełnienie jest dobre nie ma do czego się tu przyczepić, biorę też pod uwagę, że moje źródło odstaje od reszty i te kolumny pod względem niskich tonów mogły by jeszcze sporo lepiej grać.

Wokale jak i środek pasma jest nieźle dociążony i delikatnie przyciemniony, łagodny w wyższym zakresie średnicy. Średnicę określił bym jako muzykalną ale dosyć żywiołową, energiczną, bardziej akcentowaną niż niskie tony. Słychać ciepłe miłe wokale, kobiece są dosyć głębokie i dociążone można się nieco przyczepić do dźwięczności i wyrazistości, Xaviany potrafią zagrać bezpośrednim wokalem ładnie rozciągniętym.

Jedno z największych zaskoczeń to utwór Calvin Harris Dua Lipa - One Kiss Oliver Heldens Remix który na tych kolumnach zagrał wręcz potężnie, tak dociążonej, mocnej, wypełnionej energicznej średnicy jeszcze chyba nie słyszałem, rozciągnięta scena w górę zaskakiwała, byłem w niemałym szoku.

Góra pasma niestety nieco odstaje od reszty, moim zdaniem tu brakuje wyrazistości, dźwięczności, rozdzielczości. Nie jest źle lecz mogło by być lepiej, bardzo możliwe, że łącząc te kolumny z lepszej klasy wzmacniaczem, źródłem da się wydobyć bardziej bezpośrednią, rozdzielczą, wyrazistą górę pasma. Wysokie jak wyżej wspominałem są nieco przyciemnione grają delikatnie, co prawda ma to zalety gdyż Xaviany są dalekie od iskierek na górze pasma.

Po zastosowaniu przewodów Alpharda góra bardziej akcentowana była w jej niskim zakresie, który dawał wrażanie niezłej głębi. Były też utwory które bardzo ciekawie otwierały zalety tego pasma np. Tom Budin Feat. Miles Graham - Reckless gdzie odgłosy gwizdu były całkiem wysoko osadzone i ładnie rozciągnięte, dosyć namacalne.

Xavian Primissima nie grają jakoś szczególnie dużą sceną, zazwyczaj grają w obrębie kolumn, rzadko wychodzą poza obrys. Głębia jest nie najgorsza, choć kolumny grają dosyć bezpośrednim dźwiękiem. Bardzo możliwe, że większego pokoju powyżej 15m2 nie wypełnią zbyt mocno dźwiękiem, chociaż mogę się mylić bo nie sprawdzałem. Na plus zasługuje dobrze rozciągnięta scena w pionie. Ilość powietrza na scenie czy zanikanie kolumn jest całkiem dobre, bez większego efektu "wow".

Xaviany to kolumny grające dosyć żywiołowo w średnicy, całkiem energicznie, niskie tony bardziej jako dopełnienie ale kulturalne i wyrafinowane, góra pasma nie tak bezpośrednia a delikatnie intymna i lekko przyciemniona. Selektywność jest dobra a nawet bardzo dobra szczególnie w niskich i średnich tonach, przynajmniej tak to odebrałem. Jak na te klase kolumn to są dosyć dynamiczne oraz szczegółowe, za to spójność barw jest świetna oraz wysoka muzykalność.

Xavian Primissima łączył z ocieplonym dosyć dynamicznym wzmacniaczem który nieco rozjaśni i ożywi górę pasma oraz doda oddechu na scenie kolumnom. W cenie 1000-1500zł uważam, że to super monitory, które nie miały większych wad a niektóre aspekty które po prostu można naprawić lepszym sprzętem oraz akustyką.

DSC00343.thumb.jpg.29b6b6b0d34149b6725f4c7487668af0.jpg

Clipboard012.thumb.jpg.67e5ec44b115ec1d9d9a7ad5892b5f84.jpg
Niebawem pojawi się dokładny opis Xavian Primissima w porównaniu do NHT 1.5

Zapraszam.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...