Skocz do zawartości

Recommended Posts

Kolego na to pytanie nikt ci nie odpowie.
Z psychologicznego punktu widzenia DIY gra dużo lepiej niż sprzęt kupiony, a jeśli lubisz i potrafisz "dłubać" to DIY wychodzi cenowo dużo lepiej. Można przyjąć regułę że DIY gra w 100% na swoją cenę, a kupne "firmówki" zazwyczaj na 50-60% swojej ceny, reszta ceny to marketing icon_wink.gif
Za 6k pln na same komponenty możesz już złożyć zestaw powoli podchodzący pod hi end.
Od siebie mogę napisać że DIY to droga w jedną stronę. Jak raz spróbujesz to już nigdy nie kupisz "firmówek" icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

" budował " to za wielkie słowo, z racji tego, że kompletnie nie mam pojęcia o zwrotnicach chciałem raczej skupić się na jakimś gotowym projekcie. chodzi mi po głowie coś na seas'ach ( bifrost ), ale może ktoś z bardziej doświadczonych w tej dziedzinie kolegów zaproponuje coś ciekawszego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

średnica i szczegóły plus duża scena to tak w jednym zdaniu, preferuje raczej monitory ( w/g mnie mają lepszą scenę ), siedzę blisko głoąników ( około 1.5 -1.8m ), na dzień dzisiejszy audiolab cdq, audionote zero i końcówke caspiana.. głośniki to diy na seas p17rex/25taf i gdyby nie szelest który czasem da się usłyszeć byłbym zadowolony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najczęściej słyszalne w wokalach kobiecych ( gdy słucham nieco głośniej kują w ucho ) sss, scz w końcówkach wyrazów. czy może być to spowodowane złym wygłuszeniem, czy raczej należy szukać przyczyny w zwrotnicy ? poniżej fotka, chyba brakuje rezystorów i z tego co wyszukalem, kondensatory mają inne wartości.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewien jegomość który jak się potem okazało pracował w pmc, sprzedawał zwrotnice i drivery w komplecie plus osobno obudowe ( bardzo zniszczoną i jak sam mówił, chwilowo zaadoptowaną ). dostałem od niego dodatkowo rysunek obudowy która miała być idealna. ( którą to wykonałem idealnie w/g rysunku ). gdyby nie ten szelest icon_smile.gif gdy zaczołem szukać rozwiązania owego szelestu, znalazłem na japonskim forum monitory z dokładnie tymi driverami ale niestety kompletnie inną zwrotką i obudową. drążyłem i znalazłem rusunek obudowy bifrost który idealnie pasuje do tej mojej, więc chyba ktoś zagrał mi na nosie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego może najpierw lepiej wypróbować właściwą zwrotnicę.
Albo faktycznie zbudować Bifrosty.
Należy jeszcze pamiętać ze same elementy jakie użyjemy do budowy zwrotnic mają również wpływ na brzmienie.
Niekoniecznie te droższe i potencjalnie lepsze nadają się lepiej.
Zwrotnice do kolumn wysokiej klasy projektuje się konkretnie do konkretnych głośników.
Wiele głośników marki Seas wymaga zwrotnic które korygują dość mocno ich niezbyt idealne charakterystyki przetwarzania.
W taki sposób można z nich osiągnąć bardzo dobre rezultaty.
Wiele dobrych głośników jeśli trafi w nieodpowiednie ręce ( co poniektórych ) hobbystów ma potem złe opinie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Zwrotnice do kolumn wysokiej klasy projektuje się konkretnie do konkretnych głośników.

Właściwie to taka zasada obowiązuje nawet przy produkcji kolumn średniej czy niskiej klasy, tylko zwykle zwrotnice buduje się dużo prostsze, tutaj na zdjęciu widać klasyczną zwrotnicę o nachyleniu zbocza 6dB/okt która nie może nam zagwarantować dobrych parametrów zestawu ze względu na swoją budowę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

syki najczęściej słyszalne w wokalach kobiecych ( gdy słucham nieco głośniej kują w ucho ) sss, scz w końcówkach wyrazów. czy może być to spowodowane złym wygłuszeniem, czy raczej należy szukać przyczyny w zwrotnicy ?


Zdecydowanie niepoprawnym sparowaniem głośnika wysoko tonowego i zwrotnicy. Na głośnik wysoko tonowy nie wpływa wewnętrzne wytłumienie kolumny (jest zamknięty od tyłu magnesem), będzie syczał i w wytłumionej (bardzo) kolumnie i leżąc sam na stole.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pobieżnej oceny wcześniejszego zdjęcia i tego schematu widać ze to zupełnie inne zwrotnice. To co masz obecnie to najprawdopodobniej filtry 2 rzędu lub umownie nazywane o nachyleniu zboczy 12 dB/oktawę. Nie jest wykluczone że działają one ( być może częściowo ) jako 1 rzędu z korekcją dodatkowymi elementami. Zwrotnica ze schematu to filtr 2 rzędu z tłumikiem rezystancyjnym dla głośnika wysokotonowego i filtr 1 rzędu dla głośnika niskotonowego z kompensacją wzrostu impedancji od indukcyjności cewki tego głośnika. Zapewnia ona zgodną fazę elektryczną obu głośników. Na pewno na tej zwrotnicy kolumny będą grały inaczej. Zwrotnica każdego typu może być bardzo dobra , pod warunkiem że zostanie dobrze dobrana do określonych głośników. Nawet zwrotnica 1 rzędu składająca się z 2 lub nawet z samego kondensatora może ingerować w przebieg charakterystyki przetwarzania kolumny. Tego czy na zwrotnicy wg schematu Twoje kolumny zagrają lepiej nie jestem w stanie ocenić. Jednak jeśli ta druga została opracowana dla Twoich głośników i sprawdziła się może to być ogromy postęp. Z cała pewnością kolumny będą mniej syczeć na nowej zwrotnicy. Oczywiście wartość cewki głośnika basowego to 2,2 mH i jej rezystancja powinna być niska ( tak jak to zaznaczono ). Kondensatory 8,2 uF powinny być możliwie najwyższej jakości.
Na nowej zwrotnicy równowaga tonalna powinna zdecydowanie przesunąć się w kierunku niskich tonów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję ze nie słuchasz na różnych zwrotnicach w obu kanałach, bo to niema żadnego sensu. Samo wykonanie zwrotnicy uważam że jest bez zarzutu. Jakich użyłeś kondensatorów ? Opisz jakie są zmiany w brzmieniu. Dla zwrotnic bardzo wskazane jest aby były poza obudową. Można zrobić nawet dla nich osobne obudowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kondy to standardowe jantzeny mkp, rezystory tez jantzena 10w, cewki mundorf'a. czarna rozpacz mnie ogarnia jak tego słucham. za ostro i za zimno. niby więcej dzwięków słysze i stereofonia jak by lepsza była. czy aby posrebrzane druty ( qed silver anniversary ) do dobry pomysł do okablowania wewnątrz ? jest źle,
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posrebrzane przewody to chyba dokładnie to czego Ci nie potrzeba. Już bardziej tanie Alphard Da Vinci SP 78 po 3 zł/m. Standardowe Jantzeny MKP są czarne. Kupiłeś te niebieskie nazywające się Standard Z-Cap ( trochę droższe ) i to raczej nie był dobry wybór. 4,7 uF wystarczyłby Cross Cap.
Trochę się zastanawiam czy w tym miejscu nie powinien być użyty 47 uF i tu mógłby być bipolarny elektrolit do zwrotnic. Jeśli chcesz ocieplenia dźwięku to 8,2 uF dobrze by było zastąpić czerwonymi Superior Z-Cap. Możesz też spróbować w dalszej kolejności nieco zwiększyć wartość rezystora 5,6 ohm na 6,2 lub nieco więcej. Jantzeny Silver Z-Cap dadzą chłodniejszy dźwięk i to też byłby niezbyt dobry kierunek dla Ciebie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
kłopotów ciąg dalszy. może opisze sytuacje, będzie chyba łatwiej ocenić. zwrotka j/w działa bardzo zadowalająco, niestety zachciało mi się zaszaleć z metalica na pół gwizdka i mój caspian się zagotował i wyłączył. w pierwszej chwili nie wiedziałem co kaman, ale małymi kroczkami udało się zlokalizować problem. zwrotka przy głośniejszym odsłuchu powoduje przegrzanie się końcówki. będe wdzięczny za jakiekolwiek sugestie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego to nie tędy droga.
Zwrotnica to jedynie filtr formujący charakterystykę, nie jest to jakieś dodatkowe obciążenie dla wzmacniacza.
Sprawdź lepiej ile to jest to "pół gwizdka". Odłącz kolumny, puść sinusa 50Hz, ustaw "pół gwizdka", zmierz napięcie i wylicz nominalną moc.
Taki pomiar może dużo wyjaśnić i da tobie i nam jakiś lepszy pogląd na to co może być nie tak.
No chyba że coś źle podłączyłeś. Mogę jedynie napisać że schemat który załączyłeś jest elektrycznie poprawny.
Na zdjęciu niestety niewiele widać ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...