Skocz do zawartości

Przesiadka z 5.1 na używane stereo


HiFive

Recommended Posts

Witam forumowiczów. Postaram się w kilku zdaniach streścić wyzwanie przed którym stoję.
Chciałbym przesiąść się z Onkyo TX-SR508 + quadral quintas 5000 + JBL E150P na zestaw który zauważalnie lepiej zagra stereo.
Wydaje mi się, że już się "nakinowałem" dźwiękiem 5.1, efektami, wybuchami i tego typu głupotami.
Teraz chciałbym posłuchać muzyki. Wydaje mi się również, że dobre stereo odtworzy film co najmniej poprawnie.

Zestaw będzie stał w otwartym pokoju 22,60 - rozkład w załączeniu (kolumny po lewej i prawej od TV)
Przeznaczenie: 90% muzyka 10% filmy
Rodzaj muzyki: niesprecyzowany, ale bez bardzo mocnych brzmień: rock, jazz, muzyka klasyczna, chillout, ale również Jackson i Clapton icon_smile.gif
Źródło - Spotyfi, mp3, koncerty DVD i BD.
Dźwięk który chciałbym uzyskać: Ciepły, przestrzenny, zawsze też podobał mi się punktowy bas.

Mój budżet to 3000 do max 4000 PLN, na całość, więc wydaje mi się, że używki to najlepsza opcja.
Wzmacniacz + głośniki + ew. tuner radiowy.

Obecnie TV+BD+wzmacniacz+ adapter BT+PC mam pospinane ze sobą przez HDMI, ale chyba nie będzie problemu pospinać to przez złącze RCA (wszystko do TV przez HDMI a TV do wzmacniacza przez RCA. BT przez RCA do wzmacniacza.

Jeżeli chodzi o starszy sprzęt jestem niestety kompletnym laikiem i nie wiem na co zwracać uwagę.
Będę bardzo wdzięczny za wszystkie propozycje marek i modeli na które zwrócić uwagę w tym segmencie cenowym.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plan pokoju fajny, ale narysuj gdzie będą stały kolumny i gdzie będzie Twoje miejsce odsłuchowe. Pewnie znasz, ale poczytaj i zrób to według prawideł: http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm

Racja. Sprzęt używany będzie grał lepiej niż nowy. Trzeba go tylko dobrze dobrać.

Z dźwiękiem ciepłym, przestrzennym oraz punktowymi niskimi tonami może być kłopot. To nie są wykluczające się cechy, ale raczej w niższych pułapach cenowych trudniejsze do osiągnięcia.

I chcesz nie głośniki, tylko kolumny (kolumny głośnikowe), prawda?
Kolumny powinny być najdroższe. Powiedzmy ok. 50 % budżetu, wzmacniacz ok. 25% a za resztę kupiłbym DAC (do poprawy jakości dźwięku z komputera czy BR) i tuner (za jakieś grosze na początek).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Plan pokoju fajny, ale narysuj gdzie będą stały kolumny i gdzie będzie Twoje miejsce odsłuchowe. Pewnie znasz, ale poczytaj i zrób to według prawideł: http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm

Racja. Sprzęt używany będzie grał lepiej niż nowy. Trzeba go tylko dobrze dobrać.

Z dźwiękiem ciepłym, przestrzennym oraz punktowymi niskimi tonami może być kłopot. To nie są wykluczające się cechy, ale raczej w niższych pułapach cenowych trudniejsze do osiągnięcia.

I chcesz nie głośniki, tylko kolumny (kolumny głośnikowe), prawda?
Kolumny powinny być najdroższe. Powiedzmy ok. 50 % budżetu, wzmacniacz ok. 25% a za resztę kupiłbym DAC (do poprawy jakości dźwięku z komputera czy BR) i tuner (za jakieś grosze na początek).



Oczywiście, chodziło mi o kolumny icon_smile.gif

W załączeniu plan z kolumnami i głównym miejscem odsłuch - fotelem - zaznaczonym na czerwono. Oczywiście czasami wspólnym z innymi domownikami miejscem odsłuchu będzie kanapa icon_smile.gif
Co do basu- to jeżeli jego punktowość jest poza moją skalą finansową na pewno chciałbym, żeby był dobrze kontrolowany.
Będę baaardzo widzęczny za wszelkie propozycje używanych elementów zestawu.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozstaw kolumn mógłby być szerszy. A poza tym, to może być.

Zastanawiałem się na razie nad kolumnami. Jakie? Trudno coś wybrać, bo jeśli jakiś aspekt odpowiada twoim zapotrzebowaniom, to inny nie bardzo.
W sumie, to po głowie chodzą mi albo Audio Academy Hyperion (są różne wersje), albo ESA Ostinato (też są różne wersje).
Każde rzecz jasna z innym wzmacniaczem. Do AA v1 jakiś łagodniejszy na górze, bardziej ocieplony, a do ESA i AA v4 szybszy, z nienapompowanym dołem.
A może jakieś dobre monitory standowe? Wówczas łatwiej by było zapanować nad niskimi tonami, choć pewnie nie miałby takiego rozciągnięcia w dół jak kolumny podłogowe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolałbym jednak kolumny podłogowe. Postaram się gdzieś posłuchać Audio Academy, jednak domyślam się, że wybór wzmacniacza będzie odgrywał bardzo ważną rolę w ich odsłuchu. Czy jakieś konkretne firmy grają naprawdę dobrze z tymi kolumnami, a są takie które całkiem do niego nie pasują ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...