Skocz do zawartości

Muzyka klasyczna


RoRo

Recommended Posts

Jestem zdania, że każdy miłośnik muzyki klasycznej powinien przynajmniej raz udać się na koncert fortepianowy utworów skomponowanych przez Fryderyka Chopina.  Chopinconcerts.pl organizuje kameralne koncerty wykonywane przez  światowej klasy wirtuozów fortepianu. Wydarzenia mają miejsce codziennie o 18:30 tuż przy Katedrze Warszawskiej, na ulicy Dziekaniej 1.  Polecam melomanom 55 minutową ucztę dla zmysłu słuchu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Uwielbiam muzykę klasyczną - to dla mnie świetny sposób na to , aby każdego dnia chociaż na trochę zrelaksować się , zapomnieć o wszystkich kłopotach oraz zmartwieniach . To taka odskocznia i jednocześnie możliwość , aby zregenerować się , szczególnie przy dobrych utworach wybitnych kompozytorów , oczywiście Chopin to jeden z moich ulubionych

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
  • 3 weeks later...
  • 1 year later...

www.muzykawroclawska.info 👈

🎼 Zapraszamy do wysłuchania koncertu fortepianowego pt. „I Koncert Wrocławski” - inaugurującego cykl koncertowy „Muzyka Wrocławska”. To oryginalna muzyka polskiego kompozytora, niedostępna do odsłuchania nigdzie indziej!

🎹 Opracowany w 2020 r. solowy koncert fortepianowy składający się z sześciu części:

cz. 1 – adagio

cz. 2 – andante

cz. 3 – lento

cz. 4 – allegretto

cz. 5 – larghetto

cz. 6 – andante

Czas łączny - 60 minut ::

Koncert nawiązuje do muzyki klasycznej, jednak cechuje go nieco inne spojrzenie na sposób opracowania muzyki, jej kolorystykę, budowanie emocji i kształtowanie linii melodycznych. Poszczególne partie, chociaż są zamkniętymi kompozycjami, to łącznie tworzą uporządkowaną całość koncertu, misternie budując jego nastrój od pierwszej części, po utwór finałowy.

Muzyka i opracowanie koncertu: Wiesław Małucha 🤵🏻

www.muzykawroclawska.info 👈

#muzykaklasyczna #koncertfortepianowy #wieslawmalucha #muzykawroclawska

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam 25 koncert fortepianowy Mozarta.

Dnia 11.04.2021 o 12:49, Adi777 napisał:

Ja jeszcze nie wszedłem tak "na poważnie" w muzykę klasyczną, ale każdego dnia wracając samochodem do domu po pracy, słucham radia z muzyką klasyczną, to już taka moja mała tradycja 🙂

Możesz słuchać Cantat Bacha. Wystarczy Ci ich na 20 lat jazdy do pracy :). Polecam. Esencja muzyki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Dnia 13.04.2021 o 21:20, audiowit napisał:

Możesz słuchać Cantat Bacha. Wystarczy Ci ich na 20 lat jazdy do pracy :). Polecam. Esencja muzyki.

Z kantat Bacha pozwolę sobie wyróżnić jedno konkretne nagranie - Actus Tragicus BWV 106 w wyknaniu Joshuy Rifkina. Nie jestem jakimś grafomanem (w pozytywnym znaczeniu tego słowa) żeby jakoś pięknie opisać to wykonanie i sam utwór, więc tylko dam linka do opisu https://teologiapolityczna.pl/antonina-karpowicz-zbinkowska-j-s-bach-actus-tragicus. Dla tych, którzy słyszeli wiele innych kantat ale tej nie - jak dla mnie to zupełnie inny klimat niż pozostałe. Chyba zresztą nie tylko dla mnie, gdzieś chyba spotkałem informację, że to nawet nie musi być utwór Bacha. Nie mniej jest to dla mnie jeden z pięknieniejszych barokowych utworów (nie tylko Bacha, w ogóle), zwłaszcza w tym wykonaniu

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
  • 2 months later...

Okazuje się że źle szukałem

https://www.allmusic.com/album/silvestrov--touching-the-memory--mw0003237118

I to jest sekcja 

Moments of Memory III 6 pieces for string orchestra

chrome-capture-2022-10-6.thumb.png.1e1bcad68a98debd59d86cf66803dc68.png

teraz kwestia CD

Ale jak się klika w te linki to przekierowuje do :

https://www.allmusic.com/album/silvestrov-moments-of-memory-ii-mw0003091232

zgłupiałem

https://www.prestomusic.com/classical/products/8512700--silvestrov-touching-the-memory

Pogubiłem sie

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Muzyka klasyczna jest terminem nijakim ("Poważna" to już tragedia - Mozart i powaga, nawet w Requiem). Klasyka to Beethoven, Szopen, da Palestrina i muzyka Średniowiecza? To termin guma.

Operowanie epokami jest konsekwentniejsze i realnie oddaje to co niesie ów przekaz. Nijak nie da się postawić takich twórców jak Faure czy Beethoven obok Marcello (obu) czy Dufay (Guillaume).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Highlander_now napisał:

Operowanie epokami jest konsekwentniejsze i realnie oddaje to co niesie ów przekaz

Można dyskutować, Leçons de ténèbres Charpentiera i Dido and Aeneas Purcella to wszak ta sama epoka, ale przekaz chyba trochę inny. 
Muzykę poważną bym zostawił w spokoju, oczywiście nazywając tym terminem coś co z powagą ma jakikolwiek związek. Siedem brak Jerozolimy czy wspomniane Leçons spokojnie do tej kategorii mogą należeć, ale oczywiście już ani nie Czarodziejski flet ani Eine kleine nachtmusik (mimo, że znam przypadki osób, który by się przy tym upierały).

1 godzinę temu, Highlander_now napisał:

To termin guma.

No guma, to po prostu termin, który zbiera do kupy barokową muzykę sakralną, romantyczną muzykę sakralną, muzykę operową, muzykę taneczną z reneansu, muzykę współczesną i 150 innych muzyk. Jest krótki, dosyć dobrze sprecyzowany i moim zdaniem jako temat wątku jest jak najbardziej ok, zwłaszcza przy tak małym ruchu tutaj.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Jacek Placek napisał:

Można dyskutować, Leçons de ténèbres Charpentiera i Dido and Aeneas Purcella to wszak ta sama epoka, ale przekaz chyba trochę inny. 
Muzykę poważną bym zostawił w spokoju, oczywiście nazywając tym terminem coś co z powagą ma jakikolwiek związek. Siedem brak Jerozolimy czy wspomniane Leçons spokojnie do tej kategorii mogą należeć, ale oczywiście już ani nie Czarodziejski flet ani Eine kleine nachtmusik (mimo, że znam przypadki osób, który by się przy tym upierały).

No guma, to po prostu termin, który zbiera do kupy barokową muzykę sakralną, romantyczną muzykę sakralną, muzykę operową, muzykę taneczną z reneansu, muzykę współczesną i 150 innych muzyk. Jest krótki, dosyć dobrze sprecyzowany i moim zdaniem jako temat wątku jest jak najbardziej ok, zwłaszcza przy tak małym ruchu tutaj.

"Guma", "do kupy" - pasuje do diskopolo, ale nie do muzyki. O to mi właśnie chodzi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Język to zbiór znaków. Dopóki nadawca i odbiorca dekodują je tak samo, to funkcja przekazu jest spełniona i możemy mówić o udanej komunikacji. Zarówno termin „muzyka poważna” jak „muzyka klasyczna” wabi do tego wątku ludzi o podobnych zamiłowaniach muzycznych. A więc terminy działają prawidłowo. Ulepszajmy raczej to co nie działa…

Edytowano przez sonique
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 24.12.2022 o 08:24, sonique napisał:

Język to zbiór znaków. Dopóki nadawca i odbiorca dekodują je tak samo, to funkcja przekazu jest spełniona i możemy mówić o udanej komunikacji. Zarówno termin „muzyka poważna” jak „muzyka klasyczna” wabi do tego wątku ludzi o podobnych zamiłowaniach muzycznych. A więc terminy działają prawidłowo. Ulepszajmy raczej to co nie działa…

Do tego moja wypowiedź właśnie zdąża. "Ulepszaniu tego co nie działa ...".

Co mi po temacie o muzyce klasycznej jeżeli dotyczy on Mozarta, jeżeli cieszy mnie barok? To tylko przykład.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...