Skocz do zawartości

Kolumny za 5 tys.


Clamaran

Recommended Posts

Witam wszystkich użytkowników forum.

Postanowiłem poradzić się was w sprawie zmiany kolumn której chce dokonać. Budżet to 3-5 tys. Wolał bym tej kwoty nie przekraczać ale niewielką do rzutkę mogę zrobić. Kolumny używane jak najbardziej mile widziane, nawet preferowane. Mam dość sprecyzowane preferencje co do dźwięku. Konieczny jest bas krótki szybki twardy, góra na pewno nie podkręcona może lekko stonowana średnica do odsłuchania. Pomieszczenie 30m, puste (na ścianie ekran, pomiędzy kolumnami szafka na sprzęt, kanapa po drugiej stronie). Z każdą przemyślaną propozycję będę wdzięczny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. No wiesz 3 a 5 kzł to spora różnica. Szczególnie jeśli mówimy o kolumnach używanych.
Powierzchnia 30 m2 jest już dość spora i tu na pewno warto dać kolumny podłogowe.
Mam nadzieję, że możesz odsunąć kolumny od ścian na co najmniej kilkadziesiąt cm a szafka nie będzie stała pomiędzy kolumnami w sensie, że nie będą się "widziały"? Kolumny powinny być choć trochę wysunięte przed szafkę.
Goły pokój, to nie za dobrze dla dźwięku. Zazwyczaj warto go trochę "zagracić". Wówczas gra lepiej. Wszelkie duże, twarde, płaskie powierzchnie nie są zbyt dobre dla wysokiej jakości dźwięku, której tu pewnie w takim budżecie się spodziewasz. Znasz podstawy akustyki i ustawiania kolumn?
http://waldemar.katowice.pl/audio1.htm
http://www.lauda-audio.pl/porady,wpis(akus...nformacje).html

Ale. Nie napisałeś z czym będą te kolumny współpracowały. To bardzo ważne. Masz już jakiś zestaw, czy dopiero będziesz składał?
A jeśli dopiero masz plany, to o czym myślisz, ile możesz przeznaczyć na elektronikę i oczywiście co to będzie? Konkretnie jakie urządzenia?
Jakiej muzyki będziesz słuchał? To tez bardzo ważne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz masz/będziesz miał tranzystorowy czy lampowy?

Napisz więcej o Twoich oczekiwaniach i tym co już masz zgodnie z "Pierwszymi postami"
http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html
oraz uzupełnij informację gdzie mieszkasz (tak, by się wyświetlała przy Twoich postach) rubryka "Skąd" w panelu kontrolnym ("Edytuj informacje o profilu"), bo to pomaga przy sugestiach odnośnie sprawdzenia jakiegoś sprzętu (odsłuch przed zakupem).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny oczywiście muszą być podłogowe zapomniałem napisać ale przy takim metrażu to chyba oczywiste. Świadomie nie napisałem pod czym ma to pracować bo byłem ciekaw waszych propozycji tylko i wyłącznie biorąc pod uwagę charakterystykę kolumn o której napisałem. Wzmacniacz już jest pma1500.
Od tylnej ściany do frontu kolumn będzie mniej więcej 70cm nie więce ale może być mniejj. Niestety jedna kolumna będzie w rogu ok 50 centymetrów od bocznej ściany. szafka nie będzie w niczym przeszkadzać to mała szafka rtv. Oczywiście wiem jak ustawić kolumny (niestety nie zawsze można się zastosować do wszystkich zasad). Co do mużyki to jest "problem" bo słucham wszystkiego od jazz-u przez pop, wszelkiego rodzaju muzykę elektroniczną po metal. Wiem że nie ma kolumn (przynajmniej w tym budżecie) które zabrzmią wszędzie równie dobrze więc napisałem co do brzmienie które mnie interesuje, tak jest prościej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwocie 5 tysięcy- JAMO Concert 11/D870.
Do duże i bardzo uniwersalne podłogówki z wyrównaniem pasmem i dobrym dołem.

A jest różnica do jakiego wzmacniacza dobierasz kolumny- do niezbyt mocnej lampy potrzebne są kolumny o dużej skuteczności, mocny tranzystor poradzi sobie również z tymi o niskiej skuteczności.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tego modelu Jamo nie słuchałem ale mają opinie niestety zaokrąglonego basu. Obawiam się też że nie przejdą filtru zwanego żoną.

Ciekawe kto takie opinie wygłasza?Może podpina pod słaby wzmacniacz i dziwi się że nie grają jak powinny...
Cytat

Jeśli pojawią się gdzieś w okolicy to odsłucham ale czekam też na inne propozycję.

To jeszcze wpisz tę swoją "okolicę"-pisałem Ci o tym w poprzednim poście, a Ty nic...
.
Pozdrawiam


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Sam mam kolumny jamo dużo niższy model...

To jakbyś porównywał komfort jazdy Smarta z Mercem klasy S Niby ten sam koncern, ale różnica olbrzymia (również w cenie).
Więc lepiej nie uogólniaj i nie porównuj z sobą krańcowo różnych modeli...
Ale skoro napisałeś, że odsłuchasz-to mam nadzieję, że to zrobisz. icon_wink.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka słów sprostowania i uwagi.

Jak gra system zależy nie tylko od kolumn (choć one mają największy oprócz akustyki wpływ na brzmienie całości).
Dlatego pytanie o wzmacniacz a także resztę systemu (źródło, okablowanie) nie jest bez sensu.
Mało tego. Jeśli nawet wybralibyśmy kolumny, które grają jak chcesz bez wiedzy o wzmacniaczu a on powielałby cechy kolumn, to dźwięk mógłby stać się bardzo ukierunkowany, zbyt w jakimś kierunku uwypuklony, nawet zdeformowany.

Kolumny Jamo Concert 11 słuchałem z dobrymi wzmacniaczami, znam. I nie powiedziałbym, że niskie tony były zaokrąglone.
Jak napisał RoRo bardzo dużo zależy od wzmacniacza. A takie kolumny byle czym się nie napędzi. I wcale nie chodzi tylko o moc. ale także a może przede wszystkim o jakość takiego wzmacniacza.

I tu. Nie wiem, czy Twój Denon to model 1500AE czy też 1500R. Mniejsza w sumie o to, bo obydwa wzmacniacze nie są wysokich lotów.
Możesz się ze mną nie zgodzić, ale na pewno nie jest to partner do dobrych kolumn za 5 kzł, na przykład właśnie Jamo Concert 11, ponieważ te kolumny wymagają już wysokiej klasy elektroniki. A taki wzmacniacz do nich podłączony ukaże tylko dobitniej swoje wady.

Kolejna sprawa, ale jedna z najważniejszych, to ustawienie kolumn. Jeśli znasz temat, to wiesz, że to co zamierzasz nie ma szans powodzenia by uzyskać dobrej klasy dźwięk. Duże kolumny podłogowe w rogu pomieszczenia? icon_rolleyes.gif No to będzie dźwięk... icon_mad.gif

Czy w tej sytuacji warto polecać jakieś kolumny? No nie wiem.
ATC, Audio Physic, Canton?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam zasady i wiem że na dobry dźwięk składa się masa różnych niuansów przeanalizowałem wszystko i po paru porównaniach wiem że poszukuje takich kolumn jak napisałem. Co do wzmacniacza nie uważam żeby był to niskich lotów podłączałem go do kilku zestawów i porównywałem z innymi wzmacniaczami (w podobnej cenie) i na pewno nie odstawał od nich jakością dźwięku. Mogę zrozumieć że ten wzmacniacz nie wydobędzie w 100% możliwości kolumn na to trzeba by zakupić wzmacniacz 3 razy droższy ale zagra na pewno lepiej niż z kolumnami za 2tys. Co do ustawień kolumn na pewno lepiej jest ustawić kolumny dalej od ściany ale nie zawsze jest to możliwe. Kolega ma Diamond 28 jedna jest prawie przy ścianie robiliśmy odsłuch bez szafki (odstawiliśmy od ściany) i różnica była bardzo niewielka. Dziękuje za wszystkie porady ale niestety zupełnie w niczym mi one nie pomagają. Ściany nie wyburzę wiec musi tak stać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt Ci nie karze burzyć ścian-dostałeś od F1angel pare sugestii, a od Ciebie zależy czy z nich skorzystasz i w jakim stopniu.

Co do Twojego wzmacniacza-padło sformułowanie "nie jest on wysokich lotów"-co nie oznacza, że to słabizna. Zresztą nadal nie określiłeś dokładnego modelu.
Mieszkasz w Wwie, więc wybór kolumn zarówno nowych jak i używanych w tym zakresie cenow masz olbrzymi, po wybraniu kilku potencjalnych modeli wystarczy umawiać się na odsłuch biorąc swój wzmacniacz.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie po to napisałem ten post gdyż jak sam napisałeś wybór kolumna jest olbrzymi, niestety dużo pracuje często wyjeżdżam i nie mam czasu na odsłuchanie wszystkiego. Myślałem że jak napisze jaki ma być charakter kolumn to podpowiecie mi kilka modeli do odsłuchania o charakterystyce o której napisałem. Wzmacniacz PMA1500AE, CD tej samej serii, kable do wymiany ale to będę dobierał po wyborze kolumn.
Może ja coś zaproponuje a forumowicze wypowiedzą się na temat tych kolumn.
Co myślicie Heco Celan GT 502 nie widzę żadnych testów więc nie wiem jaka jest charakterystyka tych kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerknij na testy kolumn podłogowych - w miesięczniku AUDIO było sporo takich testów w różnych grupach cenowych (dostępne są również online, bez żadnych opłat).

Albo wyszukaj tutaj
http://audio.com.pl/testy/stereo/zespoly-glosnikowe
albo szukaj konkretnych modeli (zresztą polskie testy masz również w innych miejscach).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...