Skocz do zawartości

Zestaw stereo za +/- 1500zł


Gargamel

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów dopiero rozpoczynam swoją przygodę ze sprzętem audio. Niedawno się przeprowadziłem więc przyszedł czas kupić coś dla ucha póki co muzyka była puszczana przez głośniki komputerowe 2.1... Przymierzałem się do kupna zestawu 5.1 jednak po przeczytaniu trochę forum uznałem że lepiej kupić jakiś zestaw wzmacniacz + 2 kolumny który w przyszłości będę mógł rozszerzyć. Oczywiście zdaję sobie sprawę że za tą kwotę cudów nie będzie i też ich nie oczekuje. Pomieszczenie w którym będzie grał ma 25m2 jest to salon z aneksem w pomieszczeniu dość niosą się dźwięki (nowe budownictwo). Niestety nie ma miejsca na na kolumny podłogowe obok meblościanki także jestem zmuszony do zakupu monitorów. Mam nadzieje że jesteście w stanie mi coś doradzić jestem otwarty na propozycję

Jakiej muzyki słucham ?
Rap, Rock, muzyka symfoniczna
Wielkość pomieszczenia
Około 25m2

DSC01446.jpg


Kwota jaką chcę przeznaczyć
1500 - 2000 PLN
Stan sprzętu
używany/nowy
Funkcję jakie będzie spełniał zestaw
Podłączony do TV i do tego chciałbym dokupić jakiegoś Playera lub konsole, lecz póki co będzie nim laptop
Sprzęt, który posiadam
Brak

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy jaki lubisz dźwięk czy bardziej ciepły, masywny czy bardzie suchy i analityczny.
Można próbować pewne cechy kolumn maskować nieco inaczej brzmiącym wzmaniaczem, na tym to po części polega;)
Bo nie każde kolumny pasują brzmieniowo do każdego wzmacniacza, chyba, że lubisz jakieś "specyficzne" brzmienie.
Sporo, jak będzie finalnie grał zestaw zależy od akustyki pokoju i ustawienia kolumn względem odsłuchu, to niekoniecznie dodatkowe koszty, czasami wystarczą chęci.
Skoro grasz i oglądasz na tv konieczny będzie dac/ przerobi sygnał optyczny z tv na 2rca, koszt 60-120zł .
Bo w tym budżecie wzmacniaczem z wejściem optycznym i coaxialnym jest chyba tylko BC Acoustique EX-202.1
Z nowych łapiesz się też na wzmacniacz pioneer a20, denon 520, onkyo a9030, Jeśli wybierzesz nowe, ale z drugiej ręki kupisz wyższe modele pioneer a30, denon pma 720,710, onkyo 9050, yamaha as 300,500. Jak każdy gra możesz poczytać w testach w necie, posłuchać w sklepie.
Bardziej za charakter brzmienia odpowiadają kolumny .
Skoro mają być monitory to tutaj duże i efektywne. Z nowych świetne byłyby, dynamiczne z mocnym basem Quantum 673-poniżej 1k, z drugiej ręki jeszcze na gwarancji Monitor Audio bx2(800zł raczej precyzyjne granie), Mission m32i( mocny ciepły bas ok600zł), Jbl es30( twarde ostre brzmienie ok 650zł). Ze starszych mission m72, tannoy m2.
Jak widzisz nie są to modele tzw podstawowe z listy danej marki, no name, czy starocie. Jak się postarasz to może być dobry zestawik.
Do jakiś komputerowych zestawów 2.1 nie ma co porównywać bo to zupełnie inny świat.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odpowiedz

- Dźwięk z tego co się zorientowałem to zdecydowanie bardziej ciepły.
- Póki co grać nie będę bo nie mam na czym są to plany na przyszłość. Jednak mam pytanie odnośnie podłączenia mojej konfiguracji czyli TV (CX700E) + dekoder UPC + ew wzmacniacz. zarównano TV jak i Dekoder posiadają wyjścia RCA L i P, także tak mogę podłączyć wzmacniacz ?
- Co do wzmacniaczy w jednym ze sklepów do w/w Denona 520 zestawiono mi Cambridge Audio Topaz AM5/AM10 a do tego Monitor Audio MR2 ?



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

zarównano TV jak i Dekoder posiadają wyjścia RCA L i P, także tak mogę podłączyć wzmacniacz ?
- Co do wzmacniaczy w jednym ze sklepów do w/w Denona 520 zestawiono mi Cambridge Audio Topaz AM5/AM10 a do tego Monitor Audio MR2 ?


Dekoder pewno ma wyjścia audio 2RCA, ale co do TV i audio out po 2rca to byłaby rzadkość, bo większość tv ma audio out optyczne, ale w sumie wiesz co masz, lepiej niż kto inny.
Pisząc zestawili Ci to znaczy że słuchałeś, czy że propozycja tylko? Cambridge Topaz to bardzo specyficzny dźwięk...prędzej seria azur 351( i tak raczej ostra), na topaz to musi być amator takiego dźwięku(odsłuch), ciężko tu mówić o cieple, czy dynamice. Denon 520,510 ma dużo większą moc i dynamikę, a z Pioneer a20 są bardziej uniwersalnymi wzmacniaczami od topaza.
Co do Monitor audio mr2 to zależy za ile zaoferował, bo jak za 900zł to nie warto. Za 1k kupisz model bx2 a to duużo lepsze kolumny( dużo lepsza detaliczniejsza góra,model bx2 niedawno kosztował 1650zł). Albo z innych nowych quantum 673. Szukałabym używanych bx2, chyba że musisz mieć na już, ale pośpiech nie jest dobrym doradcą.
Decydując się na wzmacniacze grające jaśniej i detaliczniej Pioneer a20, Yamaha as300/500 możesz kupić nieco cieplej i masywniej grające kolumny Quantum 673, Mission m32i, Tannoy m2, od bidy MA mr2. Do Denona 520:MA bx2, Quantum 673, Mission m72, jak znasz twarde i koncertowe brzmienie jbl es ( i Ci się ono podoba) es30 .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cambridge Topaz to bardzo specyficzny dźwięk...prędzej seria azur 351( i tak raczej ostra)

Azur 351 zbudowany jest na układach scalonych tej samej rodziny co Topaz czyli LM3886, LM4766 (seria overture) budowa elektryczna tych układów jest identyczna, różnice to głównie moc i kilka parametrów z tego wynikających. Osobiście wielkich różnic pomiędzy topazami (szczególnie AM10 a Azurem 351) nie słyszę - oczywiście nie sugeruje, że ich nie ma, ale przepaści bym tam nie szukał.

Pozwolę sobie co nieco powiedzieć na temat serii Topaz.

Osobiście słuchałem Topaza w połączeniu z Monitor Audio BX2 i takie połączenie w klasie budżetowej bardzo mi się podobało.

Jako użytkownik topaza (były posiadacz CA A5 oraz Azura 640) mogę powiedzieć, że recenzję na temat tego wzmacniacza są bardzo trafne, opinie w internecie są raczej mieszane ale wywodzi się to z tego, że topaz wewnątrz wygląda raczej jak zabawka... i jest to fakt, jednak jest to efektem zastosowania właśnie scalonego wzmacniacza mocy, a ten wdg. mnie to trafny wybór w tym przedziale cenowym dający przewagę topazom nad innymi wzmacniaczami w tej klasie, za sprawą nowoczesnych rozwiązań takich kości, rozbudowanych zabezpieczeń, powszechnie uznanego "poprawnego" brzmienia no i prostoty naprawy a zarazem minimalizacji jej kosztów oraz wgl. ryzyka wystąpienia (scalaki ciężko uszkodzić i są niezwykle żywotne).

Topaz AM1/AM5 bazuje na konstrukcji A1 v3 z końca lat 90'tych... bardzo popularnego i udanego w swoim przedziale cenowym wzmacniacza w tamtym czasie - dlatego cambridge doskonale wiedziało co robi wypuszczając na rynek serię AM.

Brzmienie rzeczywiście jest lekko specyficzne, ale nie powiedział bym, że złe.... topaz gra raczej wygładzonym spokojnym dźwiękiem, barwa jest bardzo zrównoważona, nie ma żadnych podbić czy ostrości, brzmienie jest raczej bardziej zimne aniżeli ciepłe, stereofonia zupełnie poprawna, bardzo dobrze wypadają tutaj wysokie tony. Jako wady wspomniał bym kiepską dynamikę która przy niektórych utworach powoduje, że wzmacniacz gra płasko, na szczęście nie szorstko.

Osobiście 900zł za nowego AM5 bym nie dał, jednak zakup AM1 za kwotę około 500zł (nowy) już jak najbardziej jest w porządku. Jeśli doczekamy czasów, kiedy modele AM5 będzie dało się kupić w cenie około 300zł (używany) to taki zakup z pewnością będzie się opłacał.

Na deser wklejam link do "testu prostokąta" (badanie zniekształceń TIM wzmacniacza, czyli ważnego czynnika mającego wpływ na dźwięk) gdzie występuje A1 v3 zbudowany niemal identycznie jak AM1/AM5 - wynik testu stawia model A1 (czyli w praktyce topaza) na poziomie np. Exposure 2010S za prawie 4 tys. zł : )

Link

Podsumowując, ja do tego typu muzyki wybrał bym mimo wszystko denona chociaż topaz był by zaraz po nim : )

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...
Witam, mam podobny problem z wyborem wzmacniacza/zestawu co autor postu, preferencje muzyczne podobne jednak dodałbym jeszcze dance, pomieszczenie 23 M2 budzet może trochę większy chodź niekoniecznie zostanie na DAG'a , czytałem troche postów i zastanawiam sie jeszcze nad Nad 316bee lub zostac przy denonie ? kolumny Monitor Audio BX2?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...