Skocz do zawartości

Jaka jest różnica w dźwięku między jbl 100 es a s ?


grzegorz39

Recommended Posts

Witam wszystkich forumowiczów. Zastanawiałem się właśnie nad wyborem kolumn. Wybór padł na jbl 100. Jednak widzę,że są dwa rodzaje- es i s. S-mają ''wydech'' z przodu, a es-y z tyłu.To jedyna różnica? Według mnie ''wydech'' z przodu, chyba jest lepszy, jeśli chodzi o dobitność basu. Czy się mylę? Zdania są podzielone-jedni wolą es, inni s, a jeszcze inni mówią, że to chiński '' badziew'' podobny do altus. Jakie są wasze zdania?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co Ci nasze zdanie? Każdy ma inne. Najlepiej znajdź gdzieś w pobliżu swojego miejsca zamieszkania te kolumny i posłuchaj. wybierz te, które Ci się bardziej podobają. Bo rozumiem, że nie słuchałeś?

Szkoda, że nie czytasz innych wątków na forum, bo mógłbyś wyciągnąć pożyteczne wnioski.
Na przykład takie, że nic samo nie gra. Kolumny zagrają w odpowiednim pomieszczeniu, jeśli je dobrze, prawidłowo ustawisz, z odpowiednim wzmacniaczem, źródłem i okablowaniem. pewne kolumny grają lepiej jakiś typ muzyki, inne jakiś odmienny. Niektóre radzą sobie w miarę ze wszystkimi.
Do tego wszystkiego ważne jest jakie masz preferencje brzmieniowe. Czyli chodzi o typ dźwięku. Co lubisz? Często o tym piszemy.

Tak, że nie napisałeś prawie nic, więc doradzanie Tobie jest równie dobre jak rzut monetą icon_wink.gif
Poczytaj wątek "Pierwsze Posty" na stronie tytułowej forum.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Trochę ochłonąłem po lekkim ochrzanie, ale brnę dalej... icon_redface.gif To teraz trochę inaczej. Aczkolwiek pytanie z pierwszego postu. (Nie wiem jak to się fachowo nazywa-podejrzewam, że bas reflex)- z tyły kolumny jest taki otwór jakby wydech. W niektórych jest z przodu a w niektórych z tyłu. Czy to ma znaczenie dla dźwięku, czy to tylko budowa kolumny-linia produkcyjna?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można powiedzieć autorytatywnie czy lepszy jest przedni czy tylni basrefleks. Trzeba by zrobić dany model w dwu wersjach, aby ocenić... bo tak oceniasz tylko różne kolumny i ich brzmienie, a nie jakieś bas refleksy.
Niektóre kolumny mocno dmuchają br, a inne słabo, jeden się ucieszy z tego a inny nie, wiele z tego nie wynika, ja zatykałem i zatykam br.
Podejmowanie wyboru kolumn na podstawie z której strony ma otworek nic nie wnosi, trzeba ocenić całość , posłuchać.
Zaznaczę że znam serię "e" 80 i "es" 80 jest też nowa studio 280 , natomiast o wspomnianej przez ciebie "s" nie słyszałem.
Seria Jbl es i e różni więcej niż strona basrefleksu. Myślę że seria es ma ciut lepszą obudowę i jest bardziej "designerska" więc brzydki otwór poszedł na tył, jak dla mne tam gdzie jego miejsce. Seria e była przed es, kiedy ja ich słuchałem to według mnie model e grał nieco równiej od es, zwłaszcza góra pasma, bo w seri es jest dość mocno zaakcentowana, a w serii e jest normalna.
Co kto lubi, ważny jest też piecyk, bo nic samo nie gra.

Cytat

WitamWedług mnie ''wydech'' z przodu, chyba jest lepszy, jeśli chodzi o dobitność basu.


Niekoniecznie, jak ktoś lubi dobitnie wybierze tylni, wyjmie zatyczki , ustawi 3 cm od ściany i będzie miał jeszcze dobitniej icon_wink.gif
Porównanie altusa z tymi jblami, altus np 110,140, 200 wypada słabo- krzyliwa, wyeksponowana i ostra góra(, a jednak mało zróżnocowana), kartonowy, płaski bas, kiepska obudowa, jbl wypada jednak sporo lepiej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jakie są wszystkie różnice pomiędzy liniami S i ES JBL-a. To czy tunel jest z przodu czy z tyłu ma wpływ na interakcję niskich tonów wydobywających się z niego z pomieszczeniem. Umieszczenie go z tyłu pozwala osiągnąć nieco niższe pasmo przenoszenia ( przy prawidłowym ustawieniu ) Dzięki większej jego bliskości od ściany tylnej i niższemu strojeniu. Jednak jeśli ściana będzie zbyt daleko to mechanizm taki nie zadziała. Tunel z przodu jest mniej wrażliwy na ustawienie. Nie zmienia to faktu ze również i w taki przypadku jest taki wpływ, tylko mniejszy. Przy tunelu z przodu trochę bardziej dokuczliwe mogą być wydobywające się niego szumy na skutek turbulencji powietrza. Znacznie ważniejsze sa jednak zupełnie inne kwestie w kolumnach i one mają większy wpływ na to jaki jest charakter brzmienia kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z kolegami. Bardzo dobrze to wytłumaczyli.
Ja dodam, że jeśli niskie tony miały by być szybkie, rytmiczne, sprężyste, nieco twarde to szukałbym kolumn Arcus albo Quadral z serii Phonologue.
A jak mają być mocne, dominujące, szukałbym kolumn Cerwin-Vega.
Nie wypowiadam się tu o reszcie pasma, czyli o średnicy wnoszącej najwięcej do dźwięku i wysokich tonach, tu i tam mocno, wyraziście a nawet ostro podanych. Bo o to nie pytałeś.
Mnie taki dźwięk nie odpowiada, bo ja wolę muzykę a nie zbiór dźwięków. Płynność, muzykalność a nie naparzankę, łojenie.
Ale "każda potwora znajdzie swojego amatora", jak mówią.

I to nie był "lekki ochrzan", ale zwrócenie Ci uwagi na pewne kwestie. Nie przejmuj się. Ja czasem surowy jestem, ale tak w ogóle, to niespotykanie spokojny ze mnie człowiek icon_mrgreen.gif

Nadal jednak nic nie wiemy o Twoim pokoju, możliwościach ustawienia, elektronice, okablowaniu, rodzaju muzyki jaki słuchasz itp.
Czyli kłaniają się "pierwsze posty"
Może nie rozumiesz, ale stwierdzenie "nic samo nie gra" mówi o tym, że oprócz kolumn wpływ na dźwięk ma prawie wszystko. Czyli pomieszczenie, jego wielkość, akustyka, ustawienie kolumn, wzmacniacz (jego mocy i barwy dźwięku), źródło, okablowanie, jakość nagrań, itp.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prawda,że nic rozmowa nie dała, bo ja to wszystko wiem i zakodowałem. Tylko jestem trochę uparty. Bardzo mi się podobają te e 100. Dwa duże głośniki basowe, fajny wygląd i duża moc-a ja lubię jak mi oprócz muzyki grają jeszcze kieliszki w kredensie po drugiej stronie pokoju. Dlatego nie denerwuj się f1angel- pomyśl jak Ty zaczynałeś pierwsze kroki z muzyką... icon_smile.gif A najlepiej daj swój adres na PW. i tel. a ja biorę 0,7 , odpalam helikopter i lecę do Kielc na odsłuch!!!! icon_biggrin.gif icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega dobrze ci radził byś nie kupował tych głośników a ty się uparłeś.
Ten model nie nadaje się do słuchania muzyki, do kina domowego jest ok ale nie do muzy.
Mój kolega mówi ,że JBL-e to amerykańskie Altusy i tu się z nim zgadzam.
Piszesz że lubisz jak coś ci dzwoni, zobaczysz jeszcze będziesz pakował te szklanki w kartony
jak usłyszysz gwizdki w tych E100.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kolega dobrze ci radził byś nie kupował tych głośników a ty się uparłeś.
Ten model nie nadaje się do słuchania muzyki, do kina domowego jest ok ale nie do muzy.
Mój kolega mówi ,że JBL-e to amerykańskie Altusy i tu się z nim zgadzam.
Piszesz że lubisz jak coś ci dzwoni, zobaczysz jeszcze będziesz pakował te szklanki w kartony
jak usłyszysz gwizdki w tych E100.

Lubię jeszcze jak stanę blisko kolumny i mnie dusi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz39, ja się nie denerwuję. Jak pisałem niespotykanie spokojny ze mnie człowiek.
Rozumiem, że chcesz sam poeksperymentować.
Jeśli Ci nie żal kasy, którą wpakujesz w sprzęt marnie grający. A później prawdopodobnie stracisz spory procent na odsprzedaży.
No i przede wszystkim szkoda Twojego czasu i uszu na słuchanie takich kolumn.
Ale wybrałeś.

Może kiedyś jeśli będziesz chciał mieć dobry dźwięk i pozwolisz sobie pomóc, napiszesz na forum.

Gdy ja zaczynałem z muzyką nie było jeszcze powszechnie dostępnego internetu a w moim małym miasteczku szczytem wyrafinowania były zestawy Diory czy Technicsa najczęściej z kolumnami Tonsil Altus lub Alton. I nikt nie znał się na problemach audio.
Gdyby miał mi kto pomóc, na pewno bym skorzystał. A tak to drogą błędów i dużych strat finansowych sam doszedłem do wielu wniosków. Trochę pomogły mi pisma o tematyce audio/hi-fi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra. Przekonaliście mnie...Kolumny odmówiłem.... icon_smile.gif icon_smile.gif icon_redface.gif Był jakiś chwilowy problem z wysyłką i skorzystałem. Ale te Klipsch R28 kosztują 1800 zł za sztukę!! Trochę drogo.Ja bym chciał tak do 2 tys.zł. za parę. Oczywiście w tej cenie tylko ''używki'. Można coś polecić? Chyba,że macie mnie już dosyć...? icon_neutral.gif ..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...