Skocz do zawartości

Kolumny i wzmacniacz do pokoju 16m za 1500zł


rawoki

Recommended Posts

Jako, że to mój pierwszy post na tym forum chciałbym się ze wszystkimi przywitać.
Piszę ponieważ chciałbym wzbogacić moje mieszkanie o sprzęt do słuchania muzyki.
Prześledziłem wiele wpisów na forach oraz zaznajomiłem się (w miarę możliwości czasowych) z literaturą o tematyce akustycznej. lecz dalej nie wiem jaki sprzęt wybrać.
Mieszkanie dopiero urządzam więc nie mam ograniczeń ze względu na meble i mogę sobie pozwolić na optymalne rozstawienie kolumn.
Kolumny mogę odsunąć o 0,5m od ścian i o 1m od wejścia do pokoju.
Akustyką pokoju zajmę się dopiero jak zakupię sprzęt ponieważ teraz jest na niskim poziome ze względu na łyse ściany, panele na podłogach i brak zakrycia okien.
Muzyka jakiej słucham to w zdecydowanej większości rock. Co do opisu brzmienia to raczej jest kłopot, ponieważ nie potrafię dopasować oczekiwań do terminologi stosowanej przez Was.
Ale z chęcią posłuchał bym w końcu sekcji dętej w utworach. Głośniki komputerowe których teraz używam nie umożliwiają mi tego.
Suma pieniędzy za całość czyli głośniki, wzmacniacz i okablowanie jaką chciałbym wydać to 1500zł.
Kolumny będą grały w 16m pokoju, niestety jest on zbliżony do kwadratu i z otwartą kuchnią, ale mieszkania już nie zmienię.
Sprzęt z jakiego będę odtwarzał muzykę to raspberry pi z hifiberry.
Liczę na małą pomoc w doborze sprzętu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

będę starał się je ustawić optymalnie. Czyli zgodnie z teorią


Faktami. Jeśli nie słuchasz bardzo głośno to relacja kolumna -ściana będzie mniejsza i mogą stać nieco bliżej tychże.
Natomiast mądrą praktyką i faktami, a nie teorią, jest też to co zrobić możesz bez burzenia ścian, mam na myśli symetrię odsłuchu, wytłumienie podłogi-dywan, okna-firanki, coś na ścianę boczną.
Faktycznie wąski rozstaw kolumn, węższy niż odległość odsłuchu, zawęża scenę stereo i efekty, separację instrumentów. Optymalnie( w takich warunkach) to tak między 2,2m-3m, przy założeniu że nie słuchasz znacząco dalej niż te wartości.
Jest to ważne, bo złe ustawienie kolumn, jak i sama akustyka pokoju, mogą zdegradować nawet drogi system, a znów poprawne dać duże możliwości taniemu.
Sugeruje średniej wielkości podłogówki między 800-1000zł i wzmacniacz stereo 450-600, plus reszta na dodatki . Co do brzmienia może coś kiedyś Ci się podobało i pamiętasz co . Szukaj sprzętu po widełkach cen na aukcjach, może w pobliżu zamieszkania coś też będzie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie za rady co do rozstawienia, na pewno będę z nich korzystał przy rozstawianiu i zapewne trochę pokombinuję z różnym ustawieniem, sprawdzając kiedy dźwięk jest dla mnie przyjemniejszy.
Pokój jak już pisałem będę starał się poprawić akustycznie, ale to też trochę potrwa, na razie chciałbym złożyć sprzęt do grania. Niestety co do słuchania innego sprzętu to doświadczenia nie mam.
Niestety szukając głośników czuję się trochę jak niewidomy na wystawie obrazów. Bo jak dobrze wiem to od głośników wypadało by zacząć szukanie a dopiero później do nich dobrać wzmacniacz.
Z tego co znalazłem na sprzedaż na portalach większość miała niepochlebne opinie na forach i portalach audio.
Trochę przesiałem i wyszło mi kilka możliwości:
http://allegro.pl/2-kolumny-quadral-platin...5859876252.html
http://allegro.pl/2-kolumny-mb-quart-610-s...5962970599.html
http://allegro.pl/celestion-f30-wysylka-gr...5987408186.html
http://allegro.pl/kolumny-mission-703-supe...5993286688.html
http://olx.pl/oferta/kolumny-philips-fb-82...html#ee2f34ec06

Prosiłbym o opinie co do tego sprzętu lub inne propozycje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumn pokroju tych Dali możesz szukać bo to bezpieczne brzmienie. Podobnie Mission m73, m74 ale bardziej do 800zł za około 1k trafisz nowszy m34i.
Quafrale są dobre, ale mają sporo basu, a taki jak z linka będzie sporo za duży w ten pokój. Celestion gra dość twardo, detalicznie, bas w tym niedużym modelu jest szczupły.
Podłogówki w tym budżecie zapewnią lepszy bas i efektywność więc pewną swobodę brzmienia, a do kolumn podstawkowych oferujących zwykle fajną przestrzeń w muzyce musiałbyś dokupić właśnie standy( więc wydatek).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym wybrał z tych wszystkich Dali 505. Na pewno to bezpieczny wybór, ale także lubię jak te kolumny grają.
Co oczywiście nie każdemu musi odpowiadać.
Trochę martwi mnie nie największa odległość od tylnej ściany przy tylnym bassrefleksie. Ale przedni b-r przy tej tak dość niewielkiej odległości też nie gwarantuje braku podbicia niskich tonów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dodam z ciekawości taką ofertę czy te kolumny mają dosyć ryzykowny dźwięk ?
cena bardzo niska plus standy w zestawie to daje do myślenia
http://olx.pl/oferta/monitor-audio-br2-sta...html#37e5643367
co do kolumn Dali przy budżecie fajne by było szukać lepszego modelu Dali 350 ew 450 z tym że obecnie takich kolumn nie widziałem na olx czy Allegro

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej. To bodaj poprzednik dobrze ocenianego modelu BX2( najnowszy znów nazywany bronze) . Jak widzisz zadbane, a w zestawie ciężkie stojaki.
Jeżeli nad jakieś sejsmiczne basowe uderzenia przypadkowych wielkich podłogówek cenisz inne ważne aspekty brzmienia, w tym to co dają kolumny podstawkowe w "gratisie" pewną przestrzenność brzmienia, to raczej warto. Oczywiście niskie tony one też mają, bo to nie są małe "monitory".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukałem opinii o nich i widzę, że wszyscy je oceniają bardzo dobrze.
Czyli porównując je do np podłogówek Dali 505 to stracę na basie ale też wiele zyskam?
Bardzo podoba mi się to, że można by je przysunąć bliżej ściany. Dzięki temu mogłyby mieć większą odległość między sobą.
Lokalizacja sprzedającego też nie jest zła, więc chyba pomęczę sprzedawcę o nie. No i te standy w gratisie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawe kolumny. I do pokoju o tym metrażu i możliwościach rozstawienia chyba jednak lepsze.
Może niskie tony nie zejdą tak nisko, ale będą sobie poczynały całkiem żwawo. Może też nie będzie takiego ocieplenia brzmienia, ale za to niezła nośność dźwięku, ładne wybrzmienia. Moim zdaniem warto się nad nimi zastanowić.
Oczywiście Dali 350 byłyby naprawdę niezłe, ale rzeczywiście trudno je dostać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się jeśli słuchasz muzyki, a nie nap...asz(sorry), to masz dobry start w swojej przygodzie z normalnie grającą muzyką.
Ze standami zagra to dobrze, a dodatkowo, jak kolumny będą się "widzieć" ( nie odgrodzisz ich jakimś segmentem, wyższymi od nich komodami itp) będziesz miał dobre efekty stereo, głębi, przestrzeni.
Pamiętaj też by zrobić coś z gołą podłogą i oknami, bo jak o to nie zadbasz to nawet kolumny za 10 razy tyle co te, nie zagrają nawet poprawnie.
Zostanie jeszcze 750zł to bezpieczna kwota na wzmacniacz, wystarczy na jakiś niedrogi odtwarzacz cd.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po weekendzie okaże się czy będę do tych kolumn dobierał wzmacniacz, ale to jak coś dopiero po weekendzie.
Nad podłogami i ścianami będę myślał jak to zrobić u siebie. W sumie bardzo mnie ciekawią różnicę w 'gołym' pokoju i w pokoju przygotowanym. Oraz w źle ustawionych jak i w dobrze ustawionych kolumnach. Chyba powoli się nakręcam na 'dobre' dźwięki. Zobaczymy jak to wyewoluuje.


Spóźniłem się i kolumny już sprzedane. Znalazłem ten sam model ze standami, niestety w gorszym stanie. O ile stan zewnętrzny aż tak bardzo mi nie przeszkadza to zastanawiam się czy wewnętrznie nie będzie problemu. Co o nich myślicie ?
http://allegro.pl/monitor-audio-br2-standy...5999014299.html

Niestety dopiero po weekendzie będę przy komputerze i wtedy będę męczył sprzedawcę o te kolumny. Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić/poprawić swoją wypowiedź-zamiast pisać jeden post po drugim.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny rzeczywiście są trochę mniej zadbane niż poprzednie, ale najważniejsze, że przetworniki są w dobrym stanie wizualnym.
Obudowę można naprawić specjalną masą drewnianą a później pomalować albo okleić okleiną.

Znalazłem na pewno lepsze kolumny, ale wahałem się, czy Ci je pokazać. Dlaczego?
Bo pomimo, że lepiej grają, potrzebują też dużo lepszego napędu, by można z nich wydobyć wszystko co najlepsze.
Tak, czy inaczej byłyby to kolumny przyszłościowe, do dużo lepszej elektroniki.
http://allegro.pl/monitory-mistral-bow-iii...6005649878.html
Trochę się obawiałem tego głośnika niskotonowego na tylnej ściance (choć to właściwie membrana bierna), ale do polecenia Tobie tych kolumn skłania mnie recenzja, w której autor stwierdza, że niskie tony nie są zbyt mocne, ale można je skorygować bliższym przysunięciem do tylnej ściany. Co przy Twoich 50 cm wydaje się być optymalne.
http://polpak.com.pl/public/files/reviews/...RAL_BOW-III.pdf
Z czasem gdyby było jednak zbyt mało niskich tonów możesz pomyśleć o subwooferze.
No i trzeba by pomyśleć o solidnych standach. Bez tego ani rusz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny Mistral BOW III faktycznie dobrze grają i na szczęście są również dostępne w klasycznym czarnym kolorze (fortepian). Kolumny trzymają cenę, choć podaż i popyt są dość małe.

Tym niemniej mając półtora tysiąca na zestaw szukałbym czegoś innego (choć jak napisał F1angel - byłby to zakup przyszłościowy).
Z kolumn mógłbyś się zastanowić nad podstawkowymi Acoustic Energy Aegis (lub Neo) One.
Do tego wzmacniacz Rotela (np. RA-02/03 lub RA-05) i masz sprzęt za ok. półtora tysiąca

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście RoRo masz rację. Mistral BOW-3 są kolumnami raczej dla świadomego tego, czego chce słuchacza. Na pewno są lepsze niż wspomniane wcześniej MA czy AE, ale by wydobyć z nich pełnię brzmienia trzeba je odpowiednio napędzić i podać dobrej jakości dźwięk.
Jak najbardziej, to zakup przyszłościowy, ale nie każdy pewnie dąży do stałego ulepszania jakości dźwięku.
Niektórzy kupują coś, co zagra względnie dobrze i trzymają to latami. A wymieniają jak się zepsuje. I niekoniecznie wówczas na lepsze.

Czyli tu dużo zależy od kolegi Rawoki jaką drogę wybierze, co jest dla niego ważne, co chce osiągnąć oraz w jakim stopniu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuje za wszystkie propozycje. Te Mistrale niestety ale przewyższą moje możliwości finansowe. Tak sobie myślę, że zacznę od Audio BR2 moją przygodę z dobrym dźwiękiem. I na nich nauczę się podstaw akustyki. Przystosuje sobie pokój pod słuchanie muzyki i wtedy się rozejrzę za czymś co będzie mi bardziej odpowiadać. Mam nadzieję, że przez ten czas dowiem się czego oczekuje od dźwięków.
Sprzedawca wysłał mi zdjęcia dodatkowe tych kolumn i nie wyglądają źle. Obudowy są porysowane ale to się da poprawić, reszta wygląda na nie uszkodzoną. Mam niedaleko więc podjadę do niego i będę mógł ich posłuchać przed zakupem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i udało mi się kupić kolumny z aukcji Monitor Audio BR2 ze standami. Stoją teraz w pokoju i wyglądają, bo niestety słuchać ich nie mam jak.
Więc jak już obiecałem,zadaję pytanie. Moje preferencje muzyczne już podałem.
Jaki wzmacniacz byście zaproponowali do tych kolumn?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...