Skocz do zawartości

Położenie subwoofer'a


zdrapka4

Recommended Posts

Witam.
Planuję sobie kupić zestaw głośniczków dospępny pod poniższym linkiem
http://www.amazon.com/Polk-Audio-TL1600-Sp...m/dp/B0043M666S



Przeprowadziłem wcześniej pod tynkiem niezbędne kable ale niestety na etapie wykańczania pomieszczenia nie przewidziałem subwoofera, więc nie wchodzi w grę postawienie go na podłodze w rogu pomieszczenia lub z przodu na podłodze. Pomyślałem sobie, że może dałoby radę posadowić go w szafce w miejscu, która zaznaczyłem na zdjęciu.
Przyznam się szczerze, że nie do końća znam ten subfoower, więc może być taki zestaw

http://sklep.rms.pl/polk-audio-tl150-black...-domowego-5-0-3

I ewentualnie inny subwoofer (jeśli to miałoby mieć jakiekolwiek znaczenie). Oczywiście godzę się na kompromis ewentualnego spadku jakości dźwięku jeśli akurat pozycja z przodu nie byłaby dla niego najefektywniejsza.



DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witam.
Planuję sobie kupić zestaw głośniczków dospępny pod poniższym linkiem
http://www.amazon.com/Polk-Audio-TL1600-Sp...m/dp/B0043M666S



Przeprowadziłem wcześniej pod tynkiem niezbędne kable ale niestety na etapie wykańczania pomieszczenia nie przewidziałem subwoofera, więc nie wchodzi w grę postawienie go na podłodze w rogu pomieszczenia lub z przodu na podłodze. Pomyślałem sobie, że może dałoby radę posadowić go w szafce w miejscu, która zaznaczyłem na zdjęciu.
Przyznam się szczerze, że nie do końća znam ten subfoower, więc może być taki zestaw

http://sklep.rms.pl/polk-audio-tl150-black...-domowego-5-0-3

I ewentualnie inny subwoofer (jeśli to miałoby mieć jakiekolwiek znaczenie). Oczywiście godzę się na kompromis ewentualnego spadku jakości dźwięku jeśli akurat pozycja z przodu nie byłaby dla niego najefektywniejsza.



Pomoże ktoś? Czy umieszczenie tam suba emitującego dźwięk w kierunku słuchacza ma sens? Oczywiście chodzi o zestaw do oglądania filmów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Po pierwsze zakup takiego zestawu bez subwoofera nie ma sensu. OD razu uczciwie mówię. Zwłaszcza do kina gdzie będzie to podstawa.
Co do szafki no nie będę ukrywał że w każdym subie będzie problem. Jeśli do kupisz ten do zestawu ma on głośnik na dół. Szafka będzie drżała i basy nie będą odpowiednie. Będą płytsze jakby przyduszone. Jesli chciałeś go położyć głośnikiem do przodu odpada. Nie został zaprogramowany do takiego grania. Dźwięk także nie będzie optymalny.

Nie widzę natomiast problemu z położeniem subwoofera zaraz obok szafki. Tam gdzie obecnie leży plecak dziecięcy. Chyba nie problem go przełożyć. Ewentualnie możesz wybrać subwoofer z przednim uderzeniem. Co prawda też nie będzie grał tak jak powinien ale będzie już nieco lepiej. Magnat Sub 302A, Klipsch R-10SW.

W razie pytań lub wycen zapraszam


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Spory, no ale skoro duży głośnik... 😊 Do szafki nie wejdzie bo trzeba by wyjąć jedną półkę i nie wszedłby już amplituner i reszta. Obok szafki byłoby najsensowniej ale trochę bym się obawiał, że dzieci uszkodzą.. Jesteś pewien, że to tak małego zestawu tak duży subwoofer będzie pasował?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wsadzanie subwoofera w szafkę, a nawet kolumn, jest beznadziejnym pomysłem, powiedzmy to otwarcie. To byłaby karykatura dźwięku, obawiam się też o los mebelka, a także że mógłby Ci przeskakiwać odtwarzacz płyt od wibracji "tej konstrukcji".

Cytat

Obok szafki byłoby najsensowniej ale trochę bym się obawiał, że dzieci uszkodzą.. Jesteś pewien, że to tak małego zestawu tak duży subwoofer będzie pasował?


Przecież jest maskownica, możesz też ustawić membraną w bok i tak będzie dużo lepiej niż w tej szafce( a dzieci chyba z młotkami i piłami nie biegają po pokoju bez opieki) .
Subwoofer pewną swoją wielkość skrzynki musi mieć, bardziej chodzi o korelacje z metrażem pokoju, niż rozmiarami reszty głośników( bo z nich basu nie będzie niemal wcale).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ekspertami ciężko polemizować :)czy przy założeniu, że posadowię ten subwoofer na miejscu plecaka dziecięcego, tak że będzie ścianką stykał się z szafką, nie będzie problemu z propagacja dźwięku? Wiem, w przypadku niskich tonów to ma mniejsze znaczenie skąd dochodzi dźwięk jednak czy ta szafka jakoś nie będzie przeszkadzać jeśli subwoofer będzie miał membranę z przodu? Może lepiej kupić taki z membraną w dół? To dom wolnostojacy także nie ma problemu z sąsiadami mieszkajacymi poniżej?
Pomieszczenie ma ok 25m
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 years later...

Podepnę się pod temat. Mogę wstawić subwoofer w szafke po wyjęciu półki ale żeby stał na podłodze musiałby wyciąć dziurę lub skrócić dolną płytę na której stoi szafka (nie ma cokołu).
Czy będzie ok gdy subwoofer będzie stał na podłodze ale będzie otoczony szafką, 5cm przestrzeni z każdej strony ?

Drugie pytanie, nie chcę wycinać dolnej płyty szafki więc pomyślałem żeby zawiesić subwoofer  na żyłkach/linkach i podwiesić w szafce. Czy ma to szanse prawidłowo zagrać? Praktykuje się takie metody ? Wydaje mi się że przez linki drgania nie będą się przenosiły na szafkę. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, pawel250 napisał:

Czy będzie ok gdy subwoofer będzie stał na podłodze ale będzie otoczony szafką, 5cm przestrzeni z każdej strony ?

Możesz próbować, czasem optymalne miejsce dla suba potrafi być zaskakujące

10 minut temu, pawel250 napisał:

nie chcę wycinać dolnej płyty szafki więc pomyślałem żeby zawiesić subwoofer  na żyłkach/linkach i podwiesić w szafce.

Ale nie aż tak zaskakujące :D Poważnie?

To nie chodzi o drgania przenoszone na szafkę. Powieszony sub będzie Ci się strasznie obijał i tracił na energii. Musi być unieruchomiony.

Edytowano przez Butler
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z tym próbowaniem nie za bardzo mogę sobie pozwolić. Bo suba jeszcze nie mam i nie wiem czy będę kupował bo klipsche rp6000f zaskakująco dobrze trzęsą podłogą ale wszyscy piszą że sub to podstawa.  Teraz projektuje meble i muszę zaplanować ewentualne miejsce jeśli w przyszłości sub jednak się pojawi.

 

Zostaje mi jeszcze jedno miejsce. Z tyłu pod ścianą za sofą. Pokój ma 5,5m długości. W połowie jest sofa. Wtedy szafki RTV nie będę dziurawił. Tylko czy to nie będzie dziwne uczucie jeśli bas będzie szedł z tyłu ? 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, pawel250 napisał:

No właśnie z tym próbowaniem nie za bardzo mogę sobie pozwolić. Bo suba jeszcze nie mam i nie wiem czy będę kupował bo klipsche rp6000f zaskakująco dobrze trzęsą podłogą ale wszyscy piszą że sub to podstawa.  Teraz projektuje meble i muszę zaplanować ewentualne miejsce jeśli w przyszłości sub jednak się pojawi.

 

Zostaje mi jeszcze jedno miejsce. Z tyłu pod ścianą za sofą. Pokój ma 5,5m długości. W połowie jest sofa. Wtedy szafki RTV nie będę dziurawił. Tylko czy to nie będzie dziwne uczucie jeśli bas będzie szedł z tyłu ? 

Też mam Klipsche RP6000F, w pokoju 20mkw i mam suba 12" - klipsch SPL-120. Powiem tak: oglądanie filmów bez suba to jak jazda na rowerze, który nie ma łańcucha:) Niby jedzie, świat się przesuwa ale jakby wolno:) Jest ogromna różnica w dynamice dzwięku, efektów jak grają głośniki 5.0, w tym nawet RP6000F, a jak się odpali suba razem z nimi. Teraz się nawet zastanawiam nad dołożeniem drugiego SPL120...:)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi sub to nie tylko kwestia większej mocy. To przede wszystkim wyrównanie przebiegu niskich częstotliwości.

Przy jednym subie może być tak że w jednym miejscu pokoju będzie nieznosnie dudnić, a w innym miejscu tego basu będzie zaskakująco mało.

Jak trafisz z tzw. modem pomieszczenia i korzystnym miejscem odsłuchu, masz farta.

Drugi sub to bardzo dobra inwestycja, lepiej wręcz jest mieć dwa słabsze niż jeden mocny którego ciężko wysterować.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Butler napisał:

jeden mocny którego ciężko wysterować

Chyba nie masz na mysli pasywnego subwoofera? Wtedy bym mógł zrozumieć że różne wzmacniacze różnie sobie radzą...

Bo raczej chyba nikt nie strzela sobie w kolano wypuszczajac na rynek "aktywny" z wzmacniaczem "nieogarniajacym" głośnika w budzie!

A może nie wiem i ktoś sobie tak "strzela"... hmm. Jesli coś wiesz, to napisz.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Złe słowo dobrałem "wysterować". Kupujesz jeden większy sub a efekt masz nie tam gdzie go oczekujesz. Podkręcasz go do granic możliwości by osiągnąć oczekiwany rezultat, ale w innej częśći pomieszczenia wzbudzają się takie rezonanse że wszystko dzwoni a sąsiad wali w ścianę bo mu tynk się sypie. To miałem na myśli z wysterowaniem. Da się, ale to musi być spełnionych szereg warunków. No i później @pawel250 myśli że dwa to już jakaś paranoja, a to właśnie robi się odwrotnie. Przez zastosowanie dwóch (i więcej) subów, nie musimy ich tak kręcić by otrzymać zadowalający o wyrównanym poziomie efekt.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...