Skocz do zawartości

Pomoc w konfiguracji i doborze KD


VincentVega

Recommended Posts

Na wstepie chciałbym się przywitać jako nowy użytkownik forum icon_smile.gif przeglądałem posty tu już wiele razy ale dopiero teraz postanowiłem się zarejestrować i prosić o porady icon_smile.gif

Dobra, do rzeczy. Udało mi się całkiem przypadkiem wejść w posiadanie zestawu głośników tonsil voyager 200: 2 fronty, centralny i 2 sorround. Dostałem to w zestawie z amplitunerem (teoretycznie 5x60w) technics sa ax-530. Myślę że warto było by go zmienić bo chyba jest za słaby na ten zestaw i teraz kilka pytań:

- Za ile mógłbym go orientacyjnie sprzedać? Czy ktoś się orientuję?
- Aktualnie ampli podpięty jest do komputera kablami Jack-2x chinch, czy jest duża różnica w jakości między takim połączeniem a cyfrowym przez optyk albo hdmi?
- Jaki amplituner polecilibyscie? Dodam że zależy mi na w miarę przyzwoitym dźwięku z mocno ograniczonym budżetem więc celuje raczej w jakieś starsze sprawdzone konstrukcję.
- amplituner pracował będzie pod komputerem wyposażonym w wyjścia, analogowe Jack, optyczne oraz hdmi. Mogę również wyprowadzić sygnał ma tv przez hdmi a dalej optykiem. Które rozwiązanie nada się najlepiej?

Kolejna sprawa to czy do takiego zestawu warto dokupić subwoofer? Jeśli tak to jaki polecacie?

Mam również watpliwosci co do rozstawienia glosnikow. Salon ma 3m na 5m głośniki stoją na ścianie 5m po 70cm od ściany i 3m od siebie a centralny na środku za telewizorem. Jak optymalnie je rozmiescic?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Postaram się sensownie Ci dopowiedzieć:

1. najlepiej wystaw go na licytacje. Amplitunery zwłaszcza starsze tracą na cenie. Dzisiaj może ksoztować jeszcze 10% więcej niz w marcu.
2. miażdżąca. Podpinając przez jacka to komputer konwertuje sygnał z cyfrowego na analogowy. Podłączając przez wejscie cyfrowe dzwiek jest obrabiny przez DACa który do tego właśnie słuzy.
3. Do tosnili które są ostre poluj na Denona. Coś z serii 1910 czy nowszych. Żeby miał już HDMI i dekodery HD.

4. Subwoofer to podtsawa kina. Bez niego jest to jedynie namiastka. Magnat Sub 202A lub 302A optymalna cena i dobra jakość.
Głośniki powinny być rozstawione w równych odległościach. Fronty 1,5-3 m szerokości od siebie.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby miał w trybie wielokanałowym 5x60 W było by nieźle, podobny model 540 miał przy dwu kanałach 2x65W , więc stawiam że przy 5, sporo poniżej 30W na kanał.
Niedrogie nowe amplitunery ( koło 1600zł ) w stereo czasem dobijają do 100W, ale w trybie wielo kanałowym nadal jest koło 40W .
Inna sprawa, że nawet te 100W , a tym bardziej 40W, to bardziej waciki, nie waty, bo z dużymi kolumnami z niską impedancją występuje w amplitunerze niedobór wydajności prądowej zasilacza, więc i finalnie basu i dynamiki w kolumnach, więc potrzeba suba.

Co do połączenia sugeruje w tym wypadku optyczne. Ponieważ komputer i pewnie jego prosty dac pewnie gorzej konwertuje sygnał, a dwa to PC na wyjściach analogowych "sieje" nieco szumem (zasilacz, wiatraczki, inne układy), a połączenie optyczne jest od tych zakłóceń wolne. Zainstalowany DAC w technicsie nawet jak nie jest wysokich lotów ( jak współczesne 24bitowe wejścia optyczne) i tak będzie dużo lepszym rozwiązaniem bo dotrze do niego czysty sygnał .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi. W takim razie zaczynam się rozgladać w pierwszej kolejności za jakimś ampli Onkyo, a później za subwooferem.

Mam jeszcze tylko wątpliwość jeśli chodzi o połączenie amplitunera z komputerem i telewizorem. Czy kupując trochę starszy amplituner obraz nie straci na jakości po przesłaniu go przez amplituner? Może lepszą opcją było by połączenie komputera z TV przez HDMI, a z telewizora kabel optyczny do amplitunera? ( w telewizorze da się załączyć DTS, więc myślę że jeśli dostarcze go przez HDMI to TV powinien "przekazać" go dalej przez wyjście optyczne?

Ogólnie jest różnica w jakości pomiędzy połączeniem HDMI a optycznym?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy kupując trochę starszy amplituner obraz nie straci na jakości po przesłaniu go przez amplituner?



Zależy jak starszy, jak bez hdmi to faktycznie obraz FHD się zdegraduje. dodatkowo może oferować nie najnowsze standardy dźwięku, nie posiadać mikrofonu kalibracyjnego itd. Jednak standard hdmi jest na tyle długo że można trafić niedrogo nawet amplitunery kd z wyższej półki.

Cytat

Może lepszą opcją było by połączenie komputera z TV przez HDMI, a z telewizora kabel optyczny do amplitunera? ( w telewizorze da się załączyć DTS, więc myślę że jeśli dostarcze go przez HDMI to TV powinien "przekazać" go dalej przez wyjście optyczne?

Ogólnie jest różnica w jakości pomiędzy połączeniem HDMI a optycznym?


Jest to też pomysł do przetestowania, kabel optyczny kosztuje przecież parę zł. Nawet jak połączysz sprzęt hdmi to optykiem też warto, bo może będziesz chciał "nagłośnić" film z jakiegoś kanału tv, lub odtworzyć film z usb telewizora ? Z "nowinkami " możliwości filmowych ampli nie jestem zbyt na bieżąco, ale optykiem da się przesłać sporo filmowych formatów audio, choć faktycznie chyba nie wszystkie te najbardziej zaawansowane.
Co do różnic, połączenie optyczne to dźwięk, jakość zależy też od daca obrabiającego dźwięk w amplitunerze, lub wzmacniaczu. Natomiast HDMI to również obraz i inne rzeczy. Mając nowoczesny tv i amplituner, trzeba kupić kabel hdmi w odpowiedniej wersji, najlepiej 1.4, aby wszystkie funkcje oferowane przez sprzęt działały.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...