Skocz do zawartości

Regeneracja Tonsil GDN 16/15 i jej następstwa


Recommended Posts

Cześć,

Mam prośbę o pomoc w diagnostyce przyczyny pierdzenia głośników przy niskich tonach. Rzecz dotyczy głośników Tonsil GDN 16/15.

Objawy: Charakterystyczne pierdzenie przy niższych tonach.

Historia: Znalazłem w domu dwie stare kolumny Unitra. Każda z nich ma w sobie dwa głośniki GDN 16/15 oraz jeden wysokotonowy (nie pamiętam oznaczenia). Głośniki po podłączeniu do wzmacniacza wydawały z siebie pierdy na niskich tonach więc zacząłem je oglądać i zobaczyłem, że membrany GDNów są całe popękane i zniszczone. Kupiłem sklejone zestawy do regeneracji i wkleiłem w głośniki. Kiedy naciskam membranę palcami to cewka nie ociera się o magnes, więc myślałem, że będzie OK.

Niestety pierdzenie na niskich tonach nie ustało.

I teraz pytanie: jaka jeszcze może być przyczyna? Czy może to wynikać z niedopasowania wzmacniacza do kolumn? Czy może być tak, że przy zbyt niskich tonach głośnik po prostu nie pracuje prawidłowo i jest to kwestia ustawienia na wzmacniaczu?
[EDIT] I drugie pytanie: jaką metodą sprawdzić czy wycentrowanie cewki jest na 100% prawidłowe?


Dla uzupełnienia dodam, że zestaw wygląda tak:

W każdej kolumnie jest:
2x GDN 15W 8 ohm
1x głośnik wysokotonowy 4W 4 ohm

Cała kolumna opisana jest jako 25W 4 ohm

Wzmacniacz daje 2x20W przy 8 ohm.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w domu dwie stare kolumny Unitra. Każda z nich ma w sobie dwa głośniki GDN 16/15 oraz jeden wysokotonowy

Tonsil Zg25c drugi głośnik to GDWK 9/40.


Głośniki po podłączeniu do wzmacniacza wydawały z siebie pierdy na niskich tonach więc zacząłem je oglądać i zobaczyłem, że membrany GDNów są całe popękane i zniszczone. Kupiłem sklejone zestawy do regeneracji i wkleiłem w głośniki. Kiedy naciskam membranę palcami to cewka nie ociera się o magnes, więc myślałem, że będzie OK.

Niestety pierdzenie na niskich tonach nie ustało.


Jak wyglądają te membrany ? są to oryginalne membrany dopasowane do tego przetwornika ? czy została wymieniona sama membrana czy membrana z cewką ?

I teraz pytanie: jaka jeszcze może być przyczyna? Czy może to wynikać z niedopasowania wzmacniacza do kolumn? Czy może być tak, że przy zbyt niskich tonach głośnik po prostu nie pracuje prawidłowo i jest to kwestia ustawienia na wzmacniaczu?

Jeśli stosujesz silną korekcję barwy, jest duża szansa, że przerejestrowujesz zestawy głośnikowe lub wzmacniacz co może sie objawiać w ten sposób.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyglądają te membrany ? są to oryginalne membrany dopasowane do tego przetwornika ? czy została wymieniona sama membrana czy membrana z cewką ?

Kupiłem sklejony komplet (membrana, cewka, zawieszenie) dopasowany do tego konkretnego głośnika. To nie oryginały tonsil ale pasują.

Jeśli stosujesz silną korekcję barwy, jest duża szansa, że przerejestrowujesz zestawy głośnikowe lub wzmacniacz co może sie objawiać w ten sposób.

Chyba właśnie tak jest - tak wnioskuję po kolejnych próbach. Zejście z basami na wzmacniaczu poniżej pewnego poziomu rozwiązuje problem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw regulacje barwy wzmacniacza w pozycji zerowej, następnie wysteruj mocno kolumny aby uzyskać lekki wychył membran, jeśli nic nie charczy i nie trzeszczy tzn. że raczej wszystko jest w porządku.

Zbyt silnej regulacji staraj się nie używać, dlatego, że to może się okazać zgubne dla wzmacniacza a tym bardziej zestawów głośnikowych. Najlepiej z korekcji wgl. zrezygnować, w domenie dźwięku cyfrowego jest ona raczej zbędna.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ustaw regulacje barwy wzmacniacza w pozycji zerowej, następnie wysteruj mocno kolumny aby uzyskać lekki wychył membran, jeśli nic nie charczy i nie trzeszczy tzn. że raczej wszystko jest w porządku.

Zbyt silnej regulacji staraj się nie używać, dlatego, że to może się okazać zgubne dla wzmacniacza a tym bardziej zestawów głośnikowych. Najlepiej z korekcji wgl. zrezygnować, w domenie dźwięku cyfrowego jest ona raczej zbędna.



Korektę tonów niskich mam teraz prawie na zero. Wysokie są trochę podciągnięte. Myślę, że w granicach rozsądku. Wszystko gra dobrze icon_smile.gif

Dzięki za porady icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...