Skocz do zawartości

Jaki wzmacniacz pod nowe kolumny


Domi

Recommended Posts

Krawędzie nóżek po bokach mają po 7 mm luzu, zanim skończy się płyta, przód i tył po 2 cm. Nóżki kolumny u podstawy mają grubą gumę. Testowałam dosyć głośno na basowych utworach i nic nie drgnęło. Także póki co jest ok. Tak sobie myślę w razie co jakby się przesunęła kolumna to blu tack'iem podkleić między nóżkami a granitem ...

Jakbym zamontowała kolce to po bokach do krawędzi płyty byłoby po parę cm. Te nóżki wystają poza kolumnę po bokach o jakieś 3cm każda.

Póki co, faza testów więc bacznie je obserwuję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 245
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Substancja lepiąca może sprawę poprawić lub pogorszyć. Powierzchnia nóżek nie jest zbyt duża. Gdybyś myślała o uzbrojeniu kolumn w metalowe kolce , to lepiej by było je umieścić na górnej powierzchni płyty podstawy skierowane ostrzami w górę. Było by to jednak o tyle trudniejsze że otwory trzeba by wiercić w kamieniu a nie w płycie wiórowej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, dlatego jak powyżej napisałam , może po prostu zdjąć nóżki i kolumne postawić na płycie łącząc np. ze sobą blu tackiem. Wrazie co dobra by taka opcja była, czy raczej się tak nie robi icon_smile.gif ?

Tak , czy owak , póki co nic się nie dzieje, w sumie po całym dniu dość głośnego grania kolumny nawet o 1 mm się nie przesunęły, więc będę kombinować dalej jak kolumny się ruszą z miejsca icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie takie substancje lepiące najlepiej sprawdzają się do zespolenia kolumn z podstawkami bezpośrednio. Takie połączenie trzyma się dobrze wówczas kiedy niewielka ilość lepidła jest dość cienka i ma relatywnie spora powierzchnię. Podkładając pod nóżki o niewielkiej powierzchni styku cała kolumna mogla by bardziej pływać niż na gumowych podkładkach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Arko55, fajnie, że jeszcze komuś się podobają te podstawy poza mną icon_wink.gif

Co do dociążenia kolumn też czytałam o tym, ale póki co już nic nie kombinuję , teraz czas na słuchanie icon_wink.gif Później może jakieś kable zmienię na lepsze, chociaż nie wiem czy w moim systemie da to jakieś minimalne rezultaty.

Ogółem rzecz biorąc jestem strasznie zadowolona. Zaczynając ten wątek chciałam kupić wzmacniacz do 1000 zł. Co prawda przekroczyłam ten budżet o 100 zł , ale kupiłam wzmacniacz, odtwarzacz cd oraz podstawy ( tu co prawda częściowo mojej pracy trochę było , ale za to o wiele taniej), także dziękuje Wszystkim uczestniczącym w tym wątku za wszelkie sugestie i porady icon_smile.gif







Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie co do blu tack'a.

Jak najcienśzą warstwę poprowadzić do okoła spodu kolumny (rozumiem , że zrobię wtedy takie paski z blu tack'a , coś jak na poniższym rysunku?

http://ifotos.pl/zobacz/aaajpg_swewhar.jpg

Jeżeli to dobra opcja to jak cienka ma być ta warstwa , chodzi mi o grubość - 2mm czy 4mm?

Czy może jakoś częściowo go nałożyć, porobić kulki i przykleić np po rogach? Jeżeli tak, to jaką mniej więcej średnicę mają mieć te kulki, 1cm ?
2 paczki tej magicznej plasteliny starczą ?

Jest jeszcze 3 opcja, użyję tego cudownego kleju , którym kleiłam granity - wtedy już nic ich nie rozłączy hehe icon_wink.gif

Stwierdziłam, że od razu przyczepie je do granitu, mniej stresu będzie i sprawdzania co chwilę czy kolumna się przesunęła icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Właśnie takie substancje lepiące najlepiej sprawdzają się do zespolenia kolumn z podstawkami bezpośrednio. Takie połączenie trzyma się dobrze wówczas kiedy niewielka ilość lepidła jest dość cienka i ma relatywnie spora powierzchnię. Podkładając pod nóżki o niewielkiej powierzchni styku cała kolumna mogla by bardziej pływać niż na gumowych podkładkach.



Naukowe podejście prezentuje się nieco zawile icon_confused.gif

Proponuję jako alternatywę dziecięcą beztroskę. Ja gdy przychodzi do robienia kulek z blu tacka,zawsze się na takową zdobywam i po prostu wykonuję te osiem kuleczek jakbym się bawił plasteliną. Jeszcze lepiej jak mogę liczyć na mojego 6 letniego syna. Ten jak zrobi kuleczki to moje się chowają. Bas jest dobrze kontrolowany,średnica nasycona,a wysokie czytelne,acz nie natarczywe icon_wink.gif Co znaczy obycie przedszkolaka z plasteliną icon_biggrin.gif

Domi,dwie paczki tego wspaniałego wynalazku w zupełniości Ci wystarczą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie-jak już napisał przed chwilą Miles "co za dużo (teorii) to niezdrowo".
I tak nie będziesz co do grama i co do milimetra ustawiała kolumn, więc trochę luźniejsze podejście do tematu nie zaszkodzi.

Warto byś jeszcze poeksperymentowała z dogięciem kolumn-tzn. czy mają stać równoległe do siebie, oś prostopadła do frontu ma się przecinać: przed głową (uszami) słuchacza, na uszach czy za uszami. Bo to też ma wpływ na dźwięk!

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kulki wyrabia się po to aby ta substancja zmiękła. Jeśli są większe , po dociśnięciu warstwa spajająca pozostaje grubsza. Dlatego im więcej dasz tego lepidła to nie będzie się trzymać mocniej. Trzeba przyjąć jakieś optimum. Często wystarczają tylko 4 kulki w narożach. Identyczną substancją jest Patafix marki UHU, łatwo dostępny w sklepach papierniczych .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Również trochę słucham Jazzu i muszę powiedzieć , że w tym połączeniu co mam gra to dobrze. Jednak , każdy ma inny gust odnośnie brzmienia i nie wiem czy akurat Tobie się spodoba. Osobiście radzę nic nie kupować w ciemno tylko wybrać się na odsłuch gdzieś do salonu i porównać chociaż kilka par kolumn jak grają , aby mieć jakiś punkt odniesienia. Zapewne są lepsze kolumny do tej muzyki niż Klipsch.

Ale ja jestem "amator/ka" w sprawach audio więc może jeszcze koledzy się wypowiedzą konkretniej.


Cytat

Jak będziesz chciała oderwać kolumnę od podstawy, to najlepiej ją przekręcać w lewo czy w prawo- odrywanie poprzez podnoszenie kolumny jest zdecydowanie trudniejsze i mniej wygodne.


Dzięki za bardzo cenną radę RoRo, napewno skorzystam icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domi moim zdaniem po 4 kulki o średnicy mniej więcej pięćdziesięciogroszówki w zupełności wystarczą.
Umieścisz je w rogach, ale nie za blisko skrajów, bo substancja się rozpłaszczy i wyjdzie na zewnątrz.
Będzie trzymać wystarczająco mocno. Od razu tego nie sprawdzaj, bo musi trochę stężeć.
Pewna jednak grubość spoiwa jest tu pożądana, ponieważ Blu Tack ma nie tylko przykleić kolumny do standów, ale też tłumić wibracje.
A zbyt cienka warstwa może być mniej skuteczna.

Ciekawski kolumny Klipsch nie są moim zdaniem stworzone do jazzu, choć częściowo autorka wątku już Ci odpowiedziała.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawski, skoro to wiesz powinieneś także wiedzieć co napisać w pierwszym poście swojego własnego wątku.
Począwszy od wielkości pomieszczenia, jego akustyki, możliwości ustawienia kolumn, rodzaju słuchanej muzyki (oprócz jazzu jest coś?),
brzmienia jakie lubisz (barwa i wszystkie aspekty dźwięku), oraz elektroniki współpracującej z kolumnami (masz coś, czy zamierzasz), okablowania.
Poza tym jaki masz budżet na kolumny, elektronikę itp. A ponadto, czy sprzęt ma być nowy, czy używany (co polecam).
W czym pomoże Ci ten temat: http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html

Nie będziemy o tym na pewno dyskutować w wątku Domi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Parę fotek z kolumnami, sorki za jakość ale w aparacie mi bateria padła i musiałam z telefonu robić, ale coś tam widać icon_wink.gif Na żywo wygląda to o wiele lepiej icon_wink.gif


Dominika,
czy podładowałaś już akumulator w aparacie?
Jak byś mogła zrobić jakieś zbliżenia tych podstawek, to byłoby fajnie (oczywiście pod warunkiem, że opublikujesz te fotki icon_wink.gif ).
Podstawki z daleka wyglądają fajnie!

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Domi, czy te kolumny grają dobrze przy niedużej głośności? mam na myśli głównie bas
czy wysokie tony nie są męczące? są różne opinie o tych tubach Klipscha
PS Podłoga w dechę



Przy bardzo małych głośnościach z ręką na sercu mówię , że bas jest mocny. Oczywiście , czym bardziej podgłaśniamy siłą rzeczy staje się mocniejszy, ale na pewno nie jest tak, że przy małych głośnościach dźwięk jest cherlawy , odchudzony, o nie !. Niegdyś posiadając "wieżę" Panasonic nie dało rady słuchać tego na małych głośnościach gdyż po prostu dźwięku tam nie było, za to był szmer icon_wink.gif Tutaj z przyjemnością słucham wieczorami , kiedy zestaw gra cicho gdyż brzmienie jest bardzo dynamiczne.

Wysokie tony wogóle nie są jak to niektórzy piszą "kłujące" czy dokuczliwe,. A już na pewno nie ma ich więcej niż pozostałych pasm.
Słucham muzyki około 6 godzin dziennie jednym ciągiem i ani razu nie odczułam zmęczenia.

Te kolumny mają wysoką skuteczność więc są bardzo głośne.

Jednak ważne są tutaj pozostałe elementy systemu jak wzmacniacz czy odtwarzacz Cd. Mój wzmacniacz Pioneer gra ciepło z mocną podstawą basową co moim zdaniem dobrze się uzupełnia z tymi kolumnami, które grają jasno , ale z mocnym basem.
Zapewne jak byś podłączył te Klipsche np. z którąś Yamahą z nowej linii , które grają jasno np. As 501 , czy As 701 to zapewne cały charakter brzmienia już by nie był taki ciekawy i raczej by to grało za jasno i za ostro. Może stąd te opinie ludzi , że wysokie tony z kolumn Klipsch kłują uszy, gdyż jak podłączą chłodno, analitycznie grający wzmacniacz z jasno i dość ostro grającymi kolumnami to się nie dziwię.

Także jeżeli kolumny Klipsch to tylko ciepło grający wzmacniacz do nich , który je załagodzi icon_wink.gif No chyba , że lubisz takie brzmienie , w co wątpię.

Ogólnie rzecz biorąc jestem z nich bardzo zadowolona. Na początku , zaraz po wyjęciu z kartonów, przy szybszej muzyce ( Heavy Metal ) trochę jak by dzwięk był lekko zamulony , jednak kiedy głośniki się trochę rozruszały to cała sytuacja się zmieniła na lepsze. Słyszałam , że Klipsche się długo wygrzewają , więc jeżeli będzie jeszcze lepiej to już nie mogę sie doczekać icon_wink.gif

Jednak , jak pisałam wcześniej nie mam porównania do innych kolumn, jedynie do Dali 850. Więc zapewne byś musiał jeszcze posłuchać kilku innych zestawów aby zdecydować.

Ważna rzecz
- te kolumny mają bas reflex z przodu. Według teorii nieważne jest czy kolumny podłogowe mają br z przodu czy z tyłu to i tak trzeba je odstawić od tylniej ściany min - 50 cm. U mnie od 20 cm nie ma już różnicy, także czy ustawie je 20 cm od ściany czy 70 cm bas gra jednakowo. Natomiast kiedy stoją już 10 cm to jest wyraźnie podbity. OD samego początku nie miałam z basem problemu - chodzi o lokalizację , po całym pokoju rozchodzi się jednakowo. Czyli nie występuje coś takiego , ze słychać go tylko w jednym rogu , czy przy ścianie.
Ale nie wiem , może akurat moje warunki temu sprzyjają.

Osobiście radzę założyć nowy wątek odnośnie swojego wyboru kolumn, czy zestawu stereo tak jak poradził f1angel. I to nie dlatego, że zaśmiecasz mój wątek, gdyż mi to obojętne , ale dla Ciebie będzie to korzystniejsze , gdyż wielu ludzi Ci pomorze w wyborze jak od początku napiszesz wszystko to co potrzeba zgodnie z linkiem podanym 3 posty wyżej icon_wink.gif


Cytat

Jak byś mogła zrobić jakieś zbliżenia tych podstawek, to byłoby fajnie (oczywiście pod warunkiem, że opublikujesz te fotki icon_wink.gif ).
Podstawki z daleka wyglądają fajnie!


Dziękuje bardzo icon_smile.gif Bardzo miło icon_wink.gif

Chodzi o zdjęcia samych podstaw czy z kolumnami na nich , bo same zdjęcia podstaw z bliskiej odległości zamieściłam w poście nr.147 icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...