Skocz do zawartości

Subwoofer do stereo?


ToTameALand

Recommended Posts

Witam po raz kolejny.

I kolejny raz mam pytanie co do mojego zestawu stereo (magnat quantum 677, denon pma 720 ae) - uporałem się z niego wycofanymi wokalami - dac mf v90 poprawił sytuację. Teraz jednak, zamierzam zwiększyć moc stopy perkusji. Może właśnie subwoofer (za kilkaset zł) byłby dobrym rozwiązaniem? Czy ktoś może orientuje się w temacie? A jeżeli tak, to jaki? Może być używany.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Moim zdaniem subwoofer do stereo , to niezbyt ciekawy pomysł. W wielu przypadkach ciężko jest zestroić suba z frontami , tak aby uzyskać zadowalający efekt, ale się da jak się mocno postarasz;) Tyle, że dobre suby do muzyki kosztują trochę.

A co z akustyką, walczyłeś? Sprawdzałeś kolumny w różnych ustawieniach? Bliżej , dalej od ścian itp? Dywany, obrazy , zasłony itp?

Jakiej muzyki konkretnie słuchasz i jaka wielkość pokoju? Jaka konkretna kwota na subwoofer?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do muzyki subwoofer musi mieć przede wszystkim obudowę zamkniętą. Zapomnij o wszelkich subach z br.

Jeśli chodzi o tą kwotę to gwarantuję Ci , że do muzyki lepszego subwoofera nie kupisz - Tannoy arena Ts 300

http://allegro.pl/subwoofer-tannoy-arena-h...&bi_c=88412

Obudowa zamknięta, duża moc - 300 Wat Rms.- nominalna. W srodku siedzi super wzmacniacz. Gra naprawdę pięknie i potężnie. Sama jakość basu , głębia jest na naprawde wysokim poziomie w tej cenie. Ale trzeba wziąć pod uwagę , że ten sub kosztował jeszcze nie dawno 2000 - 2500 PLn. Nie ma wejść wysokopoziomowych , ale ma niskopoziomowe , więc podłączyłbyś go pod pre-out w Denonie.
Tylko, jedna ważna rzecz, tak jak ten subwoofer pięknie sprawdza się w wielu gatunkach muzycznych tak moim zdaniem wszystko dalej jak Hard Rock , czyli Heavy , thrash, death, black metal już znacznie gorzej. Nie zrozum mnie źle, jest moc , jest uderzenie, ale szybka stopa perkusji zaczyna się zlewać ze sobą.

Popatrz na Subwoofery firmy Rel oraz Velodyne. Myślę , że tutaj by było lepiej jeśli chodzi o Death/black. Tylko , że niestety cena już znacznie wyższa.
Do Twojego metrażu to np. Rel T7

Do 800-1000, ba nawet do 2000 Pln nic lepszego niż ten Tannoy myślę, że nie kupisz (wyjątek Rel T5 jak znajdziesz w takiej cenie). Jednak w cięzkim repertuarze nie sprawdza się tak dobrze jak w popie, disco, country , Hip Hop , Rock itd itd.

Także jak widzisz , nie jest za kolorowo niestety icon_sad.gif

Innych subów nawet nie szukaj, zaoszczędze Ci czasu i czytania. Mój znajomy już przerabiał dokładnie to samo, przewertował wiele subów i do 2000 Pln skończyło się na tym Tannoy'u, lecz podczas odtwarzania szybszego metalu jest wyłączony.


Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to jeśli chodzi o metal to nie jest taka łatwa sprawa. Bardzo ciężko jest dobrać zestaw audio pod ten gatunek. Szczególnie , że w wielu przypadkach czym lepsze "audiofilskie" kolumny zakupisz tym gorzej będzie na nich taka muzyka brzmiała.
Jednak myślę , że jeżeli już byś chciał większą kwotę dołożyć do suba to czy nie lepiej sprzedać obecne kolumny i z sumowanych tych pieniędzy kupić lepsze do takiej muzyki? Oczywiście tylko odsłuchy.

Druga sprawa to zmiana wzmacniacza na coś bardziej wydajnego prądowo? Odsłuchiwałeś wogóle te kolumny z innymi wzmacniaczami? Myślę , że wtedy byś uzyskał mocniejsze uderzenie (ale czy na tyle , by Cię usatysfakcjonowało...?)

Weź pod uwagę jeszcze jedną rzecz, że wiele płyt z ciężkiego brzmienia jest też słabo zrealizowana. Pięknym przykładem jest np Slayer - "reign in blood". Tam choć byś 5 subów podstawił to basu mocnego się nie uświadczy icon_wink.gif Wiadomo , można podkręić moc basu, no ale wtedy będzie to brzmiało dość "zjawiskowo" icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name='Note' date='1.03.2016, 18:37 ' post='150607']
Szczerze to jeśli chodzi o metal to nie jest taka łatwa sprawa. Bardzo ciężko jest dobrać zestaw audio pod ten gatunek. Szczególnie , że w wielu przypadkach czym lepsze "audiofilskie" kolumny zakupisz tym gorzej będzie na nich taka muzyka brzmiała.

xxx

Zgadzam się - przetestowałem mojego wzmaka z wieloma różnymi zestawami kolumn (w tym sporo droższymi) i z Magnatami wypadł w metalu najlepiej. Żeby nie było - dalej gra fajnie, ale jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia i staram się teraz uzyskać jak najlepszy dźwięk. Obecnie z zespołami typu black sabbath, iron maiden (tj. przy heavy) brzmienie mi się bardzo podoba, przy thrashu też jest dobrze, gorzej przy zespołach typu Immortal/Marduk.

Co do realizacji płyt też zgoda - röżnice pod tym wzgłędem (nawet w obrębie różnych płyt tego samego zespołu) są bardzo duże.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

...przetestowałem mojego wzmaka z wieloma różnymi zestawami kolumn (w tym sporo droższymi) i z Magnatami wypadł w metalu najlepiej. Żeby nie było - dalej gra fajnie, ale jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia i staram się teraz uzyskać jak najlepszy dźwięk.



W takim razie to najważniejsze, że odsłuchiwałeś, dobierałeś. Dobry subwoofer da Ci tego kopa, podbije podstawę basową, zrobi się więcej mięsa, mniej suchości w dźwięku. Trzeba tylko dobrze go dobrać. Póki co jak będziesz miał trochę czasu możesz się wybrać do jakiegoś salonu i posłuchać własnie Rel czy Velodyne jak sobie radzi z ostrzejszym graniem (głownie z podwójną stopą) i sam ocenisz czy to Ci odpowiada.

Gorszą częścią tej zabawy ( a może i lepszą - zależy od wyników) będzie prawidłowe ustawienie suba w pomieszczeniu icon_wink.gif Najlepiej będzie wtedy , kiedy będzie wrażenie , że sub znikł z pomieszczenia, a jego bas będzie wydobywał się z kolumn icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z 677 nie powinieneś mieć mao basu i to jeszcze z 720 ką.
Może być tak żę jest ona za słaba aby rozruszać prawidłowo dwa basowce.
Ale akustyka może mieć tu fundament.

W przypadku suba poszedł bym w małego 202A który byłby nisko skręcony i działał jako tło. Fakt faktem żę subwoofery do muzyki są drogie i pewniej taniej było by wymienić w wzmacniacz.

Zaczął bym z eksperymentami z położeniem kolumn.
Puść muzykę i choć po pokoju. Czy w którymś miejscu basy Ci odpowiadają?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o subwoofer do ciężkiego rocka to nie jest potrzebne w nim to aby bas schodził w nim bardzo głęboko. Musi być szybki i głośny . Potrzebny jest do niego głośnik o dość dużej skuteczności aby wzmacniacz nie musiał być bardzo mocny. To taka moja recepta na zbudowanie czegoś takiego niezbyt drogo. Sam kiedyś coś takiego zrobiłem i chyba zmieścił się w cenie materiałów w 600 zł. Jednak głośniki i wzmacniacze jakie były w nich użyte nie są już produkowane.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli chodzi o subwoofer do ciężkiego rocka to nie jest potrzebne w nim to aby bas schodził w nim bardzo głęboko. Musi być szybki i głośny . Potrzebny jest do niego głośnik o dość dużej skuteczności aby wzmacniacz nie musiał być bardzo mocny. To taka moja recepta na zbudowanie czegoś takiego niezbyt drogo. Sam kiedyś coś takiego zrobiłem i chyba zmieścił się w cenie materiałów w 600 zł. Jednak głośniki i wzmacniacze jakie były w nich użyte nie są już produkowane.




Niestety, zrobienie subwoofera wykracza poza moje umiejętności techniczne.


S4Home,

Generalnie, panowie, chodzi mi o to żeby wzmocnić stopę perkusji i zakup suba jest jedynym pomysłem, który przychodzi mi do głowy (nie licząc wymiany wzmaka). Kolumny poprzesuwałem już na wszelkie możliwe sposoby jednak mam ograniczone możliwości manewru - w załączeniu wyślę dość prymitywny rysunek obrazujący ich położenie. Kolumny stoją przy dłuższej ścianie pokoju na wprost łóżka - głośniki zwrócone pod kątem na miejsce odsłuchu. Nie mogę ich przestawić na krótszą ścianę - stoją przy źródle tj. pc, musiałbym przemeblowywać cały pokój. Miejsce odsłuchowe jest położone na wprost nich. I jeszcze jedna uwaga - jedna z kolumn jest w odległości 1,5 m od ściany, druga 60 cm (stoją w jednej linii, ale pokój ma kształt litery L czego nie ująłem na rysunku). Kolumny postawione są też w nierównych odległościach od ścian bocznych. O co mi chodzi - odległość od miejsca odsłuchu to ok 2,8 m - może to za mało na kolumny podłogowe?

ToTameALand___po_o_enie_kolumn.bmp

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...