Skocz do zawartości

Niskobudżetowy zestaw dla nowicjusza


LpN

Recommended Posts

Witam!

Jestem nowy w tym temacie chociaż od zawsze chciałem mieć swoje audio i tak 16 lat temu wylądowała u nas wieża AIWA icon_biggrin.gif ale ona już dawno temu miała dość

Marzę o moim małym zestawie do pokoju o niewielkiej powierzchni więc o akustyce raczej nie ma mowy

co by mnie interesowało? coś co mógłbym podłączyć do komputera lub żeby samodzielnie grało typu amplituner czy też urządzenie odtwarzające z pamięci usb/karty pamięci
preferencje muzyczne? głównie średnie i niskie tony ale nie lubie dudniącego basu tylko wyraźne niskie tony coś jak w słuchawkach dousznych które często męcze icon_biggrin.gif różne rodzaje muzyki elektronicznej/techno od hardstyle przez drum'n'bass aż po różne stare i nowe kawałki klubowe oraz to co zwyczajnie leci w radiu icon_wink.gif czasem nawet jakiś czarny beat
a teraz najlepsze icon_biggrin.gif cena za zestaw najlepiej ok 1000zł chyba że coś będzie naprawde tego warte to moge dołożyć pare groszy
zestaw dwóch kolumn czy bardziej 2.1? jaki wzmacniacz czy amplituner wybrać? a może zwykła wieża z sieciówki mi wystarczy? help!

od jakiegoś czasu czytam różne tematy ale w praktycznie każdym co mnie przeraża to brak pojęcia i cena niektórych zestawów icon_redface.gif

p.s. zestaw nie musi sie składać z nowych rzeczy icon_smile.gif mogą być z drugiej ręki

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Akustyka jest w każdym pomieszczeniu, tak jak pogoda na zewnątrz. Tylko raz lepsza, innym razem gorsza.
Co do ustawienia kolumn, to w Twojej sytuacji widziałbym je przed ścianą z oknem, przed rogami paraperu. Byle nie w rogu pomieszczenia.
Okno na czas odsłuchu zasłonięte grubą, obficie pomarszczoną kotarą.
A Ty siedziałbyś na (znów icon_wink.gif) na rogu tapczanu,albo lepiej na jakimś foteliku przed nim. zresztą poczytaj o co chodzi jeśli nie wiesz:
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen

Zestaw nie tylko może ale pewnie musi składać się z elementów używanych w tak niskim budżecie. Bo to forum audio a nie poradnik dla gospodyń domowych chcących w kuchni posłuchać czegoś podczas gotowania obiadu.
Taki plastikowy zestawik, to możesz kupić sobie bez porady. Bo zagra mniej więcej. Raczej mniej niż więcej icon_wink.gif

Do słuchania muzyki polecam kolumny standowe o ile pokój niewielki. Szkoda, że nie podałeś jego wymiarów.
Kolumny powinny stać na specjalnych standach (podstawkach). Ciężkich, stabilnych, solidnych.
Jeśli miały by być to kolumny podłogowe, to raczej niewielkie z niewielkimi głośnikami niskotonowymi.
A jako napęd wzmacniacz stereo. Są na ogół lepsze niż amplitunery w podobnej cenie i jest ich większy wybór.
No, chyba że radio jest niezbędne. Ale i wówczas można dokupić osobno tuner stereo już za kilkadziesiąt złotych.
Komputer można połączyć ze wzmacniaczem za pomocą przejściówki mini jack - 2 X RCA (cinch).
W miarę napływu środków kupisz kiedyś przetwornik cyfrowo-analogowy (czyli DAC) by poprawić jakość dźwięku z komputera.
Inne urządzenia przyjmujące sygnał cyfrowy z komputera będą raczej za drogie albo marnej jakości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Szkoda, że nie podałeś jego wymiarów.


podałem icon_biggrin.gif 4.5x1.5m

a czy można jakieś przykłady ewentualnych konfiguracji? gdzie udalo mi sie wyczytac ze polecany sprzet uzywany to np wzmacniacz yamaha ax-500 ale za to nie mam pojęcia jak dobrać do czegoś kolumny

a z amplitunerów co byście polecili? fajnie gdyby był już cyfrowy tuner icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak to jest w takich no nie powiem "dość małych" kolumnach z niskimi tonami? do tej pory miałem tylko doświadczenie z car audio a tam tylko potężne subwoofery występowały

no i powiedzmy przy rozciągnięciu tego budżetu do ok 1200zł lepiej dołożyć do wzmacniacza czy kolumn? icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepiej dołożyć do kolumn.
Jeśli masz słuch spaczony dźwiękiem z samochodowych "wyczynowych" zestawów, to chyba mało co Cię zadowoli.
A nie można z kolei dać do tak małego pokoju zbyt dużych kolumn, bo istnieje realne zagrożenie, że niskie tony po prostu tak zdominują przekaz, że mało co będzie słychać resztę pasma.
Dodatkowo może zdarzyć się, że będą bumieć. A to już tragedia i raczej się temu nie zaradzi.

Jeśli chcesz większe kolumny, to szukaj Tannoy M2. Jakie inne? Trzeba by szukać, ja na tygodniu nie mam czasu. Może ktoś inny?
Jakby było za mało niskich, to najwyżej dokupisz za jakiś czas dobry subwoofer aktywny z płynną regulacją odcięcia.

Tak, masz rację LpN, podałeś wymiary na rysunku.

I piszmy poprawnie proszę. Kolumny a nie głośniki, bo to jednak trochę coś innego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę wciąż się dziwię jak można słuchając dźwięku z You Tube na własnych kolumnach z zestawu albo co gorsza na głośniczkach komputerowych wyciągać wnioski jak grają jakieś kolumny czy coś innego tam prezentowaniego.
Zastanów się co słyszysz, jaki dźwięk? icon_eek.gif No przecież nie z kolumn Tannoy icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok no w sumie masz racje ale zasugerowałem się tym jak pewne tony przebijają się w nagraniu icon_razz.gif



byłem w lokalnym sklepie z elektroniką i wszystkim i co dziwne spotkałem tam tannoy'e m1 bądź m2 nie jestem pewien bo nie mogłem spojrzeć na etykiete za nimi icon_wink.gif w dziale z płytami cd i powiem szczerze że byłem wręcz rozczarowany ale oby to była wina akustyki i sprzętu napędzającego bo kolumny wisiały w powietrzu icon_eek.gif

widziałem tam też kolumny podłogowe które przykuły moją uwage i myślę czy by nie wybrać się na odsłuch (budżet wtedy zmienia sie troche bo w gre weszły by raty icon_biggrin.gif )
to dość destrukcyjny pomysł ale po przemyśleniu sprawy mogę przenieść się do większego pokoju obok który ma jakieś 20m2
z nich wtedy do wyboru bym miał chyba JBL arena 180, CANTON GLE 476 oraz JBL studio 270

i wtedy pozostaje dobór wzmacniacza a to już dla mnie kompletna magia i można powiedzieć osobny temat

nie jestem audiofilem i pewnie ciężko wam mnie zrozumieć icon_redface.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...