Skocz do zawartości

Cyrus – dobry dźwięk z Wysp Brytyjskich


Recommended Posts

1 minutę temu, lpomis napisał:

lepsze wypełnienie

O tak. I to było dobre. 

 

2 minuty temu, lpomis napisał:

Nie wyobrażam sobie mieć Cyrusa bez tej zabawki.

Pamiętasz porównanie gołego Cyruska  8.2 z Audiolabem 6000 a potem podłączenie PSXr2 :) Gołego można było stawiać obok Audiolaba jak równy z równym, różnice to Cyrus przestrzelony górny środek a Audiolab za bardzo wycofany i tyle z istotnych różnic. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myślicie o połączenie Cyrusa 8.2 z kolumnami Gato Audio FM-8. Może ktoś słuchał jak grają owe kolumny a mam w okolicy za dobrą kasę po negocjaci do zakupu. Jednak nie chce też tracić czasu jeśli owy zestaw się nie zgra bo kolumny grają zbyt wysoką górą. Jak ktoś słuchał Gato proszę o opinię.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TAtomicus ja miałem kiedyś 3i( trochę młodsza i lepsza wersja 3) i był to naprawdę całkiem fajny wzmacniacz. Da się do niego podłączyć po małej przeróbce również psx-a.Przy kupnie takiej 3,2,1 musisz się liczyć z tym że trzeba będzie je zapewne serwisować bo nie są to już wzmacniacze pierwszej młodości .Ale na pewno zwłaszcza 1 odwdzięczy Ci się pięknym graniem. To co kupisz naprawdę zależy od Twojego budżetu i tego jaki poziom Cię zadowoli. Ja z 3i z końcówką smartpower plus i dwoma psx przesiadłem się na 8a z psx oraz końcówką x power i tutaj już różnica była wyraźnie słyszalna (kolega RoRo mnie namówił) Każdy aspekt od sceny,dynamiki, rozdzielczości it'd  jest jest wyraźnie lepszy. Z Cyrusem jest o tyle fajnie że zestaw można budować fazami. Kupujesz sam wzmacniacz a później z czasem psxa a później... I tak bez końca. Z mojej strony mogę Ci polecić 3i jeśli masz mniejszy budżet lub 8a jeśli masz trochę więcej pieniędzy .Psxa możesz dokupić już później. Sprawdzaj ebay.uk tam jest sporo fajnych aukcji. Pozdrawiam

 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastawiam się na starocie. 
Ale ceny w Polsce są absurdalne. Ceny w ogłoszeniach za Cyrusy I, II to około 900 zł. I to za sprzęt w stanie wizualnym jak ze śmietnika. 
Na ebay.uk licytacje kończą się na 50-100 funtów.

Tunery FM sprzed 30 lat więcej to na Allegro 400-500 zł bo to przecież Cyrus.

W tamtym roku był na Allegro FM6 z pilotem i pudełkiem za 500 zł. To i tak za dużo jak na nienajmlodszy tuner FM, ale ok, dla mnie jeszcze do przyjęcia. Ale teraz za takie same modele, tylko golasy, ludzie krzyczą 700-800 zł.

PSX do pierwszych Cyrusów widziałem ostatnio za 1000 zł.

A do tego trzeba doliczyć koszty remontu.

Jak mówiłem, ceny w UK są rynkowe i zachęcające do kupna. Tylko, że sprzedający rzadko zgadzają się na wysyłkę do Polski.


PS

Czy ktoś mógłby się ustosunkować do pytań, które zadałem tu w niedzielę?

Edytowano przez TAtomicus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, adamnl napisał:

Czy spotkałeś się z podobnym przypadkiem-oddzielne zasilanie, gdzie tyle „dobra” wniosło?

Tak - np. w DAC'ach czy preampach gramofonowych lepszy zasilacz (np. krajowy wyrób - Tomanek) mocno poprawiał dźwięk.

Zaś co do historii Cyrusa i modeli - to już pisałem o tym.
W skrócie: od modeli 5 (uproszczona wersja 7, m.in. bez możliwości podłączenia PSX-R) były wyraźne 2 serie: niższa 5 (zastąpiona potem przez 6) oraz wyższa 7 (zastąpiona przez 8).
Od modelu 6XP/ 8XP pojawił się wyświetlacz i lepszy potencjometr (większa dokładność-więcej poziomów głośności, cichsza praca).

Model 3i jest wg  mnie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż poprzednik, czyli 3. A kosztuje tylko trochę więcej... Natomiast jeśli się wyrobisz, to warto zacząć od 7 lub 8.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciąż czekam na odpowiedzi na moje pytania dotyczące praktyki podłączania kolumn 4 ohmowych do pierwszych Cyrusów.

No i kwestii wyjść słuchawkowych w Cyrusach.

W międzyczasie wyczytałem, że te gniazdka słuchawkowe które były w pierwszych Cyrusach, po włożeniu wtyczki nie rozłączały kolumn. Lipa.

A teraz sprawa starych tunerów Cyrusa,

Czym się różnią te dwa modele:

DSC_9383.JPG

 

cyrus_tuner_0205_15_008_TEXT_.JPG

 

I w jakich latach były produkowane?

 

i jeszcze pytania o bardziej współczesne tunery:

Czy rzeczywiście tuner FM6 był jedynym tunerem FM z RDS i i dlaczego z tego RDS zrezygnowano w FM7 i FM 7.5.

I czy sa jakies istotne różnice między FM6, FM7 a FM7.5? Poza brakiem prestiżu w FM6 🙂

 

 

Edytowano przez TAtomicus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 17.12.2021 o 18:17, TAtomicus napisał:

Wciąż czekam na odpowiedzi na moje pytania dotyczące praktyki podłączania kolumn 4 ohmowych do pierwszych Cyrusów.

...

A teraz sprawa starych tunerów Cyrusa,

Czym się różnią te dwa modele:

...

I w jakich latach były produkowane?

Odnośnie 4ohm i pierwszych Cyrusów - to zarówno "I" jak i "II" były dostosowane do kolumn 4 i 8 ohm.
Kolega @Audio Autonomy robił tuning jednego z tych modeli i może podłączał kolumny 4ohm?


Tuner Cyrus II wymaga pilota - bez niego nic nie zrobisz poza załączeniem i włączeniem tunera. Zaś w pierwszym tunerze miałeś na froncie urządzenia kilka przycisków i z tego korzystałeś.

Z nowszych modeli tunerów był jeszcze np. FMX (rozwinięcie 7.5) oraz DAB 8.0.

Do niektórych tunerów można było w środku podłączyć dodatkową płytkę z RDSem (opcja).

Co do lat produkcji - nie pamiętam, ale wystarczy jak wygooglasz testy konkretnych modeli i będziesz miał początek produkcji.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Odnośnie 4ohm i pierwszych Cyrusów - to zarówno "I" jak i "II" były dostosowane do kolumn 4 i 8 ohm.

No, ale obok gniazdek głośnikowych jest wyraźne nadrukowane info że mninimum 4 Ohm?



> Kolega @Audio Autonomy robił tuning jednego z tych modeli i może podłączał kolumny 4ohm?

Rozumiem, że to wymaga umiejętności posługiwania się lutownicą?

 

> Tuner Cyrus II wymaga pilota - bez niego nic nie zrobisz poza załączeniem i włączeniem tunera. Zaś w pierwszym tunerze miałeś na froncie urządzenia kilka przycisków i z tego korzystałeś.

Rozumiem, że II to ten z zielonym wyświetlaczem?

A były tunery 3-5?

Co do FMX… interesują mnie bardziej historyczne modele :~)

W takich wypadkach szukanie w internecie jest bezskuteczne. Uwierz mi, że od pewnego czasu szperam w necie dość intensywnie, a na pytania które zadaje odpowiedzi nie znalazłem. Nie znalazłem tez żadnych testów tunerów poniżej FM6a.

 

i kolejne pytanie: czym różni się seria odtwarzaczy CD dAD od CD?

 

i jeszcze zaległe pytania o wyjścia słuchawkowe.

 

Edytowano przez TAtomicus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, RoRo napisał:

Kolega @Audio Autonomy robił tuning jednego z tych modeli i może podłączał kolumny 4ohm?

Niestety nie, ale nie widzę przeciwwskazań ku takiemu połączeniu :)

5 godzin temu, TAtomicus napisał:

Rozumiem, że to wymaga umiejętności posługiwania się lutownicą?

 

Pytasz o "tuning" wzmacniacza? Jeżeli tak, to jak najbardziej - to wymaga wprawy w obsłudze lutownicy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, TAtomicus napisał:

No, ale obok gniazdek głośnikowych jest wyraźne nadrukowane info że ninimum 4 Ohm?

Rozumiem, że II to ten z zielonym wyświetlaczem?

A były tunery 3-5?

Skoro jest tak napisane (zresztą wiele sprzętów ma napis "minimum..."), więc ja bym podłączał kolumny 4 ohm i przestał się tym  przejmować.

Tuner Cyrus II to ten z zielonym wyświetlaczem, z obudową pasującą do wzmacniaczy Cyrus serii I oraz II.

Nie słyszałem o tunerach 3 i 5, raczej nie było sensu robić zbyt dużo modeli tunerów.

Z gniazda słuchawkowego nie korzystam i nic nie powiem na ten temat.

Co do różnic między odtwarzaczami - nie odpowiem, Święta idą i czasu brak.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, TAtomicus napisał:

... jest nadrukowane info: „minimalna impedancja 8 Ohm”

Ale w danych technicznych czy instrukcjach masz dla obu modeli podawaną moc i zniekształcenia zarówno dla 8 jak i 4 ohm. Dla II są jeszcze informacje jak wzrośnie moc gdy podłączysz PSXa 🙂

Kupiłeś już I czy II - czy tylko się przymierzasz?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie znalazłem żadnych oryginalnych danych technicznych, ani instrukcji do tak starych modeli. Tylko z drugiej ręki, np. to co w radiomusrum.org. 
Zarówno Cyrus I jak i II występowały w 7 podwersjach. W radiomuseum nie ma opisanych wszystkich. Z kolei na obudowach czasami jest to ostrzeżenie, a czasami nie. W zależności od podwersji. 
Szukalem w sieci, jest kilka wątków nt temat, ale żadnych konkretów. Tzn. ludzie teoretyzują, ale żeby tak ktoś podłączał, to nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zakupów, to zacząłem od Tunera w wersji 6. Ale sprzedający się rozmyślił, nawet nie racząc mnie o tym zawiadomić.

Na razie kupiłem więc Tuner II. Właśnie odebrałem. Rozmraża się.

Co do wzmacniacza, to rozpatruję różne warianty - i, II, Iii albo i 6.
6 nie może być chyba Druzów słabsze od I czy II? Powyżej 6 nawet nie celuje, ze względów finansowych. Ważna jest metalowa obudowa, balans kanałów. No i te gniazdka słuchawkowe. I żeby egzemplarz był w miarę kompletny. Oczywiście w dobrej cenie. Tymczasem, jak już się żaliłem, ceny używanych starych Cyrusów są w Polsce całkiem odjechane.

Za to, ze dwa tygodnie temu wisiał na OLX Cyrus One (nowej generacji). Z pudełkiem, papierami i nawet resztką gwarancji. 
Za 2300. I to była rzeczywiście dobra cena. Tylko, że wtedy jeszcze tego nie wiedziałem.

Edytowano przez TAtomicus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, TAtomicus napisał:

Za to, ze dwa tygodnie temu wisiał na OLX Cyrus One (nowej generacji). Z pudełkiem, papierami i nawet resztką gwarancji. 
Za 2300. I to była rzeczywiście dobra cena. Tylko, że wtedy jeszcze tego nie wiedziałem.

W podobnej cenie sprzedalem swojego, trudno mi wyobrazić sobie coś lepiej grajacego w tym przedziale cenowym 👍

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, TAtomicus napisał:

Chcesz powiedzieć, że ten Cyrus One gra jednak lepiej te wszystkie Cyrusy I, II, III, IIIi , a nawet 6?

 

Ale tu mówimy o półrocznym sprzęcie z gwarancją, prawie nowym. Czy zagra lepiej od w miarę świeżej 6? Może być, od fabrycznej, nie grzebanej 8,2 dac gra niewiele gorzej. Od wcześniejszych moim zdaniem będzie lepszy i odpada ryzyko pokątnego serwisowania. Kiedyś słuchałem starej 8vs i miałem wrażenie że lekko szumi 🙄 ogólnie One gra na naprawdę przyzwoitym poziomie. Ten bas jest wprawdzie mniej konturowy, ale przyjemny. Nie sądzę żeby którykolwiek starszy model od 6 lepiej od niego kontrolował bas

A i tak wszystko to kwestia gustów... 

Edytowano przez marcinmarcin
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz zamiary po kupnie tunera starej serii - szukasz I lub (lepiej) II, czy nie przejmujesz się jednorodnością stylistyczną i celujesz w nowsze konstrukcje?
Jak wspominałem, niewiele więcej wydasz na IIIi lub nowszy model, a będzie lepiej.

Dostałeś w komplecie oryginalny pilot do tego tunera?
Ciekawostką jest to, że można wyłączyć z pilota wyświetlacz, oraz że ma sporo stacji do zaprogramowania (nie wiedzieć czemu Cyrus w późniejszych modelach bardzo ograniczył ich liczbę i dopiero od świeżych serii jest już prawidłowo).

Masz do niego instrukcję? Jakby co, to gdzieś powinienem ją mieć w swoich szpargałach i w razie czego po Świętach (a raczej już w Nowym Roku) mogę poszukać i udostępnić.

Pozdrawiam
PS. Gratuluję wejścia w świat Cyrusa - ten model gra bardzo fajnie i nie ustępuje jakością późniejszym modelom.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuner jest w całkiem niezłym stanie, w komplecie z oryginalnym, w dobrym stanie pilotem. I papierową, oryginalną instrukcją. Bez tej instrukcji słabo by było, bo obsługa nie za bardzo intuicyjna. Ale już opanowana. Już się z nim zaprzyjaźniłem. Tylko co będzie, jak kiedyś pilot odmówi posłuszeństwa? A, z tego pilota można jeszcze regulować głośność w pewnym zakresie. Szkoda za to, że nie ma timera.
Jedyny duży minus, to taki, że ktoś chyba ten tuner malował i to nierówno, a na dodatek ten lakier się nieco lepi. No, ale z odległości metra już tego nie widać.

Zapłaciłem 200, i imho to radio więcej nie powinno kosztować.

Gra zaskakująco ładnie, No, ale ja mam porównanie 1:1 tylko z moim niedrogim amplitunerem technicsa, pod który zresztą Cyrusa podłączyłem. 

Edytowano przez TAtomicus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, seba3002 napisał:

Moim skromnym zdaniem bas może i jest przyjemny (generalnie One gra wg mnie "przyjemnie" i analogowo) ale najniższe tony są naprawdę mało konturowe 🙂

Hmmm, może zależy od kolumn, ale w moim odczuciu bardziej precyzyjny ten bas był w One niż w marantzu pm6006 którego kiedyś  miałem 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...