Skocz do zawartości

Cyrus – dobry dźwięk z Wysp Brytyjskich


Recommended Posts

Koledzy mam pytanie. Albo mi się wydaje choć wpadł w sobotę znajomy i odsłuchiwaliśmy jego płyty. Obaj mamy wrażenie że w 8.2 wokal jest jakiś cofnięty. Muzyka elektro, jazz czy instrumenty grają wręcz obłędnie. A wokal w odczuciu jest jakiś jakby schowany brak mu takiego wyjścia i wybrzmienia. Może to tylko moje odczucie bo przyzwyczajony byłem do innych systemów. Choć w zestawieniu Magnat 780 i B&W 685 miałem odczucie Bardziej ciepłego i przenikającego wokalu. Być może to słaby CD i wbudowany DAC trochę to psują ale i tak dziwne że oba urządzenia dają bardzo podobny efekt. No chyba że AP Classic 3 ma taką specyfikację choć w to wątpię. Dajcie znać co o tym myślicie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Sziral - krótko i na temat: wokal w 8.2 w życiu nie nazwałbym cofniętym. Ale APC3 już mistrzami w prezentacji głosów nie są i bez problemu znajdą się kolumny, które je rozłożą pod tym względem. Jaśniejsze kolumny takie jak B&W czy Audiovector często lepiej sobie radzą ze śpiewem - zwłaszcza babeczek (nie jest to reguła, ale taką zauważyłem zależność). Wokale są w nich właśnie bardziej namacalne i przenikające jak to fajnie określiłeś. Zawsze jest coś za coś. Bilans korzyści do strat w przypadku zestawienia AP i Cyrus jest zdecydowanie na plus! :)

Edytowano przez lpomis
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, lpomis napisał:

@Sziral - krótko i na temat: wokal w 8.2 w życiu nie nazwałbym cofniętym. Ale APC3 już mistrzami w prezentacji głosów nie są i bez problemu znajdą się kolumny, które je rozłożą pod tym względem. Jaśniejsze kolumny takie jak B&W czy Audiovector często lepiej sobie radzą ze śpiewem - zwłaszcza babeczek (nie jest to reguła, ale taką zauważyłem zależność). Wokale są w nich właśnie bardziej namacalne i przenikające jak to fajnie określiłeś. Zawsze jest coś za coś. Bilans korzyści do strat w przypadku zestawienia AP i Cyrus jest zdecydowanie na plus! :)

Dzięki. Tak myślałem. Trochę szkoda że AP tu tak się nie zgrały. Pożyczę od znajomego B&W i jak wokal fajnie wypadnie. To kupie zaś albo 685 lub 602 S2 i będą dwa zestawy. Ciężko widzę posiadać jeden zestaw do wszystkiego. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marcinmarcin napisał:

U mnie na Quadral wokale są bardzo nasycone, gęste. Ale dac i regulacja głośności z 8.2 jak pisałem u mnie poległy z zewnętrznymi dacami. Już topping E30 grał lepiej jako Dac i pre. I nie była to kosmetyczna różnica. 

Jeśli chodzi o DAC to mam w w głowie cały czas jaki słaby jest fabryczny. Ale muszę się wstrzymać do 3 kwartału tego roku z zakupem czegoś innego. Choć w głowie mam myśli o wymianie płytki lub zewnętrznego ale też Cyrusa. Z chęcią bym trochę protestował Toppinga ale nikt z znajomych nie posiada. A ja chwilowo mam zamrożony budżet na nowe zabawki. Choć sporo osób chwali budżetowy ifi Audio Zen DAC V2. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E, pokręciłem. Poprzednie dwa posty do skasowania.

 

Kolejne pytanie o starsze Cyrusy.

Jakie gniazdka i wtyczki głośnikowe były używane we wzmacniaczach Cyrusa?

Rozumiem, że w obecnie produkowanych One są zwykłe banany 4mm. W innych współczesnych Cyrusach mamy gniazdka i wtyczki BFA 4mm, czyli gniazdko jest z bolcem w środku, a wtyczka to jakby wydrążony banan? No i to rozwiązanie było stosowane już od Cyrusa 3? W internetach znalazłem, że ten Cyrus 3 był przejściowy (i w trakcie produkcji nastąpiła zmiana standardu gniazdek głośnikowych), ale być może chodziło o jakieś domowe przeróbki.

Internet podaje jeszcze, że w oryginalnych Cyrusach I i II z lat 90 używane były wtyczki 3mm i na stronie Cyrusa sprzedawane były nawet przejściówki z 3mm na współczesne 4mm. Tylko, że na zdjęciach w sieci nie widać bolców w gniazdach głośnikowych w tych starych Cyrusach. Czyli jednak były tam _banany_ 3mm? Czy jednak te bolce są, tyle że głęboko,  czyli jakaś wczesna odmiana BFA, ale 3mm (versus obecny 4mm)?

Tu na forum whathifi jest jakaś dyskusja na ten temat, ale większość linków jest już nieaktywna, w szczególności oferty sklepów nieaktualne. No i Cyrus nie sprzedaje już adapterów ze swoich starych wtyczek na nowe.

Z tej dyskusji wynika jeszcze, że na rynku mogą być Cyrusy I i II z wymienionymi/przelutowanymi gniazdami głośnikowymi.

i jeszcze jedno, czy te BFA 4mm można stosować, jako normalne wtyczki głośnikowe (tzn. od strony głośników)?

Edytowano przez TAtomicus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BFA są wg mnie najlepszymi i najbardziej uniwersalnymi wtykami pasującymi do głośnikowych  gniazd bananowych.
Po pierwsze mają bardzo dobrą powierzchnię styku, po drugie jeśli te wtyki są za luźne lub zbyt ciasno wchodzą do gniazd to można je skutecznie rozszerzyć/zwęzić, a po trzecie pasują zarówno do standardowych gniazd bananowych (w kolumnach oraz wzmacniaczach/amplitunerach/końcówkach mocy i wypasionych miniwieżach) jak i do BFA (w Cyrusach czy innych brytyjskich pomysłach na wzmacniaczach)

Czyli - BFA pasują do gniazd bananowych 🙂 w kolumnach i wzmacniaczach.

W jednym z pierwszych modeli końcówek mocy były dziwne gniazda głośnikowe (to nie były standardowe BFA), chciałem kiedyś takiej posłuchać i zabrałem goły kabel głośnikowy oraz drugi z BFA i nie udało się. Był to koniec mojego zainteresowania starszymi modelami wzmacniaczy Cyrusa 😞

Gniazda głośnikowe w nowszych modelach - nie jest tak jednoznacznie, bo już przeszli na banany, a potem wrócili do BFA.

Mówiąc krótka - Cyrus jest konsekwentnie niekonsekwentny i zdarzało mu się wprowadzać zmiany w modelu o tym samym oznaczeniu nie informując o tym nikogo. Przykładem był jeden z modeli przedwzmacniacza miał odwrotne gniazda XLR - tzn. standardowy kabel XLR męsko/żeński nie pasował, trzeba go było przerabiać z jednej strony.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, TAtomicus napisał:

i dlaczego on ma głośnikowe banany? Myślałem, że od 3 są BFA?

O rrrany...ale Ty masz problemy.
Jako jeden z nielicznych ciągle męczyłeś temat najstarszych Cyrusów, a teraz to - przecież wszystko jest widoczne na zdjęciu dołączonym do opisu tej aukcji... sprzedawca daje plastikowe wtyki które można włożyć do gniazd BFA we wzmiacniaczu.
 

Pozdrawiam

obraz.png

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oglądałem na ekraniku telefonu i faktycznie na to zdjęcie nie zwróciłem uwagi. Przyglądałem się za to gniazdkom głośnikowym, na zdjęciu tyłu wzmacniacza, ale zdjęcie niewyraźne (gniazdko jest w cieniu).

Natomiast w opisie oferty jest wyraźnie napisane, że sprzedający dodaje 4 _banany_

Rozumiem, że to są wtyki BFA Cyrusa. No i że one pasują tylko do Cyrusa i BFA. Bo do gniazd głośnikowych już nie (w przeciwieństwie do niecyrusowych BFA)?

Edytowano przez TAtomicus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja po chińsku piszę?

Myślałem, że „banan” to np. to:

banan

Wtyczki BFA (puste w środku) to też „banany”? Nawet jeśli już, to owszem, wtyki BFA pasują do głośników. Ale to już było mówione kilka postów wcześniej.

Ale teraz mówimy o wtykach BFA produkcji Cyrusa, których zdjęcie wkleił kol. RoRo. Mam duże wątpliwości, czy można je nazwać bananami. I czy nadają się jako głośnikow (tzn. do wtykania w głośniki).

Ale w przeciwieństwie do wielu z was, nie miałem ich w ręce i mówię tylko na podstawie fotografii.

Edytowano przez TAtomicus
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, TAtomicus napisał:

Wtyczki BFA (puste w środku) to też „banany

To są właśnie banany BFA, ten z linku to chyba sobie ktoś dla hecy nazwał BFA.

Banan BFA

Rozmiary są znormalizowane i pasują do większości terminali, jak też do tych Cyrrusa.

12 minut temu, TAtomicus napisał:

Jeszcze raz:

 Ile jest warty goły Cyrus7? Tzn. w sensie jakości dźwięku. Jak się ma do 8vs albo 8vs2. Czy to są duże różnice?

No i czy taki Cyrus 7 z PSX-R będzie faktycznie grał dużo lepiej niż 8 czy 8Vs, ale bez PSXa? Na samej mocy mi nie zależy.

Na to pytanie musisz sobie sam odpowiedzieć, sprawdzić na własnej skórze. 

Zasilacz PSX powinen poprawić jakość brzmienia, czy dużo i czy warto też musisz sam sprawdzić na własnej skórze, dla jednego będzie progres warty każdej złotówki dla kogoś innego niekoniecznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, DiBatonio napisał:

Zasilacz PSX powinen poprawić jakość brzmienia, czy dużo i czy warto też musisz sam sprawdzić na własnej skórze, dla jednego będzie progres warty każdej złotówki dla kogoś innego niekoniecznie.

O, i tutaj akurat zgadzam się z przedmówcą. Są osoby, dla których różnice w następujących po sobie modelach tej samej marki są kolosalne, a są też takie, które nie usłyszą znaczących różnic pomiędzy tanim "chińczykiem" a topową dzielonką gryphona. Zapewne wszystko zależy od tego jak bardzo "osłuchana" jest osoba, dokonująca porównań, no i oczywiście ile jest w stanie zapłacić za różnice występujące pomiędzy modelami. Wg mnie, o czym juz mówiłem 😝, coś co dla jednego jest milowym krokiem, dla innego będzie nic niewnoszącą zmianą. Takie to właśnie hobby. 

A teraz taka moja sugestia do kolegi @TAtomicus. Kup chłopie wreszcie jakiś wzmacniacz. Jak widzisz, przetestowanie używanego Cyrusa jest raczej niewykonalne, więc pozostaje Ci chyba jedynie kupić coś, co mieści się w Twoim budżecie a jeśli "nie podejdzie", szukać dalej. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, TAtomicus napisał:

 I już nigdy nie będę wiedział, jakie są między nimi różnice. 

A do czego Tobie ta wiedza,  jak gra Tobie dobrze i jesteś zadowolony to zostaw, postaw kropkę nad (i) zasilaczem i tyle.

Zadbaj o akustykę, chyba, że masz i ciesz się muzyką.

Znam takich sprzętowych onanistów, do dzisiaj nie mogą się zdecydować co wybrać, szkoda czasu, bo zawsze może być lepiej, tylko zazwyczaj drożej i to nie mało. 

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...