Skocz do zawartości

Moje pierwsze stereo


tyrytyt

Recommended Posts

Jako że jest to mój pierwszy post na forum witam wszystkich serdecznie.
Chciałbym rozpocząć swoją przygodę z muzyką z Waszą pomocą. Czytając do tej pory forum jestem pewny, że uda się znaleźć idealne rozwiązanie dla mnie. Na pierwszy ogień chciałbym kupić wzmacniacz i kolumny podstawkowe. Ze względów na małą powierzchnię pokoju, chciałbym aby kolumny były stosunkowo kompaktowych rozmiarów. Na co dzień będą stały na szafce na TV (tak wiem), ale do odsłuchu muzyki będę ustawiał je na standach (tak jak na załączonym rysunku). Wiem że głównym kryterium wyboru jest dźwięk jaki preferuje, ale tutaj pojawia się problem, nie mam preferencji (a przynajmniej nie potrafię ich zdefiniować). Chciałbym aby nagrania brzmiały naturalnie, żaden zakres nie był dominujący, najlepiej aby brzmiały tak jak artysta sobie zaplanował (utopia? :) ). Mam nadzieję, że mimo tego patrząc na gatunki muzyki, jakie będą odtwarzane pomożecie coś dobrać.

Zgodnie z wytycznymi podaje wymagane dane.

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

1000 zł

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.

używany

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy), bo od tego zależy m.in. dobór działu.

stereo

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący

Cambridge Audio DacMagic 100

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

12 m^2 - nie uwzględniam wnęki (obrazek w załączniku)

6) Jakiej muzyki słuchamy:

Rock , Pop, Metal , Blues

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

Wzmacniacz i kolumny zakładam że na kilka lat, ale jeśli będę miał fundusze to nie wykluczam eksperymentów. Chciałbym w niedługim czasie dokupić odtwarzacz CD i tuner, a później gramofon.

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony

Fajnie jakby wzmacniacz miał pilota (ale nie jest konieczny).

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 83
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Cześć. Bardzo dobrze napisany pierwszy post. Dlaczego wszyscy tak nie robią? icon_rolleyes.gif

Zacznijmy od akustyki. Jak pewnie wiesz, bo czytałeś na ten temat (jeśli nie, koniecznie uzupełnij wiedzę o akustyce) poprawne zaadaptowanie pomieszczenia oraz dobre rozstawienie kolumn to połowa sukcesu.
U Ciebie widzę jest dywan, brak stołu czy innego mebla pomiędzy Tobą a kolumnami, kolumny i Twoje miejsce odsłuchowe tworzą niemal trójkąt równoboczny, kolumny stoją dość daleko od ściany tylnej i pomiędzy nimi nie ma żadnego mebla ("widzą się"), szyby okienne/balkonowe zasłonięte chyba jakąś zasłoną (byle grubą i mocno pomarszczoną. To są plusy.
Rzeczy do ew. poprawienia to:
Przydałoby się za Twoją głową jak siedzisz podczas słuchania dać na ścianę jakiś panel mocno tłumiący dźwięk albo choć silnie rozpraszający.
Może być to półka/kratka z książkami, bibelotami, płytami itp. albo obraz z płótna pod którym w ramie ukryta byłaby wełna owcza albo mineralna (zabezpieczona przed pyleniem) Isover PT80. Czy coś jeszcze innego.
Gdyby szafkę z telewizorem oraz sofę (ewentualnie mógłbyś do słuchania usiąść się odpowiednio, nie na środku) dało się przesunąć bardziej w prawo w kierunku stołu.
Bo w tym ustawieniu scena stereo może być węższa, mniej przestrzenna z jednej strony. Ale oczywiście nie musi, trzeba by posłuchać.
Powierzchnię pokoju trzeba by liczyć jednak z wnęką, więc jest więcej niż 12 m2. Ile?

Budżet 1000 zł na wzmacniacz i kolumny, to niedużo, ale na pewno można coś wybrać.
A co ze standami? Masz czy dopiero zamierzasz kupić albo zrobić? I kiedy?
Jeśli nie masz, to może owszem trafią się jakieś kolumny razem ze standami, ale to rzadkość. Za 1 kzł raczej nie kupisz dobrych kolumn, wzmacniacza i standów. Trzeba na to dodatkowych pieniędzy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Rzeczy do ew. poprawienia to:
Przydałoby się za Twoją głową jak siedzisz podczas słuchania dać na ścianę jakiś panel mocno tłumiący dźwięk albo choć silnie rozpraszający.
Może być to półka/kratka z książkami, bibelotami, płytami itp. albo obraz z płótna pod którym w ramie ukryta byłaby wełna owcza albo mineralna (zabezpieczona przed pyleniem) Isover PT80. Czy coś jeszcze innego.


Wisi obraz 120 x 120 cm, przestrzeń między obrazem a sofą można zastawić poduszkami (prowizorka, ale zawsze coś).

Cytat

Gdyby szafkę z telewizorem oraz sofę (ewentualnie mógłbyś do słuchania usiąść się odpowiednio, nie na środku) dało się przesunąć bardziej w prawo w kierunku stołu.
Bo w tym ustawieniu scena stereo może być węższa, mniej przestrzenna z jednej strony. Ale oczywiście nie musi, trzeba by posłuchać.


do przetestowania jak najbardziej.

Cytat

Powierzchnię pokoju trzeba by liczyć jednak z wnęką, więc jest więcej niż 12 m2. Ile?


15,35 m2

Cytat

Budżet 1000 zł na wzmacniacz i kolumny, to niedużo, ale na pewno można coś wybrać.


Jeśli trafi się jakaś ciekawa okazja to jestem w stanie zwiększyć budżet o maks. 200 zł.

Cytat

A co ze standami? Masz czy dopiero zamierzasz kupić albo zrobić? I kiedy?
Jeśli nie masz, to może owszem trafią się jakieś kolumny razem ze standami, ale to rzadkość. Za 1 kzł raczej nie kupisz dobrych kolumn, wzmacniacza i standów. Trzeba na to dodatkowych pieniędzy.


jestem tego świadomy, dlatego podałem na razie kwotę 1000 zł na kolumny i wzmacniacz. Na standy będę polował, a w międzyczasie popracuję nad własnym rozwiązaniem (złotą rączką nie jestem, ale mam dostęp do warsztatu w którym mogę coś pokombinować). Budżet nie uwzględnia również okablowania, na które też będzie trzeba wydać "parę" złotych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, no to szukamy czegoś w granicach do 1200 zł. Ale to potrwa, ponieważ na weekend obiecałem kilku osobom taką pomoc, więc cierpliwości.
Bo to będzie najwcześniej wieczorem, może późnym albo jutro.
Do poprawy akustyki zachęcam jak najbardziej. Tu tylko możesz zyskać i to dużo.
Jeśli obraz nie jest za szkłem, można włożyć z tyłu jak pisałem wełnę albo co najmniej gąbkę o dużym ciężarze właściwym.
Dodatkowe poduchy, półki, płaskorzeźby, bibeloty, itp... wszystko co przełamuje płaskość i twardość oraz jednorodność ścian jest jak najbardziej pożądane.
Ścianę za kolumnami można potraktować w podobny sposób. Ważne są miejsca pierwszych odbić dźwięku.

Jeśli chciałbyś sam robić standy, to na pewno nie z byle czego. Muszą być stabilne, solidne, masywne. Dobrze by miały otwór do wsypania suchego piachu aby dociążyć standy. Na ogół im cięższe tym lepsze.
Zazwyczaj robi się je ze stali lub żeliwa. Czasami dodaje elementy drewniane albo kamienne.
No sam nie wiem, czy dasz radę zrobić dobre standy i czy koszt nie będzie porównywalny z używanymi niezłymi standami.
A efekt wizualny może być sporo gorszy. Tak, że się zastanów, bo nieraz już za 200 - 300 zł można kupić parę fajnych standów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ok, no to szukamy czegoś w granicach do 1200 zł. Ale to potrwa, ponieważ na weekend obiecałem kilku osobom taką pomoc, więc cierpliwości.
Bo to będzie najwcześniej wieczorem, może późnym albo jutro.


ok, nie ma problemu.

Cytat

Do poprawy akustyki zachęcam jak najbardziej. Tu tylko możesz zyskać i to dużo.
Jeśli obraz nie jest za szkłem, można włożyć z tyłu jak pisałem wełnę albo co najmniej gąbkę o dużym ciężarze właściwym.
Dodatkowe poduchy, półki, płaskorzeźby, bibeloty, itp... wszystko co przełamuje płaskość i twardość oraz jednorodność ścian jest jak najbardziej pożądane.
Ścianę za kolumnami można potraktować w podobny sposób. Ważne są miejsca pierwszych odbić dźwięku.



Będę robił testy na żywym organiźmie, czyli jak już coś zacznei grać. Bo narazie to tylko gdybanie.

Cytat

Jeśli chciałbyś sam robić standy, to na pewno nie z byle czego. Muszą być stabilne, solidne, masywne. Dobrze by miały otwór do wsypania suchego piachu aby dociążyć standy. Na ogół im cięższe tym lepsze.
Zazwyczaj robi się je ze stali lub żeliwa. Czasami dodaje elementy drewniane albo kamienne.
No sam nie wiem, czy dasz radę zrobić dobre standy i czy koszt nie będzie porównywalny z używanymi niezłymi standami.
A efekt wizualny może być sporo gorszy. Tak, że się zastanów, bo nieraz już za 200 - 300 zł można kupić parę fajnych standów.


tak zdaję sobie z tego sprawę, ale myślałem np o czymś takim:
Link do standów
Z tym, że w podstawie dolnej i podstawie pod głośnik, zrobiłbym frezowanie na rurę żeby usztywnić dodatkowo konsttrukcję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem kilka par kolumn.
I na początek z grubszej rury, czyli kolumny podłogowe. Oczywiście o ile nie skoczy cena na licytacji, bo nie starczy Ci na wzmacniacz.
http://allegro.pl/kolumny-dali-350-bdb-pru...6027412651.html
Są to niewielkie podłogówki o naprawdę świetnym dźwięku. Dlatego Ci je polecam. Jeśli przebolejesz drobne uszkodzenia obudowy (da się to zamaskować, naprawić). I może jednak zdecydujesz się na podłogówki. Nie dałoby się jednak ustawiać ich podczas niesłuchania gdzieś koło tylnej ściany?

Jeśli nie, to masz tu kilka propozycji niezłych kolumn standowych. Jedne nawet razem ze standami.
http://allegro.pl/kultowe-tannoy-m2-pisemn...6026390368.html
http://allegro.pl/kolumy-mission-model-730...6019546949.html
http://allegro.pl/kolumny-glosnikowe-missi...6026416548.html
http://allegro.pl/koda-k-2000b-rarytas-i6021070684.html
http://allegro.pl/monitor-audio-bronze-b1-...6020597355.html

Wzmacniacz dobierzemy dopiero do kolumn. Bo nie każde kolumny będą dobrze grały z każdym wzmacniaczem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samo drewno na standy? To powinny być solidne podstawy (jak wspominał już F1angel i raczej drewno może być uzupełnieniem, a nie głównym składnikiem.
Możesz już się zacząć orientować odnośnie używanych standów, bo ma aukcjach i w ogłoszeniach jest tego trochę...

Te Kody są bardzo fajne, ale czy dopasują Ci się do odtwarzania metalu?

PozdrawiamEdit: aukcja z Kodami zakończyła się ich sprzedażą - to Ty je kupiłeś, czy odpuściłeś sobie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

aukcja z Kodami zakończyła się ich sprzedażą - to Ty je kupiłeś, czy odpuściłeś sobie?


Niestety, byłem w zasięgu EDGE i zanim zdążyłem przebić ofertę aukcja się skończyła icon_sad.gif
Widzę że poszły też Mission Cyrus 751 icon_sad.gif

A wracając do standów, to ile minimalnie powinny ważyć żeby w ogóle miały sens? Jutro podejdę do znajomego kamieniarza, zobacze co mi zaoferuje i jak to wyjdzie cenowo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć jak ciężkie minimalnie powinny być. Na pewno sporo cięższe niż kolumny. Zazwyczaj im cięższe, tym lepiej. Dlatego często standy są wyposażone w komorę do której można wsypać suchy piach lub śrut ołowiany (jeszcze lepiej, ale drożej). Dla dociążenia konstrukcji i pewnemu przeciwdziałaniu wibracjom.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem kolumny Mission 730. Proszę o propozycje wzmacniaczy pod ww. kolumny do 450 zł.
Jakie kable dobrać do głośników i interkonekty żeby uniknąć negatywnego wpływu przewodów na brzmienie, a jednocześnie nie przepłacać, bo sprzęt nie jest najwyższych lotów :) Przypominam, że źródłem dźwięku na razie będzie Audio DacMagic 100.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie pisz, że zestaw jest niskich lotów. Na pewno wyższych niż niejeden za większe pieniądze, szczególnie nowy.
Wzmacniacza poszukamy, kable dobierze się później.
Widzę, że masz szansę na naprawdę niezły dźwięk. Niewysoka cena nieraz nie oznacza tego, że zestaw będzie grał słabo.
No i masz standy. Całkiem nie najgorsze.

Szukamy wzmacniacza icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No nie pisz, że zestaw jest niskich lotów. Na pewno wyższych niż niejeden za większe pieniądze, szczególnie nowy.


Miałem bardziej na myśli, że do zestawu za 1200 zł raczej nie ma sensu pakować kabla głośnikowego po np. 7000 zł.

Cytat

Szukamy wzmacniacza icon_biggrin.gif


Fajnie, czekam na jakieś propozycje icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Miałem bardziej na myśli, że do zestawu za 1200 zł raczej nie ma sensu pakować kabla głośnikowego po np. 7000 zł.


Spokojnie, z pewnością nikt nc takiego nie zaproponuje. W takim jak i nieco droższym systemie, ważne jest by był dobrej jakości i zbudowany jak trzeba, a nie wyłącznie znanych, drogich marek i serii.
Sam jednak nie podałeś już widełek ceny na kable, może i dobrze.
Kabel głośnikowy -miedziany, Cu, niby normalne, a jednak czasem, kupując byle gdzie, można trafić na "malowane " aluminium, poszukaj na allegro za 5-8 zł dostaniesz Cu o średnicy 2,5mm takich marek jak cordial, alphard da vinci, adam hall, (choć podwójna izolacja w domu nie jest konieczna), z markowych (bez dodatkowej izolacji) Nordstone, Bridge, MELODIKA BWC2250.
Kabel RCA dobrze jak jest ekranowany i ma stabilne wtyczki z tanich np. Prolink, Bridge.
Jak osłuchasz się z systemem to wtedy ewentualnie można bawić się w droższe eksperymenty z kablami ( np.używanymi ).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie chciałbym być niegrzeczny, ale nieśmiało zapytam czy może coś się znalazło? icon_wink.gif
Może chociaż modele za którymi się rozglądać jeśli czasu brak.


Tutaj masz link do Rotela RA-02 (ale prawdopodobnie w komplecie sprzedawca nie daje pilota, bo nie ma go na fotografiach)
http://allegro.pl/rotel-ra-02-i6051954223.html
Zadbane egzemplarze dochodzą do tysiąca złotych - ten pewnie dojdzie do ok.700-800zł. A pilota możesz dokupić oryginalnego albo uniwersalny (firmowy albo tani bezfirmowy).
Następcą tego Rotela jest RA-05 (RA-04 jest następcą 01 i oba nie mają możliwości sterowania pilotem).
Wyższy (lepszy i mocniejszy model) to RA-06, ale ceny niestety dochodzą do 2 tysięcy icon_sad.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Nie chciałbym być niegrzeczny, ale nieśmiało zapytam czy może coś się znalazło? icon_wink.gif
Może chociaż modele za którymi się rozglądać jeśli czasu brak.


Tutaj masz link do Rotela RA-02 (ale prawdopodobnie w komplecie sprzedawca nie daje pilota, bo nie ma go na fotografiach)
http://allegro.pl/rotel-ra-02-i6051954223.html
Zadbane egzemplarze dochodzą do tysiąca złotych - ten pewnie dojdzie do ok.700-800zł. A pilota możesz dokupić oryginalnego albo uniwersalny (firmowy albo tani bezfirmowy).
Następcą tego Rotela jest RA-05 (RA-04 jest następcą 01 i oba nie mają możliwości sterowania pilotem).
Wyższy (lepszy i mocniejszy model) to RA-06, ale ceny niestety dochodzą do 2 tysięcy icon_sad.gif

Pozdrawiam


ok. dzięki za propozycję. Przypilnuję tej aukcji. Jeśli dobrze wyczytałem to model RA-01 to to samo co RA-02 tylko bez możliwości sterowania pilotem?
Jak już wcześniej wspomniałem nie jest warunkiem posiadanie pilota, po prostu fajnie by było:)
Budżet 450 zł nie był podyktowany warunkami finansowymi tylko moim założeniem, ale widzę, że marne szanse znaleźć coś rozsądnego (bo co wydaje mi się, że trafiłem na coś ciekawego zwykle wyszukiwarka forum sprowadza mnie na ziemię) więc to 450 zł można potraktować jako: „byłoby fantastycznie znaleźć coś w tej cenie”, ale rozumiem sytuację na rynku i nie będę się jej sztywno trzymał.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się: RA-01 to uboższa o pilota wersja.

Jest sporo wzmacniaczy innych firm w tym przedziale cenowym z pilotem (często brak go w komplecie), jak choćby udana Yamaha AX-496 i nowsza 497.
Warto popatrzeć na ogłoszenia lokalne w Twojej okolicy, by pojechać ze swoimi kolumnami i samodzielnie odebrać sprzęt-po jego sprawdzeniu i posłuchaniu.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...