Skocz do zawartości

Moje pierwsze stereo


tyrytyt

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 83
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Hej,

tyrytyt, zdjęcia chyba dotarły ?

Wzmacniacz z ogłoszenia kupiłem w połowie zeszłego roku na ebayu.

Po jego przybyciu miałem wrażenie, że jeden kanał gra minimalnie ciszej.
Ponieważ wzmacniacz był w oryginalnym stanie, bez napraw, serwisu i modyfikacji, stwierdziłem, że w takim razie oddam go na przegląd, może wymianę kondensatorów.

Elektra znalazła się u Pana Kałuży w Milanówku, który kiedyś pracował zdaje się w serwisie dystrybutora MF, miał u siebie wiele tych wzmacniaczy i z tego co wiem, jest jednym z lepszych specjalistów od naprawy sprzętu Audio w kraju.
Stwierdził on, że wzmacniacz jest jednym z lepiej zachowanych egzemplarzy jakie widział i parametry podstawowych części elektronicznych są w normie, wobec czego np. wymiana kondensatorów nie jest potrzebna, może za kilka lat.

Wymienił tylko kilka mniej istotnych części, które wymienić było trzeba no i naprawił potencjometr głośności, który był przyczyną lekkiej nierówności kanałów.
Zaproponował mi też usunięcie gniazdka słuchawkowego, ponieważ przechodzi przez nie sygnał z każdego źródła dźwięku i to może pogarszać dźwięk.
Zgodziłem się na to. Otwór jest zaklejony czarną taśmą, widać to na jednym ze zdjęć, a samo gniazdko mam jakby co.

Wzmacniacz wrócił do mnie, kanały grają równo, wszystko niby w porządku ale zauważyłem lekkie buczenie z głośnika niskotonowego, na które wcześniej nie zwróciłem uwagi. Słychać to tylko jak się przyłoży ucho do głośnika.
Wzmacniacz wrócił więc do Pana Kałuży, ale on pomierzył wszystko jeszcze raz i stwierdził, że wszystko jest ok, jest to bardzo ciche i tak może być, może to wynikać z bardzo wielu rzeczy w tym np. kiepskiej jakości prądu.
Byc może gdzie indziej tego wcale nie będzie.

Co do pilota to mam uniwersalnego, który go nie najgorzej obsługuje, mogę go dołączyć.

Pełna transparencja icon_smile.gif


Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, dobre pytanie.
Nie jestem bardzo przekonany do tej sprzedaży.

Chyba jeszcze chcę wypróbować MAP 105, ale jak pisałem to buczenie to może być kwestia prądu i może być z nim to samo.
Miałem już droższe trochę wzmaki, ale w skrócie stwierdziłem, że się "cofnę" i będę zbierał na coś z poziomu 5 tys.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, ledwo , ale żyję, miło że pytasz icon_smile.gif.

No właśnie trochę to dziwne że buczy, zapewne/może/nie wiadomo kondy ??? U mnie w E 10 po zmianie kondensatorów, pojawił się dziwny dźwięk, gwizd, w momencie wyłączania wzmacniacza kiedy jest włączony na phono. I na innym źródle się to nie pojawia, tylko na phono. Może one takie wrażliwe na jakiekolwiek zmiany icon_smile.gif.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też wypróbować takie urządzenie od Tomanka, kurczę nie pamiętam w tej chwili jak się nazywa. Może ktoś przypomnie?
Nie kosztuje dużo, włącza się to pomiędzy gniazdko a kabel zasilający wzmacniacza. Nieraz pomaga przy takim właśnie buczeniu.
Można to urządzonko wypożyczyć do odsłuchu i oddać jeśli nie pomoże. Płaci się tylko za przesyłkę w obydwie strony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może chodzi Ci o DC Blocker, Tomanek ma też listwy z wbudowanym DC, które różnią się trochę ceną od standardowych pozycji. Nie wiem jak działa, nie testowałem.

U mnie na innego typu problemy z sieci pomógł Gigawatt PF-1, którego użyczył mi RoRo (Dzięki icon_smile.gif) na bardzo długi czas i wiem, że taka listwa jest warta inwestycji do systemu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi o DC Blocker. Masz rację Sebastian. Kondycjoner to urządzenie bardzo drogie. Mam tu na myśli prawdziwy kondycjoner a nie takie różne ustrojstwa, które czasami tak się niewłaściwie nazywa.
Swoją drogą listwy Gigawatt'a i inne solidne tego typu konstrukcje, to rzecz warta uwagi. Ja używam filtrów Shuniata Research Hydra model 2.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Chyba jeszcze chcę wypróbować MAP 105, ale jak pisałem to buczenie to może być kwestia prądu i może być z nim to samo.
Miałem już droższe trochę wzmaki, ale w skrócie stwierdziłem, że się "cofnę" i będę zbierał na coś z poziomu 5 tys.


Passo.
Za tyle to kupisz pięć AA MAP-105 icon_mrgreen.gif

No chyba że wyszedł inny wzmacniacz o takim samym oznaczeniu...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAP 105 jest bardzo dobrym wzmacniaczem. Lecz na pewno nie efektownym. Można go docenić dopiero po dłuższym słuchaniu.
Jest niesamowicie muzykalny.
Ale chyba jednak E 100, to wyższa klasa. I jemu muzykalności też nie można odmówić.
Ogólnie więcej do zaoferowania ma jednak MF. Choć AA poza ponadprzeciętną muzykalnością dysponuje jeszcze naprawdę mocnymi niskimi tonami.

A jaki wzmacniacz można kupić za 5kzł? To zupełnie inna bajka.
Na pewno jakiś świetny tranzystorowiec jak Lavardin IS czy Sugden A21a albo nawet 21 SE także można już zacząć myśleć o naprawdę dobrej lampie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję skończyć OT i wrócić do tematu kolegi Tyrytyt

A co do kondycjonerów, listew i DC-Blockera:
DC-Blocker jest sprzedawany jako oddzielne urządzenie (koszt rzędu 200zł) albo już w listwach Tomanka - TAP6 (6 gniazdek) oraz TAP8 (8 gniazdek). W przypadku obu rodzajów listw 2 gniazda są z DC-Blokerem.
No i obie listwy występują w odmianach z DC-Blokerem i bez niego...

Pozdrawiam
PS. Obu dawno nie widzianych Kolegów witam po przerwie zimowej icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odezwę się do Ciebie Roro, sprawie tego offtopic, może przeniesiemy cześć dyskusji o wzmacniaczu dla mnie do mojego wątku starego?

Ale jeszcze muszę w temacie tej Elektry napisać tutaj, bo po pierwsze to miałem u siebie jakiś czas temu listwę Tomanka TAP8 z dwoma DC blockerami i ją zwróciłem, bo to nic nie pomogło.
Po drugie przypomniałem sobie jeszcze o jednej rzeczy. Tak jak jak u Zieluwida u mnie kilkanaście sekund po wyłączeniu wzmacniacza, pojawia się cichy dziwny dźwięk na chwilę.
Ale u mnie jak pisałem kondy nie były wymieniane.
I właśnie myślę, że może jednak warto by to jednak zrobić wcześniej a nie później.

Napisałem to tutaj, żeby dokończyć opis stanu wzmacniacza dla autora wątku skoro już zacząłem.







Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...