Skocz do zawartości

Pomoc z wyborze subwoofera, porady


maciana

Recommended Posts

Witam Serdecznie

Posiadam zestaw dwoch kolumn FL i FR Dali Fazon F5, centralny glosnik oraz satelity dali fazon sat. To wszystko na amplitunerze Denon AVR 3313 z odtw. DBT 3313 wszystko w salonie ok (26m2) otwartym na inne czesci mieszkania, bas z kolumn w zaleznosci od miejsca w ktorym sie stoi siedzi rozchodzi sie roznie raz jest czysty i przyjemny a raz dudniacy i wkurw....y. Od dawna mysle o zakupie subwoofera aktywnego i pytanie powstaje czy subwoofer ladnie przejmie te niskie tony i wrazenia odsluchowe beda lepsze. Chodzi o stereo oraz 5.1 jednak bardziej nastawiam sie na muzyke. W poprzednim pokoju idealne wymiary prostokatny zamkniety ustawnyi nie bylo zjawiska dudnienia. Tu nie mam duzej manewrowosci i poszalec z ustawieniem kolumn nie mozna tak samo malo miejsca na subwoofer.

Poki co mam na oku uzywane suby: KEF R400b, dali mentor, Rel T5 lub Bowers Wilkins PV1. Ciezko mi cokolwiek zadecydowac gdyz nie mam mozliwosci odsluchu. Licze na jakies sugestie odnosnie dopasowania do mojego zestawu oraz ew. porady odnosnie miejsca ustawienia itp. Dziekowka z gory za pomoc, Pozdrowienia
Zdjecia jedyne jakie mam, z rzutem

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,szkoda że nie napisałeś do jakiej kwoty ma być ten sub no i czy może być używany.Do stereo polecam Rel lub Velodyne z ustawieniem nie będzie problemu lubią raczej rogi pokojów.Czy poprawią niskie tony uwież mi że tak i będziesz mile zaskoczony,tylko że do takiego metrażu to minimum Rel T7 a z tańszych Velodyne impact 12 pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytalem troche i REL T7 to na pewno propozycja godna uwagi, sam pomysl mozliwosci podlaczenia suba do wejsc glosnikowych. Do tego solidna firma specjalizujaca sie w subwooferach, velodyne nie przekonuje mnie stylistycznie, a do tego sportkalem sie z opinia ze REL jest lepszym subem w mniejszych przedzialach cenowych , a na wyzszych pulapach dominuje juz Velodyne.

Co do przeznaczenia T7ki do stereo z pewnoscia cos w tym jest, ale na forum znalazlem tez taka opinie cyt :
'The T series is designed for home theater, not music. The lowest crossover point is too high for music use in the opinion of myself and reviews I have read'

Za tydzien wracam do domu i zamierzam ten sprzecik za kaucja wziac do siebie na testy.

Swoja droga, czy ten subwoofer wedlug Ciebie dobrze sie spisze w takiej wielkosci pomieszczeniu? Widzisz na zdjeciu tez jak to wyglada z boku, w koncu 200 W RMS to tez nie wiele?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

To wszystko na amplitunerze Denon AVR 3313 z odtw. DBT 3313 wszystko w salonie ok (26m2) otwartym na inne czesci mieszkania, bas z kolumn w zaleznosci od miejsca w ktorym sie stoi siedzi rozchodzi sie roznie raz jest czysty i przyjemny a raz dudniacy i wkurw....y. Od dawna mysle o zakupie subwoofera aktywnego i pytanie powstaje czy subwoofer ladnie przejmie te niskie tony i wrazenia odsluchowe beda lepsze. Chodzi o stereo oraz 5.1 jednak bardziej nastawiam sie na muzyke. W poprzednim pokoju idealne wymiary prostokątny zamknięty ustawnyi nie bylo zjawiska dudnienia. Tu nie mam duzej manewrowosci i poszalec z ustawieniem kolumn nie mozna tak samo malo miejsca na subwoofer.


Witam. Piszesz , że basy z kolumn płatają figle, raz normalny, raz dudniący - tu przede wszystkim akustyka pomieszczenia jak widać daje się we znaki lub złe ustawienie kolumn. Robiłeś coś pod tym względem?

Jeżeli , działałeś już z powyższym "tematem" tj. jeździłeś z kolumnami po pokoju, kładłeś gruby dywan przed kolumny, odsuwałeś sofę od tylnej ściany itp. itd. i nic nie pomogło to w tej sytuacji subwoofer Rel T7 wydaje się znakomitym rozwiązaniem.

Kwestia tylko odpowiedniego ulokowania go w pomieszczeniu. oraz ustawienia prawidłowego odcięcia kolumn w ampli i w subie. Rel T7 charakteryzuje się przede wszystkim szybkim punktowym basem , świetną kontrolą i dynamiką, więc do muzyki będzie bardzo dobry. Co do filmów również potrafi wiele zdziałać, choć w tej kwestii jeśli w zakładanej przez Ciebie kwocie zapewne mogło by być lepiej (większe łupnięcie). Musisz wybrać co jest dla Ciebie większym priorytetem , ale jak widać już to zrobiłeś - muzyka.

Cytat

Swoja droga, czy ten subwoofer wedlug Ciebie dobrze sie spisze w takiej wielkosci pomieszczeniu? Widzisz na zdjeciu tez jak to wyglada z boku, w koncu 200 W RMS to tez nie wiele?


Co do metrażu to ta wersja Rel'a wystarczy, oczywiście odsłuch priorytetem. Jedna uwaga, jeśli słuchasz muzyki naprawdę bardzo bardzo głośno ( czyt. lubisz ja się wszystko trzęsie ) to tutaj bym się już zastanowił.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy twoje kolumny mają pod spodem otwory z gwintem na kolce nie znam tego modelu jeśli nie spróbowałbym dać gumę lub filc .Firma Rel robi suby tylko do stereo i jest w tym naprawde dobra Velodyne jest też polecana do stereo lecz wspomniałeś też o kinie domowym 5.1 w którym elodyne teżdaje świetnie rade.Wyższe modele Velodyne mają DSP czyli automatyczne dostrajanie do zestawu stereo.Mój Velodynek stoi na płycie granitowej pod spodem filc ,stoi w rogu pokoju i jest miodnie .Czekaj na okazje bo za 3kz możesz trafić wysoki model Rel lub Velodyne używany .Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

To wszystko na amplitunerze Denon AVR 3313 z odtw. DBT 3313 wszystko w salonie ok (26m2) otwartym na inne czesci mieszkania, bas z kolumn w zaleznosci od miejsca w ktorym sie stoi siedzi rozchodzi sie roznie raz jest czysty i przyjemny a raz dudniacy i wkurw....y. Od dawna mysle o zakupie subwoofera aktywnego i pytanie powstaje czy subwoofer ladnie przejmie te niskie tony i wrazenia odsluchowe beda lepsze. Chodzi o stereo oraz 5.1 jednak bardziej nastawiam sie na muzyke. W poprzednim pokoju idealne wymiary prostokątny zamknięty ustawnyi nie bylo zjawiska dudnienia. Tu nie mam duzej manewrowosci i poszalec z ustawieniem kolumn nie mozna tak samo malo miejsca na subwoofer.


Witam. Piszesz , że basy z kolumn płatają figle, raz normalny, raz dudniący - tu przede wszystkim akustyka pomieszczenia jak widać daje się we znaki lub złe ustawienie kolumn. Robiłeś coś pod tym względem?

Jeżeli , działałeś już z powyższym "tematem" tj. jeździłeś z kolumnami po pokoju, kładłeś gruby dywan przed kolumny, odsuwałeś sofę od tylnej ściany itp. itd. i nic nie pomogło to w tej sytuacji subwoofer Rel T7 wydaje się znakomitym rozwiązaniem.

Kwestia tylko odpowiedniego ulokowania go w pomieszczeniu. oraz ustawienia prawidłowego odcięcia kolumn w ampli i w subie. Rel T7 charakteryzuje się przede wszystkim szybkim punktowym basem , świetną kontrolą i dynamiką, więc do muzyki będzie bardzo dobry. Co do filmów również potrafi wiele zdziałać, choć w tej kwestii jeśli w zakładanej przez Ciebie kwocie zapewne mogło by być lepiej (większe łupnięcie). Musisz wybrać co jest dla Ciebie większym priorytetem , ale jak widać już to zrobiłeś - muzyka.

Cytat

Swoja droga, czy ten subwoofer wedlug Ciebie dobrze sie spisze w takiej wielkosci pomieszczeniu? Widzisz na zdjeciu tez jak to wyglada z boku, w koncu 200 W RMS to tez nie wiele?


Co do metrażu to ta wersja Rel'a wystarczy, oczywiście odsłuch priorytetem. Jedna uwaga, jeśli słuchasz muzyki naprawdę bardzo bardzo głośno ( czyt. lubisz ja się wszystko trzęsie ) to tutaj bym się już zastanowił.

Pozdrawiam.




Witam.Dzieki za uwagi. Kolumny sa ustawione tak jak widac na zdjeciu i nie mam za bardzo mozliwosci przestawienia ich w inne miejsce. Odleglosc lewego od tylnej sciany wydaje mi sie wystarczajaca, prawego od bocznej sciany i tylnej rowniez, ale jak widac sa firanki zaslony kaloryfer obok prawego i do tego nieregularne pomieszczenie. Idac do kuchni ktora jest czescia salonu tez slyszy sie go inaczej anizeli stojac w centrum blizej kolumn. Bas inaczej slysze siedzac na kanapie oparty przy tylnej scianie (dudni) a siedzac na skrawku kanapy blizej glosnikow juz nie (tak jest zdecydowanie lepiej).
Glosniki graja pieknie i w kawalkach ktore nie dominuja niskie tony jest super, ale jednak slucham roznej muzyki i tej z jebnieciem tez i wtedy to sie objawia. Nie probowalem ww. metod, ktore zaproponowales, nie za bardzo rozumiem o co chodzi z tym dywanem, ze mam dywan polozyc na ten skrawek podlogi przed kolumnami ? Dzwiek jest wazny ale chyba nie bede z dywanem wyjezdzal na pokoj i kanapa blizej kolumn bo to wygladaloby po prostu zle, kwestia jeszcze jak blisko mialbym ta kanape przesunac. W poprzendim ieszkaniu gralo mi idealnie, przenoszac je do tego meiszkania od razu bylo gorzej, troszke sie poprawilo gdy uzylem audysseya ale nie wiele (miedzy innymi wieksza tolerancja na glosnosc, bez audysseya przy vol 70 juz bylo troche kiepsko a po konfiguracji mam znacznie wieksza tolerancje - mowie tu o mp3 akurat).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie wiem czy twoje kolumny mają pod spodem otwory z gwintem na kolce nie znam tego modelu jeśli nie spróbowałbym dać gumę lub filc .Firma Rel robi suby tylko do stereo i jest w tym naprawde dobra Velodyne jest też polecana do stereo lecz wspomniałeś też o kinie domowym 5.1 w którym elodyne teżdaje świetnie rade.Wyższe modele Velodyne mają DSP czyli automatyczne dostrajanie do zestawu stereo.Mój Velodynek stoi na płycie granitowej pod spodem filc ,stoi w rogu pokoju i jest miodnie .Czekaj na okazje bo za 3kz możesz trafić wysoki model Rel lub Velodyne używany .Pozdrawiam.



Kolumny maja opcje wejscia kabla od spodu jednak wydaje mi sie ze moze byc to samo wejscie ktore jest od tylu tak jak mam podlaczone czyli banany. Ale reki nie dam sobie uciac. Wiec co ma jedno do drugiego tzn guma lub film (pod podstawka glosnika rozumiem tak) do wejscia na wtyki ?

Czyli powinienem cos podstawic i pod kolumny przednie i pod subwoofer jesli go upchne gdzies w rogu kolo glosnika ?
Jak z dostrojeniem takiegu subwoofera do calosci ? Pod jakie wejscie na ampli powinienem go podlaczyc jesli chce go do muzyki oraz filmow tez od czasu do czasu ?? Pod wejscie na subwoofer czy jakies inne.
Moge sobie pozowlic aby kupic tego RELA nowego wiec to nie problem, bo z uzywkami ciezko, a chce to urzeczywistnic jak najszybciej. Poogladalem troche modeli velodyne i jest tak: bezprzewodowy WiQ12 oraz minivee obydwa za ponad 4k. Jest tez spl, ale za ciezkie pieniadze

PS Wie ktos o co chodzi z tym bezprzewodowym modulem dla RELA ? Ze nie musze go podlaczac do amplitunera i tylko kablem zasilajacym czy co co chodzi ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Popatrz jeszcze na Quadrala Qube 12 - trochę niedoceniany a na prawdę ładnie grający subwoofer i do tego kilka opcji wykończenia (w tym biel).



Dzieki ciekawy temat z tym quadralem, jedynie jego rozmiary troche moga byc ZBYT. Sub sam w sobie widze, ze ma dobre opinie w roznych magazynach, jednak czy rownie dobrze sprawdzi sie do muzyki ?? Takie cos przeczytalem na jednej stronie :
'W konfiguracji stereo problemem może być brak klasycznych terminali wejściowych wysokopoziomowych, akceptujących sygnał wysłany z wyjść ze stopni końcowych dwukanałowego wzmacniacza ? jednak jeśli wzmacniacz dysponuje wyjściami stereo na gniazdach RCA z sekcji przedwzmacniacza, to można wtedy subwoofer skonfigurować w trybie stereo'
Nie za bardzo wiem jak rozumiec przytoczony cytat, o co chodzi i jak to sie ma do mojego systemu, gdyz jestem jeszcze laikiem w tym temacie.

Jest na pewno nieporownywalnie mocniejszy, dwukrotnie. Czy to nie aby zbyt potezny glosnik ?

Co sadzicie Panowie ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podłączeniu subwoofera do amplitunera AV radził bym wykorzystać połączenie niskonapięciowe z wyjścia do tego przeznaczonego z Denona AVR 3313. W szczególności przy wykorzystaniu systemu kalibracji.Wejścia wysokopoziomowe stosuje się do rozszerzenia pasma przenoszenia w dół kolumn podłączonych do wzmacniacza stereo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...