Skocz do zawartości

Głośniki/Zestaw audio do 2500 PLN


Pagzli

Recommended Posts

Cześć Panowie,

powoli szykuję się do przeprowadzki a co za tym idzie chcę zmienić również swój wysłużony sprzęt grający (Tannoy M2 + Denon PMA-360A). I tu potrzebuję Waszej opinii.
Pokój w którym sprzęt będzie używany ma ~16 m2, muzyka której słucham to głównie szeroko pojęty rock. Jestem laikiem więc pozostaje otwarty na propozycje, zarówno jeżeli chodzi o kolumny podłogowe jak i głośniki podstawkowe icon_smile.gif
Jeżeli chodzi o preferencje brzmieniowe to z obecnego zestawu jestem zadowolony, bardzo fajna średnica ale brakuje mi w nich trochę "mięsa".
Przykładowo analizując perkusję - stopa trochę rozczarowuje, tak samo jak blachy. Z kolei werbel czy tam-tamy brzmią bardzo przyjemnie icon_smile.gif Wiem że nie można mieć wszystkiego więc gdybym musiał wybierać skłaniałbym się bardziej ku "ciepłemu" brzmieniu.
Budżet jakim dysponuje to max 2500 PLN. I tu się pojawiają 2 opcje:

1. 2500 PLN na same głośniki i wykorzystanie obecnego wzmacniacza (o ile wg Was nadaje się on do czegokolwiek)
2. 2500 PLN na komplet głośniki + wzmak.

W grę wchodzi zarówno sprzęt nowy jak i używany.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Na razie odpowiem ogólnie. Kupisz lepsze kolumny, to ten wzmacniacz będzie dla nich za słaby jakościowo.
Za 2,5 kzł na pewno można kupić wzmacniacz i kolumny.
A może lepiej sprzedać wzmacniacz i co tam masz a uzyskaną sumę dołożyć do budżetu. Będzie jeszcze lepiej. Co Ty na to?

Jak u Ciebie z akustyką pomieszczenia i możliwością ustawienia kolumn? Jakie są odległości pomiędzy: kolumnami a ścianami, rozstaw kolumn, kolumnami a Twoim miejscem odsłuchowym, Twoim miejscem odsłuchowym a tylną ścianą.
Możesz wyrazić to za pomocą rysunku.

Jakie masz źródło dźwięku i jakie okablowanie (marki, symbole)?

No i dla ścisłości. Czy podłogowe, czy też podstawkowe, to są kolumny. A głośniki są przetwornikami elektroakustycznymi w nich zamontowanymi. Ok? Piszmy poprawnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź icon_smile.gif

Niestety budżet 2500 PLN jest maksymalny, uwzględniłem już w nim sprzedaż obecnych kolumn mojemu kumplowi.
Co do akustyki to poniżej przesyłam profesjonalny szkic w Paint icon_biggrin.gif kolumny będą stały jakieś 30 cm od ściany i 3 m od miejsca odsłuchowego (kanapa). Oddalone będą od siebie o ok. 2m. Tylna ściana tak naprawdę zaraz za plecami, jakieś 20-30 cm.
Źródłem będzie PC (pliki FLAC, mp3 320, karta dźwiękowa zewnętrzna pokroju Audiotrak MAYA U5/Prodigy Cube), może będę je też wykorzystywał przy oglądaniu TV. Co do okablowania to posiadam obecnie kable Cordial CLS 225, natomiast wzmak z PC łączy jakiś zwykły najtańszy sztynks który nadaje się tylko do wymiany. Mam też w szafie jakieś kable Prolink "hi end" ofc 75 ohm coaxial digital cable.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ze swojej strony dodam jeszcze że robiąc wywiad na własną rękę znalazłem takich kandydatów:

1. Dali Zensor 3
2. Mistral BOW III
3. Klipsch RP-160M
4. Monitor Audio RX2
5. Dali Ikon 2
6. Castle Knight 2

Co o nich myślicie ?
Co do wzmacniaczy to tu w ogóle nie miałem pomysłów...jakiś Nad, Marantz, Rotel ? A może jakiś nowy budżetowy, pokroju Pioneer A-20 ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybrałeś mocno zróżnicowane kolumny-więc czym się kierowałeś:wyglądem?
A jaki wywiad zrobiłeś? Cenowy?

Przy zakupie podstawkowych kolumn musisz jeszcze uwzględnić cenę standów.
Byłeś już na jakiś odsłuchach, czy na razie ćwiczysz teorię?
Masz jakieś salony w okolicy, bo nie napisałeś w swoim avatarze gdzie mieszkasz...

Przy kolumnach z membraną pasywną z tylu (BOW) może być tak, że 30cm to za mały odstęp.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierowałem się głównie recenzjami które można znaleźć w sieci dla kolumn w tym przedziale cenowym. Nie ukrywam że wygląd też jest dla mnie ważny i nim też się sugerowałem.
Jak to ująłeś "ćwiczę teorię" póki co...jestem z Gdańska więc pewnie jakieś salony by się znalazły ale chce mieć wstępne rozeznanie, nie pójdę do salonu powiedzieć że chcę przesłuchać wszystko do 2500 PLN...
Zdaję sobie sprawę z tego że będą mi potrzebne standy, założony budżet przeznaczony jest na sam sprzęt.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście przy takiej odległości kolumn od ściany tylnej może być kłopot z dobrą jakością dźwięku.
Akustyka i ustawienie kolumn, to podstawa, bez tego ani rusz. Poczytaj a po więcej napisz do mnie na PW i podaj adres mailowy.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
Dowiesz się co można zrobić z ustrojeniem takiego pokoju by grało lepiej. O szczegóły dopytasz na forum.

Wzmacniacz i kolumny można kupić lepsze (poza Mistral BOW III i Dali Ikon 2) niż piszesz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Ikon 2 to zacne kolumienki, nie wiem jednak czy nie powinieneś przy takim pomieszczeniu isc w podłogowe Magnat Quantum 675.
Tannoy F4 lub widze na popularnym serwisie nawet Tannoy Revolution DC6T, jednak tu musiał byś pozostać przy obecnym wzmacniaczu co nie sprawdzi się do konca.

W razie pytań lub wycen zapraszam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnat Quantum 675 do 16 metrowego pomieszczenia? Obawiam się, że będą za duże. Szczególnie przy tak małych odległościach od ścian.

Kolumny BOW są bardzo ciekawe, ale tu też trzeba by wiedzieć, że będziesz mógł je dalej odsunąć od ściany.
Największy kłopot to właśnie wzmacniacz. BOW MM-4 nie znam. Ale może jakiś fajny pełnolampowy "chińczyk" czy też jakiś wzmacniacz DIY by się trafił. Ewentualnie tranzystorowy Musical Fidelity czy Advance Acoustic mógłby tymczasowo z nimi pracować, póki nie uskłądałbyś na lepszy jakiś lampowy, czy bardziej wyrafinowany tranzystorowiec. A wzmacniacze MF czy AA na pewno łatwiej będzie sprzedać (bez większych strat) niż tanie "chińczyki" czy jakiś DIY.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi.
Myślę że do tak małego pomieszczenia nie będę się pchał w w kolumny podłogowe.
Pomierzyłem trochę i myślę że te 30 cm od ściany to jest max, dalej nie dam rady wysunąć tych kolumn bo będzie to źle wyglądać.

Co do zestawu z BOW...niestety możliwości odsłuchu nie mam ale zawsze można sprzęt zamówić z sieci, przetestować w domu i w razie czego w ramach 14-dniowego okresu zwrócić. Może to mało eleganckie rozwiązanie ale co zrobić jak nie mam możliwości odsłuchu...

Ikon 2 wydają się też kuszące zwłaszcza że są teraz do dostania w niezłej cenie. Jakiego wzmacniacza powinienem do nich szukać w cenie do 700 PLN ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Szkoda że tak mało informacji w necie o tym wzmaku...

Przeglądałem ostatnio trochę ofert i myślę czy nie zaczaić się na coś pokroju Rotela RA-840BX3/4 lub 970BX. Co o nich sądzicie ? Opinie mają pozytywne, ceny przystępne a i pod względem charakterystyki brzmienia wydają się pasować do moich wymagań.

Zastanawiam się też nad kupnem nowych kolumn. Moją uwagę zwróciły Monitor Audio Bronze 2 które mieszczą się w budżecie. Sporo pozytywnych opinii i recenzji o nich przeczytałem.
W grze są również nadal Dali Ikon 2. Z Mistrali zrezygnuję, obawiam się że nie byłbym w stanie odpowiednio ich ustawić.
Klipsch RP-160M też wydają mi się bardzo ciekawe, podobno w rocku sprawdzają się bardzo dobrze, mieliście z nimi styczność ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...