Skocz do zawartości

Poprawne podłaczenie subwoofera


spinacz66

Recommended Posts

instrukcji stx pod amplituner jest podane pod biały i na elektrodzie też mi mówią pod biały.Z tym podłączeniem kablem Y jedni mówią tak inni nie że wystarczy pojedyńczy bo i tak sygnał się sumuję.Muszę zadzwonić do STX z ciekawości i zobaczę co on mi powie czy jest różnica pod które i jakim kablem.

Jak wyłapać ustawienie fazy w KD na czym bazować?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy prawidłowym ustawieniu subwoofera nie powinno być słychać gdzie on stoi. Jeśli słychać że bas dociera z subwoofera , to albo on jest bardzo kiepski , albo jest źle ustawiony. Jeśli chcesz więcej basu to zwykle wymaga korekty regulatorem barwy. W niektórych amplitunerach taka korekcja nie wpływa na natężenie dźwięku z subwoofera.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak mam wyłapać czy faza jest dobrze ustawiona czy ją zmieniać? Jak to wychwycić na czym się bazować?
Bo ludzie piszą na elektrodzie że nie czują różnicy przy ustawieniu zmiany fazy i to jest prawda jak wypowiadają się ludzie co zajmują sie zawodowo sprzętem audio i estradowym na elektrodzie?

Opisz mi jak charakteryzuje się dźwięk jak faza jest na 0 a jak na 180 czym się różni i kiedy ją się zmienia bo nie wiem jak to wychwycić?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najłatwiej to wychwycić dokonując pomiarów mikrofonem i obserwując charakterystyki natężenia dźwięku. Nic nie napisałeś co i w jaki sposób możesz regulować z jakiego poziomu. Rozumiem ze w subwooferze masz skokową zmianę fazy 0 i 180 stopni. Napisz jaki masz amplituner i czy daje on możliwość automatycznej kalibracji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynika z tego że masz do wyboru tylko 2 położenia przełącznika fazy. Jeśli faza jest zła , czyli przeciwna zakres w którym głośniki pracują razem jest osłabiony. Trzeba słuchać. Sek w tym że faza głośników nie jest zwykle dokładnie zgodna przy danej częstotliwości z faza elektryczna z wyjścia zasilającego głośnik. Zmieniając odległość subwoofera od głośników , a w szczególności od miejsca w którym siedzisz przesuwa się również faza dźwięku. Pozostaje próbować i przesuwać głośniki. Różnice są zwykle bardzo subtelne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki jakoś mi się nie widzi latanie i przestawianie głośników więc zostawię na 0.
A czym różnią się wejścia w subach L,P od LFE i czy to ma znaczenie w KD które wejście jak łączone jest z kanałem LFE?
Nie które suby mają oznaczenie L/LFE(biały) to rozumiem że to wejście działa jako L i LFE?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gain - to regulacja głośności subwoofera.
Low-Pass - to regulacja filtru dolnoprzepustowego.
Kiedy używasz pojedynczego przewodu RCA do podłączenia subwoofera , podłączasz go do wejścia L/LFE i ustawiasz pokrętło Low-Pass na wartość maksymalną. Jest przy niej napisane LFE.
Najprawdopodobniej gdybyś podłączył RCA do wejścia R ( czerwonego ) skutek byłby identyczny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za wytłumaczenie.

mam tego STX i zastanawiam sie czy ten jamo był by lepszy w KD chodź jak się nie mylę ze specyfikacji wychodzi że STX schodzi niżej?

http://stx.pl/stx-s-200-n-kolor-redwood.html

http://www.audiopolis.pl/pl/jamo-j-10-sub-...er-aktywny.html

czy jest sens wymiany bo STX mogę jeszcze zwrócić?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...