Skocz do zawartości

Pierwsze stereo: Rotel RA-980bx, JBL E80


Gajowy82

Recommended Posts

Witam wszystkich na forum. Jest to mój pierwszy post, więc jak by co, to przepraszam za ewentualne błędy 😊.
Wiec zacznę od tego, że mam dość słuchania nudnej i płaskiej muzyki z telewizora, o ile da ten dźwięk nazwać się muzyką. Postanowiłem więc zakupić,
wzmacniacz oraz kolumny. Moje preferencje to w sumie 40% muzyka i 60% filmy. Muzyka jakiej słucham jest przeróżna, to co mi akurat w ucho wpadnie,
preferuje jednak mocniejszy basik😊. Pokój ma 20m. Budżet około 2000tyś. Stówka w tą czy tą nie robi zbytniej różnicy. Nie mam zbytniej możliwości na
odsłuchy w moim mieście, więc zdałem się na opinię innych. Upatrzyłem sobie właśnie kolumny JBL E80, które napędzane mają być Rotelem RA 980bx.
Moje pytanie brzmi.
1. Czy jest to w miarę dobry wybór do moich preferencji muzycznych?
2. Czy cena 900 za kolumny i 1050 za wzmak nie jest wygórowana jak na dzisiejsze czasy. Dodam, że stan idealny, wzmak w pudełku.
Proszę o jakieś ewentualne propozycje konfiguracji sprzętu, jeśli ktoś uważa, że za tą kasę mógłbym złożyć coś innego/lepszego pod moje preferencje.
Dodam, że nie jest to sprzęt na długie lata i w miarę możliwości finansowych, mam zamiar poeksperymentować, najpierw ze wzmacniaczami a potem
również z kolumnami.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedzi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

preferuje jednak mocniejszy basik😊. Pokój ma 20m. Budżet około 2000tyś. Stówka w tą czy tą nie robi zbytniej różnicy. Nie mam zbytniej możliwości na odsłuchy w moim mieście, więc zdałem się na opinię innych.


Szkoda że nie masz możliwości ( chodzi o czas, chęci, coś innego?) na odsłuchy np.kolumn, mimo że mieszkasz w mieście, bo mógłbyś wtedy bliżej określić co znaczy mocniejszy "basik". Bo pod tym słowem, może kryć się sporo rzeczy, a dla każdego coś nieco innego.
Z tym wzmacniaczem , JBl w ilości basu dadzą go całkiem sporo, pytanie czy taki ci pasuje, a cały przekaz będzie energetyczny, dynamiczny i żywy.
Natomiast sam bas jbl nie jest wyjątkowo głęboki, gęsty itd.

Cytat

1. Czy jest to w miarę dobry wybór do moich preferencji muzycznych?


No właśnie, ale o tych preferencjach muzycznych nie napisałeś ani jednego słowa icon_sad.gif Bo to że słuchasz "wszystkiego" to nic nie mówi jak lubisz słuchać, jakie brzmienie.

Jako zestaw "startowy" jest całkiem fajnie i dobrze, sporym minusem jest to, że nic nie piszesz skąd będzie płynąć ta muzyka...
Jak z jakiś kanałów typu YT(potworna kompresja i przeciętna jakość) dodatkowo z jakiegoś tv smart (który nie jest jakimś fajnym źródłem audio) nadal będzie sporo do poprawy. Nawet jak dasz, a będziesz musiał icon_wink.gif dać pomiędzy TV, a wzmacniacz jakiś DAC, to jak mówią "z piasku bata nie ukręcisz"
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w tym cały problem, że sam nie bardzo wiem czego oczekuję, gdyż po za telewizorem to w sumie niczego więcej nie słuchałem. Byłem w kilku
sklepach u siebie w mieście, ale poza jakimś sony, yamaha i Pioneer w dodatku tanich, to nie ma czego posłuchać, ewentualnie
jak się zdecyduje sprowadzą na zamówienie. Oczywiście nie wykluczam tych marek. A z racji wykonywanego zawodu, jestem dużą część roku w pracy,
wiec jak wracam, to szczerze, nie wiem gdzie ręce włożyć. A druga sprawa, w sklepie nie posłucham sprzętu z drugiej ręki. A mam 2000tys wyłożyć na
nowy plastikowy sprzęt, to wolę podłączyć
jakąś starą wieżę Sony, która zalega w piwnicy. Jeśli chodzi o te moje preferencje to tak myślę, że raczej wolę dynamiczny dźwięk. A jeśli
o niskie tony, to nie chodzi mi bynajmniej o dudniący bas, a raczej taki który ruszy coś u mnie w środku. Z kolei kto może wiedzieć co mnie ruszy, jak nie
ja sam. I koło się zamyka. Nie chcę wydawać dużo kasy na pierwszy sprzęt, gdyż muszę najpierw czegoś posłuchać u siebie w domu, a nie w
przystosowanych do tego pomieszczeniach, gdyż w salonie może zagrać pięknie a w domu kicha. Oczywiście postaram się kolumny ustawić zgodnie z
panującymi prawami akustyki, lub chociaż do tych że praw, zbliżyć się jak najbliżej. Dlatego też, może doprecyzuję pytanie: Jak zagra taki
właśnie zestaw i do jakiej muzyki będzie najlepszy. Może wasze odpowiedzi pomogą przy wyborze. Dziękuję za odp. Po twojej odpowiedzi stwierdzam,
że powinny mi odpowiadać takie właśnie barwy, że się tak wyrażę, muzyki oraz jej tempo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie z całej serii Northridge to właśnie E80 grają najlepiej i dobrze pasują do powierzchni 15-25metrów!
Cena jest rozsądna za parkę w bdb stanie.
Podobnie jest z Rotelem (1100zł to max. za idealny stan).
Często namawiam na to, by szukać sprzętu w idealnym stanie-zadbany sprzęt powinien służyć wiele lat, a przy okazji cieszy oczy i łatwiej go później sprzedać icon_smile.gif W każdym razie ja tak wolę robić, nawet jak mam dołożyć parę złotych.

Jakiś czas grałem na Rotelu RA-02 z E90 i wymieniłem je na E80.

Pozdrawiam
PS. Co do wymiany sprzętu za jakiś czas- warto w pierwszej kolejności rozejrzeć się za innymi kolumnami (np. Cantony ), a wzmacniacz zostawić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Byłem w kilku sklepach u siebie w mieście, ale poza jakimś sony, yamaha i Pioneer w dodatku tanich, to nie ma czego posłuchać, ewentualnie jak się zdecyduje sprowadzą na zamówienie... A z racji wykonywanego zawodu, jestem dużą część roku w pracy, wiec jak wracam, to szczerze, nie wiem gdzie ręce włożyć.


W jakim mieście?
Po co ta tajemniczość - wpisz tę informację w swoim profilu, to łatwiej będzie coś poradzić ze sprzętu...

Cytat

A druga sprawa, w sklepie nie posłucham sprzętu z drugiej ręki.

Sporo salonów audio prowadzi również komisową sprzedaż używanego sprzętu...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi. Sprzęt już w sumie zamówiłem, ale jak już pisałem, z braku czasu(kierowca zawodowy), zostanę przy tych kolumnach. A w miarę możliwości będę już miał wzmacniacz, więc zacznę szukać innych kolumn i jak radziliście , będę mógł ze swoim wzmacniaczem podjechać na odsłuch. A jestem z Siedlec i w tych sklepach w których byłem to ciężko ze sprzętem stereo. Aczkolwiek na pewno nie byłem we wszystkich. Żona mi tylko trochę marudzi, że strasznie duże te kolumny będą. A mi z kolei zależy, aby bas reflex był z przodu, gdyż nie bardzo mam miejsce by wystarczająco odsunąć kolumny od ściany. Może podacie jakieś propozycje, lepszych waszym zdaniem kolumn z bas reflexem z przodu, tak myślę, że do kwoty 2000tyś za parę kolumn. Z góry wielkie dzięki 😊.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na czym stanęło? Rotel + E80?
Cytat

Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi. Sprzęt już w sumie zamówiłem, ale jak już pisałem, z braku czasu(kierowca zawodowy), zostanę przy tych kolumnach...


To w takim razie cały świat (a przynajmniej Polska) przed Tobą.
Faktycznie jak już pisał F1angel : wzmacniacz w pudło, pudło do samochodu i możesz przy okazji sprawdzić jakieś ciekawe kolumny (no chyba że jeździsz po nocach albo dużym zestawem, który nie wszędzie pojedziesz - zarówno ze względu na wymiary, jak i bezpieczeństwo ładunku).

Cytat

Żona mi tylko trochę marudzi, że strasznie duże te kolumny będą. A mi z kolei zależy, aby bas reflex był z przodu, gdyż nie bardzo mam miejsce by wystarczająco odsunąć kolumny od ściany.


To Twoja żona chyba nie widziała dużych kolumn - te E80 są nieduże i dość zgrabne icon_wink.gif

Cytat

Może podacie jakieś propozycje, lepszych waszym zdaniem kolumn z bas reflexem z przodu, tak myślę, że do kwoty 2000tyś za parę kolumn.


To chyba do 2 tysięcy icon_mrgreen.gif
Ale wg mnie jak już masz zestaw, to teraz trochę posłuchać i nie rób pochopnych ruchów. Po prostu osłuchaj się z tym co masz i potem będziesz wiedział czego oczekiwać od następcy!


Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie może najpierw posłucham tych JBL i zobaczę czego ewentualnie będzie mi brakowało w dźwięku. A jeżdżę dużym autem, więc trochę mam ograniczone przejażdżki na odsłuchy. Ale jakieś propozycje odnośnie kolumn z przednim bas refleksem, bardzo mile widziane, tak na przyszłość. A nóż, coś fajnego się trafi😊
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak coś ciekawego zobaczę to dam Ci znać.

A Ty napisz czy już kupiłeś ten zestaw i jak wrażenia.
A w międzyczasie poczytaj o akustyce pomieszczeń i prawidłowym rozstawieniu kolumn, bo to mocno wpływa na dźwięk a kolumny nie powinny stać przy samej ścianie a tym bardziej wciśnięte w róg.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Miałem napisać wrażenia z odsłuchu, troszkę mi się zeszło, ale do rzeczy. Ogólnie jestem bardzo zadowolony z zakupu. Troszkę minus dla kolumn, że jak dla mnie, to ładnie grają ale dopiero przy pewnym poziomie głośności. Jeżeli słucham cicho, czegoś brakuje. Druga sprawa, brakuje mi troszkę pewnego zakresu niskich tonów. Nie zgodzę się z niektórymi wypowiedziami, że bass jest kartonowy, jak niektórzy twierdzą bo ma swoją głębie. Ale jak wczesniej pisałem, brakuje mi pewnego zakresu niskich tonów. Aczkolwiek już troszkę ich posłuchałem i szczerze, potrafią mnie zaskoczyć. Ale podejrzewam, że chodzi o źródło dźwięku, gdyż w tej chwili podłączone są pod dekoder tv. Podejrzewam, że gdy podłączę dobre źródło dźwięku będzie jeszcze lepiej. Z czasem zechce jeszcze posłuchać kolumn z wzmacniaczem hk. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Oczywiście ustawiałem kolumny w różnych pozycjach, ale z racji usytuowania mebli oraz drzwi do pokoju musiałem je ustawić prawie pod samą ścianą co troszkę pogorszyło dźwięk. I jest różnica z maskownicami oraz bez. Maskownice musiałem założyć z racji że syn juz próbował wkładać palce w głośniki 😊. Jak chcę posłuchać muzyki i syn w przedszkolu to zdejmuję maskownice. Podłączyłem wzmacniacz do dvd i dźwięk jest wyraźnie lepszy niż z tv. Mały minus tylko dla kolumn, że bas jest jakby trochę płaski, brakuje mi w nim głębi. Ale to pierwsze kolumny, następne będą na pewno lepsze. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 years later...
Dnia 13.03.2016 o 16:13, jacek75 napisał:


Szkoda że nie masz możliwości ( chodzi o czas, chęci, coś innego?) na odsłuchy np.kolumn, mimo że mieszkasz w mieście, bo mógłbyś wtedy bliżej określić co znaczy mocniejszy "basik". Bo pod tym słowem, może kryć się sporo rzeczy, a dla każdego coś nieco innego.
Z tym wzmacniaczem , JBl w ilości basu dadzą go całkiem sporo, pytanie czy taki ci pasuje, a cały przekaz będzie energetyczny, dynamiczny i żywy.
Natomiast sam bas jbl nie jest wyjątkowo głęboki, gęsty itd.


No właśnie, ale o tych preferencjach muzycznych nie napisałeś ani jednego słowa icon_sad.gif Bo to że słuchasz "wszystkiego" to nic nie mówi jak lubisz słuchać, jakie brzmienie.

Jako zestaw "startowy" jest całkiem fajnie i dobrze, sporym minusem jest to, że nic nie piszesz skąd będzie płynąć ta muzyka...
Jak z jakiś kanałów typu YT(potworna kompresja i przeciętna jakość) dodatkowo z jakiegoś tv smart (który nie jest jakimś fajnym źródłem audio) nadal będzie sporo do poprawy. Nawet jak dasz, a będziesz musiał icon_wink.gif dać pomiędzy TV, a wzmacniacz jakiś DAC, to jak mówią "z piasku bata nie ukręcisz"

Hej, jestem tu nowy i potrzebuję pomocy. Gdzie we Wrocławiu posłucham Rotela RA 980bx? Chciałbym takowy zakupić ale nie słyszałem jak gra na żywo.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...