Skocz do zawartości

Amplitunery - ethernet, Wi-Fi, bluetooth


TrojanPL

Recommended Posts

Witam!

Na początek chciałem zaznaczyć, że w temacie audio jestem dosyć zielony. Chciałbym sobie sprawić kino domowe do słuchania muzyki i filmów. Mój pokój ma około 20 m2. Temat budowy zestawu kina domowego chciałem zacząć od amplitunera, a konkretniej jego dodatkowych funkcji: ethernet, Wi-Fi i bluetooth. Chciałbym mieć możliwość bezprzewodowego strumieniowania muzyki z telefonu, dostęp do radia internetowego (np. Spotify, ale to nie jest funkcja obowiązkowa). Obsługa AV z telefonu (Android) też byłaby pożądana. Słyszałem, że na Bluetooth jakość jest dość kiepska. Generalnie mam pytania:
- Jak się sprawują w praktyce te połączenia? Mógłby mi ktoś opisać możliwości, wady, zalety?
- Na które warto zwrócić uwagę, które są zbędne?
- Jak to wygląda u różnych producentów?
Chciałbym kupić używany amplituner, może być to stary model, ale żeby był to sprzęt dobrej klasy. No i tu powstaje pytanie: ile trzeba wydać, żeby jakość dźwięku była odpowiednia dla nieaudiofila? icon_smile.gif Nie chcę iść w totalną budżetówkę, dlatego chciałbym brać pod uwagę sprawdzonych producentów: Yamaha, Onkyo, Denon itp. Jakich innych?

Jeśli chodzi o kolumny to na początek chciałbym określić jaki zestaw kolumn kupić. Zastanawiałem się nad 5.0 (z dobrymi głośnikami stereo do muzyki), bo to gwarantuje dźwięk przestrzenny, a na basie mi nie zależy.

Zdaję sobie sprawę, że mój post jest trochę chaotyczny, ale w sumie to sam nie wiem od czego zacząć budowę kina domowego, jak ugryźć ten temat icon_smile.gif Będę wdzięczny za wyrozumiałość i porady.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Temat budowy zestawu kina domowego chciałem zacząć od amplitunera, a konkretniej jego dodatkowych funkcji: ethernet, Wi-Fi i bluetooth. Chciałbym mieć możliwość bezprzewodowego strumieniowania muzyki z telefonu, dostęp do radia internetowego (np. Spotify, ale to nie jest funkcja obowiązkowa). Obsługa AV z telefonu (Android) też byłaby pożądana.
...
Chciałbym kupić używany amplituner, może być to stary model, ale żeby był to sprzęt dobrej klasy. No i tu powstaje pytanie: ile trzeba wydać, żeby jakość dźwięku była odpowiednia dla nieaudiofila?


Stary model dobrej klasy - założenie niezłe icon_razz.gif Jest sporo fajnych kilkunastoletnich modeli... Są też dobre 30 i 40 letnie...

A teraz się zastanów: od ilu lat w popularnych amplitunerach jest ethernet, Wi-Fi i bluetooth??? icon_mrgreen.gif
Wybór nie jest aż tak duży...

Cytat

Zdaję sobie sprawę, że mój post jest trochę chaotyczny, ale w sumie to sam nie wiem od czego zacząć budowę kina domowego, jak ugryźć ten temat icon_smile.gif Będę wdzięczny za wyrozumiałość i porady.

Trochę chaotyczny???
A od czego zacząć? To bardzo proste: od wyszukiwarki i chęci samodzielnego wgłębienia się w temat zamiast oczekiwania na "gotowca"!

Skorzystaj z wyszukiwarki wpisując np. "amplituner sieciowy" i poczytaj sobie o takich amplitunerach (bo większość znanych firm ma takie modele w swojej ofercie - choćby popularna i niezła Yamaha RX-V679) i proponowanych zestawach kolumn, to będziesz miał orientację co do cen.
Wejdź na strony tych firm albo sklepów - np. http://sklep.rms.pl/amplitunery-kina-domowego i zaznacz potrzebne Ci elementy/wymagania.

Na 20m^2 możesz mieć zarówno kolumny podłogowe na froncie, jak i same podstawkowe.
Choć jeśli ma to być pod filmy, to raczej podłogowe będą rozsądniejszym wyborem.

Pozdrawiam
PS. A później poczytaj "pierwsze posty" i będziesz wiedział, jakie informacje powinienieś podać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, gwoli ścisłości stary model to miałem na myśli 6-7 letni z uwzględnieniem oczywiście technologii, o których mowa jest w poście. I właśnie te technologie są clue tego posta. Nie oczekuje, żeby ktoś podał mi na tacy konkretny model, bo mamy za mało danych wkładowych. Chciałbym najpierw określić cenę i jakie technologie łączności faktycznie potrzebuję. Np. interesuje mnie czy po ethernecie będę mieć tą samą funkcjonalność co po Wi-Fi (oczywiście z różnicą przewodu, który akurat nie stanowi problemu).

Tak jak pisałem: interesują mnie tylko i wyłącznie używki. Dla przykładu: znajomy kupił ostatnio Yamahę RX-V671 za 500 zł - uważam, że całkiem niezły zakup.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Chciałbym najpierw określić cenę i jakie technologie łączności faktycznie potrzebuję. Np. interesuje mnie czy po ethernecie będę mieć tą samą funkcjonalność co po Wi-Fi (oczywiście z różnicą przewodu, który akurat nie stanowi problemu).



To jakich technologii i dodatków potrzebujesz musisz skonsultować sam ze sobą, to naprawdę bardzo ważne, aby kupić to co jest FAKTYCZNIE potrzebne.
WIFI sprawia że internet jest ograniczony i coś nie "przechodzi;)
To samo budżet, cena, musisz określić czy masz na amplituner 1tys zł, czy 2 tys, a na kolumny, (czy zestaw kolumn skoro kino ) 1,5k, czy 4 tys. Bo tak to szukanie igły w stogu i strata czasu ludzi tu obecnych na doradzanie.
Druga sprawa skoro masz funkcje sieciowe, masę stacji radiowych www, zwykle też w amplitunerze jest USB dla pendriva to opcja BTH staje się niczym drugie, czy trzecie drzwi do pokoju...
Inna sprawa, skoro głownie będziesz słuchał muzyki, a film czasami, to lepiej stereo z funkcjami sieciowymi.
Z 3 powodów , to że jakość amplitunera kinowego jest duużo gorsza od wzmacniacza, lub amplitunera stereo, czy też amplitunera sieciowego stereo.
Dwa , łatwiej jest kupić dwie dobre kolumny stereo, niż używany zestaw kolumn 5.0., 5.1, bo w cenie zbliżonej do pary kolumn to będzie cienki pażdzierz.
W starszej kinówce będzie Cię drażniło podwójnie, że gra gorzej od sprzętu stereo, a i tak nie masz jakiś aktualnych dodatków, kodeków kinowych, jakiś wejść itd.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzęt chcę właśnie głównie do filmów, oglądam 2-3 w tygodniu. Zależy mi na dźwięku przestrzennym, więc 5.0 byłby idealnym zestawem.

Co do budżetu to tak jak pisałem znajomy kupił ostatnio Yamahę RX-V671 za 500 zł - uważam, że całkiem niezły zakup. Polecilibyście mi coś w tym okolicach? Może inne firmy?

Jeśli chodzi o technologie to chciałbym się dowiedzieć jak to jest z jakością na Bluetoothie. Jak to wygląda przez Ethernet lub Wi-Fi? Na przykład w porównaniu do MP3 320 kbps z USB.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Im starszy sprzęt tym mniej gadżetów. O ile znajdziesz kilkuletni amplituner sieciowy to o WiFi raczej zapomnij (chyba że za pomocą dodatkowego dongla), BT raczej też jest od niedawna...


Zdaję sobie z tego sprawę, ale im starszy tym tańszy, a to wcale nie oznacza, że jest gorszy jakościowo. Jeśli po kablu Ethernetowym jest ta sama funkcjonalność co po Wi-Fi to nie ma żadnego problemu, mogę podłączyć kablem, Wi-Fi nie jest konieczne. To samo z Bluetooth - jeśli po BT jest gorsza jakość niż po Ethernecie to nie potrzebuję BT.

Cytat

Z takiego regionu 7 lat do tyłu nie znajdziesz amplitunera z takimi funkcjami w tej cenie.
671 jest dobry choć mozna trafić nowszy. Poluj na Onkyo 606/607 Denon 1910 a WiFi, Strumieniowanie, BT to nie ta cena.


No może przesadziłem z tymi 7 latami, chociaż apka Onkyo na Androida obsługuje sprzęty z 2009+. Interesują mnie takie modele gdzie Ethernet wchodził do AV. Dlatego te Onkyo i Denony, które zaproponowałeś odpadają. Skoro ludzie sprzedają takie sprzęty za 500 zł to znaczy, że idzie coś w tych okolicach wyhaczyć. Pewnie, że można trafić nowszą Yamahę, ale pytanie czy w takiej cenie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...