Skocz do zawartości

Zestaw stereo dla początkowego miłośnika stereo !


GieraPPa

Recommended Posts

Witam,

Proszę o pomoc w skompletowaniu stereo w skład będzie wchodził wzmacniacz kolumny i dodatkowo będzie gramofon
No to po kolei:
1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?
zakres na głośniki + wzmacniacz około 1500zł + - 200zł

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.
używany, chyba najlepsze lata 80-90 icon_razz.gif

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy
zależy mi na Stereo w zestawie będzie gramofon, mam nie daleko mediatekę z ogromną bazą winylów i możliwością wypożyczenia, będzie również odtwarzacz CD i tuner ale to później

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący
jeszcze nic nie mam
moja propozycja wzmacniacza to Kenwood 7020 jednak to temat elastyczny

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?
pokój ma 13,3 m2 a poniżej wymiary i rozstawienie
czerwone kwadraty to możliwe ustawienia głośników, komoda i subwoofer są mobilne prawo i lewo
brak dywanu, a ściany dosyć cienkie i na ścianach tynki strukturalne
http://zapodaj.net/7de59bc5bdd46.jpg.html

6) Jakiej muzyki słuchamy
muzyka, w zasadzie każda oprócz techno, ciężkiego metalu,
mniejszy nacisk na jazz, rock,
słuchać będziemy muzyki rozrywkowej, polskich starych hitów, muzyka poważna, i spokojnej typu phil collins, enya, adiemus itp...

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?
8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony
wzmacniacz, głośniki i gramofon od razu skompletować, a cd-player i tuner będzie później

proszę pytać jeśli o czymś zapomniałem i liczę na Waszą pomoc

Pozdrawiam !!

P.S.

zaktualizowałem dane o zamieszkaniu i ogólnie jestem w stanie około 200 km podjechać po sprzęt a teraz w weekend będę w świętokrzyskim okolice Staszowa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 191
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Witam. Napisz jeszcze jakie brzmienie lubisz - bez tego nie da się nic doradzić. Jedni wolą brzmienie jasne , analityczne, dynamiczne, a inni ciemne, z misiowatym niekontrolowanym basem ...
Rozumiem , że może Ci być trudno to opisać własnymi słowami, dlatego też ułatwię Ci zadanie i odsyłam to tego linku:

http://www.audiofanatyk.pl/slownik-popularnych-pojec-audio/

Tam co prawda tyczy się to słuchawek, jednak jeśli chodzi o charakterystykę brzmienia to bez znaczenia w audio czy to kolumny, wzmacniacz , czy słuchawki - wszędzie tak samo się opisuje icon_wink.gif

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

muszę po pierwsze znaleźć jakiś sklepik do odsłuch, ale może to trochę potrwać
co do dźwięku lubię słyszeć wszystkie instrumenty, bas ale tak żeby nie przytłaczał reszty utworu ma być tam gdzie powinien być i na pewno nie taki " łubu dubu łubu dubu ". Nie przepadam za dużą ilością tonów wysokich, ale żeby nie znikły całkiem (chyba dużo ich jest w rock'u jak się nie mylę) a za rock' kiem aż tan nie przepadam
czy wystarczy Wam żeby coś dobrać ?
na jakie parametry głośników zwrócić uwagę żeby zgrały się z gramofonem, zakres w jakim grają ?

Pozdrawiam

P.S
lubię słuchać głośno muzyki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza sprawa to akustyka. Jest to jeden z najważniejszych elementów systemu stereo. A tak, systemu icon_idea.gif
Jeśli nie znasz tematu, poczytaj: http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
Po więcej możesz się zgłosić do mnie na PW, podając adres mailowy.

Dlaczego sądzę, że nie znasz podstawowych zasad ustawiania kolumn w pomieszczeniu? Po Twoim rysunku.
I dlatego, że chcesz duże czterogłośnikowe kolumny wpakować do tak małego pokoju. Moim zdaniem minimum dla nich to pomieszczenie 25 - 30 m2
Zagrają tak jak nie chcesz. Niskie tony prawdopodobnie będą nienaturalnie wzmocnione i bumiące a wysokie choć dobrej jakości, to jednak dość detaliczne.
Z nieodpowiednim wzmacniaczem mogą zagrać nawet zbyt jasno albo wręcz ostro a niskie tony mogą dodatkowo rozleźć się bez odpowiedniej kontroli.
W Twoim pokoju i takich warunkach widzę kolumny podstawkowe albo co najwyżej niewielkie kolumny podłogowe.
Poza tym na jaki wzmacniacz by Ci starczyło, gdybyś kupił IQ?

Aaa, no i szukasz kolumn (kolumn głośnikowych) a nie głośników, bo to co innego. Głośniki są tylko elementami składowymi kolumn.
Samych głośników raczej nie podłączysz icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej wielkości pomieszczenia zdecydowanie wybrałbym kolumny standowe albo niewielkie podłogowe.
Wzmacniacz Kenwood może być jak najbardziej, ale w małym pokoju oraz przy niewielkich kolumnach nie warto wydawać pieniędzy na dużą moc wzmacniacza, ponieważ i tak tego nie wykorzystasz. Lepiej postawić na brzmienie, barwę i finezję takiego wzmacniacza.
Ja za kolumnami KEF z niższej półki nie przepadam. Może coś innego?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

otóż to do tego dążę zależy mi na jakości muzyki ale oczywiście bez przesady, audiofilem jeszcze nie jestem, swoją przygodę z winylem oraz CD dopiero zaczynam, aleeee lubię dobrego kawałka posłuchać głośniej, "aż gęsia skórka opanuje moje ciało"!
kenwood, na ten wzmacniacz sugerowałem się opiniami, fakt jest mocny a jego cena oscyluje w granicy 650zł.... oczywiście jeśli będzie wzmacniacz słabszy ale dobrze oddający brzmienie płyt winylu i CD i jednocześnie tańszy to jestem za, wtedy dołożę do kolumn głośnikowych podłogówek lub podstawek...
Napisałem na forum bo potrzebuję aby ktoś pomógł mi to skompletować


Pozdrawiam !!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw wybierz kolumny. A później dobierze się do nich wzmacniacz.
Mogą być podstawkowe, ale musisz do nich dokupić standy. Koszt 200 - 400 zł za parę używanych.
http://allegro.pl/monitory-castle-durham-9...6070270118.html
http://allegro.pl/monitory-mistral-bow-iii...6068348360.html
Albo podłogowe.
http://allegro.pl/castle-severn-piekny-lam...6082592289.html
http://allegro.pl/castle-chester-magiczne-...6066022727.html
http://allegro.pl/kolumny-dali-350-bdb-pru...42.html#thumb/7
Niektóre mają trochę uszkodzone naroża, ale da się to naprawić. Jeśli Ci nie przeszkadza?

Ustawienie kolumn proponuję mniej więcej takie jak na rysunku.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel dziękuję za ukierunkowanie
a co do mojego rysunku trochę się nie zrozumieliśmy heee już wyjaśniam, ustawienia które narysowałem traktowałem to jako tylko miejsce gdzie mogą stać kolumny a co do ich konkretnego ustawienia odsunięcia od ściany na rysunku nie podawałem bo do tego bym dochodził jak juz pojawią się kolumny głośnikowe u mnie a czerwone kwadraty miały tylko uzmysłowić gdzie mogą stać i gdzie mam na nie miejsce icon_razz.gif
oglądam kolumny, poczytam i może coś posłucham i odezwę się do wybrałem icon_razz.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj znać jeśli coś wybierzesz, ale nie kupuj od razu, bo trzeba poszukać wzmacniacza, zastanowić się, czy dasz radę go kupić. A on musi pasować do kolumn.

Co do pokoju i ustawienia, to sądzę, że jednak zrozumieliśmy się. Przynajmniej ja Ciebie. Wiem, że to tylko propozycje a moja sugestia podyktowana jednak pewnym doświadczeniem wydaje się w tym układzie docelowa. Owszem położenie kolumn może się zmienić ale sądzę, że będą to centymetry. Jeśli ma być zgodnie z regułami rzecz jasna. Czyli przede wszystkim by zachować zasadę trójkąta równobocznego albo przynajmniej równoramiennego. A także by zachować jak najmniejszą różnicę (prawa, lewa) w oddaleniu kolumn (żółte zaokrąglone prostokąty) od ścian bocznych. U Ciebie będzie to i tak niemożliwe, ponieważ wszystko psują drzwi.
Dlatego lewą kolumnę trzeba postawić jak najbliżej wejścia (by tylko nie przeszkadzała w chodzeniu) a prawą odsunąć jak najdalej się da od prawej, bocznej ściany, by jednak zachować zasadę trójkąta. Pomierzysz, ustawisz.

Twoje miejsce odsłuchowe (niebieski owal) może się wówczas przesunąć (prawo/lewo) w stosunku do tego co narysowałem.
Od tylnej ściany też trzeba by odsunąć jak widzisz choć kilkadziesiąt centymetrów. Posłuchasz, poeksperymentujesz.
Za miejscem odsłuchowym trzeba dać na wysokości uszu (gdy siedzisz oczywiście) jakiś silnie tłumiący materiał na ścianę. Może to być np. jakiś spory obraz na płótnie a pod nim ukryta wełna owcza albo wełna mineralna Isover PT 80 (odpowiednio zabezpieczona bardzo gęsto tkanym materiałem, by nie pyliła).

Z lewej strony akwarium trochę psuje akustykę (duża, twarda płaska powierzchnia). Bo wiesz, że takie powierzchnie nie działają dobrze na dźwięk. Dlatego trzeba się starać jak najbardziej zróżnicować powierzchnie ścian, podłogi i jak się da sufitu.
Na ścianach dajemy obrazy (bez szkła), płaskorzeźby, gobeliny, otwarte półki z książkami, płytami, bibelotami.
Dodatkowo na ścianach w miejscach pierwszych odbić dźwięku (masz to w materiałach, które Ci wysłałem) trzeba by dać jakieś ustroje rozpraszające dźwięk.
Na podłogę gruby, zróżnicowany w fakturze dywan albo wykładzinę. Dodatkowo może być na filcu.
W trójkącie odsłuchowym nie powinno być żadnych przeszkód. Jak na przykład stolik. A kolumny powinny się "widzieć", dlatego też powinny być wysunięte przed komodę. A komoda ustawiona w równej odległości od kolumn.

Wiem, łatwo nie będzie. Ale im więcej założeń spełnisz, tym lepszy dźwięk będziesz miał.
Akustyka pomieszczenia jest jednym z najważniejszych elementów toru audio. A kto tego nie wie albo lekceważy ma na ogół kiepski dźwięk.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie,

f1angel część materiałów przestudiowana icon_razz.gif
obraz już jeden wisi, zalegał w szafie a jak może się przydać to czemu go nie powiesić heee.... dywan też będzie, nawet na rękę mojej żonce!
co do kolumn głośnikowych skłaniał bym się ku Dali 350 (wymóg żony spełniony czarny kolor hehe) ale podoba mi się również Castle Seven jednak po opiniach zalecają aby ich ni kupować w ciemno...
mam jeszcze swój tym mianowicie http://allegro.pl/dali-400-rewelacyjne-pod...6073287791.html
ale czy nie będą już troszkę za mocne do mojego pokoju ?
jaki wzmak do tych dali ?

po te 400 mógłbym skoczyć osobiście bo do wrocka mam jakieś 270km autostradą

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali 400 są super, ale to trochę ryzykowne wstawiać je do 13 metrów. Chyba, ze zapewnisz jednak spore odsunięcie od ściany tylnej.
Ale też bez odsłuchu nie gwarantuję. Może trzeba będzie zatykać otwory b-r by niskie tony złagodzić.
Są nie tyle za mocne, tylko za duże gabarytowo. Kolumny same w sobie mocy nie mają. To wzmacniacz musi się tym wykazać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

czy wystarczyło by 35cm od ściany nawet do 40 bym dał rady je odsunąć
napisałem do gościa od dali 350 jaki ma wzmacniacz bo wspomniał w aukcji o tym więc dam znać
czy można jeszcze jakieś inne kolumny głośnikowe wsadzić do mojego pokoju ?
jeśli padnie na dali 350 lub 400 to z jakimi wzmakami współpracują dobrze ?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając co Castle Severn, to chyba niesłusznie je lekceważysz. To są świetne kolumny, może nawet lepiej grające od Dali, szczególnie górą i skalą stereofonii. Barwa dźwięku, też chyba ciekawsza. To nie są kolumny do każdego rodzaju muzyki. Ale ty nie słuchasz metalu, ciężkiego rocka, hip-hopu. Tu rzeczywiście te kolumny mogą być trochę poza "timingiem". Ale za to w innych gatunkach, typu jazz, klasyka, stary rock, pop, to po prostu są super.
Jeśli jednak zdecydujesz się na Dali, to na pewno nie popełnisz błędu. Też są fajne.
Ja jednak bardziej do Twojego pokoju polecam 350. Jeśli kupisz 400, to pamiętaj, ze na własne ryzyko, nie miej do mnie pretensji, jeśli niskie tony zdominują przekaz. Tak nie musi być, ale może. Nie wiem, to zależy od rozkładu modów własnych pomieszczenia.
A odsunięcie od ścian na pewno poprawi niektóre aspekty brzmienia. Każdych kolumn, więc na pewno warto. Ale czy w kontekście Dali 400 wystarczy?

Najtańszymi wzmacniaczami a dobrze grającymi do tego typu kolumn będą Fine Arts V 4 albo V 3. Mają taką "wadę", że ich nieco kontrowersyjny design nie każdemu się podoba.
W sumie Kenwood proponowany przez Ciebie też mógłby być.
Pewnie dałoby się znaleźć i lepszy wzmacniacz. Najlepiej kup kolumny a wówczas zobaczymy ile kasy Ci zostanie i poszukamy jak najlepszego wzmacniacza do nich.

A pod obraz daj jednak jakąś wełnę, albo choć gąbkę o dużej gęstości/ciężarze właściwym. Dobrze, że myślisz o akustyce, to Ci powinno przynieść dużą satysfakcję w odbiorze muzyki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie
ciągle przeglądając forum natchnąłem się na jeszcze inne kolumny głośnikowe również dali ale model 505 http://olx.pl/oferta/kolumny-dali-505-CID9...html#185baeb45f i co najlepsze mam nie daleko do katowic. Co mi możesz o nich powiedzieć f1angel
Co do kolumn głośnikowych wolałbym bardziej uniwersalne brzmienie z dobrą sceną tak jak pisałem słucham prawie każdy typ muzyki wykluczając ciężki metal, techno... ale na winylach chciałbym posłuchać hip-hopu z lat 90 i dalej
Jeśli chodzi o te dali 400 jeśli zdarzy się że bas zdominuje brzmienie, to czy odstawiając je coraz dalej od ściany, zatykając gąbką wylot basu oraz skręcają na wzmaku bas na min ,mogę ograniczyć jego dominację w gatunkach muzyki gdzie nie będzie on wskazany na dominacje?

Pozdrawiam !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali 505 mogły Cię rzeczywiście natchnąć, ale to jest seria niebieska czyli niższa niż seria czerwona, do której zaliczają się Dali 350, 400.
Po co kupować coś niej wyrafinowanego, skoro można mieć lepsze.

Widzę, że nie przekonam Cię, iż Dali 350 lepiej by pasowały do Twojego pokoju.
Pewien recenzent napisał kiedyś, że dużo lepiej mieć w pomieszczeniu trochę za mało niskich tonów niż trochę za dużo.
W pierwszym przypadku da się tego słuchać. W drugim będzie to bardzo uciążliwe.

Oczywiście wszystkie metody, o których piszesz jak najbardziej zmniejszą ilość niskich tonów. Ale czy do końca zadziałają? Nie obiecuję.
Można oczywiście jeszcze coś tam odrobinę pokombinować z kablami. Ale to raczej musiałyby być srebrne lub posrebrzane, więc raczej drogo.
Postawienie kolumn na kamiennych podstawach też może skrócić, ale także przyspieszyć i utwardzić niskie częstotliwości.
Ale jeśli się uprzesz możesz spróbować. W końcu Dali to dość popularne kolumny. W razie czego odsprzedasz je bez straty albo z niewielką.

Co do Castle, to może nie są w pełni uniwersalne, ale przecież piszesz, że nie słuchasz tego, co one słabiej prezentują. Zresztą co znaczy słabiej?
Ja tam lubię metal na moim dość miękko i ciepło grającym zestawie. Tak da się przynajmniej wysłuchać płyty bez bólu, krwi z uszu.
A Castle mają super przestrzenność, oddech. Czyli to, czego szukasz. Poza tym wokale, które masz w hip-hopie będą świetnie zaprezentowane.
Z delektowaniem się warstwą muzyczną w tym gatunku nie przesadzajmy (wiem naraziłem Ci się teraz i pewnie wielu osobom, ale bądźmy szczerzy).
Zresztą Dali też nie są w pełni uniwersalne, bo które kolumny w tym czy znacznie wyższym przedziale cenowym są?
Ale więcej nie będę namawiał. Dali są na pewno "bezpieczniejsze".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

moje zdanie ostateczne jeszcze nie zostało na dali 400 ale biorę je gdzieś pod uwagę icon_smile.gif
tym Castle również nada się przyglądam, więc nie wykluczam ich
teraz muszę podjąć odważna decyzję i tyle heee
a jeszcze jedno jak ma się model dali 104 do 350 i 400 ?
co do hip-hopu masz pełną rację tam się nie da wsłuchać heeee ale da się słuchać
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autorze bierz Dali 350 lub wspominane Castle wyższa półka niż Dali 104/505
co do pomieszczenia nie brał bym nic większego niż średnie podłogówki jak "505" a najlepiej to w przyszłości postawić tam kolumny podstawkowe
co prawda ja ze swoich Dali 104 jestem bardzo zadowolony ale ty masz większy budżet można mieć lepszy sprzęt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację. Trzeba podjąć odważną decyzję. Tym bardziej, że bez odsłuchu w swoim pokoju.
Ale na pocieszenie (albo wręcz przeciwnie icon_mrgreen.gif ) napiszę Ci, że nawet wielu doświadczonych audiofeeli wybierając swój sprzęt popełnia pomyłki. W takim sensie, że gdzieś coś im dobrze zagra albo ulegną iluzji, że coś dobrze gra (dadzą się złapać na efekciarskie granie).
Albo po prostu coś ich z czasem zacznie w dźwięku drażnić. Coś, co trudno usłyszeć w krótkim odsłuchu.
Są także szybkie wybory i nieraz miłość wręcz na całe życie. Czego Ci życzę. Choć to raczej jeszcze nie ta półka.

Kolega Arko55 dobrze prawi. Dali 104 to też seria niebieska. Poprzednik Dali 505.
Dali 350, to takie niemal kolumny podstawkowe, tyle że w formie kolumn podłogowych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już, to Marantz PM 80mkII. Jest trochę lepiej skonstruowany.
A ogólnie ten model jest ciekawy, ponieważ to są jakby dwa wzmacniacze w jednym.
Marantz posiada przełącznik klasa A/klasa AB.
W klasie A gra cieplej, płynniej, pełniej, bardziej muzykalnie, ale ma mniejszą moc.
W klasie AB gra dynamiczniej, ostrzej, mocniej, ma większą moc. Ale barwy już nie te.
Można w zależności od rodzaju słuchanej muzyki przełączać pomiędzy klasami.

Kenwood ogólnie jest bardzo ciekawym wzmacniaczem. Mocny, szczegółowy, przestrzenny. Może mógłby grać trochę bardziej soczyście.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

tak wiem że mkll jest lepiej skonstruowany ale cena tego modelu jest również większa niż podstawowy model... Dlatego pytam co polecilibyście między tymi dwoma kenwood 7020 a marantz pm80 ten pierwszy znalazłem za 650zł + przesyłka drugi za 600zł + przesyłka
i jeszcze jedno pytanie odnośnie kolumn głośnikowych, wcześniej jeszcze brałem pod uwagę model kef q4 co możecie mi o nich powiedzieć i czy nie są za duże do mnie ?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten KEF, może i za duży. Ale bardziej zastanowiłbym się nad jego brzmieniem. Mnie się wydaje trochę dziwaczne, ale są zwolennicy takiego grania.

Oczywiście nadal podtrzymuję by najpierw wybrać kolumny a dopiero kupować do nich wzmacniacz. Można i odwrotnie, ale chyba lepiej tak. Kenwood i Marantz, to nie jedyne dobre marki jakie można spotkać na rynku wzmacniaczy używanych. Zobaczymy co się uda znaleźć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...