Skocz do zawartości

Kolumny do HK680 lub PM68


Ciekawski

Recommended Posts

Dzień dobry
Aktualnie mam do dyspozycji dwa zestawy: Marantz PM68 z CD63SE oraz Harman Kardon HK680 z Denon DCD3000. Kolumny Magnat Quantum 605. Jak dobrze rozstawię kolumny, to gra w miarę przyjemnie, trochę więcej basu by się przydało, scena bez rewelacji. Wydaje się, że kolumny to obecnie najsłabsze ogniwo.

Potrzebuję kolumn do drugiej lokalizacji. Chcę wykorzystać któryś z zestawów jw., przynajmniej na początek.
Druga lokalizacja to salon z aneksem kuchennym 6,5m x 3,5m, łącznie z wejściem ok. 22 mkw.
Pomieszczenie nie najciekawsze akustycznie, sprzęt musi być na dłuższym boku prostokąta w części wypoczynkowej przeciwległej do kuchennej. Ustawienie kolumn na krótszym boku odpada.
Powierzchnie czołowe kolumn - jak najbliżej ściany.
Krótko mówiąc - potrzeby niższego rzędu muszą być przede wszystkim zaspokojone.

Muzyka - jazz. Ważne, żeby wysokie tony nie kłuły w uszy i żeby było słychać, że bas gra z kulturą.
Budżet? do 2,5-3k PLN?. W opisanych warunkach jakiegoś hi-endu nie oczekuję, więc szkoda kasy na wysoka półkę.
Coś podpowiecie? jakimi modelami się zainteresować?

Pozdrawiam serdecznie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie
Wydaje się, że oba zestawy odbieram podobnie, jakichś szczególnych różnic nie zauważyłem.
Większą różnicę słyszę przy zmianie IC, Srebrny Sonus Oliwa vs Phobos Audionova. Wolę ten drugi, nie tnie po uszach, jest więcej basu i cieplej. Ciekawe, jak w porównaniu z powyższymi kablami wypadłby u mnie np. Monster Cable 400/450, o którym dyskutujecie w innym wątku?

Akustyka... no tak. stereo do salonu czy salon do stereo? Pewnych rzeczy (np ścian) się nie ruszy, inne (kolumny) tak.

Do nowego zestawu mogę wybrać dowolne klocki, które już mam. Kupienie innych tez nie stanowi problemu.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przychodzi klient i mówi:
- Mam trochę kasy, chcę kupić kolumny. Myślę tez o zmianie kabla. Zastanowię się w przyszłości nad zmianą wzmacniacza.
Podchodzi sklepowy z branży i mówi:
- "Sproboj wysunąć głośniki bliżej do Ciebie"

Co na to klient?
a) wysuwanie mam zacząć od niskotonowego głośnika czy od kopułki?
b) spróbuję wysunąć właściciela sklepu bliżej nas?
c) jakieś podpowiedzi?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Aktualnie mam do dyspozycji dwa zestawy: Marantz PM68 z CD63SE oraz Harman Kardon HK680 z Denon DCD3000. Kolumny Magnat Quantum 605. Jak dobrze rozstawię kolumny, to gra w miarę przyjemnie, trochę więcej basu by się przydało ...



Witam, co prawda nie zawiele Ci pomogę , ale jeśli chodzi o wzmancniacz Harman Kardon HK 680 to słyszałem go w zestawieniu z kolumnami Klipsch Rf82 i grało to zacnie, a już napewno w dolnych rejestrach było obficie, ogólnie przekaz z dużą dawką energii i konkretnego dźwięku (czyt. szybkiego i mocnego) , jednak w jazz'ie nie wiem czy by to się sprawdziło. Dodam , że ogólnie ten wzmacniacz dobrze dogaduje się z Klipschami ...

Nie możesz wziąć jednego ze wzmaków, który uważasz że lepiej gra dla CIebie i pojechać gdzieś na odsłuch do salonu audio? Sprawdziłbyś jak on gra w Twojej muzyce na kilku kolumnach i miałbyś sprawę jasną.

Pozdrawiam ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model RF-82 będą za duże do 22m2. Pamiętaj , że te kolumny trzeba odsunąć od tylniej ściany o jakieś 80 - 100 cm aby bas Ci nie przykrył reszty pasma , czy też nie dudnił. Jeśli chodzi o Klipsch do tego metrażu to model RF-62 II lub R-26F {ten teoretycznie mógłbyś postawić najbliżej ściany ze względu na przedni bas reflex, chociaż tu też trzeba zachować pewną odległość.}.

A tak wogóle nie napisałeś chyba , czy mogą być to kolumny nowe , czy używane? Używki w tych pieniądzach kupisz znacznie lepsze jak nowe.
Co do Klipsch - dodam , że nie każdemu podoba się ich charakterystyka dźwięku {grają trochę konturowo , czyli tzw. "V" , czym wyższy model ta konturowość trochę słabnie na rzecz neutralności, ale jednak ...). Jedni je bardzo lubią , inni nie, także jak już wcześniej napisałem warto wrazie decyzji o zakupie je odsłuchać, aby nie wtopić kasy, ale jak najbardziej dodaj je do listy odsłuchowej icon_wink.gif

Pozdrawiam...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taki opis:
"Sposób, w jaki zestrojono te kolumny wskazuje na to, że pomyślano o ludziach, którzy muszą ustawiać swoje paczki blisko tylnej ściany. Przysuwanie ich do ściany ładnie wypełnia niski środek. Wysunięte dalej w stronę pokoju zyskują na głębi sceny dźwiękowej, to normalne, ale też zakres z okolic 200 Hz jest nieco słabszy. To dobre, przemyślane konstrukcje. Zwyczajnie modelujemy w ten sposób ich barwę. Ustawione daleko od ścian zagrają nieco lżej, ale nie lekko. Bliżej ściany wypełnią się, ale nie pogrubią dźwięku."

mam rozumieć, że blisko ściany nie będzie źle, tylko inaczej? Co o tym sądzicie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kolumny Klipsch z przednim bas reflexem, a dokładnie modele - icon kf 26, r26f oraz r28f to w pełni się pod tym podpisuję. Ja ze swoimi jeździłem po całym pokoju i dokładnie w taki sposób bym to opisał.

Rozumiem , że nie możesz sobie pozwolić na daleką odległość od ściany.
Moje kolumny to Klipsch icon kf 26. Minimalna odlegość u mnie to tak około 20cm od tylnej ściany (nic nie dudni, basu jest tyle ile powinno) więc mógłbyś tak spróbować, Jeżeli nadal będziesz miał za dużo basu (w co wątpię) to pod kolumny dasz granit, wtedy zmniejszy Ci się trochę moc basu , ale i zarazem przyśpieszsy i zrobi się twardszy. Kombinacji jest wiele. Bardzo wiele robi tu też akustyka. To ,że u mnie tak gra , nie oznacza , że u Ciebie będzie icon_wink.gif Trzeba próbować, testować ...

Pamiętaj , że przy bliskim ustawieniu kolumn od ściany tylniej scena jest dosyć płytka.

Ps. Słuchałem Klipsch rf-82 również w różnej kombinacji odległości od ściany. Przy ustawieniu około 20 cm - masakra , nie dało sie słuchać, 50 cm - lepiej , ale jeszcze nie to , około 80cm - 100 cm - tu już było ok, no ale te kolumny to większa moc i bas reflex z tyłu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich!
Podepnę się pod temat.
Mam ten sam wzmacniacz co autor, czyli HK 680.
Szukam do niego kolumn podłogowych do 3 tys/para najlepiej używanych.
Pokój ok 20 m2.
Oczekuje żeby grały "miękko" i schodziły nisko.
Nie słuchałem niczego z wymienionych propozycji i nie mam takiej możliwości.
Obecnie posiadam Quadral Odin.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli chodzi o kolumny Klipsch z przednim bas reflexem, a dokładnie modele - icon kf 26, r26f oraz r28f to w pełni się pod tym podpisuję. Ja ze swoimi jeździłem po całym pokoju i dokładnie w taki sposób bym to opisał.
Moje kolumny to Klipsch icon kf 26. Minimalna odlegość u mnie to tak około 20cm od tylnej ściany (nic nie dudni, basu jest tyle ile powinno) więc mógłbyś tak spróbować



Note, dzięki za informacje. Jesteś druga osobą, która określiła na 20cm graniczna odległość Klipsch 26 od ściany.
Cytat z mojego poprzedniego wpisu odnosi się jednak do kolumn z bass-reflexem z tyłu!

Kuba opisz od razu, jakiej muzyki zamierzasz słuchać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A najlepiej nie zaśmiecaj wątku kolegi, tylko załóż swój wątek zgodnie z zasadami opisanymi w temacie "Pierwsze Posty...", który znajdziesz na stronie tytułowej forum.
Możesz także narysować plan pokoju, ustawienie kolumn, miejsce odsłuchowe, meble, odległości kolumn i miejsca odsłuchowego od ścian i od siebie wzajemnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...