Skocz do zawartości

ROTEL - japończyk z brytyjską naleciałością


Recommended Posts

ROTEL – wzmacniacze i nie tylko

Japońska firma kojarząca się z brytyjskim dźwiękiem.

Firma znana i lubiana od lat, choć kojarząca się raczej ze średnią półką cenową (co nie znaczy że można kupić nowe produkty za bezcen).
Popularna i lubiana w Polsce, a w dodatku nie robiąca jakiś rewolucyjnych zmian.
A poza tym spokojnie można złożyć zestaw (odtwarzacz, tuner, wzmacniacz - lub przedwzmacniacz i końcówka mocy, a bazując na starym sprzęcie również deck i gramofon) uzupełniony o kolumny innego producenta.
Strona firmy http://rotel.com/
Strona polskiego dystrybutora (firma Audioklan) http://audioklan.pl/
i strona sieci jej sklepów, czyli Top HiFi http://www.tophifi.pl/producenci?producent=Rotel


U mnie przez długie lata gościł wzmacniacz RA-02 (poniżej fotka na dobry początek), uzupełniony paroma odtwarzaczami CD i przedwzmacniaczem. No i bardzo miło wspominam - nigdy mnie nie zawiódł, a był dla mnie wprowadzeniem w porządny sprzęt.

DSC01446.jpg




Zapraszam do dzielenia się doświadczeniami użytkowników tego sprzętu.


Pozdrawiam
PS. Wskazane byłoby, aby Koledzy (i oczywiście Koleżanki też) biorący udział w dyskusji w "klubie" wklejali zdjęcia swoich wzmacniaczy, odtwarzaczy i innych sprzętów firmy ROTEL.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed wieloma laty miałem przez dłuższy czas wzmacniacz Rotela RA-02. Moim zdaniem to dobry wzmacniacz klasy budżetowej. Miło go wspominam.
Wzmacniacz charakteryzuje się krótkim, choć wyraźnie zaznaczonym i szybkim basem, gra dźwiękiem szybkim, szczegółowym, przy wyraźnie zaznaczonych górnych rejestrach - wysokich tonach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Cytat

Witam. Dołączam do grupy użytkowników marki. Swego czasu przez dość długi czas byłem w posiadaniu wzmacniacza RA840 i RA820BX. Na chwile obecną korzystam z cd-eka RCD-965BX. Nie miałem nigdy przyjemności obcowania z nowszymi klockami Rotela, w tym także np. z RA-02.. Jestem ciekaw więc. Na marginesie, po głowie mi chodzi RA-980BX lub 970BX... Głównie z chęci spięcia go z nowymi kolumnami. Wracając do odtwarzacza 965BX. Uważam, że bardzo dobrze brzmiący cd-ek z dobrym napędem CDM. A trafił mi się w ładnym stanie. Co prawda pilocik mam zamiennik, ale czyta wszystko, nawet płyty betonowe icon_biggrin.gif

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. No trochę zmian u mnie było. Na zdjęciu podglądowym zarys. Przesiadka na Dynaudio Audience 50. Spiete z z moim Luxmanem LV113. Była obawa, że nie pociągnie tych kolumn. Czapki z głów dla tego pieca. Jest dobrze. Wędrówka z piecem po kolumny i okazało się, że jest jakże potrzebna wydajność prądowa No ale..zawsze może być lepiej. Toteż myślę powolutku nad Rotelem jakimś... Ale tutaj to już myślę, że rozważania nad poważnym modelem Rotela - RA980. Trzeba uzbierać sensowną kwotę. Luxa nie pozbędę się, za dobrze gra (dla mnie). 965BX jest podpięty interkonektem DIY wykonanym na kablu Belden z wtykami Roxtone oraz kablem koaksjalnym. Głośnikowe Silvery XT od Qeda. Reszta bebechów na zdjęciu. RCD965BX wprowadził u mnie trochę pazura, bas z wykopem. Dobra przestrzeń. Solidna konstrukcja.

Dalsze plany to porównania z Luxmanem DZ-111. Będę miał okazję z jakiś czas zapoznać się z tym odtwarzaczem.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję belfer54 za miłe słowo odnośnie sytemu. Aczkolwiek trochę będę musiał popracować nad nim - akustyka.

Tak, 965BX i lampa to będzie, wydaje mi się, świetne połączenie. Zdecydowanie tak.

Co do Luxmana. Marka brzmiąca zupełnie odmiennie od wszystkiego. Można pisać poematy....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety akustyka jest bolączka tych wszystkich, którzy mają swoje systemy zlokalizowane w pokojach pełniących różnorakie funkcje użytkowe.
Co do cedeka to w tej sytuacji będę na niego polował. icon_smile.gif
Aha jak można prosić napisz jak w RCD-965BX wyglądają wysokie tony.

Natomiast w kwestii Luxmana. Jak pisać poematy, to może warto założyć wątek poświęcony tek marce. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Góra nie nachalna, nie narzucająca się ale bardzo dobrze zdefiniowana. Bez żadnej ospałości. Nie jest przejaskrawiona ale i nie przytłumiona. Takie czasami miałem odczucia, że jest to takie eteryczne brzmienie, ale w inny sposób. Szeroka scena. Fajny wokal - właściwie zarysowany, aczkolwiek czasami 'suchy". Generalnie, RCD965BX brzmi bardzo równo. Brzmienie "świeże". Granie pełnym dźwiękiem, płynnym. Nie jest nudne. Bas zdecydowany i dobrze zaznaczony. Po prostu konkretny.

Rotel, jak to Rotel, polecany do rocka. Ale...nie tylko!! Tutaj mamy coś więcej. Wczoraj rewelacyjnie słuchało mi się kawałka Blues Company "Silent nite" i "From Alojz to Alex" Irka Dudka. Kapitalnie.

Kiepsko słuchało mi się natomiast płyty "Anastasis" Dead Can Dance. Tutaj cd-ek trzymał się swego charakteru, ale zabrakło mi większej głębi.

Ogólnie - odtwarzacz bardzo dobrze grający, ciekawie. I chyba niewiele o nim w sieci opinii. Ze swojej strony polecam. W każdym razie można śmiało brać pod uwagę. Ale ciężko chyba dostać w dobrym stanie i okazyjnie cenowo. Swoje musiałem odpalić icon_biggrin.gif Plus to napęd - CDM.

Taka oto moja opinia icon_smile.gif

Co do wątku poświęconemu Luxmanowi - jestem za icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ja właśnie odwrotnie. Miałem do czynienia raczej z nowszymi produktami Rotela. Zawsze miałem ochotę na jakiś starszy wzmacniacz lub cedek, ale nie udało się jak dotychczas.


Te nowsze to już teraz nie są takie "nowsze".
W międzyczasie firma Rotel (podobnie jak parę innych - np. Cyrus) przestawiła się w odtwarzaczach na mechanizmy szczelinowe... jakoś nie mogę się do tego przekonać (poza CDkami w samochodzie) do tego rozwiązania. Na szczęście nie muszę icon_razz.gif

Oprócz tego jak grają CDki Rotela to podoba mi się w nich solidna konstrukcja i bardzo porządne zasilanie. A w dodatku bardzo fajny (dla mnie 2 najładniejsze modele) jest wygląd RCD-1070 i RCD-1072, w obu kolorach (dzięki czarnym boczkom spokojnie można mieszać srebrny CD z czarnym wzmacniaczem czy innymi elementami icon_wink.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 months later...
Wpadł mi w łapska kolejny Rotelek. Co prawda niższy model, ale poziom trzyma icon_smile.gif RCD930AX. I to z oryginalnym pilotem! Co się raczej rzadko zdarza w przypadku tej marki wśród używek. Jedyny mankament - brakujący przycisk skip track. Może któryś z forumowiczów posiada taki zbędny przycisk od Rotela z lat '90 (może z tunera, albo innego odtwarzacza). Co do brzmienia - no typowo po Rotelowsku, trochę bas mi się gubi, jest mniej zaznaczony, ale to niższy model, więc nie ma co narzekać. Oczywiście - budowa solidna.

Jak by ktoś miał wspomniany klawisz, niech da znać, będę wdzięczny. Szkoda, żeby Rotelek był na wpół "goły".

Pozdrawiam.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

Dzień dobry
Jestem właścicielem skromnego zestawu stereo tz. NAD 3020 e, Monitor Audio Bronze 2.  CD i pliki FLAC przetwarza Cambridge Audio DacMagic 100. Odtwarzacz  CD pomijam bo służy tylko jako "dawca" sygnału. Vinyle kręci Dual CS 435-1 we współpracy AT 120 EB. Ogólnie jest wszystko ok gra to ładnie w pokoju 25m2, jednak brakuje mi tego przysłowiowego basu, jakieś większej dynamiki. Mam wrażenie, że NAD to straszny "cieplak" , który nie daje rady cisnąć tych moich monitorów bardziej w dół. Bronze 2 nie mają nadzwyczajnego dołu( może tu leży przyczyna). Szukam wzmacniacza, który w tej kwestii będzie bardziej wymagający. Padło na Rotel'a, a ścisłej mówiąc RA-01, czytałem, że to taki mały "wariat" 40W na wyjściu nie zrobi dużej krzywdy moim monitorom. Jest jeszcze inny temat z wyższej półki tz, Rotel RA-03 tylko czy jego moc nie będzie za duża dla moich głośników, których na razie nie zamierzam wymienić.
Dlatego zwracam się do Was jako znawców i miłośników marki o poradę. RA-01 w zestawieniu z resztą moich gratów pokaże mi lepsza jakość?
Z góry dziękuje i pozdrawiam Artur 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.10.2017 o 18:48, Artur Łukasiewicz napisał:

Padło na Rotel'a, a ścisłej mówiąc RA-01, czytałem, że to taki mały "wariat" 40W na wyjściu nie zrobi dużej krzywdy moim monitorom. Jest jeszcze inny temat z wyższej półki tz, Rotel RA-03 tylko czy jego moc nie będzie za duża dla moich głośników, których na razie nie zamierzam wymienić.

Moc nie będzie za duża - mocniejsze wzmacniacze są lepsze :-) Ważne by słuchać z rozsądkiem i nie przesadzać, a gdy przy bardzo głośnym słuchaniu pojawią się zniekształcenia to po prostu ściszyć.

Jak masz w rozsądnej cenie RA-03 (albo RA-06) to będzie to lepsze rozwiązanie niż RA-01 (albo następca, czyli RA-04).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
Dnia 26.12.2018 o 18:07, RoRo napisał:

Czy ktoś z Was robił tuning swojego Rotela? Samodzielnie albo zlecając to specjaliście (bo mamy takowego w kraju).

Pozdrawiam

Tuning to zawsze będzie wielka niewiadoma, jeśli sam nie jestes w stanie zmienic czesci to ja bym nie zlecal nikomu bo efekt moze byc odwrotny do zamierzonego.

Rotel jest budowany w specyficzny sposob i nie sposob pomylic sie ze gra rotel miedzy innymi z powodu wysokieg wspolczynnika wzmocnienia na wzm. operacyjnych wiec ciezko jednym slowem polepszyc cos ale jednoczesnie zachowac to za co wybralismy dany wzmacniacz

Poza tym czesci sa bdb, rubycony black gate, wzm operacyjne Signetics

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.12.2018 o 02:00, Mariusz Ożga napisał:

Tak, ja oddawałem swojego RA-980BX w ręce Pana Adama z roteltuning.pl.

A możesz napisać co zmieniło się w dźwięku wzmacniacza po takim tuningu i jaki był koszt?
Bo taki byl właśnie sens mojego pytania ?

Dnia 28.12.2018 o 11:37, Artur Łukasiewicz napisał:

Może zagadać do tego reduktora szumu? Szczerze to naogladalem się jego filmików na tyle, że oddałbym mu swój sprzęt na tuning lub serwis. ?

No chyba jednak nie... W każdym razie  ja swojego sprzętu nie zamierzam tam oddawać - a co Ty zrobisz to już Twoja sprawa.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...